kruje

klosi-ne-kruje-1280x692.jpg
ent ela16:46 | 05/02/2019

Problematikat e trashëguara nga venddepozitimi i mbetjeve urbane dhe guroret në Krujë po shkojne drejt zgjidhjes. Ministria e Turizimit dhe Mjedisit ka nisur nje fushate per rehabilitimin e ketyre territoreve.

Fushata krijo oksigjenin tënd e ndërmarrë nga Ministria e Turizimit dhe Mjedisit, e cila ka për qëllim rigjenerimin e zonave të dëmtuara, u ndal në Krujë. Ministri  Blendi Klosi ishte I pranishëm në një zonë që shërbente si vendgrumbullimi mbetjesh, e ndërsa sot ajo është rehabilituar duke u kthyer në lulishte dhe vend clodhës.

Blendi Klosi, Ministër i Turizmit dhe Mjedisit: “Do të kërkojmë një rehabilitim të plotë të të gjitha venddepozitime të mbetjeve urbane, janë plot 198 të evidentuara si ky që po rehabilitojmë sot në Krujë për ta shndërruar nga një venddepozitim mbetjesh urbane në një park për qytetin. Ky është aksioni i parë dhe do të vazhdojmë në 61 bashkitë për të përcaktuar ku do të jenë vendet legale për bashkitë në bazë edhe të kritereve minimale për vendepozitimin, do të ndërtojnë landfillet e tyre të vegjël për të shkuar pastaj në zgjidhjet rajonale”.

Gjatë vizitës së tij në Krujë, ministri Klosi nuk la jashtë vemendjes edhe çështjen aq të debatuar, siç është ajo e guroreve

Blendi Klosi, Ministër i Turizmit dhe Mjedisit: Së bashku me 3 ministri të tjera ne kemi ndërmarrë rehabilitimin përfundimtar dhe zhvendosjen e gjithë guroreve nga mali i Krujës, për të kaluar në një zonë tjetër dhe shpresojmë që brenda këtij muaji ne të përfundojmë të gjitha detajet për të filluar me fillimin e muajit mars, zhvendosjen e guroreve historike nga mali i Krujës, drejt një zone e cila është përcaktuar tashmë, por po negociohen detajet e fundit”.  

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit synon që shumë shpejt zona e malit të Krujës të kthehet nga një gërmadhë urbane, në një atraksion të mirëfilltë turistik./abcnews.al

SINKRON-BASHA-NE-KRUJE.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela16:38 | 05/02/2019

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha turin përgatitor për protestën e 16 shkurtit e vijoi me banorët e Krujës dhe Fushë-Krujës. Gjatë bashkëbisedimit me banorët, Lulzim Basha tha se situata e rëndë ekonomike, ka larguar nga vendi rreth 1/3 e krutanëve.

Turi i takimeve të kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha vijoj gjatë së martës me banorët e Krujës. Teksa Basha po dëgjonte nga afër problemet e banorëve, kishte dhe nga ata që i kërkuan atij që mos t’ja shtrinte dorën Ramës për ndonjë marrëveshje të mundshme.

Basha gjatë takimit me banorët e Krujës u bëri thirrje të bashkohen në protestën e 16 shkurtit, që të rrëzojnë qeverinë kriminale

“Bashkëbisedova me disa qytetarë e pronarë dyqanesh në Krujë. Gjendja është shumë e rëndë e vështirë. Nuk pashë një turist apo një blerës të trokasë në dyqan. Qëkur ka hipur në atë karrige ju ka marrë 2 mld euro taska më shumë, ky që do ulte taksat për 97%. Ai ka kthyer këto taksa mbrapsht në investime e shërbimë? Absolutisht jo? Përkundrazi ka bërë masakër mbi të pamundurit. Kruja hyn ndër qytetet me numrin më të madh të familjeve me ndihmë ekonomike, sepse këto para i ka vjedhur Rama dhe banda e tij e hajdutëve në qeveri dhe me oligarkët. Punësimi e mirëqenie a e shqiptarëve janë prioriteti nr 1 i PD. Nuk ka rrugë tjetër veç bashkimit, përballjes e popullit. Populli i bashkuar më 16 shkurt në Tiranë do zhbllokojë rrugën e krimit me Edi Ramën dhe do i hapë mundësinë dhe liritë çdo familje e çdo shqiptari të ndershme që nuk kërkon lëmoshë, por me djersën e ballit e dinjitet. Për këtë është ftesa. Ju mirëpres të gjithëve në 16 shkurt në Tiranë”.

Pas Krujës, Lulzim Basha vijoi takimet edhe me banorët e Fushë-Krujës, të cilëve u bëri thirrje t’I bashkohen protestës së 16 shkurtit në Tiranë. /abcnews.al

shhs-1280x693.jpg
ent ela09:19 | 30/01/2019

Fushë-Kruja është tronditur gjatë natës nga dy shpërthime me tritol të cilat ndodhën në të njëjtën kohë. Eksplozivi ishte vendosur në makinën e një polici të burgut të Zaharisë në Krujë dhe në një mobileri në fshatin Nikël. Policia ka arrestuar dy nga autorët e vendosjes së tritolit në mobileri dhe ka shpallur në kërkim dy të tjerë për këtë ngjarje. Nga shpërthimi janë shkaktuar vetëm dëme materiale.

Një sasi tritoli ka shperthyer në garazhin ku ndodhej makina e një polici në Fushë-Krujë.  Fatmirësisht nuk pati të lënduar, por vetëm dëme materiale.

Ngjarja ndodhi rreth ores 23:30. Shpërthimi alarmoi edhe banorët e zonës.  Mjeti është në pronesi të Përparim Çengës. Kjo është hera e dytë që i vendoset tritol makinës së tij. Ai ka punuar për disa vite si efektiv në komisariatin e Krujës dhe aktualisht ushtron detyrën si polic në burgun e Zaharisë.

Mendohet se sasia e tritolit ka qenë mbi 150 gramë. Policia ende nuk ka rënë në gjurmë të autorëve. Një pistë që po hetohet është për shkak të detyrës.

Pothuasje në të njëtën orë një tjetër shpërthim me eksploziv ka ndodhur në një mobileri në fshatin Nikël të Fushë-Krujës. Lënda plasëse, rreth 200 gramë, ishte vendosur në katin e parë të ndërtesës ku janë shkaktuar dëme të mëdha materiale.

Kurse në katin e tretë të objektit banojnë pronarët e mobilerisë.  Blutë e Krujës kanë sekuestruar pamjet e kamerave të sigurisë se objektit të cilat mund të ndihmojnë hetuesit në zbulimin e identitetit të autorit./abcnews.al

boraa.jpg
G. P.11:41 | 12/01/2019

Tre fshatra të malësisë së Krujës janë të bllokuara nga dëbora. Për të shkuar në Parkun Kombëtar të Qafë Shtamës duhen përdorur zinxhirët.

Herë pas here këto zona kanë probleme me energjinë elektrike pasi dëmtohen linjat elektrike nga erërat e forta.

Në fshatrat e malësisë së Krujës mësimi është zhvilluar me orar të reduktuar. Deri tani nuk janë raportuar emergjenca shëndetësore./abcnews.al

kruje-digjet-shtepia-1280x720.jpg
ent ela14:59 | 05/01/2019

Një shtëpi është djegur e gjitha në fshatin Arrameras të Krujës. Fatmirësisht nuk ka të lënduar, por dëmet materiale janë të mëdha. Familjarët thonë se megjithëse njoftuan në kohë, zjarrfikësja mbërriti me dy orë vonesë, kur nuk kishte mundësi të shpëtohej asgjë nga shtëpia.

Viti i ri nisi me fatkeqësi në familjen e Lulzim Millës. Banesa e tyre në fshatin Arrameras të Krujës u përfshi nga flakët rreth orës 9:40 minuta.

Nga shtëpia nuk ka mbetur asgjë. Fatmirësisht pjesëtarët e familjes nuk ndodheshin aty në momentin e zjarrit.

Sapo kanë parë flakët, fqinjët janë munduar të ndihmojnë me mjete rrethanore. Menjëherë është njoftuar policia dhe zjarrfikësja.

Kujtim Milla, Xhaxhai i Lulzim Milles: “Dy orë si ka marrë shtëpia as zjarrfikësja as policia nuk ka ardh kush. Kena lajmëru Tiranën dhe ka ardh Tirana”.

Kur mbërritën forcat zjarrfikëse nga Tirana ishte tepër vonë.

Kujtim Milla, Xhaxhai i Lulzim Milles: “Shtëpia ka dalë jashtë përdorimit”.

I vetmi ngushëllim për të afermit është se kanë shpëtuar familjarët.

Kujtim Milla, Xhaxhai i Lulzim Milles: “Një shkëndijë e vogël shiko si përfundoi , shyqyr të Zotit që nuk ishin fëmijët aty”.

Dëmi shkon mbi 30 milionë lekë të vjetra. Dyshohet se shkak për rënien e zjarrit të jetë bërë një shkëndijë elektrike.

Ndërsa në Kukës një apartament në një pallat pesëkatësh është përfshirë nga flakët. Zjarri është shkaktuar nga një rezistencë elektrike. Në dhomë ndodheshin vetëm fëmijë, por kanë shpëtuar pa lëndime. /abcnews.al

accident-1-1280x707.jpg
ent ela15:51 | 24/11/2018

Një aksident me dy të vdekur dhe një të plagosur ka ndodhur në zonën e Niklës në Fushë-Krujë. Viktimat janë drejtuesi i mjetit dhe një pasagjere kurse i plagosur ka mbetur një fëmijë 10 vjeç.

Një furgon doli nga rruga në Nikël dhe shkaktoi dy viktima e një të plagosur. Aksidenti ndodhi orët e drekës. Viktimat janë drejtuesi i mjetit, 75-vjeçari Islam Malaj dhe pasagjerja, Lindita Mjekra 49 vjeçe.

Ajo shoqërohej edhe nga djali i saj. Fëmija 10 vjeç po merr ndihmën mjekësore në spitalin e Traumës në Tiranë dhe është jashtë rrezikut për jetën. Të tre ishin nisur drejt Fushë-Krujës. Mësohet se 75-vjeçari ka humbur kontrollin e mjetit kur është futur në një kthese.

Furgoni pasi doli nga rruga është përmbysur. I vetmi që mbijetoi ishte fëmija. Policia vazhdon hetimet për të zbardhur rrethanat e aksidentit tragjik./abcnews.al

arma.jpg
G. P.12:52 | 20/11/2018

Një 34-vjeçar është vënë në pranga, ndërsa vëllai i tij është proceduar në gjendje të lirë në qytetin e Krujës.

Sipas policisë, Bujar Qerrushi, së bashku me vëllain e tij A.Qerrushi 31 vjeç, kanë kërcënuar me armë gjahu për motive të dobëta një 57-vjeçar nga Kruja.

Më pas uniformat blu ushtruan një kontroll në banesat e dy të ndaluarve. Aty u gjetën, një shotgan, 20 fishekë çifte, thikë një dorezë përfocuese grushti./abcnews.al

QAF-SHTAMA-KRUJE_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.13-1280x680.jpg
G. P.17:32 | 11/11/2018

Në Qafë-Shtamë të Krujës, për shkak të mungesës së rrugës, kanë mundur të shkojnë vetëm vendasit. Por me rregullimin e rrugës u bë kohë që ky resurs i natyrës është kthyer në destinacion të preferuar për turistë të huaj.

25 kilometra larg qytetit të Krujës, Qafë Shtama është një nga parqet e preferuara të të huajve. Temperaturat e larta u kanë dhënë mundësi atyre të vizitojnë dhe shijojnë masivin pyjor prej 2 mijë hektarësh. Mbërritja për te parku nuk zgjat shumë. Rruga është e mirë, gjarpëruese. Përtej qytetit të Krujës bëhet malore.

Panorama është spektakolare. Janë ngritur bare e lokale me gatimet tradicionale. Pika më e rëndësishme është Kroi i Nanës Mbretëreshë, rreth 1100 metra mbi nivelin e detit. Uji është kristal.

Mban këtë emër për nder të Sadije Toptanit, të ëmës së Mbretit Ahmet Zogu. Në vitet ’30 u tha se burimet e Qafë-Shtamës qenë analizuar në një laborator në Vienë të Austrisë, nga ku qe certifikuar se ato kishin efekte kurative. Dhe në atë kohë një kamion nisej nga Tirana për në Qafë-Shtamë./abcnews.al

MBULIM-GROPOSJA-E-SHPENDEVE-KRUJE-ABC-M-3-T-2-HD.mpg_snapshot_00.36-1280x717.jpg
G. P.15:10 | 27/10/2018

Një ditë më parë ABC News transmetoi një kronikë për sëmundjen që ka prekur pulat dhe gjelat e detit në fshatin Bubq të Krujës. Ditën e sotme ka nisur groposja e shpendëve të ngordhur. Fermerët japin alarmin për pula të tjera që janë infektuar nga kjo sëmundje.

Ata kanë dyshime për medikamentin i cili nuk ka kryer efektin e duhur në eleminimin e kësaj sëmundjeje. Ata u bëjnë apel institucioneve shtetërore që të kryejnë verifikimet përkatëse për ilaçin që përdoret për shpendët dhe për dëmet e tyre./abcnews.al

 

SEMUNDJA-E-SHPENDEVE-KRUJE-1280x707.jpg
ent ela15:34 | 26/10/2018

Në fshatin Bubq të Krujës shpendët janë infektuar nga një sëmundje dhe një fermë e tërë me 150 kokë gjela deti është shfarosur. Fermerët kanë frikë mos kjo sëmundje u kalon njerëzve.

Prej 25 vitesh merret me rritjen e gjelit të detit. Por për këtë fund vit Gëzim Gjoni në Bubq të Krujës është i falimentuar. Pamjet tregojnë shpendë të ngordhura.

Jo pak por 150 gjela deti të fermës së tij janë gropusur. Pjesa e mbetur është e infektuar.

Gëzim Gjoni fermer: “Akoma nuk e dimë saktë se cila sëmundje është i kam bërë të gjitha ilaçet e kurimt dhe më vjen një ngordhje e papritur rreth 150 krerë më kanë ngordh deri më sot, akoma nuk e kam kontrollu tufën”.

Sëmundja ka infektuar shpendët e zonës, dhe pse fshatarët kanë kërkuar ndihmë të specializuar.

Thonë se mjekimet që marrin në farmacitë bujqësore janë të pakontrolluara dhe në rastin më të keq sëmurin shpendët, ose nuk i përmirësojnë shëndetin e tyre.

“Kjo është një katastrofë, neve kemi marrë fund, nuk ka kontroll dhe nuk ka kontroll, ka njerëz të paspecializuar në këto farmaci”.

Fermerët kanë sinjalizuar edhe Drejtorinë e Bujqësisë, por pa asnjë rezultat.

Madje ata as ndihmohen nga shteti për dëmet që u janë shkakuar.

Frika me e madhe e tyre është që mos sëmundja e shpendëve u ngjitet njerëzve. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono