krizë

49217714_403.jpg
nev ila09:55 | 21/06/2019

Përpjekjet e bëra nga Gjermania për afrim mes pozitës e opozitës shqiptare deri tani kanë qenë të pasuksesshme. Socialistët nuk lëvizin nga vendimi i tyre për të shkuar në zgjedhje, ndërkohë kriza në vend po thellohet.

Më 30 qershor në Shqipëri do të zhvillohen zgjedhje lokale. Trazirat janë të sigurta. Një ide të parë për atë çka mund të ndodhë në ditën e zgjedhjeve lokale, e pamë në ditët e shkuara, kur militantë të opozitës në Shkodër e Tropojë dhe gjetkë u përpoqën të asgjësojnë materialet zgjedhore dhe t’i vënë zjarrin lokaleve të votimeve. Opozita e ndjen veten te legjitimuar për sabotazhe te tilla që më 10 qershor, kur Presidenti Ilir Meta anuloi datën e zgjedhjeve, i shqetësuar nga trazirat e paralajmëruara.  Partia Socialiste reagoi me procedurën për shkarkimin e presidentit.

Kriza politike

Qe prej shkurtit Partia Socialiste sundon thuajse e vetme ne Parlamentin e Shqipërisë, hiq ata pak  deputetë opozitarë, me pozitë shumë të dobët në Kuvend, që nuk iu përgjigjën thirrjes së partisë së tyre për të dorëzuar ose mos pranuar mandatet. Dy grupimet kryesore të opozitës, aleanca përreth Partisë Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim e zgjodhën këtë hap radikal pasi në media u botuan audio-përgjime që dëshmonin për manipulimin e zgjedhjeve parlamentare të vitit 2017, në të cilat socialistët fituan shumicën absolute, me anë të blerjes së votave me ndihmën e Krimit të Organizuar, sipas tyre.

Në një intervistë me Deutsche Wellen Lulzim Basha  u shpreh se e shikonte zgjidhjen e situatës aktuale vetëm me dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama dhe krijimin e një qeverie teknike dhe zgjedhjeve të reja të parakohshme. Më pas dolën përgjime të reja që janë tregues për një sistematikë të mundshme në blerjen e votës – kësaj radhe të botuara në faqet online të gazetës bulaverdeske gjermane, Bild. Kryeministri dhe shefi i socialisteve Rama i hedh poshtë akuzat dhe kërcënon me paditje  gazetarin e Bild-it, Peter Tiede, i cili nga opozita dhe shumë shqiptarë konsiderohet tashmë hero.

Që audio-përgjimet janë të vërteta, këtë nuk e vë askush në dyshim në Shqipëri. Sepse ato vijnë nga prokuroria, e cila fillimisht i mbajti të mbyllura për gati dy vjet dhe vetëm pas presionit të shkaktuar nga publikimet nisi t’i trajtonte. Siç bëri të ditur për Deutsche Wellen të martën, Prokuroria e Përgjithshme  nuk ka ngritur ende padi për krimin elektoral, por sipas saj „hetimi vazhdon intensivisht dhe me dinamikë“.

Protesta në Tiranë, 8 qershor

Reformë apo krizë gjyqësori?

Zvarritja e trajtimit të çështjeve gjyqësore është ndërkohë një problem i të gjithë sistemit të drejtësisë shqiptare. Atë nuk e vuan vetëm prokuroria. Edhe Gjykata Kushtetuese, që do të duhej të ishte instanca, ku do të zgjidhej konflikti aktual mes parlamentit dhe opozitës, nuk funksionon. Shkak për këtë është procesi i Vettingut, i cili synon të kontrollojë përshtatshmërinë e gjykatësve dhe prokurorëve mbi bazën e kualifikimeve të tyre profesionale, pasurisë dhe integritetit etiko-profesional dhe që i ka bërë shumë gjyqtarë dhe prokurorë që të lëshojnë karriget ende pa filluar procesi i testimit. Të tjerë nuk e kaluan dot provimin e fortë të Komisionit të mbikqyrur nga BE-ja dhe u skualifikuan.

Në këto institucione dosjet po bëhen pirg. Për Jordan Dacin, drejtues i Qendrës Shqiptare „Rule of Law“, problemi kryesor i reformës së drejtësisë është mungesa e një mekanizmi efikas për të zëvendësuar ata gjykatës dhe prokurorë që dalin nga sistemi për shkak të Vetingut. Paralizimi i gjyqësorit bën që çdo vit të shtohen nga 30 përqind dosje të reja që mbeten të patrajtuara për shkak të mungesës së stafit adekuat, vëren Daci në një intervistë me DW. Vetëm në Gjykatën e Lartë numri i dosjeve të patrajtuara është mbi 31 000, thotë ai.

Për bllokimin e drejtësisë në vend qeveria dhe opozita fajësojnë njëra-tjetrën. Ndërsa opozita e akuzon qeverinë se po e përdor bllokadën e gjyqësorit për të asgjësuar përfundimisht partitë e opozitës  për të instaluar një regjim autokratik, partia qeverisëse e akuzon opozitën se po  e përdor bojkotimin e zgjedhjeve si alibi për të penguar ngritjen e gjyqësorit të pavarur, prej të cilës të parët që do të dënoheshin do të ishin vetë krerët e opozitës. Prokuroria shqiptare është duke bërë hetime aktualisht kundër kreut të opozitës me akuzën për larjen e parave dhe fallsifikimin e dokumentave. Për Bashën kjo nuk është gjë tjetër, veçse një inskenim politik i sajuar nga kryeministri Rama për ta  shantazhuar politikisht.

Përpjekje të pasuksesshme për ndërmjetësim

Në vjeshtë parlamenti gjerman do të duhet të japë dritë të gjelbër për çeljen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ndërsa për Maqedoninë e Veriut, shumica e deputetëve në parlamentin gjerman janë mëse të qartë për një „po“ në lidhje me Shqipërinë ata kanë ende rezerva.

Sidomos deputetët e grupit parlamentar CDU/CSU ngurrojnë t’i hapin Shqipërisë këtë derëzë  kaq të rëndësishme drejt BE-së. Zëvendëskryetari i grupit parlamentar, Johann David Wadephul, dëshiron së paku që të kapërcehet kriza aktuale, dhe gjykon se mbajtja e zgjedhjeve lokale pa partinë më të madhe opozitare është problematike për demokracinë. Sepse gjysma e kandidatëve për kryetarë bashkie kandidojnë pa rivalë. Deri në ditët e fundit, Wadephul u përpoq të ndërmjetësonte mes partisë së mazhorancës dhe asaj opozitës, në mënyrë që së paku të shmangte përplasjen gjatë zgjedhjeve. Por deri tani pa sukses.

Johann Wadephul

Partia Socialiste nuk e pranon kurrsesi shtyrjen e datës së zgjedhjeve, thuhet nga kreu i saj. Ndër të tjera, socialistët nuk duan të krijojnë një rast precedent për shtyrjen e zgjedhjeve nëpërmjet kërcënimit me bojkotim. Veç kësaj, mazhoranca e akuzon opozitën se nuk mori pjesë në zgjedhje vetëm ngaqë ishte e papërgatitur dhe llogariste se do të dilte e humbur. Edhe deputeti gjerman nga Të Gjelbrit, Manuel Sarrazin, një ndër raportuesit e Shqipërisë në Bundestag, mendon se bojkoti i opozitës është i papërligjur. Ai thotë se këtu po bëhet thjesht një luftë  për pushtet mes Ramës dhe Bashës. Por sipas Sarrazinit, kjo luftë është shumë e pafavorshme për Shqipërinë duke pasur parasysh vendimin e vjeshtës në Bundestag.  Por Sarrazin shton se, sido që të përfundojë kjo betejë, Shqipëria do ta marrë votën si nga grupi parlamentar i tij, ashtu edhe ai socialdemokrat./DW

astrit-patoziii.jpg
G. P.21:36 | 14/06/2019

Astrit Patozi ishte i ftuar këtë të premte në emisionin “Provokacija” në Abc News. Koordinatori i Bindjes Demokratike u pyet se kush do të ishte zgjidhja sipas tij e krizës ku ndodhet vendi.

E para do bëja ç’është e mundur që kurrë të mos shkonte puna në këtë pikë, por në rast se do shkonte pastaj, do ndiqja instiktin tim për interesin që ka ky vend dhe ky popull për këto zgjedhje dhe për shumë më tepër se sa këto zgjedhje. Shqipëria ka nevojë për t’u ndarë nga ky sistem i kalbur politik dhe ky do ishte rast i mirë për të filluar kthesa sipas meje. Në rast se kjo nuk do ndodhë do të ketë arnime të vazhdueshme dhe ne do të biem në kriza të tjera dhe të shpeshta, madje dhe më të këqija në të ardhmen sepse do ishte thjesht kapërcime i momentit. Ne kemi nevojë të ikim nga ky sistem. Kryetarokracia është një sistem i pisët politik, i cili na ka sjellë në këto nivele, të shpifura do thoja, dhe për të dalë nga kjo Shqipëria ka nevojë për një marrëveshje të madhe. Nuk ka nevojë për një marrëveshje për zjedhje lokale. Pas kësaj në rast se ne nuk ikim nga ky lloj sistemi, nga listat e mbyllura, nga kjo që tre vetë në Shqipëri vendosin për 3 milionë të tjerët, ku sulltani vendos shumë më tepër se dy të tjerët, kjo është një gjë që duhet të përfundojë një orë e më parë përndryshe nuk do të ketë qetësi”, tha Patozi.

Për krijimin e Bindjes, Patozi nuk ka asnjë pendim. Ai shprehet se me të i solli vendit një ofertë të re.

“Për ne ka qenë vendimi i duhur dhe nuk i heqim asnjë presje. Një mijë herë të kthehemi mbrapa, një mijë herë do ta kishim bërë të njëjtën gjë. Pse? Sepse ne i sollëm vendit një ofertë të re, e cila ishte e ndryshme nga çfarë është parë deri tani, i sollëm një model të ri. Mbi të gjitha këtë gjë e bëmë në ditën, kur ata ndjeheshin më të dobët. Pra sistemi politik që është krijuar në Shqipëri dhe është në grahmat e fundit sipas nesh ishte në pikën e tij më të dobët prandaj ne bëmë gjënë e duhur dhe nuk pendohemi. Në këtë situatë ne jemi të disavantazhuar. Që në çastin  që gjithë debati është përqendruar që kush është më i fortë, Ilir Meta apo Edi Rama, apo Lulzim Basha nuk ka shumë vëmendje, shumë veshë për të dëgjuar se çfarë themi dhe çfarë jemi ne. Sigurisht që kjo na penalizon, por më mirë të bëjmë një sakrificë të vogël, por të shpëtojë vendi dhe të ketë një zgjidhje afatgjatë”, tha Patozi./abcnews.al

neymar.jpg
G. P.15:30 | 06/06/2019

Neymar po kalon një nga momentet më të vështirë në karrierë dhe në jetën e tij. Ylli brazilian pësoi dëmtim me kombëtaren, ndërsa u rënduan akuzat për përdhunim.

E keqja nuk paska të mbaruar për të. Neymar po kalon ndoshta momentet më të vështira të karrierës dhe të jetës, pas dëmtimit që i ndodhi me Brazilin dhe lajmeve të reja nga skandali i përdhunimit të dyshuar.

Ylli brazilian u lëndua në miqësoren që kombëtarja e tij fitoi 2-0 ndaj Katarit, dhe u detyrua të largohej nga stadiumi që në pjesën e parë.

Ky ishte dëmtimi i tij i dytë në pak muaj, ndërsa gazeta franceze “Le Parisien” shkruan se ylli i PSG-së do të jetë jashtë fushave për 6 javë, pra do të humbasë Kupën e Amerikës në Brazil.

Edhe më rëndë se nga dëmtimi, sulmuesi u godit nga videoja e re e publikuar nga modelja e quajtur Nahila Trindade. Në filmim dallohet që futbollisti dhe Nahila ndodheshin në një dhomë hoteli, dhe se ata shtrihen në shtrat, por më pas, femra ngrihet dhe e godet Neymar, i cili duket se tenton t’i kundërpërgjigjet.

Interpretimi i modeles është se ajo goditi pasi u tentua të përdhunohej, ndërsa babai i Neymar-it, i ftuar në një studio televizive në Brazil, pretendon të kundërtën.

“Djali im u sulmua dhe ky ishte një provokim”, – tha babai i sulmuesit.

Vetë Neymar i ka hedhur poshtë akuzat si përdhunues, duke publikuar një video në rrjetet sociale, ku paraqiten edhe mesazhet intime mes tyre. Nahila Trindade ka bërë denoncim në një rajon policie në qytetin e Sao Paulos, duke deklaruar se u përdhunua në një hotel në Paris.

Ajo thotë se Neymar i preu biletë avioni dhe prenotoi dhomën e hotelit në Francë, dhe se ajo e pëlqente, por pastaj futbollisti u bë agresiv. Pritet procesi gjyqësor për të përcaktuar nëse bëhet fjalë vërtet për një përdhunim, apo për një grackë të modeles për të përfituar një shumë të madhe parash nga Neymar.

Ylli i Paris SG pati probleme edhe më parë, pasi u dënua me disa ndeshje pezullim për shkak se goditi një tifoz në përfundim të finales së Kupës së Francës.

Po ashtu, atij iu hoq shiriti i kapitenit nga trajneri i Brazilit, Tite, dhe ndoshta largimi i tij për shkak dëmtimi mund t’i bëjë mirë ekipin përfaqësues për në Kupën e Amerikës./ABC News Albania 24/7

besart-kadia.jpg
G. P.21:46 | 28/05/2019

Sipas ekspertit të ekonomisë, Besart Kadia, shoqëria në Shqipëri ka një krizë të thellë kulturore.

Gjatë emisionit “Provokacija” të Mustafa Nanos, pedagogu u shpreh se qytetarët vuajnë një mungesë besimi, e cila bën që të ndërtohet një konflikt i përhershëm dhe më pas sjell kriza të tjera.

Sipas tij, në vendin tonë ka krizë të thellë të simboleve dhe zakoneve. Si shembull, Kadia mori Ditën e Çlirimit dhe të rinjtë që duan të emgrojnë jashtë vendit.

“Këtu mënyra e botëkuptimit është aq e fortë saqë e bën të vështirë një dialog dhe ka një krizë të thellë kulturore si shoqëri. Nuk është më një krizë politike e mirëfilltë, por është një krizë kulturore e thellë. Do thoja elementët e përbashkët si zakonet, simbolet, sistemet e bashkëpunimit. Ne kemi shoqëri, e cila në formën e vlerave të përbashkëta, ne kemi minimalisht Ditën e Çlirimit konfuze. Është data 28 apo 29 Nëntor dita që duhet të festojmë? Në rast se opozita dhe qeveria shkojnë të dy në krahë të ndryshme kur është dita e përkujtimit të dëshmorëve, ne jemi sërish pa simbole të përbashkëta.

Në rast se të rinjtë thonë që 70% e tyre duan të largohen nga vendi, s’kanë besim te institucionet e vendit këtu jemi në një krizë të thellë të simboleve apo zakoneve të përbashkëta. Pra ne ndihemi aq shumë që s’mund t’i përkasim kësaj shoqërie saqë nuk mund të ndërtojmë asgjë. Pra as demokracinë nuk e ndërtojmë dot se nuk besojmë te ai në krah, por as ekonominë nuk e ndërtojmë dot se nuk besojmë te biznesmeni që na shet një produkt. Kemi mosbesim te ushqimet? Kemi mosbesim te partitë politike se themi janë të korruptuara të gjitha? Kemi ne mosbesim te mjekët se mendojmë që janë aty vetëm për të vjedhur. Kjo çështje mosbesimi bën që të ndërtohet një konflikt i përhershëm dhe nuk ka besim. Dhe mungesa e besimit sjell pastaj kriza të tjera politike, ekonomike sociale etj, me radhë”, tha Kadia./abcnews.al

trump-phones-venezuelas-guaido-as-u-s-pushes-for-maduro-to-go.jpg
G. P.14:44 | 30/04/2019

Në Venezuelë po ndodh një grusht shteti. Lajmi është konfirmuar nga qeveria me anë të një deklarate për mediat ku i kërkohet popullit që të ketë shumë kujdes. Çdo gjë nisi kur lideri i opoztës Guaido i rrethuar me ushtarë të armatosur i kërkoi ushtrisë, si kreu legjitim i Forcave të Armatosura, që të kryejnë një revoltë ushtarake.

Lideri i opozitës në Venezuelë, Juan Guaido, bëri apel për një revoltë ushtarake në Venezuelë me anë të një video, ku duket se ndodhet në një bazë ajrore në Karakas. Ai është i rrethuar nga ushtarë të armatosur dhe pranë tij ndodhet dhe aktivisti Leopoldo Lopez.

Momenti është pikërisht tani shprehet Guaido: “Si president në detyrë dhe kreu i ligjshëm i Forcave të Armatosura ju bëj thirrje që të na ndiqni në veprimet tona”.

Maduro nga ana e tij deklaroi se po përpiqej të shuante një grusht shteti që po ndodh në vend. Me anë të një deklarate për shtyp, qeveria e Maduros informoi popullin venezuelian se në këto moment po përballej dhe po përpiqej të neutralizonte një grup të vogël ushtarësh tradhtarë që kanë bllokuar hyrjen kryesore në kryeqytet duke organizuar një grusht shteti.

Ministri i Informacionit u shpreh se këtij grupi i janë bashkuar dhe ekstremi i djathtë vrasës, i cili prej disa muajsh ka bërë publik planin e tij. I bëjmë thirrje popullit të ketë shumë kujdes, përfundon deklarata.

Nga ana tjetër, zëvendëskryetari i Partisë Socialiste të Bashkuar të Venezuelës, Kabelo, u ka kërkuar të gjithë mbështetësve të presidentit Maduro që të mblidhen para presidencës për të mbrojtur Kushtetutën dhe presidentin Nikolas Maduro. Guaido mbështetet dhe nga ushtria e Bolivisë./ABC News Albania 24/7

mancester-1280x748.jpg
Sej rie20:54 | 22/04/2019

Mançester Junajtid është në një krizë të thellë, sidomos pas humbjes në fushën e Evertonit. Kritikat për yjet e skuadrës janë të forta, ndërsa trajneri Solskjer bën një paralajmërim.

As legjendat e dikurshme nuk po dinë t’ia venë emrin.

Mançester Junajtid, një nga klubet më të mëdhenj të Europës, u turpërua thellësisht pas humbjes 0-4 në fushën e Evertonit në kampionatin anglez.

Pas eleminimit nga Championsi, ky dorëzim pa kushte ishte një tjetër sinjal alarmi për krizën e rëndë në të cilën ndodhet skuadra e trajnerit Ole Gunar Solskjer.

Akuzat kryesore ishin ndaj disa prej futbollistëve, atyre që paguhen më shumë dhe që pretendohet të udhëheqin skuadrën.

Të tillë si Pol Pogba apo David De Gea.

“Jam absolutisht I tërbuar nga zemërimi, – tha ish-ylli i Junajtidit, Geri Nevil, që fitoi gjithçka nën drejtimin e Sër Aleks Fergusonit, – kjo paraqitje ishte e turpshme. Trajneri Solskjer duhet të largojë barërat e këqija, pasi kështu nuk mund të vazhdohet. Nuk ka nevojë të jap emra, sepse ata i di gjithkush”.

“Hiqni qafe lojtarë si Pogba dhe De Gea, që nuk duan të qëndrojnë këtu, – tha ish-kapiteni i Liverpulit, Xhemi Karrager, – ata duket se e kanë më shumë mendjen te kontratat e tyre, sesa tek fati I skuadrës. Po flasim për Mançester Junajtidin, një nga klubet më të mëdhenj të botës”.

Duket se edhe Solskjerit kjo gjë i ka ardhur në majë të hundës.

Norvegjezi ka humbur 7 nga 9 ndeshjet e fundit në stol, dhe kjo menjëherë pasi firmosi kontratën si trajner I përhershëm.

“Unë do të jem i suksesshëm këtu, por disa lojtarë nuk do të jenë me mua sezonin e ardhshëm, – u tha ai gazetarëve, – kush dëshiron të luajë për këtë klub, duhet të bëjë më shumë. Duhet t’u kërkojmë falje tifozëve, i lamë në baltë dhe i mërzitëm shumë”.

Faktet flasin qartë, pasi lojtarët e Junajtidit vrapojnë më pak se ata të skuadrave të tjera, më pak se 15 nga 17 kundërshtarët në ndeshjet nën drejtimin e Solskjerit.

“Ne nuk kishim udhëheqës në fushë në këtë ndeshje, – ishte deklarata e qartë e mesfushori Nemanja Matiç, – flas së pari për veten time, pastaj për të tjerët. Duhet të kemi mentalitet kampioni”.

Për fat, Totenhemi humbi të shtunën dhe Arsenali pësoi po ashtu disfatë të dielën, ndaj edhe rivalët nuk mundën të shkëputeshin.

Junajtid ndodhet vetëm 2-3 pikë larg zonës Champions, por tani duhet që të fitojë në “Old Traford” ndaj Mançester Sitit.

Me këtë formë që ka, nuk dihet sesa do t’ia dalë./abcnews.al

itali-1280x681.jpg
ent ela23:59 | 08/03/2019

Një krizë e ashpër ka përfshirë koalicionin qeverisës në Itali, me kryetarët Mateo Salvini dhe Luixhi di Maio që janë përplasur në lidhje me ndërtimin e linjës hekurudhore Torino-Lion. Ndonëse ka përpjekje për qetësimin e ujërave, mediat italiane njoftojnë se kriza është mëse e qartë.

Koalicioni qeverisës në Itali është përfshirë nga një debat i ashpër mbi të ardhmen e linjës hekurudhore me Francën dhe siç njoftojnë mediat lokale, kriza ka filluar. Përplasjet nisën ditën e enjte dhe në vazhdim, përfshirë të premten, rritën rrezikun e një falimentimi qeveritar, pasi njëri nga partnerët e koalicionit akuzoi tjetrin se po vepronte në mënyrë të papërgjegjshme.

Linja hekurudhore që do të kalojë në Alpe mbështetet nga partia Liga e Veriut, por kundërshtohet nga aleatja e saj qeverisëse Lëvizja 5 Yjet, që pretendon se të ardhurat mund të investohen për të përmirësuar infrastrukturën ekzistuese të rrugëve dhe urave.

TAV është një projekt italo-francez që parashikon lidhjen e qytetit të Torinos me atë të Lionit, përmes një tuneli të gjatë 58 kilometra, punimet për të cilin kanë nisur prej disa vitesh.

Pasi lideri i Ligës, Mateo Salvini deklaroi në një intervistë televizive se nuk do të tërhiqet dhe se partia e tij nuk do të firmosë pezullimin e projektit, kreu i 5 Yjeve Luixhi di Maio e akuzoi atë se në këtë mënyrë rrezikon rrëzimin e qeverisë. Gjatë së premtes, ndonëse si Salvini edhe Di Maio janë përpjekur të qetësojnë ujërat, duke u shprehur të hapur për bashkëpunim, eksponentë të Këshillit të Ministrave kanë deklaruar se situata është shumë ndryshe.

“Ajo që po ndodh është e qartë. Këtu nuk bëhet fjalë për të hapur një krizë, por për një krizë që tashmë është hapur”, ka deklaruar nënsekretari i qeverisë, Stefano Bufanji, nga radhët e 5 Yjeve./abcnews.al

venezuela.jpg
G. P.12:34 | 01/03/2019

Sipas të dhënave më të fundit, kriza politike dhe ekonomike në Venezuelë ka përkeqësuar ndjeshëm kushtet e jetesës në vend. Rreth 89 për qind e familjeve nuk kanë të ardhura të mjaftueshme për të blerë ushqime.

Kriza ekonomike dhe politike në Venezuelë vazhdon të përkeqësojë kushtet e jetesës. Rreth 80 për qind e popullsisë gjendet në kushte të pasigurisë së ushqyerjes, ndërsa 89 për qind e familjeve nuk ka të ardhura të mjaftueshme për të blerë ushqime. Të dhënat alarmuese dalin nga hetimi kombëtar për kushtet e jetesës së popullsisë venezueliane, sipas të cilit paga e venezuelianëve në ekonominë formale është gjashtë dollarë në muaj.

Llogaritjet janë bërë duke marrë si referim rishikimin e fundit të pagave dhe taksën e ndërrimit zyrtar më të fundit, shpjegohet në këtë dokument të publikuar nga revista venezueliane “Dinero”. Regjistrohet ndër të tjera dhe një rritje deri në 51 për qind të numrit të familjeve të varfra dhe një rritje prej 10 për qind të papunësisë në periudhën 2015 – 2018. Një tjetër tregues alarmues është dhe rritja e vdekshmërisë foshnjore. /abcnews.al

Florian-Hahn-1.jpg
G. P.18:48 | 27/02/2019

Zëdhënësi i politikave për Evropën në grupin parlamentar CDU / CSU në Bundestagun gjerman Florian Hahn mbështet protestat e organizuara nga opozita në Shqipëri, por shprehet kundër djegies së mandateve nga deputetët e saj. Në një intervistë për Deutsche Welle Hahn deklaron:

“Nuk kam asgjë kundër protestave. Por kam pasur këshillën që të mos bojkotohet Parlamenti dhe mundësisht të braktiset kjo rrugë e nisur, në mënyrë që sërish të krijohet një bashkëpunim normal me njëri-tjetrin, ose edhe kundër njëri-tjetrit, por në kuadër të parlamentit, ashtu siç e parasheh demokracia.”

Situata e krijuar në Shqipëri konsiderohet e vështirë nga Florian Hahn, i cili i bën thirrje deputetëve opozitare në listë pritje të plotësojnë vendet bosh në parlament. Ndërsa zgjedhjet e reja nuk konsiderohen zgjidhje prej tij.

“Ky ishte një gabim i rëndë dhe në fakt nuk është partia ajo që vendos për mandatin. Ta zëmë se do të kishim një parti tjetër në pushtet. Çfarë do të mësonte partia opozitare nga kjo? Do të mësonte se duke bojkotuar sistemin dhe duke dorëzuar mandatet sërish mund të imponoheshin zgjedhje të reja. Këtu shtrohet pyetja se ku dëshiron të shkojë Shqipëria. Dëshiron të jetë një vend i qëndrueshëm demokratik, dëshiron të bëhet pjesë e BE-së?”

Hahn vlerëson pozitivisht procesin e Vettingut ndërkohë që ashtu si edhe në qëndrimin e pak ditëve më parë thotë se perspektiva evropiane në vendin tonë është vënë në rrezik./abcnews.al

 

parlamenti.jpg
G. P.12:04 | 22/02/2019

Një delegacion i Parlamentit Europian pritet të mbërrijë të mërkurën në Tiranë, në kushtet e një klime të ashpër politike në vend, pas vendimit të opozitës për të lënë parlamentin. Tetë eurodeputetët do të takohen me drejtues të qeverisë dhe të opozitës, në përpjekje për gjetjen e një zgjidhjeje politike.

Djegia e mandateve ka detyruar Parlamentin Evropian të sjellë të mërkurën në Shqipëri një delegacion të Komisionit të Punëve të Jashtme të përbërë nga 8 deputetë të grupimeve të ndryshme politike të Parlamentit Europian.

Grupimi i socialistëve dhe demokratëve (S&D) përfaqësohet nga raportuesi për Shqipërinë Knut Fleckenstein dhe Juan Fernando Lopez Aguilar, Cristian Dan Preda dhe Tunne Kellan nga grupimi i partive popullore. Grupimi i liberalëve dhe demokratëve (ALDE) përfaqësohet nga Ilhan Kyuchyuk. Grupimi i gjelbër (The Greens) nga Tamas Mezcerics. Grupimi i konservatorëve dhe reformistëve (ECR) do të përfaqësohet nga Bas Belder dhe grupimi i Europës së Kombeve dhe Lirive (ENF) Jean-Luc Schaffhausser.

Qëllimi i kësaj vizite është për t’u informuar në detaje mbi situatën e re në të cilën është futur vendi pas dorëzimit të mandateve parlamentare të opoziës dhe hapat që priten të merren në vjim.

Në krye të axhendës, qëndron takimi me kryetarin e opozitës, Lulzim Basha dhe kryetaren e LSI-së Monika Kryemadhi. Më pas takimet vijojnë me kryeministrin Edi Rama dhe ministrin në detyrë për Evropën e Punët e Jashtme, Gent Cakaj. Delegacioni do të takohet me kreun e Kuvendit, Gramoz Ruçi, si dhe dy përfaqësues të shoqërisë civile, një për çështjet e mjedisit dhe një gazetar të BIRN.

Thirrjet për dialog të bëra së largu nuk u dëgjuan nga mazhoranca dhe opozita. Për gjetjen e një zgjidhje Parlamenti Evropian do të sjellë këtë të mërkurë 8 deputetët, të cilët do të këmbëngulin në arritjen e një marrëveshje mes opozitës së bashkuar dhe qeverisë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono