kriza

osbe.jpg
ger ta08:46 | 02/01/2020

Këtë vit Shqipëria do të kryesojë Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë. Por Dojce Vele ka vënë në dukje se marrja e timonit të OSBE-së nga Shqipëria, vjen në kohën kur vendi ndodhet në mes të krizës politike.

Vendi ynë ka marrë kryesimin e OSBE me 1 janari. Kalimi i stafetës nga Sllovakia tek Shqipëria, për median gjermane Dojce Vele vjen në kohën kur vetë vendi ynë ndodhet në një krizë politike.

“Detyrat e OSBE-së janë të shumta – prej vëzhgimit të zgjedhjeve, luftës për lirinë e shtypit, mbrojtjes së të drejtave të minorieteteve e deri tek misioni vëzhgues në lindje të Ukrainës dhe misione të tjera. Por ky vend ballkanik gjendet aktualisht në krizë, për shkak të mospajtimeve mes forcave të brendshme politike për shumë gjëra”, thuhet në një koment të Deutsche Welle.

“Demokracia në Shqipëri nuk është stabilizuar tërësisht as 30 vjet pas rënies së regjimit komunist”,- vijon artikulli.

Kryeministri Edi Rama nga Partia Socialiste drejton aktualisht shumicën parlamentare, por Partia Demokratike ka djegur vitin e kaluar mandatet e saj në Parlament dhe e bojkoton institucionin më të lartë. Partia Demokratike ka bojkotuar edhe zgjedhjet lokale të vitit të kaluar, për shkak të dyshimeve për manipulimin e zgjedhjeve të fundit parlamentare. Kjo parti ka kërkuar largimin e Ramës nga pushteti. Vëzhguesit thonë se Shqipëria ka probleme të mëdha me korrupsionin dhe krimin e organizuar.

“Nëse shikojmë detyrat e OSBE-së dhe gjendjen në Shqipëri, atëherë kemi një situatë paradoksale: Shqipëria është edhe vet nën vëzhgimin e OSBE-së, ndërkohë që tani duhet ta drejtojë ate”, tha publicisti i njohur nga Kosova Veton Surroi./abcnews.al

pd-selia.jpg
nev ila15:40 | 16/12/2019

Kërkesa e qeverisë për shtyrjen deri në 31 mars të viti 2020 të gjendjes së jashtëzakonshme ka sjellë reagimin e Partisë Demokratike.

Në një deklaratë për mediat, PD bën me dije se shtyrja e këtij afati është kërkuar pasi qeveria nuk ishte e aftë, që brenda afatit kushtetues 30 ditor, të bënte planin e nevojshëm, për marrjen e masave që përballojnë fatkeqësinë natyrore.

Deklarata e Plotë:

“Me zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme edhe për 3 muaj të tjerë, qeveria nuk i shërben qytetarëve të prekur nga tërmeti, por axhendës politike të Edi Ramës.

Për një qeveri, e cila nuk ka si prioritet përfitimet politike dhe financiare nga fatkeqësia e mijëra njerëzve, 30 ditë janë të mjaftueshme për t’u rikthyer qytetarëve sigurinë për banesat, për të bërë planin për strehimin e përkohshëm të të gjithë të prekurve dhe planin për rindërtimin e banesave, shkollave dhe sipitaleve të dëmtuar.

Këtë afat Edi Rama e përdori për show dhe jo për ofrimin e zgjidhjeve në dobi të qytetarëve të prekur nga tërmeti. Asnjë plan i prezantuar, asnjë masë konkrete e marrë, vetëm fjalë boshe, identike me fjalët boshe pas tërmetit të Qershorit 2019 në zonën e Korçës dhe tërmetit të 21 Shtatorit.

Fakti që kjo qeveri nuk është e aftë që brenda afatit kushtetues 30 ditor të bëjë planin e nevojshëm për marrjen e masave që përballojnë fatkeqësinë natyrore, është treguesi më i qartë i dështimit dhe paaftësisë së Edi Ramës për t’u shërbyer në kohë qytetarëve.

Propozimi i Edi Ramës që gjendja e fatkeqësisë natyrore të zgjasë deri në Mars 2020 nënkupton që qytetarët do të mbahen peng dhe deri atëherë Qeveria nuk do t’i ofrojë asnjë zgjidhje. Qytetarët e prekur nga tërmeti i 26 Nëntorit 2019, kanë nevojë urgjente për zgjidhje. Për Partinë Demokratike është e rëndësishme që qytetarët të qartësohen sa më parë, që Qeveria të prezantojë menjëherë masat për menjanimin e pasojave të fatkeqësisë natyrore, që Qeveria të mos shtyjë zgjidhjen e situatës, por të planifikojë fondet e mjaftueshme financiare për t’i dhënë zgjidhje qytetarëve. Kjo duhet të bëhet tani, pa asnjë shtyrje, pa asnjë zgjatje.

Zgjatja e fatkeqësisë natyrore nuk është e justifikuar, pasi ajo nuk u shërben qytetarëve. Duke shtyrë me 3 muaj gjendjen e fatkeqësisë natyrore, Edi Rama kërkon të fshehë krizën e rëndë politike në vend, duke keqpërdorur krizën pas tërmetit, të shkaktuar, në një masë të madhe, nga korrupsioni shtetëror dhe paaftësia për të menaxhuar situatën. Duke shtyrë edhe me 3 muaj gjendjen e jashtëzakonshme, Edi Rama synon të pengojë implementimin e Reformës Zgjedhore dhe zgjidhjen e krizës politike, siç Bundestagu kërkon, përmes zgjedhjeve të parakohshme, të përgjithshme dhe vendore, pasi Kushtetuta i ndalon ato, përsa kohë vendi është në një situatë të tillë“./abcnews.al

Takim-i-Presidentit-Meta-me-ish-Presidentin-Topi.jpg
ent ela19:07 | 21/11/2019

Ish-presidenti Bamir Topi është takuar me Kreun e Shtetit, Ilir Meta. Pas takimit  Topi u shpreh se me Presidnetin ka diskutuar për krizën institucionale brenda paramentrave logjike, politike dhe juridike.

“Biseda me presidentin Metën u zhvillua brenda paramentrave logjike, politike dhe juridike.Konsultuam krizën institucionale që ka të bëjë me ngritjen e Gjykatën Kushtetuese. Historia e përplasjeve institucionale është histori e trishtë”.

Sipas topit gjendja e institucioneve sot është pasojë e 21 prillit të vitit 2008, ndërsa apeloi palët që të gjejnë zgjidhje jo për pushtet personal.

“Gjendja e institucioneve sot është pasojë e 21 prillit të vitit 2008. Palët duhet të kenë vullnetin të gjejnë një zgjidhje që nuk është e pushtetit personal. Përplasja për Gjykatën Kushtetuese është e paprecedentë. Nuk është në vullnetin e askujt për të shpërndarë parlamentin. Presidentit ka detyrim të shpërndajë parlamentin atëherë kur një qeveri nuk formohet. Zgjidhja nuk vjen nga aktorët jashtë-institucionalë. Palët që janë në këtë përplasje duhet të gjënë vullnetin për t`i dhënë zgjidhje krizës. Duhet t`i japim zgjidhje institucionit më të rëndësishëm, jo ta bllokojmë atë”. /abcnews.al

lulzim-basha-2.jpg
ad min12:22 | 25/10/2019

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, takoi këtë të enjte sekretarin e Përgjithshëm të OSBE-së Thomas Greminger.

Kreu i selisë blu tha se në fokus të diskutimit ishte kriza politika dhe gatishmëria e OSBE për të negociuar për të gjetur zgjedhjen.

Sipas Bashës, zgjidhja vjen vetëm përmes zgjedhjeve të parakohshme dhe vendore në të njëjtën ditë.

“Opozita është e vendosur të japë kontributin e saj për një reformë zgjedhore që të garantojë lirinë e votës. Duhet vullnet politik që mungon nga pala tjetër që është edhe pala e kapur në shkatërrimin e tre palë zgjedhjeve siç tregojnë edhe raportet e OSBE-ODIHR. Me sekretarin e përgjithshëm kemi diskutuar për ndihmën që mund të japë OSBE në këtë drejtim. Për opozitën rruga është e qartë. Miratimi i reformës dhe zgjedhje të parakohshme parlamentare në një ditë me zgjedhje vendore ku vota është e garantuar dhe nuk tjetërsohet nga grupet kriminale.  Po them që OSBE ofron këto tre mundësi, t’i kujtojë detyrimin që ka vendi për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Së dyti të ofrojë ekspertizë dhe së treti të ndihmojë sa i përket rolit të OSBE në dialog të vërtetë dhe të ketë një produkt”, tha Basha.

/abcnews.al

lulzim-basha-3.jpg
ad min16:49 | 23/10/2019

Me anë të një postimi në Facebook, kryedemokrati Lulzim Basha thotë se hapja e negociatave është interesi më i madh i vendit sepse do të sjellë një mbikëqyrje të shtuar nga BE për ndarjen e politikës nga krimi.

Basha citon, kryetarin e komisionit të Jashtëm në PE, David McAllister, sipas të cilit “Zgjidhja më e mirë do të ishte një rrugë e ngjashme me rezolutën e miratuar nga Bundestagu gjerman. Drtia jeshile për Maqedoninë Veriore dhe ditë jeshile e kushtëzuar për Shqipërinë”.

Prandaj sipas Bashës, rruga e vetme përpara është përmbushja e kushteve të vendosura nga Gjermania.

“9 kushtet e Bundestagut janë udhërrëfyesi i daljes nga kriza dhe i afrimit të Shqipërisë me BE. Mirënjohje familjes tonë politike Partisë Popullore Europiane për mbështetjen që i jep Shqipërisë dhe shqiptarëve”, shkruan Basha./abcnews.al

109180780_hi057200920.jpg
ent ela18:53 | 10/10/2019

Qeveria rumune nuk i mbijetoi të enjten një votëbesimi në Parlament, duke bërë që vendi të hyjë në një krizë afatgjatë. Kjo, pasi opozita që pritet të marrë pushtetin është e fragmentarizuar dhe për momentin vendi e ka të pamundur të mbajë zgjedhje të parakohshme.

Qeveria e majtë e kryeministres Viorika Dancila në Rumani u rrëzua ditën e enjte pasi doli e humbur përballë një mocioni mosbesimi në Parlament, duke ngritur perspektivën për një krizë të gjatë politike për shkak të opozitës së fragmentarizuar.

Mbajtja e zgjedhjeve parlamentare nuk është një opsion për momentin, për shkak se Rumania pritet të mbajë zgjedhjet presidenciale muajin e ardhshëm. Dhe sipas ligjit, vendi nuk mund të mbajë zgjedhje parlamentare nëse ndodhet më pak se 6 muaj përpara atyre presidenciale.

Opozita tani ka 10 ditë kohë për të nominuar një kryeministër të ri që do të duhet të ketë aprovimin e presidentit të qendrës, Klaus Johanis.

Gjithashtu, kryeministri i emëruar, së bashku me kabinetin e ri që duhet të formohet, do t’i duhet t’i nënshtrohen një mocioni përpara se të nisin nga puna. “Ju keni folur shumë, por tani dua të dëgjoj dhe të shoh se si do ta formoni ju qeverinë dhe me kë”, u tha kryeministrja Dancila ligjvënësve të opozitës.

Qeveria e re do të përballet me detyrën e vështirë të hartimit të një projekt/buxheti për vitin 2020, që të mundësojë një rritje prej 40 për qind të pensioneve, pa cënuar ndërkohë objektivat e defiçitit.

Qeveria Dancila ka qenë në rrezik rrëzimi që kur Social-demokratët humbën partnerin e ri të koalicionit të tyre në muajin gusht.

Analistët presin që qeveria e re të formohet përmes partisë kryesore të opozitës, Asaj Liberale, por duke parë fragmentarizimin e saj, nuk është çudi që më vonë të shkojë drejt zgjedhjeve të parakohshme. /ABC News Albania 24/7

pakti-rama-basha.jpg
ad min20:41 | 05/10/2019

Kredemokrati Lulzim Basha refuzon ftesën e Kryeministrit Rama për takim selinë e PD për zgjidhjen e krizës, duke deklaruar se koha për shfaqje ka mbaruar. Basha garanton se s’do të ketë më një marrëveshjes mes demokratëve dhe socialistëve si ajo e vitit 2017.

Lulzim Basha i ka mbyllur derën dëshirës së kryeministrit Rama për të zhvilluar një takim në selinë blu për zgjidhjen e krizës politike. Në një intervistë për Neës 24, Basha deklaroi se koha për shfaqje ka mbaruar dhe vendi ka nevojë urgjente për të dalë nga kriza.

Shprehet garant se një marrëveshje të dytë me Edi Ramën nuk do të ketë, ndërkohë që i rikujton kërkesën për planin që opozita ka paraqitur për daljen nga kriza. Për kryedemokratin 9 kushtet e Bundestagut përbëjnë një udhërrëfyes për daljen e vendit nga kriza politike./ABC News Albania 24/7

INTERVISTE-GRIDA-DUME.mpg_snapshot_00.22-1280x720.jpg
ent ela15:10 | 01/10/2019

Anëtarja e Kryesisë së PD, Grida Duma është e bindur se 9 kushtet gjermane do ta detyrojnë kryeministrin Rama të ulet për zgjidhur krizën politike. Në një intervistë për ABC News, Duma thekson se PD mund të vijë në pushtet përmes një procesi të koordinuar dhe transparent brenda së djathtës.

Grida Duma është e bindur se opozita pas 6 vitesh e ka arritur qëllimin e saj. Imponimi që Bundestagu gjerman ka bërë përmes kushteve te vendosura për çeljen e negociatave, për anëtëren e kryesisë së Partisë Demokratike janë sinjal i qartë se Edi Rama nuk mund të refuzojë më zgjidhjen e krizës politike.

Llogaridhënien e kërkon nga forca e saj politike. Pas 6 vitesh beteja opozitare brenda dhe jashtë institucioneve, Duma e sheh ardhjen në pushtet përmes një procesi të kordinuar dhe transparent brenda vetë të djathtëve.

Kontributin në reformën zgjedhore e sheh si një hap pjekurie të Partisë Demokratike, por edhe në këtë rast sygjeron që garancia në proces të sigurohet nga ndërkombëtarët.

Bindjen e ka se ndryshimi i sistemit zgjedhor do të ishte një hap pozitiv, por vendimarrjen për këtë nismë e lë në gjykimin e opozitës së bashkuar.

Rikthimin e ish-funksionarëve të lartë të PD nuk e sheh si problem, por kërkon që për hir të aksionit opozitar të ketë një përpjestim të drejtë mes kontributit dhe vlerës që gjithësecili ka në parti.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha mblodhi fundjavën që lamë pas strukturat më të larta të PD dhe kërkoi nga të gjithë mobilizim për zgjedhje të parakohshme, pasi sipas tij kriza politike është në fazën finale të zgjidhjes së saj. /ABC News Albania 24/7

jozefina-topalli.jpg
ad min15:22 | 25/09/2019

Ish-nënkryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli I ka bërë thirrje të rinjve që të krijojnë një lëvizje të re pasi vendi është i papërfaqësuar. 4 politikanët që sot drejtojnë vendin sipas saj, duhen larguar.

U deshën të kalojnë 40 vjet që të rikthehej në auditore të Universitetit të Shkodrës. Përballja me të rinjtë e bënë të udhëtojë në kujtime, të ndalet në ditët kulminante të jetës të cilat e kanë bërë të prekë ekstremet majën dhe fundin. Ndjesitë ia përcolli edhe me mesazhe.

“Siç e dini tashmë unë kam dështuar për shumë vite, deri sa hyra në universitet. Unë kurrë nuk e kasha menduar të bëhesha kryetare parlamenti. Por kurrën e kurrës nuk mund ta besoja se në liri vendi ynë të vuante nga mungesa e përfaqësimit sepse dikujt për të ruajtur karrigen e vet i interesonte djegia e mandateve dhe mos hyrja në zgjedhje”.

Ndonëse zhgënjimin më të madh ia dhanë të vetët brenda partisë, të rinjve u kërkon që alternativën të mos e shohin as në kampet e tjerë politikë.

“Pas 3 dekadave politika është në krizë, vendi është pa përfaqësim. Ekonomia nuk ec. Nuk ka asnjë qeveri dhe as opozitë. Ata kanë deformuar demokracinë e brishtë. Ata ose bëjnë pazare ose bëjnë shantazhe ndaj njëri tjetrit. Është më mirë të ikin 4 shahistat e të rrinë shqiptarët”.

Meta, Rama, Basha, Kryemadhi kanë të përbashkët një frikë sipas ish kryetares së kuvendit, të rinjtë duke iu propozuar që të krijojnë një lëvizje të re kundër këtyre katër personave.

“Nëse forcat e vjetra nuk reformohen ka vetëm një zgjidhje: një lëvizje të re. lëvizje për ndryshim. Dhe mendimi im është tek të rinjtë e të rejat dhe ju që e keni gjithmonë zemrën e re”.

Në ketë ditë Jozefina Topalli u vlerësua nga universiteti “Luigj Gurakuqi” dhe shoqata “Alumni” me çmimin e karrierës. Vitet që ka lënë pas e kanë bërë të arrijë në një përfundim./ABC News Albania 24/7

ambasadori-italian.jpg
ad min14:59 | 25/09/2019

Ambasadori italian në Tiranë, Alberto Cutillio ka deklaruar nga Gjirokastra se zgjidhja e krizës politike është një objektiv kryesor për një vend që kërkon të aderojë në Bashkimin Europian. Cutillio u shpreh se Shqipëria i ka përmbushur disa kushte dhe negociatat duhen hapur sa më parë.

“Përfitoj nga ky rast që të ftoj të gjitha partitë politike që të ulen në tavolinë të zgjidhin ato probleme të përbashkëta që kanë duke filluar nga reforma zgjedhore. Për sa i përket hapjes së negociatave Shqipëria i ka përmbushur kushtet prej disa kohësh tashmë dhe nuk e kuptoj pse u vendosën këto kushte.

Ne mendojmë se negociatat duhet të hapen sa më parë. Dua gjithashtu të them që hapja e negociatave nuk do të thotë që je pjesë e BE-së, por thjesht hap një shteg që Shqipëria duhet të ndjekë. E përgëzoj Shqipërinë që mori këtë hap drejt këtij shtegu. Është një shteg që kërkon shumë angazhim dhe kërkon që palët politike të jenë bashkë drejt një misioni të përbashkët”, tha Cutillio./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono