Kritika

KRONIKE-KLOSI-NE-LEZHE.mpg_snapshot_00.16-1280x720.jpg
ent ela18:20 | 31/07/2019

Pushteti vendor nuk ka marrë masat e duhura për sezonin veror tha ministri i Turizmit Blendi Klosi në takimin e Task Forcës për turizmin në Lezhë. Ndër problematikat kryesore në këtë zonë turistike sipas Klosit janë ndotja dhe mos lidhja e kontratave me stacionet e plazhit. 

Në takimin me Task Forcen e turizmit në Lezhë, Ministri Blendi Klosi deklaroi se zonat turistike në këtë qark përballen me problematika, të cilat ende nuk janë zgjidhur dhe përgjegjësia kryesore bie mbi pushtetin vendor.

Ndotja në zonat e mbrojtura, mungesa e hapësirave publike, moslidhja në kohë e kontratave me stacionet e plazhit e kanë dëmtuar sezonin këtë verë,- tha Klosi.

Me pas ministri i turizmit dhe mjedisit Blendi Klosi zhvilloi një takim me banorët e Ishull Lezhës, ku ndodhet edhe zona e mbrojtur e Vainit, të cilëve u kërkoi bashkëpunim për mbrojtjen e mjedisit. /ABC News Albania 24/7

rumenige-bayern.jpg
nev ila13:45 | 31/07/2019

Bajerni fitoi thellë ndaj Fenerbahçes në Kupën AUDI, por atmosfera në klubin gjerman u dëmtua jo pak nga kritikat e shefit Rumenige ndaj trajnerit Niko Kovaç.

U duk se ishte mbrëmja për të festuar, veçse qetësi nuk pati.

Tifozët në “Alianc Arena” më në fund u kënaqën me një fitore të madhe, 6-1 ndaj Fenerbahçes, në gjysmëfinalen e Kupës Audi në Mynih, veçse problemet filluan më pas.

Shefi ekzekutiv i klubit, Karl-Hajnc Rumenige, kritikoi botërisht trajnerin Niko Kovaç, për fjalët që kishte thënë për transferimin e mundshëm të Leroi Sanesë nga Mançester Siti.

“Nuk më pëlqeu aspak intervista e tij,  tha Rumenige, një trajner nuk mund të deklarojë ashtu në publik, për një lojtar që i përket një klubi tjetër. Duhet të kemi respekt. Mendimi im nuk është sekret, ia kam thënë trajnerit”.

Kovaç ishte shprehur përpara ndeshjeve të Kupës AUDI se Sane ishte lojtari i ëndërruar prej tij, dhe se ishte optimist se Bajerni do të arrinte ta merrte nga Siti.

Një kritikë është gjithnjë normale, nëse nuk bëhet me tendencë, kjo dihet.

Nuk është aspak normale, veçse, kur kritika e një shefi klubi ndaj trajnerit të tij bëhet në publik.

Nëse Kovaç gaboi për Sanenë, legjenda Rumenige u shfaq edhe më keq.

E gjithë kjo histori e familjes që doli në “pazar” rikujtoi fundin e sezonit të kaluar, kur mediat gjermane komentuan për “luftë civile” tek Bajerni, me shefin ekzekutiv Rumenige që nuk donte ta mbante Kovaçin si trajner, dhe me presidentin Uli Hënes që “votoi” për kroatin.

Për momentin, duket se gjendja do të mbetet e qetë.

Pas kritikave të Rumeniges, Kovaç u shpreh se kishte gabuar, se i kishte kërkuar falje Pep Guardiolës duke e marrë në telefon, dhe po ashtu i kërkoi falje hapur Mançester Sitit.

Gjithsesi, debatet në publik thjesht krijuan një përshtypje të keqe për atë që po ndodh tek Bajerni.

Fitorja 6-1 ndaj Fenerbahçes në Kupën AUDI ishte shumë e mirë, por vështirë se mjafton për të dhënë siguri.

Bavarezët nuk po munden të përforcohen, dhe Rumenige pohoi i dëshpëruar se “transferimet janë bërë shumë të shtrenjta dhe të vështira”.

Një tjetër minus, që mund të ndikojë në sezonin e kampionëve të Gjermanisë./ABC News Albania 24/7

edi-rama-6.jpg
ad min12:15 | 15/07/2019

Kryeministri Edi Rama deklaroi këtë të hënë se një nga arritjet më të rëndësishme të kësaj qeverie është çskllavërimi i njerëzve që punojnë në të zezë sipas tij.

Ai ishte në një takim me drejtuesit e rinj të Tatimeve, ku u shpreh kritik për numrin e lartë të kontrolleve dhe për rënien e efektivitetit të këtyre kontrolleve. Sipas tij mungon shënjestrimi i subjekteve me risk, kryehen kontrolle që konsumojnë energji të tepërt, cenohet imazhi i shtetit dhe shqetësohet padrejtësisht sipërmarrja.

Sipas kryeministrit edhe pse është ngritur një sistem funksional në Tatime falë bashkëpunimit me Fondin Monetar Ndërkombëtar ka një motiv që sjell rezultatet e pamjaftueshme. Rama tha se për shkak të çorganizmit dhe anarkisë brenda administratës është rishfaqur fenomeni i korrupsionit.

“Një nga arritjet më të rëndësishme të kësaj qeverie ka qenë arritja në funksion të ç’skllavërimit të njerëzve që punojnë në të zezë. Kjo arritje nuk mund të asgjësohet, por përkundrazi duhet të rikonfirmohet dhe çohet më tutje.

Sot të dyja këto institucione, Tatimet dhe Inspektoriati i Punës janë në një ombrellë dhe duhet të funksionojnë si një sistem i integruar. Është për të ardhur keq që raportohet për një numër të rritur kontrollesh nga viti në vit, ndërkohë që efektiviteti i këtyre kontrolleve është në rënie. Mungon shënjestrimi i subjekteve me risk dhe kryhen kontrolle që konsumojnë energji të tepërt, cënojnë imazhin e shtetit dhe shqetësojnë në mënyrë të padrejtë sipërmarrjen. Patjetër e gjitha kjo reflektohet në cenimin e hapësirës për investime publike dhe në cenimin e paketave sociale që janë miratuar dhe janë buxhetuar. Është e papranueshme që të preken investimet apo paketat sociale për mos efiçensë të këtyre dy strukturave.

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka vendosur indikator performance që nuk ndiqen për çdo punonjës dhe për çdo kontroll të thelluar. Sot dua ta nënvizoj me forcë atë që shumëkush nga ju këtu e ka dëgjuar më shumë se njëherë nga ministrja dhe Zv/ Kryeministri se kush nuk arrin indikatorët nuk mund të jetë më pjesë e kësaj administrate as të Tatimeve as Inspektoriatit të Punës. Si mundet të pranohet sot që flasim që të kemi 15 mijë kasa joraportuese në biznese që figurojnë aktive nga 112 mijë të tilla. Ja një faktor risku numër 1. Kush e mban përgjegjësinë për këtë?

Është ngritur një sistem që konsiderohet funksional në Tatime, sëbashku me FNM të cilin vetë fondi e ka marrë si model për t’u përdorur në vendet e tjera në modernizimin e ndërveprimit me tatim-paguesit, me module risku që duhet të jenë bazë e analizës dhe orientimeve dhe kontrolleve, të një aktiviteti inteligjent dhe ka vetëm një motiv për rezultatet e pamjaftueshme, çorganizim dhe anarki brenda administratës ku janë rishfaqur fenomenet e dikurshme të aktiviteteve individuale apo në grup për qëllime korruptive”, tha Rama./abcnews.al

maxresdefault-3-1280x720.jpg
ent ela12:20 | 10/07/2019

Veprimet e ish-diplomates së lartë të Bashkimit Europian Federika Mogerini mund të shkaktonin luftë në Ballkan. Është kjo deklarata e ish kryenegociatores së Kosovës Edita Tahiri, e cila akuzon Mogerinin se ka shkelur parimet europiane në Ballkan.

Edita Tahiri, ish-kryenegociatorja e Kosovës për bisedimet me Serbinë, u shpreh se përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini, deri para një viti ka mbrojtur parimet evropiane në Ballkan, ndërsa së fundmi i ka shkelur ato, duke hyrë në aventura, të cilat do të kishin shkaktuar luftë në Ballkan

Ish-kryenegociatorja e Kosovës për bisedimet me Serbinë Edita Tahiri është takuar disa herë në Bruksel me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini.

Në një ntervistë për të përditshmen Zëri në Kosovë Tahiri theksoi ndër të tjera se nga përvoja që ka pasur me Mogherini, deri para një viti ajo ka qenë në mbrojtje të parimeve evropiane në Ballkan sipas të cilave gjashtë vendet e Ballkanit, duke përfshirë edhe Kosovën, të bëhen anëtare të BE-së. /ABC news Albania 24/7

632027338-1280x853.jpg
nev ila11:03 | 07/07/2019

Një seri email-esh diplomatike të publikuara në mediat britanike rrezikojnë të cënojnë marrëdhëniet mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Amerikës. Bëhet fjalë për email-et e ambasadorit britanik në Uashington, që në mesazhet për qeverinë qendrore në Londër kritikon ashpër administratën e presidentit Donald Trump.

E paaftë, e dobët dhe e papërgjegjshme. Kështu është etiketuar administrata e presidentit Donald Trump nga ambasadori britanik në Uashington, Sër Kim Darroç. Në email-et e tij, diplomati i Mbretërisë së Bashkuar thotë se Shtëpia e Bardhë është “jofunksionale” dhe “e përçarë” nën udhëheqjen e Donald Trump.

Nga ana tjetër, në mesazhet elektronike të publikuara në gazetën “Meill on Sandej”, Darroç nënvizon se edhe vetë presidenti Trump nuk duhet lënë jashtë kritikave. Ministria e Jashtme britanike, duke reaguar e ka cilësuar publikimin e email-eve një veprim dashakeq, por nuk ka kritikuar saktësinë e tyre. Shtëpia e Baradhë nuk u është përgjigjur ende kritikave, por ato mund të vënë në provë atë që njihet si “marrëdhënie e veçantë” mes Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe.

“Nuk besoj se kjo administratë do të normalizohet, do të jetë më pak e paaftë, më pak e ngathët dhe e pandarë në fraksione”, thotë në mesazhin e tij ambasadori Darroç.

Ai shton se, pavarësisht se Trump u duk më i përulur gjatë vizitës shtetërore në Mbretërinë e Bashkuar, administrata e tij vazhdon të mbetet egoiste dhe e prirur ndaj politikës “Amerika e Para”.

Dallimet mes Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë për ndryshimet e klimës, lirinë e medias dhe dënimin me vdekje mund të vihen sërish në dukje, në një kohë kur dy vendet po përpiqen të përmirësojnë lidhjet tregtare që do të jenë në fuqi pasi Britania të dalë nga BE-ja./ABC News Albania 24/7

Tuna-nora-933x445.jpg
ad min09:00 | 09/06/2019

Marrëdhënia mes këngëtareve të njohura shqiptare Nora Istrefi dhe Tuna Sejdiu ka qenë prej kohësh shumë e komentuar në media.

Nora, e cila deri më sot kishte qëndruar e heshtur për këtë çështje, e ftuar në “Xing me Ermalin”, në Tv Klan theu heshtjen. Ajo tha se nuk ka qenë asnjëherë shoqe e ngushtë me Tunën, por as armike. Këngëtarja shtoi se mes tyre nuk ka ndodhur asgjë, përveç se një keqkuptimi familjar. “Tunën vazhdoj ta respektoj si kolege, aq më pak me albumin e fundit, por diçka personale nuk ka ndodhur kurrë”, tha Nora.

Ermal Mamaqi: Pas gjithë deklaratave që ka bërë Roberti të gjithë mezi po presin që unë të të pyes për hallvën e nxehtë që po vlon. Nora nuk e di a e di, por tek ai kolltuk ku je ulur ti para ca kohësh është ulur kunata dhe kunati jot. Të gjithë po presin tani që unë t’iu pyes ju për një çështje tuajën familjare. Më kanë thënë të gjithë që mos të të bëj pyetje familjare, por unë ca pyetje do t’i bëj sepse më thonë njerëzit e mori dhe nuk e pyeti. A është e vërtetë që keni qenë shoqe të ngushta me Tunën dhe çfarë ka ndodhur tani?

Nora Istrefi: Shoqe të ngushta nuk kemi qenë asnjëherë dhe as armike nuk jemi. Mes meje dhe Tunës nuk ka ndodhur kurrë asgjë, ka ndodhur një keqkuptim familjar, siç e keni parë të gjithë. As unë as Roberti nuk kemi pasur asnjë lloj problemi dhe urrej kur emri im përflitet në media për të përfituar klikime. E urrej atë pjesë sepse unë nuk kam karrierë të bazuar mbi skandale. Kështu që nuk dua të flas aspak për një skandal ku nuk jam e përfshirë unë personalisht. Tunën vazhdoj ta respektoj si kolege, aq më pak me albumin e fundit, por diçka personale nuk ka ndodhur kurrë.

Ermal Mamaqi: E ka qarë albumin e fundit.

Nora Istrefi: Po, shumë.

Ermal Mamaqi: A je dakord ti me shprehjen që prandaj nuk quhet kudita, por kunata?

Nora Istrefi: Unë nuk jam njeri aspak tradicional, edhe shoqëria ime bën shaka me mua sepse nuk jam e këtyre gjërave. I respektoj njerëzit për atë që janë, qoftë familja e Robertit apo e imja dhe nuk merrem me kunatën, kuditën…

Ermal Mamaqi: Ti je dakord që Roberti flet për Tunën nëpër studio televizive apo nuk të plas fare?

Nora Istrefi: Nuk jam dakord. Ju duhet të dini që unë nesër nëse nuk do jem me Robertin, ai është babai i fëmijës tim, i gjësë më të shtrenjtë që kam dhe pavarësisht se çfarë do të ndodhë unë e respektoj Robertin shumë. Unë ia dua të mirën Robertit dhe nuk jam dakord, por Roberti është burrë dhe 8 vjet më i madh se unë dhe nuk është lodër e imja që ta programoj. Ai është mjaft i rritur.

Ermal Mamaqi: A ka ndonjë mundësi që ju të gjithë të pajtoheni dhe të gjithë shqiptarët të flenë të lumtur?

Nora Istrefi: Unë jetoj e lumtur dhe reflektoj e lumtur. Ne jemi të lumtur secili në zgjedhjen e vet. Ajo që duket pak më luftarake, më agresive më duket se e kanë bërë edhe mediat./tvklan.al

xhafaj-1280x721.jpg
ad min22:00 | 05/06/2019

Anëtarët socialistë të Komisionit të Ligjeve propozojnë masa ndëshkimore shtesë për prokurorët që nxjerrin sekretin hetimor. Gjatë diskutimit për veprimtarinë e prokurorisë së përgjithshme në vitin 2018, ish-ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj kritikoi kryeprokuroren e përkohshme Arta Marku se po zvarrit çështje sensitive.

Socialistët në Komisionin e Ligjeve kanë qenë një zëri se nxjerrja e sekretit hetimor është një çështje shqetësuese në organin e akuzës. Gjatë diskutimit  të projektrezolutës vjetore për  vlerësimin e veprimtarisë e Prokurorisë së Përgjithshme për vitin 2018 ata propozojnë të merren masa shtesë veç përcaktimeve të parashikuara në Kodin Penal për prokurorët që nuk respektojnë ruajtjen e sekretit në fazën e hetimit.

Ish-ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, veç shqetësimit për këtë heshtje nuk i kursen kritikat për Prokuroren e Përkohshme të Përgjithshme dhe për mënyrën sesi po e drejton ketë institucion. Rezoluta u miratua ne komisionin e ligjeve dhe do t’i kalojë Kuvendit për votim./ABC News Albania 24/7

AMBASADA-BROVINA-MBULIM.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela14:02 | 19/05/2019

Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Prishtinë ka kritikuar veprimin e deputetes Flora Brovina, e cila me një foto të rreme u përpoq të tregonte dhunën e trupave serbe në Kosovë gjatë luftës së viteve ‘98-‘99. Në një reagim për shtyp, selia diplomatike britanike ka deklaruar se krimet e luftës duhet të hetohen nga institucionet dhe jo të përdoren për qëllime politike.

“Është e rëndësishme që pohimet për krime të rënda gjatë konfliktit të hetohen nga institucionet e duhura, mbi të gjitha duke i dhënë përparësi drejtësisë dhe mbështetjes për të mbijetuarit, viktimat dhe familjet, sipas sundimit të ligjit dhe jo oportunizmit politik”, ka deklaruar ambasada e Britanisë. /ABC News Albania 24/7

panuci-2-1280x853.jpg
ad min20:26 | 06/04/2019

Kristian Panuçi ka bërë kritika nga Italia për kombëtaren shqiptare. Ish-trajneri ka deklaruar në “La Gazeta dello Sport” se nuk gjeti ide të përbashkëta dhe profesionalizëm

Largimin e pati të hidhur, dhe besoi të pamerituar.

Kristian Panuçi nuk është më trajner i kombëtares shqiptare, dhe gjeti rastin për të bërë sërish kritika, i intervistuar nga “La Gazetta dello Sport”. Ish-tekniku deklaroi se e pati të vështirë të gjente ide të përbashkëta dhe profesionalizëm në ekip, gjë që, sipas tij, e pengoi të bënte punën e tij.

“M’u bë e vështirë të përcillja dhe praktikoja futbollin që kisha në kokë”, ishin fjalët e tij.

Panuçi përsëriti ato që tha më parë në konferencat për shtyp në Shqipëri, se shumë lojtarë të ekipit përfaqësues luanin pak, duke qenë gjithashtu një faktor negativ i rëndësishëm. Gjithsesi, në analizë të fundit, Panuçi deklaroi se nuk kishte asnjë peng nga aventura te kuqezinjtë, dhe shtoi se Shqipërisë do t’i thotë gjithnjë faleminderit për të gjitha.

Kjo ishte analiza e Panuçit, por vetëm pak ditë pas largimit të tij, trajneri kujdestar Ervin Bulku, dhe kapiteni Elseid Hysaj I kujtuan se rreth 70 për qind e lojtarëve të ekipit, ishin ata që u kualifikuan në Euro 2016 nën drejtimin e paraardhësit të tij, Giani De Biasi.

Përsa i përket disiplinës së theksuar fort nga Panuçi, vlen të kujtohen fjalët e kandidatit për stolin e Shqipërisë, Edi Reja, të thëna për mediat italiane, që theksoi se “dënimi i Strakoshës m’u duk i ekzagjeruar, sepse një mungesë mund të ndodhë”. Duket se kombëtarja ka nevojë pikërisht për një trajner që e njeh mentalitetin e shqiptarëve./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono