Kritika

gorbacov-1-1280x781.jpg
nev ila15:15 | 05/11/2019

Në një intervistë për BBC, lideri i fundit i Bashkimit sovjetik, Mikail Gorbacov kritikoi ashpër tensionet mes Rusisë dhe Perëndimit. Ai theksoi se armët bërthamore janë një rrezik për botën.

Tensionet ekzistuese mes Rusisë dhe Perëndimit përfaqësojnë një rrezik kolosal për botën për shkak të kërcënimit që vjen nga armët bërthamore. Është kjo deklarata e ish liderit të bashkimit sovjetik Mikail Gorbacov gajtë një interviste për BBC.

Gorbacov, i cili në vitin 1987 firmosi marrëveshjen për foprcat bërthamore me presidentin e atëhershëm amerikan Ronald Regan, duke i dhënë fund luftës së ftohtë, i bëri apel të gjitha vendeve që të deklarojnë se armët bërthamore duhet të shkatërrohen.

Sipas tij deri në momentin që do të ekzistojnë armët e shkatërrimit në masë, sidomos armët bërthamore, rreziku është shumë i madh. Ai këtë deklaratë e bëri pas pyetjes së korespondentit të BBC nga Moska se sa e rrezikshme ishte përplasja aktuale mes Rusisë dhe Perëndimit.

“Të gjitha vendet, të gjitha, duhet të deklarojnë se armët bërthamore duhet të shkatërrohen. Kjo për të shpëtuar veten tonë dhe planetin tonë,” përfundoi ai./abcnews.al

mcallister.jpg
ad min16:43 | 23/10/2019

Kreu i Komisionit të Punëve të Jashtme në Parlamentin Europian David McAllister është shprehur i zhgënjyer me mos hapjen e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Në një intervistë për “Euractiv’’, anëtari i kristiandemokratëve gjermanë në PE beson se përçarja mes vendeve të BE-së ka cënuar besueshmërinë e këtij organizmi. Ndërkohë, vendimin e KE-së në 17 tetor e quan “gabim historik”.

“Unë jam shumë kritik ndaj efektit përfundimtar të bisedimeve në Samitin e Këshillit Europian dhe mendoj se ky është një gabim historik. Ky nuk është vetëm një sinjal elokuent për Ballkanin Perëndimor në përgjithësi, por edhe për minimin e besueshmërisë së Bashkimit Europian. Sa kushtojnë premtimet tona nëse veprojmë në këtë mënyrë?!”, thekson McAllister./ABC News Albania

BORIS-JOHNSON.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela22:48 | 26/09/2019

Opozita britanike e ka kritikuar ashpër kryeministrin e vendit për fjalorin e përdorur në Parlament këtë të mërkurë. Por Boris Xhonson ka deklaruar se nuk ka mënyrë tjetër për të folur kur bëhet fjalë për Breksit.

Kryeministri britanik Boris Xhonson është akuzuar se ka përdorur një gjuhë të rrezikshme dhe ofenduese gjatë debateve të ashpra të zhvilluara të mërkurën në Parlament. Gjithashtu, ai është kritikuar me argumentin se me qëndrimin e tij ka thelluar përçarjet në lidhje me Breksit në Britaninë e Madhe. Dhoma e Përfaqësuesve u mblodh për herë të parë të mërkurën pasi Gjykata Supreme e Mbretërisë së Bashkuar e cilësoi të paligjshëm vendimin e kryeministrit për pezullimin e Parlamentit. Të enjten, kryetari Xhon Berkou i cilësoi si “toksike” replikat e Xhonson ndaj ligjvënësve. Gjatë fjalimit të mbajtur, kryeministri gjithashtu e përshkroi disa herë si “aktin e dorëzimit” ligjin e ri që bllokon një dalje pa marrëveshje nga BE-ja. Ai e quajti Parlamentin një “sallë zombish” dhe akuzoi partitë e opozitës për tradhti, ndërsa refuzoi të ndryshonte taktikën e tij për të shëruar përçarjet në vend. “Mënyra më e mirë për ta arritur këtë është zbatimi i rezultatit të referendumit të vitit 2016”, shtoi Xhonson. Disa nga mbështetësit e kryeministrit kanë aprovuar performancën e tij duke akuzuar politikanët e opozitë se ishin treguar gjithashtu abuzivë. Vetë Xhonson, duke reaguar ditën e enjte për BBC ka mbrojtur fjalorin e përdorur. “Mendoj se në Dhomën e Përfaqësuesve është e rëndësishme që unë të flas për ligjin e Breksit në atë mënyrë që fola të mërkurën”, ka thënë ai. /ABC news Albania 24/7

1168904683.jpg.0.jpg
ad min16:57 | 18/09/2019

Kritika të ashpra për Barcelonën pas barazimit dhe lojës së dobët ndaj Dortmundit në Champions. Ekziston frika se katalanasit do të dështojnë edhe këtë sezon, ashtu si 4 vitet e fundit.

Është ende tepër shpejt për të mbërritur në këtë fazë. Barcelona ka pësuar zhgënjim pas zhgënjimi në Champions, që pas vitit 2015, dhe ky fillim i ri nuk është se largoi fantazmat.

Eliminimet e bujshme ndaj Juventusit, Atletico-s, Romës apo Liverpool-it kanë ardhur të gjithë në fazën me eliminim direkt dhe rreziku është që kjo të ndodhë përsëri.

Katalanasit u duken të vegjël përpara këtij ekipi, Borusias së Dortmundit, që u tregua i vendosur për të fituar prej momentit që mbërriti në stadiumin “Signal Iduna Park” e deri në fund.

Nëse gjermanët nuk ia dolën, duhet të bëjnë me faj po një gjerman, portierin e Barcelonës, Marc-Andre Ter Stegen, që bëri pritje të mëdha duke mbrojtur rezultatin 0-0.

Numri 2 i kombëtares së Gjermanisë ndaloi edhe penalltinë e gjuajtur nga kapiteni vendas, Marco Reus, dhe ishte engjëlli mbrojtës i skuadrës së trajnerit Ernesto Valverde.

Nëse Barça ka pasur gjithnjë Mesin si fenomenin e saj, këtë herë rolin e argjentinasit e mori Ter Stegen. Kaq i madh ishte dominimi i Dortmundit saqë Messi thuajse nuk u duk aspak, ndonëse hyri në fushë në minutën e 60-të. Vetëm në fund, ai pati një mundësi, por nuk arriti ta shfrytëzonte.

Çfarë Barçe ishte kjo që nisi sulmin ndaj Europës? – pyet gazeta madrilene, “Marca”, – ekipi azulgrana nuk tremb kënd kur është jashtë fushe!

Kritika edhe nga mediat katalanase.

“Muri, – titullon me shkronja të mëdha “El Mundo Deportivo”, – një Ter Stegen kolosal, që priti edhe një penallti, i dha një pikë të pamerituar Barçës, në ditën e rishfaqjes së Lionel Mesit”.

“Muri Ter Stegen, – ishte edhe titulli i “Sportit”, – duke pritur penalltinë, Marc-Andrea u bë vendimtar për Barçën, që mori një pikë në Dortmund, në një ndeshje ku u rishfaq Leo Mesi”.

“Vuajtëm shumë dhe këtë duhet ta pranojmë, – u shpreh trajneri Valverde, – rezultati është ky që është. Ata ishin më të rrezikshëm, patën penalltinë, goditën shtyllën. Dortmundi është shumë i fortë në shtëpi, ishte një ndeshje shumë e vështirë për ne. Edhe kur dominuam nga fundi, nuk krijuam asnjë rast. Nuk është e drejtë të kritikohet Mesi, sepse ai luajti thuajse pa asnjë përgatitje”.

Nëse Barça ishte në rënie, Borusia u duk si një yll në ngjitje, dhe trajneri Lysien Favre ishte i lumtur.

“Ishim shumë mirë në pjesën e dytë, – tha zvicerani, – me shumë zotërim topi dhe shumë përqendrim. Patëm mjaft raste, ushtruam trysni dhe u mbrojtëm si ekip. Një paraqitje e tillë na jep shumë shpresë për të ardhmen”.

Championsi tregoi që në fillim se emrat e mëdhenj të Europës do të vuajnë. Kështu i ndodhi Interit, Liverpool-it, dhe po kështu Barcelonës./ABC News Albania 24/7

edi-rama-kryeministri.jpg
ad min15:08 | 09/09/2019

Teksa paralelisht po merrej në pyetje Ilir Meta, në sallën ngjitur në Kryesinë e Kuvendit, Edi Rama mblodhi grupin e tij parlamentar, ku me tonë të ashpra, ju tha deputetëve se nëse nuk transformohet, Partia Socialiste do të humbasë pushtetin.

Mbledhja e grupit parlamentar socialist, e para e kësaj vjeshte, e ka gjetur të shqetësuar kryeministrin Rama. Ai ju ka folur deputetëve me tone të ashpra, mbi zgjedhjet në parti, duke kërkuar një proces të vërtetë.

“Procesi i zgjedhjeve në parti duhet të jetë ndryshe nga herët e tjera.  Duhen takime të vërteta në cdo organizatë. Kush nga ju nuk e bën dot, më mirë le të dorëhiqet nga grupi parlamentar. Deputetë që nuk e dinë ku e kanë zonën e tyre dhe që nuk dinë çfarë kërkesash kanë njerëzit atje, nuk mund të tolerohen. Jua them copë: duhet t’i ktheni PS-së atë që i keni marrë. Secili të bëjë detyrën dhe asgjë më shumë”.

Sic pohojnë burimet e ABC News nga mbledhja e mbyllur, si rrallë herë, kryesocialisti ju ka folur të vetëve për rrezikun e humbjes së pushtetit.

“Partia Socialiste nuk mund të qëndrojë në pushtet duke ngrënë nga dhjami i vetë. Në zgjedhje nuk mund të përsërisim të njëjtat gjëra, ndryshe do të humbim. Forma e vetme që ta shmangim këtë është që të transformojmë partinë. Nuk dua të bëhen më takime me të njëtat fytyra. Duhet të marrin fund pazaret e dallaveret”.

Shqetësimi tjetër, veç gjendjes së strukturave të partisë, mësohet të ketë qenë cilësia e administratës.

“As unë e as Partia Socialiste nuk mund ta mbajë mbi shpatulla këtë maskaradë dhe këto zullume që ndodhin në zyrat e shtetit. Ju s’keni ngritur asnjë shqetësim se si funksionojnë këto zyra dhe ankesat që kanë njerëzit. Ju interesoheni vetëm për emërimet e drejtorëve. Nuk mban më kjo punë. Do të humbim pushtetin, nëse vazhdojmë kështu. Unë nuk do të pres fundin”.

Këto porosi vijnë teksa PS ka hyrë në një proces zgjedhor që deri në janar, do të rifreskojë të gjitha forumet përmes zgjedhjeve, përjashtuar karringen e kryetarit të partisë, që nuk do t’i nënshtrohet votimit./ABC News Albania 24/7

kritikja-e-erdoganit.jpg
ad min22:59 | 06/09/2019

Një gjykatë në Turqi ka dënuar me 10 vjet burg një nga figurat më kritike të presidentit Erdogan. Bëhet fjalë për një eksponente të opozitës, që luajti një rol kyç në fitoren e zgjedhjeve për bashkinë e Stambollit.

Një figurë e rëndësishme e opozitës turke u dënua ditën e premte me 9 vjet e 8 muaj burg për fyerje të presidentit Recep Taip Erdoan dhe për përhapje të propagandës terroriste.

Subjekti opozitar Partia e Republikës Popullore deklaroi se Kanan Kaftançioglu, kryetare e degës së saj në Stamboll dhe një ndër zërat më të rëndësishëm brenda grupit parlamentar, do ta apelojë vendimin.

E pandehura akuzohet gjithashtu se ka fyer qeverinë dhe zyrtarët shtetërorë, duke nxitur urrejtje dhe armiqësi, kryesisht përmes postimeve të saj në Twitter në periudhën 2012-2017.

Kaftançioglu luajti një rol kyç në zgjedhjet lokale të Stambollit, që u fituan nga opozita, e cila mundi partinë e presidentit Erdogan, që qeveriste qytetin prej 25 vitesh. Duke folur jashtë selisë së gjykatës, Kaftançioglu tha se vendimi nuk do ta heshtë atë.

“As ju as unë nuk e meritojmë këtë. Nëse vendimi i gjykatës nuk është në të njëjtën linjë me ligjin, por i formuluar sipas dëshirave të pushtetit politik, do të thotë se në këtë vend nuk ka ligj”, deklaroi ajo.

Politikania e opozitës shtoi se vendime të tilla nuk merren në zyrat e gjykatës, por në pallatin presidencial; ndërkohë që një grup mbështetësisht bërtisnin “krah për krah kundër fashizmit”.

Seanca e parë gjyqësore në ngarkim të Kaftançioglu u mbajt 5 ditë pasi kandidati i opozitës Ekrem Imamoglu fitoi për herë të dytë zgjedhjet për bashkinë e Stambollit, në qershor./ABC News Albania 24/7

KRONIKE-KLOSI-NE-LEZHE.mpg_snapshot_00.16-1280x720.jpg
ent ela18:20 | 31/07/2019

Pushteti vendor nuk ka marrë masat e duhura për sezonin veror tha ministri i Turizmit Blendi Klosi në takimin e Task Forcës për turizmin në Lezhë. Ndër problematikat kryesore në këtë zonë turistike sipas Klosit janë ndotja dhe mos lidhja e kontratave me stacionet e plazhit. 

Në takimin me Task Forcen e turizmit në Lezhë, Ministri Blendi Klosi deklaroi se zonat turistike në këtë qark përballen me problematika, të cilat ende nuk janë zgjidhur dhe përgjegjësia kryesore bie mbi pushtetin vendor.

Ndotja në zonat e mbrojtura, mungesa e hapësirave publike, moslidhja në kohë e kontratave me stacionet e plazhit e kanë dëmtuar sezonin këtë verë,- tha Klosi.

Me pas ministri i turizmit dhe mjedisit Blendi Klosi zhvilloi një takim me banorët e Ishull Lezhës, ku ndodhet edhe zona e mbrojtur e Vainit, të cilëve u kërkoi bashkëpunim për mbrojtjen e mjedisit. /ABC News Albania 24/7

rumenige-bayern.jpg
nev ila13:45 | 31/07/2019

Bajerni fitoi thellë ndaj Fenerbahçes në Kupën AUDI, por atmosfera në klubin gjerman u dëmtua jo pak nga kritikat e shefit Rumenige ndaj trajnerit Niko Kovaç.

U duk se ishte mbrëmja për të festuar, veçse qetësi nuk pati.

Tifozët në “Alianc Arena” më në fund u kënaqën me një fitore të madhe, 6-1 ndaj Fenerbahçes, në gjysmëfinalen e Kupës Audi në Mynih, veçse problemet filluan më pas.

Shefi ekzekutiv i klubit, Karl-Hajnc Rumenige, kritikoi botërisht trajnerin Niko Kovaç, për fjalët që kishte thënë për transferimin e mundshëm të Leroi Sanesë nga Mançester Siti.

“Nuk më pëlqeu aspak intervista e tij,  tha Rumenige, një trajner nuk mund të deklarojë ashtu në publik, për një lojtar që i përket një klubi tjetër. Duhet të kemi respekt. Mendimi im nuk është sekret, ia kam thënë trajnerit”.

Kovaç ishte shprehur përpara ndeshjeve të Kupës AUDI se Sane ishte lojtari i ëndërruar prej tij, dhe se ishte optimist se Bajerni do të arrinte ta merrte nga Siti.

Një kritikë është gjithnjë normale, nëse nuk bëhet me tendencë, kjo dihet.

Nuk është aspak normale, veçse, kur kritika e një shefi klubi ndaj trajnerit të tij bëhet në publik.

Nëse Kovaç gaboi për Sanenë, legjenda Rumenige u shfaq edhe më keq.

E gjithë kjo histori e familjes që doli në “pazar” rikujtoi fundin e sezonit të kaluar, kur mediat gjermane komentuan për “luftë civile” tek Bajerni, me shefin ekzekutiv Rumenige që nuk donte ta mbante Kovaçin si trajner, dhe me presidentin Uli Hënes që “votoi” për kroatin.

Për momentin, duket se gjendja do të mbetet e qetë.

Pas kritikave të Rumeniges, Kovaç u shpreh se kishte gabuar, se i kishte kërkuar falje Pep Guardiolës duke e marrë në telefon, dhe po ashtu i kërkoi falje hapur Mançester Sitit.

Gjithsesi, debatet në publik thjesht krijuan një përshtypje të keqe për atë që po ndodh tek Bajerni.

Fitorja 6-1 ndaj Fenerbahçes në Kupën AUDI ishte shumë e mirë, por vështirë se mjafton për të dhënë siguri.

Bavarezët nuk po munden të përforcohen, dhe Rumenige pohoi i dëshpëruar se “transferimet janë bërë shumë të shtrenjta dhe të vështira”.

Një tjetër minus, që mund të ndikojë në sezonin e kampionëve të Gjermanisë./ABC News Albania 24/7

edi-rama-6.jpg
ad min12:15 | 15/07/2019

Kryeministri Edi Rama deklaroi këtë të hënë se një nga arritjet më të rëndësishme të kësaj qeverie është çskllavërimi i njerëzve që punojnë në të zezë sipas tij.

Ai ishte në një takim me drejtuesit e rinj të Tatimeve, ku u shpreh kritik për numrin e lartë të kontrolleve dhe për rënien e efektivitetit të këtyre kontrolleve. Sipas tij mungon shënjestrimi i subjekteve me risk, kryehen kontrolle që konsumojnë energji të tepërt, cenohet imazhi i shtetit dhe shqetësohet padrejtësisht sipërmarrja.

Sipas kryeministrit edhe pse është ngritur një sistem funksional në Tatime falë bashkëpunimit me Fondin Monetar Ndërkombëtar ka një motiv që sjell rezultatet e pamjaftueshme. Rama tha se për shkak të çorganizmit dhe anarkisë brenda administratës është rishfaqur fenomeni i korrupsionit.

“Një nga arritjet më të rëndësishme të kësaj qeverie ka qenë arritja në funksion të ç’skllavërimit të njerëzve që punojnë në të zezë. Kjo arritje nuk mund të asgjësohet, por përkundrazi duhet të rikonfirmohet dhe çohet më tutje.

Sot të dyja këto institucione, Tatimet dhe Inspektoriati i Punës janë në një ombrellë dhe duhet të funksionojnë si një sistem i integruar. Është për të ardhur keq që raportohet për një numër të rritur kontrollesh nga viti në vit, ndërkohë që efektiviteti i këtyre kontrolleve është në rënie. Mungon shënjestrimi i subjekteve me risk dhe kryhen kontrolle që konsumojnë energji të tepërt, cënojnë imazhin e shtetit dhe shqetësojnë në mënyrë të padrejtë sipërmarrjen. Patjetër e gjitha kjo reflektohet në cenimin e hapësirës për investime publike dhe në cenimin e paketave sociale që janë miratuar dhe janë buxhetuar. Është e papranueshme që të preken investimet apo paketat sociale për mos efiçensë të këtyre dy strukturave.

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka vendosur indikator performance që nuk ndiqen për çdo punonjës dhe për çdo kontroll të thelluar. Sot dua ta nënvizoj me forcë atë që shumëkush nga ju këtu e ka dëgjuar më shumë se njëherë nga ministrja dhe Zv/ Kryeministri se kush nuk arrin indikatorët nuk mund të jetë më pjesë e kësaj administrate as të Tatimeve as Inspektoriatit të Punës. Si mundet të pranohet sot që flasim që të kemi 15 mijë kasa joraportuese në biznese që figurojnë aktive nga 112 mijë të tilla. Ja një faktor risku numër 1. Kush e mban përgjegjësinë për këtë?

Është ngritur një sistem që konsiderohet funksional në Tatime, sëbashku me FNM të cilin vetë fondi e ka marrë si model për t’u përdorur në vendet e tjera në modernizimin e ndërveprimit me tatim-paguesit, me module risku që duhet të jenë bazë e analizës dhe orientimeve dhe kontrolleve, të një aktiviteti inteligjent dhe ka vetëm një motiv për rezultatet e pamjaftueshme, çorganizim dhe anarki brenda administratës ku janë rishfaqur fenomenet e dikurshme të aktiviteteve individuale apo në grup për qëllime korruptive”, tha Rama./abcnews.al

maxresdefault-3-1280x720.jpg
ent ela12:20 | 10/07/2019

Veprimet e ish-diplomates së lartë të Bashkimit Europian Federika Mogerini mund të shkaktonin luftë në Ballkan. Është kjo deklarata e ish kryenegociatores së Kosovës Edita Tahiri, e cila akuzon Mogerinin se ka shkelur parimet europiane në Ballkan.

Edita Tahiri, ish-kryenegociatorja e Kosovës për bisedimet me Serbinë, u shpreh se përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini, deri para një viti ka mbrojtur parimet evropiane në Ballkan, ndërsa së fundmi i ka shkelur ato, duke hyrë në aventura, të cilat do të kishin shkaktuar luftë në Ballkan

Ish-kryenegociatorja e Kosovës për bisedimet me Serbinë Edita Tahiri është takuar disa herë në Bruksel me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini.

Në një ntervistë për të përditshmen Zëri në Kosovë Tahiri theksoi ndër të tjera se nga përvoja që ka pasur me Mogherini, deri para një viti ajo ka qenë në mbrojtje të parimeve evropiane në Ballkan sipas të cilave gjashtë vendet e Ballkanit, duke përfshirë edhe Kosovën, të bëhen anëtare të BE-së. /ABC news Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono