krimi
FUTBOLL VLLAZNIA LUFTETARI - Ndeshja e futbollit, Vllaznia-Luftetari i Gjirokastres, 2-2, e vlefshme per Kampionatin Kombetar, luajtur ne stadiumin Loro Borici, ne qytetin e Shkodres./r/n/r/nFOOTBALL MATCH VLLAZNIA vs LUFTETARI - Albanian Super League football match Vllaznia vs Luftetari of Gjirokastra, 2-2, at the Loro Borici stadium in city of Shkoder.

vlcsnap-error276-1280x720.jpg
ent ela15:31 | 14/02/2018

Për ambasadoren e Bashkimit Europian në Tiranë, Romana Vlahutin, duhet të ketë prova të qarta, hetime praktike, procedime dhe dënime të grupeve kriminale që operojnë në Shqipëri.

Shefja e delegacionit të BE në vendin tonë Romana Vlahutin ka theksuar se duhet të ketë prova të qarta, dhe dënime të grupeve kriminale çështje kjo që duhet të përcaktohen ende si urgjente. Gjatë fjalës së saj në konferencën për nisjen e programit europian PAMECA V në mbështetje të policisë, Vlahutin bëri të qarta se duhet të bëhen hetime të thella për të goditur elementët e botës së krimit.

Romana Vlahutin, Ambasadore e Bashkimit Europian: “Në 2017 ne kemi parë për herë të parë një rënie drastike të prodhimit të kanabisit, por ne presim raportin e Guardia di Finanza në verën që vjen, në mënyrë që të sigurohemi që fitorja të jetë afatgjatë. Ne gjithashtu kemi parë një numër operacionesh të suksesshme policore në Shkodër, Fier, Lezhë dhe qytete të tjera që kanë goditur grupet kriminale. Ne po shohim më në fund më shumë vendosmëri në konfiskimin e aseteve kriminale. Në këto përpjekje është thelbësore puna e prokurorisë. Dhe ne të gjithë presim për rezultate më efiçente të hetimit të krimit.

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, vlerësoi rolin e rëndësishëm që PAMECA ka luajtur me asistencën e saj në hartimin e dokumentit të përsa i përket operacionit “Forca e Ligjit”.

Fatmir Xhafaj, Ministër i Brendshëm: “Puna që është bërë për përgatitjen e bazës ligjore dhe operacionale, pa të cilën do të kishte qenë e pamundur nisja e Operacionit “Forca e Ligjit”, është edhe kontribut i një asistence të nisur që më herët, nga grupi i partnerëve ndërkombëtarë. PAMECA natyrisht ka qenë pjesë aktive e çdo tryeze konsultimesh, teksa kemi vlerësuar dhe reflektuar komentet mjaft të vlefshme të saj të dërguara në nëntor 2017, mbi draft-planin e veprimit. Vlerësoj gjithashtu kontributin e ekspertit të PAMECA-s pranë Task Forcës Speciale lidhur me përgatitjen e bankës së pyetjeve të nevojshme, lidhur me procesin e rekrutimit të ekspertëve të Task Forcës Speciale” – tha ministri Xhafaj.

Ndërkohë Drejtori i Marrëdhënieve Juridike  në Prokurorinë e Përgjithshme, Arqile Koça pohoi se prioritet mbetet rikthimi i besimit të qytetarëve tek institucionet ligjzbatuese.

Arqile Koca, Drejtor i Marrëdhënieve Juridike me Autoritetet e Huaja:  “Përtej angazhimit të vazhdueshëm të gjithë bashkë kemi konstatuar se institucionet ligjzbatuese kanë nevojë për përmirësimin e kapaciteteve njerëzore, ashtu edhe ato në lidhje me infrastrukturën dhe teknologjinë, për t’iu përgjigjur me efikasitet dhe pa kompromis luftës kundër grupeve kriminale dhe trafiqeve ndërkombëtare. Institucioni i Prokurorisë shpreh vullnetin dhe angazhimin maksimal në përmbushje të objektivave të punës tuaj, pasi ne jemi të bindur se ato konvergojnë me objektivat tona” – tha Koça.

Në fund Ambasadori Italian në Tiranë Alberto Cutillo theksoi se policia ka arritje në luftën ndaj krimit të organizuar krahasuar me vitet e kaluara./abcnews.al

27331704_10155991742864909_1443838002215415952_n.jpg
ent ela11:53 | 27/01/2018

Një tjetër simbol i protestës janë edhe fshesat. Protesuesit e opozitës mbajnë në duar fshesa, në shenjë simboli të pastrimit të Shqipërisë nga krimi, që sipas tyre po e mban vendin larg Bashkimit Europian.

“Të pastrojmë Shqipërinë nga krimi. Të rinjtë i mbajnë fshesat për të simbolizuar se Shqipëria e ka jetike të pastrohet nga krimi. Siç tregohet edhe ne banderolat që ata mbajnë krimi, bashkë me Edi Ramën po e mbajnë larg vendin nga Bashkimi Europian”-njofton PD.

Në protestën e opozitës do të mbahen 11 fjalime, mes tyre do të flasë edhe një mbështetës i Partisë Socialiste.

Në këtë protestë do të japë një mesazh nga Zvicra edhe ish-oficeri i policisë Dritan Zagani. /abcnews.al

27537212_1538107039576461_1464750463_o-1280x960.jpg
ent ela10:57 | 27/01/2018

Disa të rinj të PD përdoren një instalacion si kurorë mbretërore për mbretin e kanabisit Edi Rama. Kurora është me diametër 2 metra dhe në krye të gurëve të çmuar të krimit është portreti i Edi Rames.

Sipas tyre Kurora është simboli faktor se këto 5 vjet, Edi Rama ndërtoi në Shqiperi Mbretërine e Krimit dhe të Drogës. Bashkëpunëtorët e Rames për të blerë pushtetin dhe për ta mbajtur atë janë vendosur në kurore me portretet e Saimir Tahirit, Moisi Habilaj, Emiljano Shullazit, Lul Berishës, Kelment Balilit. Pjesë e këtij instalacioni është edhe një divan, ku Edi Rama është i ulur me të njëjtët kriminelë. Për tëmbrojtur këta dhe nëpërmjet tyre pushtetin e vet, Rama ka nisur marrjen e drejtësisë nën kontroll. Disa prej tyre kanë dalë nga burgu, të tjerë nuk kapen nga policia edhe pse u dihet vendndodhja dhe për pjesën tjetër po dështohen hetimet./abcnews.al

 

vlcsnap-error411-1280x720.jpg
ent ela09:00 | 22/01/2018

Është në spital në kujdes mjekësor Aldison Belulaj, i riu që qëlloi për vdekje 21 vjeçaren Ariela Murati dhe më pas tentoi vetëvrasjen. Krimi ndodhi dje në Tiranë, dhe mësohet se shkak ështeë bërë refuzimi i përsëritur të studentes së Fakultetit të Drejtësisë për të krijuar një lidhje dashurie me 23 vjeçarin Belulaj.

Ky fishek mbeti në gojën e pistoletës…

Të tjerë para tij përshkuan trupat e dy të rinjve…

Ekspertëve të policisë së kryeqytetit iu mbetet të mbledhin vetëm gëzhojat e provat e tjera materiale të mbetura nga vendngjarja e një krimi pasioni që i kushtoi jetën një të reje, ndërsa autori i ngjarjes u vetëplagos.

“Pasditen e së dielës ky trotuar u shndërrua në një skenë krimi. Një orën 14:52 minuta një 23 vjeçar nga Fieri qëlloi me armë zjarri drejt një vajze dhe më tej mbi veten”.

Fieraku Aldison Belulaj nuk e përmbajti zemërimin e ardhur për shkak të refuzimit të vazhdueshëm. Ai hapi zjarr drejt vajzës që donte.

E përzgjedhura e tij ishte Ariela Murati, 21 vjeç, studente ekselente në Fakultetin e Drejtësisë.

Më pas, teksa e ka parë të gjakosur në trotuar, infermieri 23 vjeçar e ktheu armën nga vetja, duke mos hezituar të qëllonte

Gjithçka ndodhi para portës së Fakultetit të Mjekësisë në kryeqytet, zonë pranë të cilës studentja banonte me qira.

Përveç fjalëve të fundit që Ariela i mori me vete, kjo mbeti pas takimit të tyre tragjik.

Ariela  ndërroi jetë në Spitalin e Traumës pak pasi u qëllua, ndërsa Aldisoni është nën kujdesin e bluzave të bardha dhe atyre të sigurisë.

Përmasat e ngjarjes mund të ishin më tragjike se kaq. Gjithçka ndodhi pranë një një vendkalimi këmbësoresh, në një orar me fluks të lartë lëvizjesh të cilët u bënë dëshmitarë të krimit të dyfishtë, pasojat e dukshme të të cilit në fund u hoqën nga një makinë zjarrfikëse…

 

ap061009017916-1280x640.jpg
ent ela13:07 | 20/01/2018

Harta e luftës për kontrollin e drogës në Amerikën Latine sa vjen e zgjerohet. Të dhënat e fundit flasin për një rritje të kriminalitetit në shtetin e Kosta Rikës, ku bandat rivalizojnë njëra-tjetrën për kontrollin e rrugëve të trafikut.

Dhuna për kontrollin e drogës në Amerikën Latine sa vjen e bëhet më agresive. Në vitet e fundit vendi që ka parë një rritje të ndjeshme të krimeve të lidhura me trafikun e narkotikëve është Kosta Rika. Në vitin që lamë pas, vendi me 4.9 milionë banorë regjistroi 603 viktima, 25 më shumë se në 2016-n, duke arritur pikun. Sipas autoriteteve vendase, të cituara nga agjencitë ndërkombëtare të lajmeve, bëhet fjalë për një numër ekzekutimesh në rritje që prej vitit 2012, kur vrasjet ishin 407. Sipas statistikave, vendi e mbylli vitin me kuotën e 12.1 vrasjeve për 100 mijë banorë. Sidoqoftë, këto të dhëna janë vetëm një fraksion i dhunës vrastare që ka përfshirë atë që njihet si “Trekëndëshi Verior” i Amerikës Qendrore, ku bëjnë pjesë Guatemala, Hondurasi dhe El Salvadori, ku llogariten përkatësisht 26, 48 dhe 60 vrasje për 100 mijë banorë. Amerika Qendrore është ndër rajonet më të rrezikshme në botë dhe shumica e akteve kriminale lidhen me përplasjen mes bandave dhe trafikun e drogës. Për Geoff Thale, përfaqësues i Zyrës së Uashingtonit në Amerikën Latine, lagjet e varfëra në Kosta Rikë kanë probleme të theksuara me krimin dhe drogën, por ende nuk kanë struktura të organizuara. “Ndaj mendoj se në këtë kuadër, shumica e viktimave vijnë nga përplasja e grupeve të vogla për të kontrolluar rrugët e narkotrafikut”, ka deklaruar Thale./abcnews.al

vlcsnap-error248-1-1280x720.jpg
gra moz17:27 | 15/01/2018

Dy ekspertë psikiatër kanë vlerësuar si të papërgjegjshëm mendërisht Marjan Levantin. Ai po hetohet për ngjarjen e dhjetorit 2016, ku plagosi tre familjarë të ish-bashkëshortes, Eleni Kocaqi, një prej të cilëve ndërroi jetë. Ky akt është parë me dyshim nga familja Kocaqi, e cila ka kallëzuar penalisht mjekët. Ndërsa Prokuroria ka urdhëruar një riekspertim nga mjekë të tjerë.

Tre anëtarë të familjes Kocaqi u plagosën me thikë në mbrëmjen e 23 dhjetorit të vitit 2016 gjatë një sulmi fizik në banesë nga ish-dhëndri i familjes, Marjan Levanti. Sipas prokurorisë, plagosi prindërit e ish-bashkëshortes dhe vëllain e saj, Altin Kocaqi, i cili ndërroi jetë nga plagët dy muaj më vonë. Një vit pas ngjarjes, kur prisnin ta shikonin ish-dhëndrin të pandehur për “vrasje” në Gjykatën për Krimet e Rënda, familja Kocaqi ka nisur një tjetër betejë ligjore kundër tij.

Shkak është bërë konkluzioni i një ekspertimi psikiatriko-ligjor të kryer ndaj Levantit gjatë hetimit. Sipas aktit, një kopje e të cilit zotërohet nga “ABC News”, Marjan Levanti vuan prej vitesh nga probleme mendore. Sipas mjekëve psikiatër, krimi është kryer nën ndikimin e sëmundjes. Ky përfundim përjashton nga përgjegjësia penale të akuzuarin dhe minimizon mundësinë që ai të dënohet me burg.

Duke pretenduar të kundërtën, ish-bashkëshortja e Levantit, Elena Kocaqi dhe tre familjarë të saj kanë kallëzuar në Prokurorinë e Tiranës dy ekspertët mjeko-ligjorë që kanë kryer ekspertimin. Sipas kallëzuesve, ekspertimi është i rremë dhe i pavërtetë. Ata pohojnë se Marjan Levanti nuk ka pasur probleme të shëndetit mendor dhe se mjekët nuk i janë referuar kartelës klinike të tij, ku nuk përmendet asnjë problem i tillë. Në përfundim, anëtarët e familjës Kocaqi kërkojnë hetimin e dy ekspertëve për akuzën e “ekspertimit të rremë” dhe “shpërdorim të detyrës”.
Nga ana tjetër, duket se dyshime për këtë akt ka edhe vetë Prokuria për Krimet e Rënda. Prokurori i çështjes ka kërkuar një riekspertim mendor të të dyshuarit Levanaj nga një grup tjetër ekspertësh psikiatër.

Urdhri i Krimeve të Rënda i është përcjellë Institutit të Mjekësisë Ligjore në 10 janar 2018.
Aktualisht Levanti po hetohet në masën e sigurisë “shtrim i përkohshëm në një spital psikiatrik”. Sipas Prokurorisë, ditën e ngjarjes ai ishte futur fshehurazi në banesën e familjarëve të ish-bashkëshortes, ku më pas u përlesh fizikisht duke plagosur tre prej tyre./abcnews.al

PD-selia-1-847x445-1.jpg
us er14:30 | 29/12/2017

Pas shkarkimit të Rovena Gashit, ka ardhur edhe reagimi i Partisë demokratike. Në një deklaratë të shpërndarë për mediat thuhet se shkarkimi erdhi dy ditë pasi, zonja Gashi i kërkoi Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ndërprerjen e mandatit për deputetin e Elbasanit, Aqif Rakipi.

Reagim i Partisë Demokratike për shkarkimin e prokurores Rovena Gashi

Sipas PD-së ky vendim tregon kapjen politike e Prokurorit të Përgjithshëm nga Edi Rama.

Kapja politike e Prokurorit të Përgjithshëm nga Edi Rama, pasi kthimit të pasaportës për Saimir Tahirin, dha sot një tjetër efekt.

Kryeprokurori Edi Rama shkarkoi drejtuesen e Sektorit të Dekriminalizimit në Prokurorinë e Përgjithshme, Rovena Gashi, dy ditë pasi, në zbatim të ligjit të dekriminalizimit, zonja Gashi i kërkoi Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ndërprerjen e mandatit për deputetin e Elbasanit, Aqif Rakipi.

Shkarkimi i prokurores Rovena Gashi, e cila e drejtoi Sektorin e Dekriminalizimit që në krijimin e tij, është hakmarrje direkte e Edi Ramës për llogari të aleatit dhe mikut të tij, Aqif Rakipi.

10 ditë pas emërimit politik të Prokurorit të Përgjithshëm, në shkelje të hapur me Kushtetutën, u faktua mashtrimi i madh i Edi Ramës, argumenti kryesor i të cilit ishte se Prokurori i Përkohshëm nuk kishte asnjë kompetencë thelbësore për të lëvizur prokurorët apo për të ndikuar në mbylljen e dosjeve.

Skema e Edi Ramës në mbrojtje të aleatëve të tij kriminelë është e qartë.

Kur drejtësia  kërkon arrestimin e Saimir Tahirit,  Edi Rama e kap drejtësinë, kur ligji zbatohet për të larguar kriminelët  nga parlamenti, Edi Rama godet ata që zbatojnë ligjin.

Që sot, me shkarkimin e prokurores Rovena Gashi si hakmarrje për Aqif Rakipin, krimi ka filluar të godasë shtetin përmes shtetit!​/abcnews.al

425A5774-1280x853.jpg
us er13:35 | 29/12/2017

Nga Kavaja Lulzim Basha dha mesazhin se 2018-a për opozitën do të jetë viti i bashkimit me shumicën e shqiptarëve për ta çliruar Shqipërinë nga krimi, njësoj si Kavajën. Entuziazmin e qytetarëve të Kavajës Lulzim Basha e përktheu si një rizgjim të shqiptarëve për të mos toleruar më aleancën e Edi Ramës me krimin, i cili e ka bazuar mbajtjen e pushtetit tek shkatërrimi i votës së lirë dhe reformës në drejtësi. Kreu i opozitës tha se ky është qëllimi pse Edi Rama shkeli Kushtetutën për të emëruar një kryeprokuror nën kontrollin e tij.

“Edi Rama i trembet hetimit deri në fund të Saimir Tahirit. Edi Rama i trembet, zbulimit, ekspozimit dhe më pas hetimit të lidhjeve të publikuara, të njohuara e akoma të paekspozuara të tij me politikanët e lidhur me krimin dhe të tij me vetë krimin.”-tha kryetari i Partisë Demokratike.

Lulzim Basha e barazoi qeverinë Rama me të keqen më të madhe qe i ka ndodhur vendit në këto 27 vjet, sepse për pushtetin dhe pasurimin e tij, ndërtoi Aleancën me Krimin, shndërroi Shqipërinë në hambar droge, shkatërroi ekonominë dhe varfëroi më shumë shqiptarët. Basha tha se është fakt që:

· 290 mijë shqiptarë vuajnë për ushqim, shifra më e lartë në Ballkan sipas Organizatës Botërore të Ushqimit.

· 30 % e familjeve, 1 në 3 familje shqiptare nuk paguajnë dot sot shportën ushqimore, ndërkohë që 2.5 milionë euro do të shpenzohen për të hequr palmat dhe për të vendosur pishat në segmentin Tiranë- Qafë Kashar.

· 39 % nuk paguajnë dot faturën e dritave dhe të ujit, ndërkohë që, vetëm 3 vitet e fundit, qeveria ka harxhuar për luksin e vet 140 milionë euro.

· 3 fabrikat e djegies së plehrave do t’u kushtojnë shqiptarëve 74 milionë euro në 2018-ën.

· 40 biznese mbyllen nga pamundësia për të paguar taksa, ndërkohë shqiptarët paguajnë, në vit, 1.5 miliardë euro më shumë taksa.

Basha tha se këto janë fakte të mjaftueshme që shqiptarët t’i bashkohen protestave për largimin nga qeverisja të Aleancës së Krimit, nëpërmhet të cilës Edi Rama synon të mos lejojnë të zgjedhin të lirë dhe t’i kërkojnë llogari për dështimet dhe korrupsionin.

“43 përqind e familjeve në këto ditë të ftohta dimri nuk sigurojnë dot ngrohjen, ndërsa vetëm për vitin 2017 Edi Rama shpenzoi 350 mijë euro për kondicionerë vetëm për kryeministrinë. Të gjitha janë produkt i një vendi që nuk ka më qeveri, por ka një bandë, nuk ka as një qeveri që sillet si bandë, por një bandë që pretendon të jetë qeveri. “- tha Basha.

Lulzim Basha inkurajoi shqiptarët t’i bashkohen protestave të opozitës për të treguar se e vetmja rrugë për të mundur krimin në qeveri dhe për të siguruar të ardhmen e familjeve të tyre është reagimi kundër të keqes dhe mbrojtja e dinjitetit.

“Le të jemi lajmëtarët e një viti të ri, që nuk do të nisë me demokratët dhe shqiptarët kokëulur, por do të nisë me Partinë Demokratike në ballë të protestave, me një premtim të madh, se ashtu siç bëmë në Kavajë, ne do ta çlirojmë Shqipërinë nga krimi dhe politikanët e inkriminuar, ne do t’i japim Shqipërisë një qeveri dhe elitë të pakorruptuar, me një të ardhme europiane dhe me një Shqipëri si gjithë Europa.”-u shpreh Basha në Kavajë. /abcnews.al

vlcsnap-error805-1280x720.jpg
us er09:37 | 04/12/2017

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka thënë se operacioni “Forca e ligjit”, i ka dhënë frytet e tij, njëlloj si lufta kundër kanabisit dhe vettingu në polici.  Deklaratat janë bërë pas një konference mbi luftën kundër krimit të organizuar, ku ministri kërkoi bashkëpunimin e të gjithëve.

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, deklaroi se operacioni “Forca e Ligjit”, ku pjesë e planit të veprimit janë skanimi i grupeve kriminale, lidhjet e tyre brenda dhe jashtë vendit ka dhënë rezultatet e para.

Duke folur për bashkëpunimin mes institucioneve, Xhafaj u shpreh se më ndryshimet nga reforma në drejtësi marrëdhënia me prokurorinë do të jetë më e besueshme se sot.

Xhafaj u përgjigj shkurt kur u pyet se deri ku kanë arritur kërkimet për sa u përket tre ish-drejtuesve të lartë të Policisë së Shtetit për çështjen “Habilaj”.

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj i bëri këto deklarata gjatë konferencës rajonale për bashkepunimin ndërkombëtar kundër krimit të organizuar./abcnews.al

 

Fjala e ministrit Fatmir Xhafaj ne konferencen rajonale:

Të nderuar shkëlqesi Ambasadorë,

Miq të ftuar në këtë konferencë rajonale,

Zonja dhe zotërinj pjesëmarrës,

E vlerësoj shumë organizimin e kësaj konference rajonale në nivel ekspertësh si një shans e mundësi tjetër për forcimin e mëtejshëm të bashkëpunimit rajonal.

Tema e kësaj konference, lufta ndaj krimit të organizuar, është një sfidë e madhe për të gjithë ne.

Krimi i organizuar është një gangrenë që gërryen shoqëritë tona. Ai na detyron të paguajmë kosto të mëdha, demokratike, sociale dhe ekonomike.

Ky fenomen kriminal, nuk ka më karakter lokal apo thjesht ndërkufitar, ai është shndërruar në një fenomen global dhe, duke marrë karakter transnacional, ka treguar aftësi të mëdha adaptimi dhe zhvillimi ndaj ndryshimeve politike dhe shoqërore.

Qeveria shqiptare dhe Ministria e Brendshme e konsiderojnë Luftën Kundër Krimit të Organizuar si prioritet thelbësor.

Qeveria shqiptare muajin e kaluar ka miratuar një Plan Veprimi për Luftën Kundër Krimit të Orgnizuar – Operacioni “Forca e Ligjit”, i cili ka si objektiv pikërisht këtë, goditjen e grupeve kriminale dhe aseteve të tyre të paligjshme. Kjo nismë, ka një qasje gjithëpërfshirëse ndërinstitucionale dhe ndërkombëtare.

Ka përfunduar faza paraprake, ajo e  katalogimit të grupeve kriminale me të dhëna për persona, lidhjet e tyre kriminale, aktivitetet e rënda kriminale të dyshuara se kryhen prej tyre, pasuritë që zotërojnë, investimet ekonomike të bëra me të ardhura nga aktiviteti kriminal, zonat e ndikimit, lidhjet me grupe të tjera jashtë vendit apo mbështetjet e siguruara në vite për të lehtësuar veprimtarinë e tyre.

Tashmë ka filluar edhe veprimi konkret dhe rezultatet e para jane pozitive.

Operacioni “Forca e ligjit” nuk është i shkëputur nga nismat e tjera te Ministrisë së Brendshme dhe Policisë së Shtetit.

Operacioni Anti-kanabis gjatë 2017 me rezultatet tejet pozitive të arritura na ndihmoi të hedhim hapa konkretë në kufizimin e të ardhurave të këtyre grupeve nga kultivimi apo trafikimi i kanabisit.

Vetingu ne Policinë e Shtetit do na ndihmojë të pastrojmë Policinë e Shtetit nga individë të inkriminuar apo të paaftë.

Reformimi i sistemit të Policimit në Komunitet do të na ndihmojë të kthejmë besimin e qytetarëve te institucionet e sigurisë.

Të gjitha janë pjesë e një programi unik prioritetesh me një moto të vetme: Tolerancë zero në luftën kundër krimit, nga institucione të forta me njerëz të aftë dhe me integritet, në shërbim të qytetarëve.

Këto nisma vijnë në kohën e duhur, mbështeten dhe janë në sinkron me procesin e Reformës në Drejtësi që ka hyrë në fazën e saj më të rëndësishme: Vetingun në rradhët e gjyqtarëve dhe prokurorëve ku presim shumë shpejt të shohim rezultatet e para të këtij procesi, si dhe në fazën e ngritjes së institucioneve të reja të sistemit të drejtësisë.

Gjithsesi, çfarëdo nisme dhe sado iniciativë të ketë nga ana jonë, rezultatet do të jenë larg në mungesë të një bashkëpunimi të frytshëm midis nesh.

Kjo konferencë  ekspertësh në fushën e Krimit të Organizuar është një mundësi e mirë, për të gjetur alternativat më efikase për një përgjigje të përbashkët dhe të koordinuar ndaj Krimit të Organizuar.

Dëshiroj të falenderoj Prezencën e OSBE në Tiranë, për mbështetjen dhe bashkëpunimin në zhvillimin e këtij eventi.

Ne kemi propozuar gjithashtu edhe nisma të tjera bashkëpunimi ndërkombëtar për luftën ndaj këtij fenomeni.

Jo më larg se në fund të tetorit, në Trieste, në konferencën e organizuar nga Ministri i Brendshëm italian, patëm mundësinë të ndanim me partnerët tanë ballkanikë dhe mesdhetarë, idenë për një iniciativë të re: Krijimin e një Qendre Rajonale të Bashkëpunimit Policor, që përfshin vendet e Ballkanit por jo vetëm, e cila të ketë në fokus pikërisht këtë – luftën pa kufij ndaj krimit të organizuar.

Suksesi në këtë ndërmarrje të vështirë, si lufta ndaj krimit të organizuar, varet nga ne, varet nga sa do jemi në gjendje të shkëmbejmë informacion mbi çështje të veçanta, sa do jemi në gjendje të kryejmë hetime dhe operacione të përbashkëta, sa përkushtim dhe seriozitet do t’i kushtojmë kësaj lufte.

Ministria e Brendshme e Republikës së Shqipërisë shpreh vullnetin e plotë për intensifikimin e këtyre marrëdhënieve dy dhe shumëpalëshe në nivel politik dhe teknik, nëpërmjet identifikimit dhe zbatimit të sistemeve më të mira për shkëmbimin e eksperiencave dhe informacionit mes agjencive tona ligj-zbatuese.

Lufta ndaj Krimit të Organizuar transnacional është një kontribut që ne i bëjmë vendeve tona dhe qytetarëve tanë.

Përpjekjet tona të përbashkëta do të ndihmojnë në forcimin e ekonomive tona por edhe në krijimin e komuniteteve më të sigurta, duke iu dhënë qytetarëve tanë, mundësi dhe shpresë më të mirë për të ardhmen

Ne kemi një synim të përbashkët: Integrimin në Bashkimin Europian.

Le të ndihmojmë veten duke ndihmuar njëri – tjetrin.

Ju faleminderit !

vlcsnap-error223-4-1280x720.jpg
us er17:15 | 29/11/2017

Efektivi i policisë së Tiranës, Ermal Bregu, që u plagos mbrëmë gjatë një konflikti në një lokal, dyshohet se ka pasur lidhje dhe ka ndihmuar me informacione një grup kriminal në kryeqytet. Më herët, ndaj 33 vjeçarit Bregu ka pasur edhe një ndjekje disiplinore nga drejtoria e standarteve ne Ministrinë e Brendshme.

Efektivi i komisariati nr.1, Ermal Bregu, i plagosur mbrëmjen e së martës në ambientet e një lokali pranë ish-Parkut të Autobusëve në Tiranë, dyshohet se është i përfshirë në një aktivitet të jashtligjshëm me një nga grupet kriminale në kryeqytet.

Burime kofidenciale bëjnë të ditur për ABC News se 33-vjeçari, ka ndihmuar një prej grupeve kriminale në Tiranë me informacine dhe lehtësira për lëvizjen e anëtarëve të bandës. Ndaj Bregut kishte pasur më herët edhe një tjeter incident. Efektivit të krimeve në komisariatin nr.1., i kishin djegur automjetin luksoz rreth 2 vite më parë.

Ndërkohë që i riu ka folur për herë të parë për plagosjen e ndodhur të martën, në prani edhe të oficerëve të policisë gjyqësore. Ai e ka quajtur atentatin aksidental dhe pa lidhje me detyrën që ushtron.

Sipas Ermal Bregut, ai kishte debatuar fillimisht me Danjel Manushin, i cili është njëri prej dy personave të shpallur në kërkim nga policia. Manushi dyshohet se ka qëlluar disa herë mbi efektivin por, fatmirësisht mbeti i plagosur me një plumb në trup.

Por këto pohime nuk e kanë bindur grupin hetimor, pasi ngjarja, sipas burimeve nga hetimi, mund të lidhet edhe me të kaluarën e 33-vjeçarit. Më herët për Ermal Bregun, efektiv në komisaritin nr.1 në Tiranë, ka pasur edhe një ndjekje disiplinore nga Drejtoria e Standarteve në Ministrinë e Brendshme. Por në përfundim nuk ka pasur asnjë masë ndaj tij.

Ndërkohë, për ngjarjen e rëndë të ndodhur të martën pranë ish-parkut të autobusëve në kryeqytet, unifmormat blu kanë sekuestruar kamerat e sigurisë të lokalit, ku ishte fiksuar momentin e të shtënave me armë zjarri dhe largimi i autorëve nga vendi i krimit./abcnews.al

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono