krimi ekonomik

Foto-Ministrja-19-Qershor.jpg
G. P.12:27 | 19/06/2019

Beteja kundër informalitetit, korrupsionit dhe krimit ekonomik nuk mund të fitohet vetëm me paketa ligjore, gjoba e ndëshkime, por me sjellje profesionale e punonjësve të administratës tatimore e doganore. Kjo ishte deklarata e ministres së Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj gjatë një takimi me drejtues dhe punonjës të tatimeve dhe doganave.

“Mendoj që beteja që kemi të dy palët bashkë në luftën kundër informalitetit, korrupsionit, krimit ekonomik është një betejë që nuk fitohet vetëm me gjoba dhe me ndëshkime. Masat administrative janë të rëndësishme, ato disiplinojnë shkelësit e ligjit, japin mesazhe të caktuara, por nuk mund të jetë e vetmja mënyrë se si ne duhet të çojmë përpara një ekonomi të zhvilluar dhe për më tepër të rrisim formalizimin e ekonomisë dhe objektiva që kanë dy administratat tuaja. Në fakt, objektivi kryesor është sjellja profesionale e punonjësve në administratën tatimore e doganore.

Megjithatë një rëndësi shumë të madhe duhet të ketë përpjekja e gjithsecilit prej nesh për të parandaluar evazionin fiskal dhe krimin ekonomik, të paktën duke ndihmuar biznesin, duke krijuar një qasje më proaktive, me të gjitha instrumentet që të dy qendrat e dy drejtorive të përgjithshme kanë. Kjo do të thotë se do të hyjmë në një diskutim më gjithëpërfshirës me biznesin dhe do të përcaktojmë rregulla të mirë dizejnuara të marrëdhënies me ta, të cilat do t’i komunikojmë në mënyrë që parandalimi të jetë pjesë e punës së  dy drejtorive të përgjithshme përtej reagimi post me inspektime”, tha Ministrja./ABC News Albania 24/7

 

arben-ahmetaj1.jpg
G. P.12:59 | 12/06/2018

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, i ka kërkuar drejtuesve të doganave nga i gjithë rajoni të bashkëpunojnë me institucionet ligjzbatuese të secilit shtet për të frenuar krimin ekonomik. Gjatë një takimi që u mbajt në Tiranë, ministri Ahmetaj vuri në dukje se kjo sfidë e re për vendin tonë nuk fitohet vetëm.

Krimi ekonomik nuk pengohet e as luftohet me burokraci dhe procedura letre. Ne duhet të jemi në gjendje të kalojmë këto pengesa mes nesh dhe të jemi një hap para me qasje proaktive sesa reaktive”.

Minsitri i Financave sjell në vëmendje studimin e Bankës Botërore, e cila akuzon administratën doganore se i ka shtuar kostot sipërmarrjes gati një mijë vjet, ndërsa kërkon prej tyre shpejtësi për lëvizjet tregare.

“Sfida për ne dhe për të gjitha këto vende është që kostoja kohore e përkthyer në patjetër në vlera monetare ta zerojë në të paktën 5 deri në 7 vitet që vijnë”.

Thellimi i bashkëpunimit mes vendeve të rajonit kërkohet në kuadër të procesit të Berlinit, ku vendet e Ballkanit Perëndimor kanë shprehur angazhimin për të ulur barrierat me qëllim krijimin e një tregu të përbashkët rajonal./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono