kosve

ollbrajt.jpg
ent ela12:20 | 12/06/2019

Në Kosovë po zhvillohet ceremonia me rastin e 20-vjetorit të hyrjes së forcave të NATO-s dhe çlirimit të vendit. Në ceremoni marrin pjesë ish-presidenti amerikan Bill Clinton, ish-sekretarja amerikane e shtetit Madeline Albright dhe ish-komandanti i NATO-s Wesley Clark

Në fjalën e saj ish-sekretarja amerikane e shtetit Madeline Albright tha se ia dolëm pasi kauza jonë ishte e drejtë dhe nuk mund të shihnim një komunitet të tërë që dëbohej.

“Ia dolëm se kauza jonë  ishte e drejtë. Fushata jonë themelohej në bazë të drejtësisë dhe aleanca shihte një komunitet të tërë që dëbohej dhe përgjigja ishte jo”. 

Fjala e Albright

Kam kënaqësinë që jam sot me ju këtu, president Clinton. Asnjë ngjarje nuk mund të shënohet pa lidershipin tuaj zotëri Clinton, jam e mburrur me atë që keni bërë e që kemi bërë së bashku.

Lufta në Kosovë ka qenë një përballje mes vrasjeve barbare dhe forcave, ne diskutuam se si aleanca jonë ishte bashkuar dhe më e rëndësishmja ishte se ia dolëm.

Fushata jonë vendosej dhe themelohej ne forcat e drejtësisë dhe aleanca e bashkuar ulej e shikonte si abuzohej, dëboheshin.  E përgjigja ishte jo, nuk do të ndodh një gjë e tillë.

Për më shumë se 11 javë aleanca jonë dhe qytetarët u mbajtën të fortë pavarësisht problemeve, kritikave, ne i treguam botës se çka është e mundshme kur diplomacia dhe forca bëhen bashkë me njëra-tjetrën.

Unë kam vizituar një kamp me refugjatë të Kosovës ku po ecja në tokën me shumë pluhur e djersë, ku ishin mbi 20 mijë të dëbuar.

Unë ju thash refugjatëve që kur të kthehen do të jem aty për t’iu ndihmuar për një jetë të mirë dhe normale dhe e ne e përmbushëm këtë premtim, pas një muaji u ktheva me një grup të madh të qytetarëve, e ku kishte shumë emocione dhe shpresë.

I gjithë horrori kishte përfunduar dhe të zhvendosurit po ktheheshin në shtëpi, e Kosova më në fund ishte e lirë.

Kishte ardhur koha të krijohej një periudhë e re, një kohë e re për të gjithë banorët, shumë gjëra kanë ndryshuar nga ajo kohë, mirëpo qytetarët e Kosovës po e bëjnë pjesën tjetër, burra e gra kanë punuar për të vendosur bazat e demokracisë, ju keni mbajtur zgjedhje, keni krijuar media të pavarura, keni krijuar sistem gjyqësor, keni krijuar qeveri lokale dhe qendrore, keni shkuar aty ku Kosova është pjesë normal si pjesë e OKB-së, kjo ka qenë një punë e zellshme dhe qytetarët e Kosovës kanë arsye për tu mburrur.

Ne asnjëherë nuk do tiu harrojmë juve, do të mbetemi me besim të lartë se ju do të keni sukses, ndërmjet organizatave për të vazhduar punën tuaj.

Ne do t’iu mbështesim juve dhe shpresojmë që Kosova të mbijetojë gjithmonë, prandaj u prezantoj një person që ka bërë shumë për Kosovën, është ky presidenti Bill Clinton./abcnews.al

 

AE9FBC14-8830-49F0-9D72-78C5BDBC43A1_w1023_r1_s.jpg
ent ela13:10 | 11/06/2019

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton, ka mbërritur në Prishtinë ku do të marrë pjesë në ceremonitë festive që zhvillohen me rastin e 20 vjetorit të çlirimit dhe hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë.

Në aeroportin “Adem Jashari” në kryeqytet, Clinton u prit nga Ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli si dhe nga ish-presidentja Atifete Jahjgaga.

Bashkë me ish presidentin amerikan që pati rol vendimtar në urdhrin për bombardimet e NATO-s dhe  çlirimin e Kosovës, ka mbërritur edhe ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Medeleine Albright.

Klinton sot do të takohet me Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe më pas edhe me Kryeministrin Ramush Haradinaj.

Nëersa nesër do të marrë pjesë në ceremonitë festive të ditës së çlirimit si dhe pritet t’i drejtohet me një fjalim popullit të Kosovës. /ABC News Albania 24/7

palmer-ne-serbi.jpg
ad min17:53 | 10/06/2019

Zëvendës sekretari amerikan i Shtetit Matthew Palmer, gjatë qëndrimit të tij në Beograd theksoi mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për vazhdimin e dialogut. Ndërsa presidenti i Serbisë Vuçiç ftoi homologun amerikan Trump të vizitojë vendin.

I dërguari amerikan, zëvendës ndihmës sekretari, Mathew Palmer, ka arritur për paqe në kryeqytetin serb. Njëzet vjet më parë Serbia vuri firmë mbi marrëveshjen e Kumanovës për të ndaluar bombardimet e NATO-së.

Palmer dy dekada më vonë i tha Serbisë të vazhdoj dialogun me Kosovën dhe Prishtinën porositi për ta hequr taksën. Me presidentin, Aleksandër Vuçiç, tha bisedimet nuk kanë alternativë.

“SHBA mbështesin dialogun e udhëhequr nga BE për normalizim të plotë në mes të Beogradit dhe Prishtinës. Ne mendojmë se kjo është rëndësishme. E shohim taksën si një pengesë dhe do të donim t’i shohim të hiqen apo të suspendohen që të mundësojnë uljen në bisedime, për të mbështetur dhe siguruar një të ardhme Evropianë për Serbinë dhe Kosovës, por edhe për tërë Ballkanin Perëndimor”, tha Palmer.

Dekadat kanë kaluar që nga lufta, por në paqe qëndrimet për marrëveshje nuk janë përafruar. Vuçiç u shpreh skeptik për dialogun pa hequr tarifën. Falenderoj Amerikën për partneritet pavarësisht se ndan mendime të ndryshme për bombardimet. Presidenti serb shprehi dyshime për takimin e Parisit, duke u përgjigjur me pyetje se kur nuk mund të importohen as biskotat si mund të flitet për paqe?

“Nuk e di nëse takimi në Paris do të ndodh pasi nuk e di se sa do të jenë të gjithë të gatshëm të dëgjojmë të njëjtën histori dhe pa u hequr taksat si të diskutojmë për dicka tjetër. Por, unë dua që të kemi një marrëveshje të kompromisit dhe kërkojmë të kuptohet edhe pozita jonë”, tha Vuçiç.

Palmer premtoi mbështetjen e SHBA për dialogun. Vuçiç ftoi Donald Trump të vizitojë Serbinë në vendin ku siç tha ka mbështetjen më të madhe./ABC News Albania 24/7

KOSOVE-USHTRIA-1280x543.jpg
ent ela10:34 | 07/12/2018

Në 14 dhjetor Kosova do të ketë ushtrinë e saj, me një vendim që ka ngjallur shumë reagime. Shtetet anëtare të NATO-s janë ndarë në dy kahe, disa e mbështesin dhe të tjerë e kundërshtojnë.

Shtetet anëtare të NATO-s kanë qëndrime të ndryshme për sa i përket krijimit të ushtrisë së Kosovës të paralajmëruar për në 14 dhjetor. Disa janë krejtësisht kundër, kurse pjesa më e madhe janë pro, edhe pse disa kanë mendime të ndryshme për sa i përket mënyrës se si duhet krijuar.

Një pjesë e madhe e shteteve mike kërkojnë që Kosova ta bëjë këtë me ndryshime kushtetuese, ku një gjë e tillë është e vështirë pasi kërkohen edhe 2/3 e votave të serbëve.

Gazeta Express ka arritur të sigurojë një document eksluziv ku shprehet qëndrimi i secilit shtet për këtë çështje. Sipas këtij dokumenti Kroacia e Mali i Zi janë dy prej shteteve që e përkrahin pa kushte ushtrinë, duke mos kërkuar ndryshime kushtetuese.

Ndërsa Spanja, një nga vendet që ende s’e njeh pavarësinë e Kosovës i ka kërkuar NATO-së që nëse ushtria formohet atëherë duhet ndërprerë çdo ndihmë e mundur ndaj Forcave të Armatosura në vend, në mënyrë befasuese edhe Turqia e konsideruar një vend mik, nuk është shprehur shumë entuziaste për këtë vendim të qeverisë së Kosovës për krijimin e ushtrisë në vend në 14 dhjetor. Ankaraja i ka kërkuar Prishtinës që të mos marrë vendime të nxituara. /abcnews.al

MBULIM-THACI-ERDOGAN.mpg_snapshot_00.00.jpg
ad min11:43 | 27/09/2018

Agjencia turke e lajmeve Anadolu Agency, ka raportuar se Presidenti i Republikës së Turqisë Recep Tayyip Erdogan, është takuar në Nju Jork me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi. Në takim kanë qenë të pranishëm edhe zyrtarë të lartë turq.

Takimi, i mbyllur për media, është mbajtur në hotelin “Peninsula”. Në Nju Jork u mbajt seanca e 73-të e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, që është një rast për shumë takime bilaterale të liderëve botërorë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono