kostandin kacifas

bularat-1.jpg
ad min09:19 | 26/10/2019

Ditën e sotme do të zhvillohet ceremonia përkujtimore e Kostandin Kaciasit, i cili mbeti i vrarë pasi qëlloi mbi policinë dhe forcat RENEA.

Gazetari Orges Sako raportoi për abcnews.al se deri më tani situata në fshatin Bularat është e qetë.  Ai theksoi se në shtëpinë e Kostandin Kacifasit janë me qindra persona të cilët më pas do t’i drejtohen kishës për meshën.

“Bëhet fjalë për një numër 250 persona të cilët ndodhën në shtëpinë e të ndjerit për të kryer shërbimet mortore. Më pas do të nisen në kishën Bularat për të kryer meshën mortore. Është situatë e qetë. I vetmi incident që mund të thuash është që mediat shqiptare të futen brenda ambienteve të Kishës për të transmetuar”, tha Sako.

Familjarët e Kostandin Kacifasit janë ende në shtëpi. Sipas gazetarit pritet që ata të kenë një prononcim ku do t’i kërkojnë shtetit zbardhjen e të vërtetës për vrasjen e të afërmit të tyre.

Me rastin e ceremonisë përkujtimore për minoritarin grek gjatë 24 orëve te fundit kanë hyrë 1800 shtetas grekë nga Pika Kufitare e Kakavijës. Mësohet se ndër ta 3 prej tyre janë persona nongrata dhe 7 personave iu është refuzuar hyrja, pasi nuk përmbushnin qëllimin e udhëtimit.

Më 28 Tetor 2018 Kostandinos Kacifas qëlloi me armë ndaj efektivëve dhe nuk iu bind thirrjes për t’u dorëzuar, por ka bërë disa orë rezistencë me plumba. Ai u vra nga forcat RENEA. Incidenti nisi paraditen e asaj dite pak minuta para se në këtë zone të zhvillohej ceremonia e festës kombëtare e Greqisë./abcnews.al

bularat.jpg
ad min08:44 | 26/10/2019

Në Bularat të Gjirokastrës sot është ceremonia përkujtimore e Kostandin Kacifasit, që për ekstremistët greke konsiderohet hero. Me këtë rast gjatë 24 orëve te fundit kanë hyrë 1800 shtetas grekë nga Pika Kufitare e Kakavijës. Mësohet se ndër ta 3 prej tyre janë persona nongrata dhe 7 personave iu është refuzuar hyrja, pasi nuk përmbushnin qëllimin e udhëtimit.

Ndërkohë në orët e para të mëngjesit siç raportoi nga Kakavija gazetari i Abc News, Orges Sako ka hyrë në territorin shqiptar një mikrobus me 20 persona, për të marrë pjesë në përkujtimoren e Kostandin Kacifasit i cili mbeti i vrarë gjatë përplasjes me Forcat Speciale./ABC News Albania

SPECIALE-KOSTANDIN-KACIFAS-FOTO-PER-WEB.jpg
ad min23:03 | 10/11/2018

Më 28 Tetor 2018, në fshatin Bularat të Gjirokatrës, gjatë kohës që mbahej ceremonia përkujtomore e JO-së greke ndaj ultimatumit të Benito Musolinit, ndodhi një incident i rëndë. Një minoritar, i quajtur Kostandin Kacifa, qëlloi me armë policinë shqiptare dhe pas disa orësh betejë me forcat e rendit, gjeti vdekjen.

Ngjarja u vuri flakën marrëdhënieve mes dy shteteve dhe dy popujve. Nacionalizmi ekstrem gjeti në këtë rast tokë të begatë për t’u shfaqur në forma nga më agresivet.

Por çfarë ndodhi në të vërtetë më 28 Tetor?

Kostandin Kacifas u vra nga forcat speciale RENEA apo u vetëvra, dhe më tej a ishte Kacifas një ekstremist i radikalizuar që ishte nisur vetëm me qëllimin për të përmbushur një mision të paramenduar?

Këto detaje shpjegon edhe dokumentari “Misioni i përfunduar i Kostandin Kacifas”./abcnews.al

VARRIMI-KATSIFA-1280x720.jpg
ent ela17:21 | 08/11/2018

Me thirrje nacionaliste dhe antishqiptare është përcjellë për në banesën e fundit ekstremisti grek Kostandinos Kacifas. Gjatë ceremonisë në fshatin Bularat të Gjirokastrës, nuk u shënuan incidente dhe policia ishte angazhuar për të monitoruar të gjithë territorin. Më herët në Kakavijë nuk u lejuan të hyjnë në territorin shqiptar disa shtetas grekë, që mbanin simbole antishqiptare dhe u shoqëruan në komisariat 4 të tjerë.

Me thirrje antishqiptare dhe nacionaliste në fshatin Bularat të Gjirokastrës u zhvillua ceremonia mortore  e 35 vjeçarit Kostandino Kacifas, që mbeti i vrarë gjatë një shkëmbim zjarri me forcat e RENEA-s, të cilave ai nuk iu dorëzua.

Arkivoli me trupin  e Kacifasit, i mbuluar me një flamur grek përshkoi mes përmes fshatin, nga shtëpia e tij deri sa u përcoll në banesën e fundit.

Gjatë rrugës ai u shoqërua nga një kortezh i madh me bashkëfshatarë, por dhe shtetas të ardhur nga Greqia për të marrë pjesë në këtë ceremoni. Mes tyre ishin edhe mbështetës  të Agimit të Artë.

Disa prej të pranishmëve në ceremoninë mortore të Kostandinos Kacifas bënë thirrje me përmbajtje nacionaliste dhe antishqiptare. Mes përmes fshatit Bularat shpalosën një flamur të madh grek, kishin shkruar disa parrulla nacionaliste, mes të cilave edhe Vorio Epiri është Greqi.

Persona të ndryshëm me prirje ekstremiste mbanin flamuj dhe në pankartat e tyre në gjuhën greke shkruhej “Bularati është Greqi, Kacifas jeton, na udhëhiq dhe na prij”.

Herë pas herë ata  provokuan me thirrjet e tyre, madje kërkuan edhe largimin e gazetarëve shqiptarë.

Thirrjet dhe provokimet vazhduan deri sa u mbyll ceremonia mortore. Megjithatë nuk pati incidente të mëdha.

Në ceremoni u vu re edhe pjesëmarrja e eurodeputetes së Qipros Eleni Theoharis si dhe e deputetëve shqiptarë, Vangjel Tavo  dhe Vangjel Dule. Ky i fundit në një prononcim të shkurtër për mediat kërkoi zbardhjen nga Prokuroria sa më parë të vrasjes së Kostandinos Kacifas.

Dule: “E vërteta duhet të ndriçohet deri në fund”.

Në fshat gjatë ditës nuk u vunë re uniforma të policisë shqiptare, por efektivë civile kanë qenë të pranishëm për të monitoruar situatën.

Më herët në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës 11 shtetas grekë u kthyen nga pala shqiptare pasi mbanin veshje dhe simbole antishqiptare.

Policia e Gjirokastrës mësohet se ka shoqëruar katër shtetas grekë, të cilët do të procedohen për “nxitje urrejtje mes kombeve dhe feve”.

Shtetasve grekë policia shqiptare u gjeti bluza me simbole antishqiptare, kapuça dhe sende të tjera të ndaluara.

Mëngjesin e së enjtes 10 autobusë kaluan nga Greqia në Kakavijë për të marrë pjesë në varrimin e Kacifasit.

Në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës dhe ne Bularat u shtuan masat e sigurisë, ku përveç forcave të policisë lokale, mësohet se u dërguan edhe 5 grupe të Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë.

Kostandinos Kacifas u vra nga forcat e RENEA- s në Bularat gjatë një përplasjeje me ta, ku qëlloi me armë ndaj uniformave blu pas ceremonisë së përkujtimit të të rënëve në luftën italo-greke.

Pamjet e tij me kallashnikov në dorë në mes të fshatit duke bërë terror duken qartë.

Pas vrasjes së Kacifas ministria e jashtme greke kërkoi sqarime të mëtejshme nga Tirana zyrtare. Ndërkohë autoritetet shqiptare kanë kërkuar që ngjarja të mos përdoret për qëllime politike dhe të mos shërbejë për krijimin e tensioneve artificiale mes dy vendeve. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono