kosove
Zidane dhe Deschamps

8C5460D4-3D0E-47AA-A21E-3E9AE8014185_w1200_r1_s.jpg
So Nila17:18 | 15/01/2020

Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Josep Borrel këtë të mërkurë ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe me atë të Serbisë Akleksander Vuçiç.

Informacionet bëjnë me dije se në këtë bisedë është folur për rëndësinë e vazhdimit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

Në këtë kontekst është kërkuar që të gjendet një zgjidhje për këtë temë, e cila ka mbetur e bllokuar pas vendosjes së taksës së qeverisë së Kosovës ndaj mallrave serbe.

Presidenti Thaçi përmes një postimi në Facebook ka bërë me dije se ka kërkuar nga Borrell që BE-ja të përmbush premtimin dhe obligimin e saj për liberalizimin e vizave për Kosovën.

“Në këtë bisedë theksova se Kosova është e përkushtuar t’i përfundojë reformat që ka nisur dhe që janë përcaktuese për anëtarësimin e Kosovës në BE, si dhe kërkova që të përmbushet obligimi i BE-së për heqjen e vizave për qytetarët tanë, sepse Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret e nevojshme. Ne u pajtuam rreth nevojës që të vazhdojë dialogu i pakushtëzuar në mes të Kosovës dhe Serbisë, si dhe për domosdoshmërinë e arritjes së marrëveshjes përfundimtare, e cila nënkupton njohjen reciproke ndërmjet dy shteteve”, shkruan Thaçi në postimin e tij. /abcnews.al

kosov.jpg
in a19:01 | 14/01/2020

Megjithë bisedimet që zgjasin tashmë prej muajsh midis Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK-së dhe shkëmbimit të ofertave nga dy palët, Kosova nuk ka ende një qeveri të re. Juristët dhe ekonomistët thonë se kjo ka kosto politike dhe ekonomike për vendin.

Një analizë të plotë të kësaj situate do ta ndiqni nesër në emisionin Ballkan.

Mungesa e krijimit te institucioneve të reja në Kosovë, pikë së pari qeverisë, shihet si një problem që po i kushton vendit dhe po krijon një situatë ngërçi jo vetëm politike, por edhe ekonomike. Analistët në Kosovë besojnë se ka rrugë kushtetuese për të mos lejuar zgjatjen e kësaj situate duke tejkaluar limitet.

Situata ekonomike, edhe ashtu e vështirë në Kosovë, përkeqësohet edhe më tej me mungesën e një qeverie të re të dalë nga zgjedhjet, dhe kjo nuk vlen vetëm për investitorët, por edhe për imazhin e Kosovës si një shtet i qëndrueshëm, i aftë të krijojë institucionet e veta të reja.

Sinkron Linda Shala, nënkryetare e dhomës ekonomike të grave të Kosovës./abcnews.al

isa-mustafa-vjosa-osmani-1280x702.jpg
nev ila22:05 | 10/01/2020

Teksa Levizja Vetëvendosje dhe LDK nuk po bien dakord për formimin e qeverisë së re, situata politike në Kosovë është përmbysur, në favor të partisë “Lidhja Demokratike e Kosovës”.

Mediat në Kosovë shkruajnë se partisë së Isa Mustafës pritet t’i bashkohen edhe tre deputetë.

Në këtë mënyrë, LDK-ja do të jetë grupi më i madh parlamentar në Kuvendin e Kosovës, me 31 deputetë.

Ndërsa, Lëvizja “Vetëvendosje”, do të dalë në vendin e dytë. Në zgjedhjet e 6 tetorit, partia e Albin Kurtit ka fituar 29 vende në legjislativ.

Por, Lëvizjes Vetëvendosje iu bashkua deputeti i Partisë Egjiptiane Elbert Krasniqi, duke e çuar në 30 numrin e deputetëve të kësaj partie./abcnews.al

mimoza-kusari-lila.jpg
nev ila21:36 | 10/01/2020

Deputetja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes Mimoza Kusari Lila, ka thënë për mediat në Kosovë se LDK nuk duket e interesuar për koalicion me Albin Kurtin.

Sipas saj, kjo bindje krijohet nga kërkesat e kësaj partie për postin e presidentit dhe kryeparlamentarit.

Deputetja e grupit parlamentar të vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila, e cila është edhe kryetare e Alertnativës, than ë një intervistë për mediat në Kosovë se tani është moment i fundit kritik dhe final që Kosova të ketë qeverinë e re.

“Është e qartë se në vazhdimësi procesin e kanë përcjellë kërkesë të ndryshme në raport me postet të larta shtetërore dhe këto kanë ardhur siç janë bërë publike nga LDK-ja, fillimisht me postin e Presidentit dhe tash për këtë të fundit. Nuk kemi informata të konfirmuara por nëse flasim për kthimin në pikën zero të postit të Kryeparlamentarit, atëherë me të vërtetë fitohet bindja se mundohen të gjinden arsye për mos të ndodhë një koalicion i përbashkët mes LDK-së dhe VV-së. Përkundër kësaj që ka ndodhur deri më tani besoj që është momenti i fundit final dhe shumë kritik që Kosova të ketë qeverinë e sa të re dhe kjo qeveri të fillojë sa më parë punën me reforma dhe vendimet të cilat janë shumë të pritura dhe në bazë të cilave edhe janë fituar zgjedhjet e 6 tetorit”, tha Kusari Lila.

Kusari-Lila e quajti zgjedhjen e Glauk Konjufcës kryetar Kuvendi, urgjencë dhe jo lojë të Vetëvendosjes dhe shtoi se Albin Kurti i ka ofruar këtë post LDK-së deri më datën 24 dhjetor, kur edhe u mbajt seanca konstituive, por LDK-ja nuk kishte kthyer përgjigje pozitive dhe ishte vendosur të votohej Kryeparlamentari.

 “Si mund të ndryshohet mendimi brenda dy-tri javësh dhe të kërkohet zhbërja e një procesi ku ata kanë votuar në masë. Unë besoj se posti i kryetarit të Kuvendit duhet të konsiderohet si çështje e mbyllur, njëjtë sikurse edhe diskutimet pastaj të vazhdojnë prej asaj pike ose edhe të trajtohen në format të ri por me një synim të qartë që duhet të arrihet marrëveshja”, tha ajo./abcnews.al

Capture-45.jpg
in a09:59 | 10/01/2020

Në një lidhje me “Abc e mëngjesit”, gazetarja Blerta Dalloshi Berisha ka folur për takimin mes të kryetarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa dhe atij të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

Gazetarja thotë se Lëvizja Vetëvendosje po mësohet me natyrën e negociatave, një qasje e cila fillimisht nuk i ka pëlqyer.

“VV është tashmë duke u mësuar më negocitatat. Janë kthyer në tavolinë opsione të tjera të cilat kanë dalë në tavonlinë për tu diskutuar mes tyre. Ndoshta edhe mbahen takime të fshehta. Të dyja partitë e dinë që janë humbëse nëse shkojnë në zgjedhje. LDK ka paraljmëruar se nuk do të qëndrojë më duarkryq”, u shpreh gazetarja.

Më tej ajo theksoi se ultimatumi i presidentit Thaçi nuk ka bazë Kushtetuese. Ish – kryetari i Gjykatës Kushtetuese është shprehur se ultimatumi nuk ka ndonjë efekt juridik, tha gazetarja./abcnews.al

kurti-mustafa1.jpg
nev ila21:05 | 09/01/2020

Më pak se dy orë ka zgjatur takimit ndërmjet liderëve të LVV-së dhe LDK-së, të cilët as në ditën e tretë  me gjasë nuk arritën të merren vesh.

Megjithëse në takimin e djeshëm, të dy subjektet shfaqën shenja optimiste, kjo gjë nuk ndodhi.

Pas takimit asnjëri nga liderët e këtyre dy partive politike nuk kanë folur për media. Madje as zëdhënësit e tyre nuk kanë njoftuar asgjë duke lënë kështu mediat në mjegull.

Asnjë takim i ri nuk është caktuar, ndërkohë që nuk dihet se cili do të jetë epilogu i përpjekjes treditore.

Ndërkohë ka kaluar tashmë afati 48 orësh i caktuar nga presidenti që Lëvizja Vetëvendosje duhet të dërgonte emrin e të mandatuarit.

Ndonëse burime nga zyra e presidentit bëjnë me dije se ditëve në vazhdim, nëse nuk ka marrëveshje, ai do të ndërmarrë veprimet e tij konform kushtetutës, ish kryetari i Gjykatës Kushtetuese Enver Hasani ka thënë se fituesi i zgjedhjeve është ai që e përcakton dinamikën e zgjedhjes së qeverisë e jo presidenti.

Kanë kaluar më shumë se tre muaj që kur janë mbajtur zgjedhjet në Kosovë. LVV e LDK ende nuk kanë gjetur një formulë të përbashkët për bashkëqeverisje./abcnews.al

kosove-1280x761.jpg
in a13:55 | 09/01/2020

Shqiptarët nga Kosova që punojnë në bazën ushtarake amerikane Al Asad në Irak, një nga dy bazat që u godit nga raketat iraniane, konfirmuan se janë shëndoshë e mirë. F.G 41- vjeç, nga Ferizaj, punëtor i kompanisë amerikane – KBR inc tha për mediat në Kosovë se rreth 200 punëtorë nga Kosova, Maqedonia Veriore, Bosnja e Hercegovina punojnë në këtë bazë dhe që nga ora 21:30 e mbrëmjes së të martës kanë qenë të strehuar në bunkere. Ai ka thënë se janë në gjendje gadishmërie, të veshur me jelekë anti-plumb.

Baza ku punojnë ata është disa kilometra larg Bagdatit. Irani sulmoi dy baza amerikane në Irak në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e komandantit të forcave Al Qus, gjeneralit, Qasem Soleimani. Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj tha se institucionet e Kosovës po i përcjellin më me vëmendje këto zhvillime që prekin edhe jetën e qytetarëve të Kosovës të cilët punojnë përkrah trupave amerikane në këto baza. Qeveria qëndron përkrah SHBA-së, në ofrimin e paqes dhe sigurisë ne botë, tha Haradinaj duke e konsideruar sulmin akt të rëndë agresioni ndaj SHBA-së.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dënoi sulmet raketore iraniane kundër forcave amerikane dhe aleatëve të vendosura në Irak që janë të fokusuara në mposhtjen e ISIS. Ai nënvizoi se Kosova është anëtar zyrtar i Koalicionit dhe i bëri thirrje Iranit që të dekurajojë dhunën. Presidenti i Kosovës theksoi se Kosova mbetet në mbështetje të SHBA-së dhe familjes atlantike në këtë kohë trazirash.

Ndërkohë Maqedonia e Veriut ka thënë se për momentin nuk ka asnjë arsye për t’u shqetësuar për praninë e organizatave joqeveritare në vendet që lidhen me Iranin, pasi Maqedonia Veriore nuk është në interes të tyre. Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska tha se marrëdhëniet diplomatike të Maqedonisë me Iranin janë shumë modeste dhe se vendi nuk ka çështje të hapur me Iranin. Ministrja maqedonase e Mbrojtjes theksoi gjithashtu se nuk duhet të përjashtohet rreziku i radikalizimit nga strukturat islamike që kthehen nga frontet e ndryshme./abcnews.al

simic.jpg
R D12:02 | 09/01/2020

Një automjet Peugeot ngjyrë e zezë dhe me targa KM është djegur mbrëmë pas mesnatës në Leposaviç, ndërsa përveç dëmeve materiale, nuk ka të lënduar në njerëz.

KosovaPress raporton se makina është në pronësi të deputetit serb Sllavko Simiç.”Mbrëmë pas mesnatës, saktësisht rreth orës 1:30, para ndërtesës ku jeton Sllavko Simiç në Leposaviç, është hedhur eksploziv në automjetin e deputetit Simiç. Automjeti është djegur i tërë”, kanë thënë burimet e policisë.

Lajmin e konfirmon zëdhënësi i policisë për rajonin e veriut Branisllav Tadoviç, por nuk ka dhënë detaje shtesë.  Simiç përveç postit të deputetit në parlamentin e Kosovës, është edhe nënkryetar i Listës Serbe, si dhe kryetar i qarkut të Mitrovicës, i zgjedhur nga strukturat ilegale serbe.

kosov-irak-1280x621.jpg
in a13:35 | 08/01/2020

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës përmes një deklarate për shtyp ka bërë thirrje që qytetarët e Kosovës të shmangin udhëtimet drejt Irakut, Iranit dhe Jemenit pas situatës së tensionuar rajon.

Sipas Ministrisë së Punëve të jashtme këto vende nuk ofrojnë siguri për shtetasit e Kosovës. Gazeta Expres citon më tej deklaratën e Ministrisë ku thuhet se ka informacione se ka shtetas të Kosovës që punojnë për Organizata Ndërkombëtare dhe kompani të ndryshme në Irak.

Sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme ata kanë aktiviziuar misionet e tyre diplomatike në shtetet e Lindjes së Mesme për të ju ardhur në ndihmë shtetasve të Kosovës në Irak.

Një tjetër media në Kosovë, Indeksonline, raportonte gjatë ditës duke u bazuar në burimet e saj se mund të jenë rreth 300 shtetas të Kosovës të cilët punojnë në njërën nga bazat e sulmuara në Irak. Sipas saj aktualisht në bazën kryesore amerikane në Irak “Al Asad”, ndodhen shumë kosovarë, të cilët punojnë në kompaninë “KBR inc”, e cila ka bazë të njejtë edhe në Bond Steel. Pjesa më e madhe e tyre mendohet të jetë nga qyteti i Ferizaj./abcnews.al

kurti-2-1280x729.jpg
in a11:03 | 08/01/2020

Mediat në Kosovë raportojnë se ka nisur mbledhja e Kryesisë së Vetëvendosjes, e cila u ndërpre një ditë më parë sepse lideri i saj, Albin Kurti, u takua me kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa. Në mbledhje do të diskutohet dërgimi i mandatarit për krijimin e Qeverisë te presidenti Hashim Thaçi.

Sot skadon afati që presidenti i ka vendosur Kurtit për të dërguar emrin për kryeministër.

Pas mbledhjes së Kryesisë së VV-së, Kurti sot pasdite pritet të takohet sërish me Mustafën. Kryetarët e LVV-së dhe LDK-së, Albin Kurti dhe Isa Mustafa, sot do të vazhdojnë takimin për të negociuar formimin e koalicionit të ardhshëm qeveritar.

Kurti e Mustafa janë takuar një ditë më parë në një takim që ka zgjatur më shumë se tre orë, por pas përfundimit të takimit, asnjëri nga ata nuk ka dhënë ndonjë deklaratë për media./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono