kosove

GRUAJA-DENIMI-KOSOVE.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela15:11 | 03/09/2019

Është dënuar me dy vjet e gjysmë burgim me kusht gruaja e parë e kthyer nga Siria në Kosovë në prill të këtij viti. Ajo u shpall fajtore për organizim dhe  pjesëmarrje në grupet terroriste.

Ishte rreth 27 vjeç kur vendosi të shkojë në Siri pa dijeninë e familjes.

Ajo paraprakisht ishte njohur përmes rrjeteve sociale me një djalë nga Maqedonia, i cili ishte inkuadruar në luftën e Sirisë, ndërsa qëllimi i saj ishte që të lidhë kurorë me të.

Merita Aliu nga Zhegra e Gjilanit kishte qëndruar për rreth tre vjet në Siri dhe nga kjo martesë kishte lindur dy vajza.

Bashkëshorti i saj kishte humbur jetën atje, ndërsa kjo me dy vajzat ishte në mesin e të kthyerve muaj më parë nga Siria.

Meqë e ka vajzën e vogël, të sëmurë dhe për shërim e dërgon shpesh në Turqi gjykata kishte veçuar rastin e saj.

Ajo është dënuar sot me dy vjet e gjysmë burgim me kusht.

Është dënuar sot për veprën penale, organizimi dhe pjesëmarrja në grupet terroriste dhe të njëjtës i është shqiptuar dënim me kusht prej 2 vjet e gjysmë.

Sipas avokates në fjalën e saj para trupit gjykues, Aliu është penduar për shkuarjen në Siri.

Kjo prej fillimit ka pranuar që ka shkuar me vetëdëshirë atje, ajo ka shprehur pendimin e thellë..

33 gra dhe vajza janë në mesin e 110 të kthyerve nga Siria në prill të këtij viti në Kosovë. Ato ishin në Siri bashkë me bashkëshortët e tyre.

/ABC News Albania 24/7

femije-ne-siri.jpg
G. P.17:05 | 02/09/2019

Në Kosovë ende nuk ka nisur mësimi për fëmijët e kthyer nga Siria. Kështu deklaroi ministri në detyrë  i Arsimit Shyqri Bytyqi. Por të kundërtën thotë kolegu i tij Ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri, i cili u ka uruar fëmijëve të kthyer nga Siria një vit të mbarë shkollor.

Fëmijët e kthyer muaj më parë nga zonat dhe kampet e ISIS-it në Siri e Irak, megjithatë sot nuk janë ulur në bankat e shkollave në Kosovë bashkë me fëmijët e tjerë. Kjo për shkak se kanë nevojë për trajtime shtesë në mënyrë që të kenë më lehtë integrimin në shoqërinë të cilës i përkasin.

Ata mësimin do të nisin në mënyrë graduale. Por ministri në detyrë i Drejtësisë, Abelard Tahiri, thotë të kundërtën, ai nëpërmjet një komunikate ka uruar nxënësit e kthyer nga Siria fillimin e vitit shkollor. Ai ka thënë se me kthimin e tyre, në bankat shkollore kemi vendosur një standard të ri në rrafshin global.

Janë gjithsej 38 fëmijë nga 74 të kthyer që sivjet pritet të ulen në bankat shkollore. Dy fëmijë janë të moshës 16-vjeçare që ndjekin mësimet joformale, 22 të moshës mbi 6 vjeç që fillojnë nga klasa e parë, 5 fëmijë  në arsim parashkollor ndërsa 9 të tjerë në kopshte.

Gjatë gjithë verës ministria e Punëve të Brendshme është marrë me integrimin e 74 fëmijëve të kthyer nga zonat e luftës, Siria dhe Iraku në mënyrë që të kenë më të lehtë edhe përballjen e tyre me procesin mësimor.

Pas kthimit në mësim të fëmijëve të kthyer nga vatrat e luftës si Siria e Iraku sfidë tjetër për institucionet e Kosovës do të jetë me fëmijët nënat e të cilëve janë në arrest shtëpiak dhe nuk mund t’i shoqërojnë fëmijët e tyre në shkollë./ABC News Albania 24/7

OK-BLERTA-ORA-19-00.mpg_snapshot_00.15-1280x720.jpg
ent ela21:40 | 30/08/2019

Ende asgjë konkrete rreth koalicionit të mundshëm parazgjedhor LDK-LVV.

Lidhja Demokratike e Kosovës përfundimisht refuzoi ofertën që i bëri sot Vetëvendosje që të garojnë me Listë të Përbashkët Zgjedhore por pa kandidat për kryeministër. Kreu i kësaj partie Albin Kurti kërkoi që kandidati i cili fiton më shumë vota të zgjedhet kryeministër. Por për LDK-në kjo është e papranueshme pasi që sipas tyre gara nuk është ndërmjet anëtarëve të LDK-së dhe LVV-së por me PAN-in. LDK-ja nuk heq dorë që kandidate për kryeministre të jetë Vjosa Osmani ndërsa kërkon edhe njëherë nga LVV-ja që të rishqyrtojë ofertën e LDK-së.

Partia Demokratike e Kosovës gjatë gjithë ditës ka qëndruar e heshtur. Ajo megjithatë ditë më parë ka paralajmëruar befasi. Zakonisht deri më tash kjo parti ka mbledhur rreth vetes shumë parti të vogla, por kësaj radhe është në pikëpyetje nëse do tëbashkohen edhe me koalicionin e Nismës dhe AKR-së. Mbetet të shihet deri në mesnatë nëse do të ketë ndonjë befasi pasi që partë e mëdha politike gjithmonë presin të shohin veprimet e njëra tjetrës para se të vendosin nëse do të shkojnë në koalicone parazgjedhor. Po sot vendet anëtare të QUINT-it kanë kërkuar që kandidatët që garojnë në zgjedhje të mos kenë të kaluar kriminale. /ABC News Albania 24/7

 

ORA-16-KOALICIONET-AFATI-KOSOVE-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_00.36-1280x720.jpg
ent ela17:15 | 30/08/2019

Në Kosovë ende asnjë parti politike apo koalicion parazgjedhor nuk është paraqitur në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për t’u certifikuar për zgjedhjet e 6 tetorit. Afati skadon mesnatën e sotme. Ndërkohë lideri i vetëvendosjes Albin Kurti i ka propozuar LDK-se së Mustafës që të garojnë së bashku dhe kandidati që merr më shumë vota të bëhet kryeministër.

Ende asnjë parti politike apo koalicion parazgjedhur nuk është paraqitur në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për t’u çertifikuar për zgjedhjet e 6 tetorit.

Mesnata është afati i fundit kur partitë politike e koalicionet parazgjedhore mund të certifikohen në KQZ për zgjedhjet e  parakohshme të 6 tetorit.

Sipas zëdhënësit të këtij komisioni Valmir Elezi deri më tash asnjë parti politike apo koalicion parazgjedhor  nuk është paraqitur në KQZ për certifikim.

Pazaret për koalicione parazgjedhore si duket kanë mbetur për minutat e fundit, sikurse edhe në zgjedhjet e kaluara.

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se ende nuk ka diçka konkrete sa i përket koalicionit me Lëvizjen Vetëvendosje, derisa ka shtuar se pozita e kryeministrit është ajo që po e pamundëson marrëveshjen.

Ai ka thënë se akoma nuk ka ndonjë përgjigje, por se ata janë të përcaktuar që koalicioni të jetë i mundshëm.

Ndërkohë kreu i lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti nëpërmjet një letre drejtuar Mustafës ka  kërkuar që të garojnë në një listë të përbashkët zgjedhore dhe kandidati i cili fiton më shumë vota të zgjidhet kryeministër.

Partia Demokratike ka paralajmëruar befasi. Zakonisht deri më tash kjo parti ka mbledhur rreth vetes shumë parti të vogla, por kësaj radhe është në pikëpyetje nëse do tëbashkohen edhe me koalicionin e Nismës dhe AKR-së.

Ndërsa AAK-ja që tashmë është në koalicion me PSD-në mbetet e hapur për Nismën e AKR-në por ka përjashtuar mundësinë për koalicione parazgjedhore me parti tjera të mëdha.

Mbetet të shihet deri në mesnatë nëse do të ketë ndonjë befasi pasi që partë e mëdha politike gjithmonë presin të shohin veprimet e njëra tjetrës para se të vendosin nëse do të shkojnë në koalicone parazgjedhore.

Raporti: Blerta Dalloshi Berisha

Kamera: Visar Kryeziu

/ABC News Albania 24/7

flamuri-serb-1280x714.jpg
nev ila14:12 | 28/08/2019

Në prag të zgjedhjeve të përgjithshme në Kosovë, partitë rivale serbe vendosin të sfidojnë Listën serbe. Ata kanë krijuar një koalicion të gjerë parazgjedhor për të garuar në zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit.

Disa parti politike serbe janë bashkuar për të garuar në një koalicion të gjerë në zgjedhjet 6 tetorit.

Këtij koalicioni të cilit i prin Sllavisha Petkoviq i janë bashkuar partia e Nenad Rashiqit, ajo e Rada Trajkoviqit dhe Dragisha Miriqit.

Qëllimi i tyre është që qytetarët serbë të kenë një alternativë më shumë karshi Listës Serbe e cila konsiderohet partia më e madhe serbe në Kosovë.

“Për shkak të mënyrës se si vepron Lista Serbe , jemi të detyruar të bashkohemi dhe dhe ti kundërvihemi kësaj partie me idetë tona. Marrëveshja është arritur kemi vënë principet e koalicionit dhe jemi të hapur për të gjithë që duan të na bashkohen”, tha Sllavisha Petkovic nga Koalicioni i Gjere i Partive Serbe.

Edhe Partia e Pavarur Liberale Serbe është e gatshme të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, por ankohet në fushatën agresive të Listës Serbe.

 

Sic e shihni fushata ende nuk ka filluar ndërsa ata (Lista Serbe) kanë filluar me kërcënime të kundërshtarëve politik. Ata kanë filluar të marrin madje edhe anëtarë të partive kundërshtare në partinë e tyre, dhe sikur kjo nuk mjafton ata po merren edhe me shpifje ndaj nesh. Kjo është mënyra në të cilën ata funksionojnë qe 5 vjet që kur kanë hyrë në politikë. Atfosfera edhe në këto zgjedhje duket se do të jetë e njëjtë. Ne nuk jemi organizatë mafioze e as kriminale. Kushdo të vij vjen e kushdo shkon. Është vullnet i tyre i lirë”, tha Sllobodan Petrovic nga Partia e Pavarur Liberale Serbe.

Lista Serbe do të marrë vendimin për pjesëmarrje në zgjedhjet e parakohshme më 6 tetor në Kosovë, pas konsultimeve me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Konsultimet priten gjatë dhjetë ditëve të ardhshme në Beograd.

Kjo parti e ka përkrahjen e Beogradit dhe direkt të presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç./ABC News Albania 24/7

maxresdefault-5-1280x720.jpg
ent ela22:20 | 27/08/2019

Sonte Policia e Kosovës ka prangosur tetë persona – gjashtë gra dhe dy burra.

Arrestimi i tyre është bërë me dyshimin se janë marrë me veprën penale të prostitucionit, njofton Klan Kosova.

“Pas hetimeve aktive, dhe angazhimeve të Policisë së Kosovës për luftimin e dukurive negative në vend, luftën e pakompromis kundër trafikimit me njerëz dhe veprave tjera qe ndërlidhen me prostitucionin, sonte është në proces te realizimi një operacion policor”, ka thënë për klankosova.tv zëdhënësi i Policisë, Daut Hoxha.

“Deri në këtë fazë ne dy lokacione te ndryshme në rajonin e Prishtinës janë arrestuar 8 persona të dyshuar: 2 meshkuj dhe 6 femra, nën dyshimin e kryerjes së veprave; “mundësim apo detyrim në prostitucion” dhe “ofrim i lokaleve për prostitucion””. /klankosova

KQZ-KOSOVE-BUXHETI.mpg_snapshot_00.07-1280x720.jpg
G. P.16:40 | 27/08/2019

Edhe pse Gjykata Kushtetuese në Kosovë, ende nuk ka marrë vendim për kompetencat e qeverisë pas dorëheqjes së kryeministrit Haradinaj, pengesa e parë që del është ndarja e buxhetit për KQZ-në. Ky institucion thotë se nuk mund të nisë punën pa pasur një buxhet.

Pesë milionë euro i duhen Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për organizimin e Zgjedhjeve të Parakohshme në Kosovë. Pa alokimin e këtyre mjeteve KQZ-ja nuk mund të nisë asnjë procedurë.

“Ne s’mund të bëjmë asnjë procedurë për t’u furnizuar pa u alokuar buxheti. është e kotë të shpallen zgjedhjet e sot të miratohet buxheti pa pasur mjete. Kemi kontaktuar me Ministrinë e Financave, por as ata nuk e kanë të qartë si të veprojnë. S’mund të fillojë asnjë procedurë të furnizimit. Të ndërmerret ndonjë hap sepse është e kotë të merren vendime. Në ministrinë e Financave thonë se nuk mund të marrin menjëherë vendim pasi që çështja e kompetencave të qeverisë në dorëheqje ende nuk është shqyrtuar nga Gjykata Kushtetuese. Shpresojnë që shumë shpejtë do të kenë opinionin e Gjykatës Kushtetuese, në të kundërtën do të bisedojmë me ekspertët se cila është rruga ligjore për të vepruar në këtë rast”.

Por anëtarët e KQZ-së vlerësojnë se nuk duhet penguar procesi zgjedhor dhe se të gjitha qeveritë në detyrë kanë ndarë mjete për organizim të zgjedhjeve.

“Situata nuk është e ndryshme sepse edhe qeveritë tjera kanë qenë në detyrë. Në 2017 buxhetin e kemi marrë pas dy ditësh. Nuk ka asnjë arsye që të mos merret vendimi për buxhetin sepse është qeveri në detyrë”.

KQZ-ja ka marrë vendim që fushata fushata zgjedhore do të zgjatë vetëm 10 ditë meqë janë zgjedhje të parakohshme. Do të fillojë me 25 Shtator e do të përfundoj më 4 Tetor. /ABC News Albania 24/7

hashimthaci.jpg
G. P.13:07 | 26/08/2019

Presidenti Hashim Thaçi dekretoi shpërndarjen e Legjislaturës sё 6-tё tё Kuvendit tё Republikës sё Kosovës. Ai tha se do tё vendosë sё shpejti për datën e zgjedhjeve tё jashtëzakonshme.

Me anë të një postimi në profilin e tij në Facebook, kreu i shtetit sqaron se pas konsultimeve me partitë politike, nё përputhje me kompetencat e tij kushtetuese, do tё vendosë sё shpejti për datën e zgjedhjeve tё përgjithshme tё parakohshme.

Sipas Thaçit ky ёshtё testi i radhës për forcimin e demokracisë nё Kosovë, tё cilin institucionet, subjektet politike dhe qytetarët do ta kalojnë me shumë sukses. Ndërkohë Lidhja Demokratike e Kosovës ka nisur mbledhjen e kryesisë ku pritet të caktohet kandidati për kryeministër nga kjo parti.

Emri i Vjosa Osmanit është më i lakuari madje ka përkrahjen e kryetarit të partisë Isa Mustafa. Por për këtë kandidature përmenden edhe emri i Lutfi Hazirit e Agim Veliut. Këta dy të fundit patën bojkotuar mbledhjen e fundit të kryesisë së LDK-së.

/ABC News Albania 24/7

policia-e-kosoves.jpg
G. P.16:14 | 23/08/2019

Në Prishtinë, ka ndodhur një aksident i rëndë, ku një kamion i kompanisë së mbeturinave është përplasur me nëntë automjete. Sipas dëshmitarëve thuhet se shkaktari i këtij aksidenti ka qenë kamioni i pastrimit i kompanisë rajonale “Pastrimi”.

Dyshohet se kamionit nuk i ka funksionuar sistemi i frenimit, derisa zyrtarë të kompanisë Pastrimi thonë se servisi i makinave të tyre bëhet me rregull. Në aksident sipas policisë janë lënduar 3 persona, ndërsa janë përfshirë 9 vetura./ABC News Albania 24/7

KOSOVE-SEANCA-E-FUNDIT-MBULIM.mpg_snapshot_00.09-1280x720.jpg
ent ela10:50 | 22/08/2019

Kosova pritet të shkojë në zgjedhje të parakoheshme. Deputetët votuan sot për shpërndarjen e parlamentit, ndërsa tani i takon Presidentit Thaçi që pas konsultimeve me partitë të shpallë datën e zgjedhjeve të reja.

Me rreth gjysmë ore vonesë ka nisur seanca e Kuvendit të Kosovës ku pritej të votohej shpërbërja e parlamentit. 89 deputetë votuan për shpërndarje të parlamentit, 1 kundër derisa 2 të tjerë abstenuan.

Kjo legjislaturë ishte arenë konfrontimesh pozitë-opozitë për të ruajtur ligjshmërinë e kushtetuetshmërinë e Kosovës e jo për të avancuar politikat në interesat e qytetarëve. Qeveria PAN do të mbetet në histori si qeveria më e madhe në botë.

Këto zgjedhje janë për t’i dhënë një legjitimitet të fuqishëm qytetarëve, të rinjve, grave në luftën kundër korrupsionit dhe perspektivën e modernizimit të shtetit tonë.

Në ditën e sotme duhet ta kuptojmë jemi fitues si Kosovë sepse ka dërguar një sinjal të pjekurisë politike.

Mendoj se qeveria e ardhshme nuk do duhej të merrej me vendime të mëdha si Demarkacioni me Malin e Zi, që fali toka Kosovës e nuk na i solli vizat por do te duhej të merrej me punë të mëdha që janë luftimi i krimit dhe korrupsionit.

Kosova përfundimisht shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit. Legjislatura e shpërbërë sot njihet si më e dobëta në historinë e Kuvendit të Kosovës.

Gazetare e ABC News: Blerta Dalloshi Berisha

/ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono