kosove

KURTI-TERRITORET.mpg_snapshot_00.16-1280x958.jpg
G. P.16:49 | 23/09/2018

Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në një konferencë për shtyp ka kërkuar që t’i jepet fund lojës së rrezikshme të korrigjimit të kufijve. Sipas tij, Thaçi nuk është serioz kur thotë se do të bashkojë Luginën e Preshevës me Kosovën.

Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka ripërsëritur edhe njëherë qëndrimin e tij dhe të partisë së tij se deklaratat e presidentit Hashim Thaçi për korrigjimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, janë aventurë e tij e cila duhet të ndalet menjëherë. Kurti nënvizoi se kreu i shtetit nuk është serioz për këto deklarata pasi edhe kryeministrit të vendit i ka thënë që kjo po bëhet për shkaqe taktike.

Albin Kurti, kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje: “Së pari kryeministri i Kosovës ka deklaruar që presidenti i Kosovës nuk e ka përnjëmend bashkëngjitjen e Medvegjes, Preshevës e Bujanovcit. Ai ka deklaruar se presidenti i Kosovës i ka thënë këtij që kjo po bëhet për shkaqe taktike e jo program të mirë organizuar shtetëror e kombëtar, prandaj kjo aventurë personale e presidentit të ndalet menjëherë”.

Kurti ka kërkuar që ekipi negociator me Serbinë të formohet vetëm pasi nga shteti fqinjë të kërkohet përgjegjësi për vrasjet e kryera, të zhdukurit, dhunimet dhe plaçkitjet gjatë luftës së fundit. Ndërkohë, Vetëvendosje pritet që më 29 shtator të mbajë protestë e cila për qëllim ka ndaljen e pazareve siç i quajnë ata në mes të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

BLOOMBERG-KOSOVA.mpg_snapshot_00.04.jpg
G. P.15:59 | 23/09/2018

Media prestigjoze amerikane “Bloomberg” ka publikuar një artikull lidhur me dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Sipas saj, një marrëveshja mes dy vendeve është kusht kryesor për rrugëtimin e tyre drejt anëtarësimit në BE.

“Gati dy dekata pas përfundimit të luftës së fundit në Ballkan, tani është një shans që termi ‘Ballkanizim’ të jetë diçka e së kaluarës. Megjithatë ekzistojnë ende disa konflikte të hapura të cilat duhet të zgjidhen”. Kështu e nis artikullin e saj, media amerikane “Bloomberg”, e cila i referohet dialogut në Bruksel mes Prishtinës dhe Beogradit. Sipas saj, duhet edhe shumë durim që të pritet një marrëveshje produktive mes dy vendeve. Bashkimi Evropian cilësohet si makineria më efikase e paqes, me tendencën e heqjes së kufijve dhe qetësimit të situatave pa përdorur forcë, e megjithatë vetëm dy vende të ish-Jugosllavisë deri më tani kanë hyrë në gjirin e saj, shkruan më tej kjo media.

Gjithashtu rikujton se negociatat mes Prishtinës dhe Beogradit filluan që në vitin 2011, dhe deri më tani kanë pasur një ritëm “tmerrësisht të ngadalshëm”. Megjithatë, thuhet në artikull, normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë, si dhe arritja e një marrëveshjeje ligjërisht të obligueshme, është kushti kryesor për Kosovën dhe Serbinë që të shënojnë progres. “Bloomberg” po ashtu citon edhe deklaratat e presidentit serb, Aleksander Vuçiç, në Kosovë për Millosheviçin, si personazh kundër të cilit luftoi Ushtria Çlirimtare e Kosovës, e pjesë e së cilës ishte edhe presidenti aktual i Kosovës, Hashim Thaçi.

Në fund të këtij artikulli, shkruhet se Mogherini e cila është në përfundim të mandatit, dëshiron të largohet nga pozita e saj si triumfuese në çështjet me të cilat është marrë, ndër to përfshihet edhe dialogu mes Kosovës dhe Serbisë./abcnews.al

vlcsnap-2018-09-21-17h55m40s419-1280x844.png
G. P.22:59 | 21/09/2018

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka ftuar Beogradin dhe Prishtinën që të zbatojnë marrëveshjet e arritura në dialogun e ndërmjetësuar nga Brukseli. “Ne e përshëndesim dialogun e drejtpërdrejtë mes Prishtinës dhe Beogradit, por më e rëndësishme është që ajo që arrihet përmes dialogut të realizohet vërtet”, ka thënë Lavrov gjatë një vizite në Bosnje e Hercegovinë.

Krahas dialogut, shefi i diplomacisë ruse ka theksuar se duhet të respektohen edhe parimet e rezolutës “12-44” të OKB-së, që e konsideron Kosovën ende nën qeverisjen ndërkombëtare. Më tej Lavrov ka theksuar se faktorët e jashtëm nuk duhet të krijojnë situatë konflikti në Ballkan dhe ka shtuar se askush nuk duhet të mendojë se vetëm disa kanë të drejtë të merren me situatën në rajon dhe të tjerët jo. Pas takimeve me autoritetet vendase, ministri i Jashtëm rus ka thënë se Moska mbështet integritetin territorial dhe sovranitetin e Bosnje Hercegovinës./abcnews.al

johannes-hahn.jpg
G. P.15:07 | 21/09/2018

Eurokomisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë kërkon që marrëveshja mes Prishtinës dhe Beogradit të mos jetë precedent, por të garantojë stabilitet në Ballkan. Johanes Hahn thotë se Kosovës dhe Serbisë u duhet kohë për normalizimin e marrëdhënieve.

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë, Johanes Hahn, duke folur për marrëveshjen ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit tha se duhet të jetë në një linjë me të drejtën ndërkombëtare. Në një intervistë për gazetën serbe “Pobjeda”, zyrtari i BE-së është pyetur për ndryshimet e kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Hahn thotë se ndërmjet dy shteteve duhet të arrihet një marrëveshje e qëndrueshme dhe afatgjatë, një zgjidhje reale dhe në përputhje me të drejtën ndërkombëtare.

“Secila marrëveshje duhet të jetë specifike dhe e aplikueshme. Ajo nuk duhet të jetë një precedent, por duhet të kontribuojë në stabilitetin e rajonit, dhe për rrugëtimin e tij drejt BE-së. Ata kanë nevojë për kohë që të arrijnë një marrëveshje që do të jetë gjithëpërfshirëse dhe që synim ka normalizimin e raporteve”, nënvizon eurokomisioneri.

Hahn tha se si një ndërmjetësues në këtë çështje nuk do të komentojë elemente specifike të një marrëveshjeje të mundshme.

“Ne po punojmë fortë dhe me intensitet që të dyja palët të arrijnë një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme që mbështetet në të drejtën ndërkombëtare dhe është plotësisht e implementuesheme nga të gjitha palët”, përfundoi ai.

Hahn gjithashtu ripërsëriti se asnjë shtet nuk mund të hyjë në BE, pa zgjidhur problemet bilaterale./abcnews.al

prishtina.jpg
G. P.12:30 | 21/09/2018

Sipas mediave serbe do të duhet më shumë se një vit për formulimin e akuzave të Gjykatës Speciale në Kosovë. E kjo vonesë sipas tyre bëhet pikërisht për shkak të dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit që tashmë ka hyrë në fazë përfundimtare.

E përditshmja serbe “Blic” shkruan se Kosova është në kërkim të garancive si kusht për ecurinë e bisedimeve me Serbinë. Dhe një nga këto garanci është amnistia për ata që do të mund të akuzohen nga Gjykata Speciale në vend.

Më tej, kjo e përditshme raporton se akuzat nga Gjykata Speciale e Kosovës nuk do të formulohen për të paktën edhe një vit, derisa të përfundojnë bisedimet ndërmjet Kosovës e Serbisë.

Sipas gazetës, vetëkrijimi i Gjykatës Speciale “për krimet e UÇK-së” ka shkaktuar shqetësime dhe thekson se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmendet si një një nga personat që pritet të akuzohet nga kjo gjykatë.

Mirëpo, sipas gazetës, duke pasur parasysh se Thaçi ka funksion të lartë politik, është pak e besueshme se ai, apo kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj dhe kryetari i Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli “do të dalin para drejtësisë”.

Gazeta citon avokatin serb Nebojsa Vlajiç, i cili do të përfaqësojë viktimat e “krimeve të UÇK-së”, i cili konfirmon se nuk pret një fillim së shpejti të gjykimeve./abcnews.al

Kuvendi-Kosove.jpg
G. P.10:56 | 20/09/2018

Shefi i Grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, deklaroi se opozita në vend po përgatit mocionin për rrëzimin e qeverisë së kryeministrit Haradinaj. Ai shtoi se ka ardhur moment që t’i jepet fund arrogancës dhe qeverisjes së keqe.

Hoti foli dhe për seancën e jashtëzakonshme, e cila do të mbahet sot në orën 14:00, me kërkesë të opozitës ku do të diskutohet për tri marrëveshje ndërkombëtare, për të cilën opozita ka mbledhur 53 firma.

Sipas tij, deputetët e opozitës aktuale përfaqësojnë 60 për qind të qytetarëe të Kosovës. Ai shtoi se nëse është nevoja për protestë, LDK-ja është e gatshme ta organizojë një të tillë dhe të ftojë të gjithë qytetarët për pjesëmarrje./abcnews.al

Haradinaj-933x445.jpg
ent ela22:40 | 19/09/2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha mbrëmjen e së mërkurës në Tv Klan se është edhe do të mbetet kundër çdo marrëveshje me Serbinë që do të vinte nëpërmjet ndryshimit të kufijve.

Personalisht për vete jam kundër. Do mbetem kundër çdo herë”, tha Haradinaj në një intervistë për gazetarin Blendi Fevziu në “Opinion”.

Kryeministri i Kosovës tha se kishte vetëm dijeni periferike për këtë çështje dhe se besonte që deklaratat e Thaçit për përfshirjen e Preshevës në hartën e Kosovës ishte një taktikë e tij përballë retorikës së Beogradit.

Blendi Fevziu: Çfarë dijenie keni ju për këtë marrëveshje dhe sa i involvuar jeni ju brenda kësaj?

Ramush Haradinaj: Dijeninë e kam periferike, nuk kam dijeni direkt, por periferike. Informata të mbledhura aty këtu.

Blendi Fevziu: Nga mediat dhe takimet?

Ramush Haradinaj: Nga ndonjë diplomat, nga ndonjë zyrtar, asnjë herë nuk kam marrë në tavolinë ndonjë plan, ose ide të tillë.

Blendi Fevziu: A ka folur Presidenti i Kosovës me ju si Kryeministër për këtë çështje?

Ramush Haradinaj: E kam hapur dy herë me të, nuk e ka trajtuar si temë ashtu siç njihet në opinion, por ka prezantuar si një debat taktik politik, si një kundërpërgjigje ndaj retorikës që vjen nga Beogradi e pretendimeve të tyre.

Blendi Fevziu: Që do të thotë se ju po bëni një lojë me Beogradin, po luani kush e mashtron njëri-tjetrin, apo jeni në një marrëveshje serioze?

Ramush Haradinaj: E kam vështirë të besoj se Thaçi e ka trajtuar këtë në mënyrë serioze, ka mujt me qenë një debat publik taktik më së shumti. E kam vështirë, pra nuk e konsideroj projekt serioz.

Haradinaj tha se vendosja në pikëpyetje e arritjeve të deritanishme të Kosovës në kufijtë e saj do të ishte e papranueshme dhe se kufijtë ndryshojnë me luftë.

Hapja e kufijve, hapja e një marrëveshjeje të tillë, vetëm diskutimi është rrezik për stabilitetin e rajonit. Këto kufij të Kosovës çizmja i ka vendos, nuk janë vendosur në tryeza e me bisedime. Vetëm çizmja, ku i ka lënë çizmja ushtarake aty janë. Këto kufij, po u lëvizën, kërkohen prapë shumë cizme të ushtarëve në të dy anët”, tha Haradinaj. /tvklan.al

elisabetta-trenta-2.jpg
ent ela13:34 | 19/09/2018

Numri i ushtarëve italianë me në kuadër të misionit të KFOR në Kosovë do të reduktohet së shpejti. Deklarata është bërë nga ministrja italiane e mbrojtjes Trenta e cila vizitoi bazën ushtarake në Kosovë

Ministrja italiane e mbrojtjes Elizabeta Trenta ka vizituar bazën ushtarake të KFOR – NATO në Kosovë. Pas takimit me ushtarët italianë pjesë e këtij misioni ajo u shpreh se shumë shpejt do të ketë reduktim të kontigjentit Italian me mission në Afganistan. Këto ditë ministrja italiane po viziton ushtarët italianë në misione të të ndryshme ndërkombëtare, duke u shprehur për mediat se ndihej shumë krenare për ta.

Ajo theksoi se ushtarët italianë ndihmojnë në procesin e vendosjes dhe ruajtjes së paqes, si dhe i falenderoi ata për punën që bëjnë dhe familjet e tyre që i presin në shtëpi.

Javën e ardhshme në parlamentin Italian pritet të diskutohet ligji për financimin e misioneve ushtarake ndërkombëtare. Ministrja italiane u shpreh se këto misione do të rishikohen në bazë të interesave të Italisë, por nuk mund të jepte detaje pasi është një temë për të cilën po diskutohet ende. /abcnews.al

Kuvendi-Kosove.jpg
G. P.12:08 | 19/09/2018

Mungesa e numrit të duhur të deputetëve në parlamentin e Kosovës apo dhe bojkotimi i seancave nga opozita, ka bërë që Kuvendi të bllokohet duke mos miratuar asnjë ligj. Analistët në vend paralajmërojnë se nëse një gjë e tillë vazhdon atëherë Kuvendi do të dalë jashtë funksionit.

Beteja politike mes dy blloqeve të partive në Kuvendin e Kosovës po ndikon që të zvarritet miratimi i ligjeve të rëndësishme për vendin. Deputetë dhe analistë në vend shprehen të shqetësuar se nëse një gjë e tillë vazhdon, atëherë Kuvendi nuk do të jetë më funksional.

Shtypi i shkruar në Kosovë raporton se në parlamentin e vendit gjatë periudhës Janar – Korrik, në sesionin pranveror, 20 nga 27 seancat e mbajtura janë ndërprerë për mungesë kuorumi.

Sipas të dhënave të Institutit Demokratik të Kosovës, deputetët nga opozita kanë bojkotuar 29% të votimeve në Kuvend, kurse partitë në pushtet kanë bojkotuar 19% të votimeve.

Ndërsa sipas grupeve parlamentare del që Lista Serbe është grupi parlamentar që kryeson listën për mospjesëmarrje në votim me 36%, e pasuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe nga Lëvizja Vetëvendosje me 35%, respektivisht 25% të bojkotimit të votimeve.

Ndërkaq, në sesionin aktual të punimeve Kuvendi i Kosovës është në të njëjtën situatë duke mos siguruar kuorumin e duhur për të vijuar punimet./abcnews.al

opozitakosove-933x445.jpg
ent ela08:37 | 16/09/2018

Partitë më të mëdha opozitare që janë pjesë e Kuvendit të Kosovës, thonë se pa largimin e presidentit Hashim Thaçi nga kryesimi i dialogut me Serbinë, nuk shohin mundësi që të përfshihen në atë proces.

Përfaqësuesit e partive thonë po ashtu se edhe Qeveria, nuk ka legjitimitet që të udhëheq me dialogun pasi asaj i mungojnë numrat e duhur për të qeverisur dhe udhëhequr procese të rëndësishme për vendin.

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj, tha për Radion Evropa e Lirë, se dialogu duhet të udhëhiqet nga institucionet legjitime të vendit.

“E para, presidenti nuk ka legjitimitet kushtetues që të udhëheq me procesin e dialogut. Ai e ka uzurpuar ketë proces. E dyta LDK-ja ka konstatuar që Kosova është në një krizë institucionale. Kjo qeveri nuk ka shumicën parlamentare për të qeverisur me vendin, prandaj nuk ka edhe legjitimitet as qeveria për të udhëhequr me një proces kaq të rëndësishëm e kaq të ndjeshëm siç është procesi i dialogut. Për LDK-në, zgjidhja e vetme janë zgjedhjet, zgjedhje të cilat do të derivonin më pas institucione kredibile dhe legjitime”, tha Selmanaj.

Selmanaj thotë se me mbajtjen e një procesi të ri zgjedhor, mund të ketë institucione të cilat mund ta udhëheqin procesin e dialogut me Serbinë.

“Nuk ka formë tjetër që e bën LDK-në pjesë të procesit të dialogut. Ne po konsiderojmë se kjo qeveri është e minorancës, po konsiderojmë se presidenti ka uzurpuar procesin e dialogut dhe prandaj vetëm zgjedhjet janë ato të cilat e kthejnë besimin të sovrani për të treguar se kush ka mandat të plotë për të udhëhequr edhe ketë proces kaq delikat për Kosovën”, tha Selmanaj.

Qeveria e Kosovës ka një platformë për dialogun politik me Serbinë. Në platformën e hartuar, roli udhëheqës i është besuar presidentit të shtetit. Ky i fundit sipas platformës, obligohet që në baza të rregullta ta informojë Kuvendin e Kosovës për bisedimet që zhvillohen në Bruksel.

Në Lëvizjen Vetëvendosje, thonë se para se gjithash, procesit të dialogut duhet t’i bëhet një vlerësim për të parë se sa janë zbatuar marrëveshjet e arritura.

Deputetja Arbërie Nagavci, tha për Radion Evropa e Lirë, se po ashtu për ketë proces duhet të ketë një konsensus të përgjithshëm.

“Lëvizja e ka bërë të qartë qëndrimin e vet në raport me dialogun me Serbinë. Ne mendojmë se është shumë e rëndësishme që si hap i parë të behtë vlerësimi i gjithë procesit neper vite. Pastaj është me rendësi që të kemi një konsensus të përgjithshme përfshirë këtu edhe akademikët edhe gjithë spektrin politike, qytetaret do të thotë përfaqësues të institucioneve të rëndësishme të vendit në lidhje me platformën për dialogun dhe sigurisht edhe ekipi negociator të përbehet nga persona që janë me kredibilitet e integritet edhe personal edhe profesional”.

“Vetëm në këto rrethana lëvizja do të mund të shqyrtonte mundësinë e vet që të bëhet pjesë e dialogut në të ardhmen“, tha Nagavci.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, u ka bërë thirrje partive parlamentare që të marrin përgjegjësitë e veta kushtetuese dhe ligjore në fazën përmbyllëse të dialogut me Serbinë që po zhvillohet në Bruksel, me lehtësimin e Bashkimit Evropian. Por, këto thirrje i kanë kundërshtuar në vazhdimësi partitë politike opozitare.

Nagavci thotë se ajo që shihet aktualisht nga Thaçi në këtë proces, është se ai as nuk ka platformë e as ekip negociator, por vetëm një projekt personal i tij.

“Hashim Thaçi tash më është e qartë se është i papranueshme jo si emër, por për shkak se ky person gjatë gjithë kokës ka pasur interesin personal para interesit të vendit. Nuk është as pak kredibil për të udhëhequr bisedimet me tutje kështu që në raport me Hashim Thaçin Lëvizja nuk mund të behet pjesë e pazareve dhe projekteve që janë krejtësisht personale të tij”, tha ajo.

Edhe në Partinë Socialdemokrate, thonë se është e pakuptimtë që një proces i zhvilluar keq për aq shumë vite, të vazhdojë ta anashkalojë organin më të lartë në vend, Kuvendin e Kosovës. PSD-ja thotë se përkrah dialogun, por jo formatin e deritashëm të tij.

Deputeti Dardan Molliqaj ka deklaruar se qeveria, por edhe presidenti me qasjen e tyre po tregojnë se nuk duan të kenë një konsensus dhe platformë të përbashkët për dialogun.

“Nuk mund të shkojmë në procesin e dialogut për një konsensus më të gjerë për platformën. Zakonisht Kosova ka bërë konsensus për njerëzit për ekipe dhe për përfaqësues. Ajo çka duhet është konsensus për çështjen e platformës për temat me të cilat do të flasim. Ne nuk mund të bëhemi bisht i askujt. Pa koordinim nuk ka ecje përpara”, ka deklaruar Molliqaj.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi vazhdon të insistojë në nevojën e arritjes së një marrëveshjeje me Serbinë, e cila sipas tij, do t’i siguronte Kosovës ulësen në Organizatën e Kombeve të Bashkuara dhe do t’i hapte perspektivën integruese në NATO dhe në Bashkim Evropian.

Por, angazhimi i Thaçit në dialog, po sfidohet nga opozita, e cila nuk po e mbështetë koalicionin qeverisës në Kuvendin e Kosovës që të emërojë një ekip negociator i cili krahas presidentit Thaçi do të përfshihej në bisedimet me Serbinë.

Kushti i opozitës, mbetet që fillimisht Thaçit t’i ndalohet zbatimi eventual i projektit për korrigjimin e kufirit të Kosovës, që do të dilte si produkt i një marrëveshjeje eventuale me Beogradin.

Në Kuvendin e Kosovës, partitë në pushtet kërkojnë që Kuvendi të emërojë ekipin negociator për dialogun me Serbinë të propozuar nga Qeveria, kurse opozita anën tjetër kërkon miratimin e një rezolute lidhur me angazhimet e presidentit Hashim Thaçi për përfshirjen e “shkëmbimit të territoreve” apo “korrigjim të kufijve” në dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Aktualisht, Kosova dhe Serbia janë futur në fazën finale të dialogut, në të cilën është paralajmëruar edhe arritja e një marrëveshjeje finale që do të nënkuptonte normalizimin e raporteve ndërmjet dy vendeve./REL


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono