kosova

KISHA-SERBE-KOSOVA-_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela23:26 | 17/05/2019

Kisha Ortodokse Serbe ka reaguar sërish lidhur me çështjen e Kosovës, duke e cilësuar atë pjesë të pandashme të Serbisë. Por presidenti Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se pavarësisht dëshirave, pala serbe duhet të shohë realitetin dhe të mos jetojë në ëndrra.

Kjo paraqitje para Sinodit të Kishës Ortodokse Serbe nuk e ka ndihmuar shumë presidentin serb, Aleksandër Vuçiç. Patriarku serb Irinej kishte thënë se është mbresëlënëse energjia e presidentit dhe se ka mbështetje. Por, në një njoftim për shtyp konkluzioni I Kishës është se Kosova është Serbi dhe nuk ndryshon qëndrim për të dhe është kundër ndarjes. Kisha ka mirtuar njëzërit këtë vendim pavarësisht mirëkuptimit për gjetjen e një zgjidhjeje të kompromisit. Presidenti Vucic, ndërkohë ka vazhduar me aktivitet e tij. Ka thënë se një qëndrim i tillë i kishës megjithatë është pritur. Por, ka thënë se ka shkuar para klerëve pasi është i përgjegjshëm. Mendimin e tyre do ta respektoj, por thotë se duhet qenë real.

Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: “Unë e di se kundër çfarë gjërash janë të gjithë në këtë shtet, por përveç se jam sulmuar, nga askush nuk kam dëgjuar se për çfarë janë dhe që kjo të ketë lidhje me realitetin. Më thonë se Kaçaniku qenka zemra e Serbisë, por atje nuk mund të hapim asnjë institucion serb dhe as të shkojmë”.

Vucic ka thënë se do të thotë realitetin për Kosovën dhe se mund të mbrojë vetëm atë është në dorë të serbëve. Por, jo të coj në luftë fëmijët e huaj.

Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: “Ne flasim sikur do të bindim shqiptarët të pranojnë autonomi brenda Serbisë. Këtë kur e dëgjoj them më gjeni një shqiptar në territorin e Kosovës dhe Metohisë që të pajtohet me këtë, një dhe jo një milion e gjysmë shqiptarë dhe unë do të them në rregull. Ne me sa duket kemi qejf të jetojmë në ëndrra”.

Kuvendi i Serbisë ka ftuar seancë për Kosovën pas dhjetë ditësh ku pritet që të marrë pjesë i tërë kreu shtetëror. Presidenti serb pretendon se idenë e tij nuk e ka mbështetur askush, kurse opozita thotë se Vucic nuk ka shpalosur asnjë ide për zgjidhjen e problemit. /ABC News Albania 24/7

cakaj-933x445.jpeg
Sej rie14:10 | 17/05/2019

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj, në ministerialin e Këshillit të Evropës në Helsinki tha se duhen gjetur mënyra për të forcuar Këshillin e Evropës, një organizëm qe ka në themel të punës të drejtat e njeriut, demokracinë dhe shtetin ligjor.

Pasi uroi Finlandën për punën e bërë gjatë presidencës së KiE në gjysmën e parë të këtij viti, kryediplomati shqiptar vlerësoi politikat e Këshillit të Evropës në rajonin e Ballkanit.

Cakaj theksoi se kjo organizatë do të jetë edhe më e suksesshme në rajonin e Ballkanit nëse edhe Kosova behët pjesë e saj. Anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës, sipas tij, do të ishte si në interes të Kosovës, ashtu dhe të organizatës.

Në përfundim të Ministerialit, u miratua një Deklaratë dhe një sërë vendimesh që synojnë konsolidimin e organizatës dhe ruajtjen e karakterit gjithë-Evropian të saj./ABC News Albania 24/7

interpol.png
nev ila15:10 | 14/05/2019

Përmes një komunikate për median policia e shtetit ka njoftuar se, specialistët e Interpol Tirana kanë ekstraduar nga Kosova një shtetas kosovar, i dënuar me 13 vjet burg për veprat penale “të mashtrimit” dhe “pastrimit të produkteve të veprës penale”. 

Njoftimi i policisë:

“Ekstradohet nga Kosova një shtetas i dyshuar për veprat penale “Mashtrimi” dhe “Pastrim i produkteve të veprës penale”

Nga Specialistët e Interpol Tirana u krye ekstradimi nga Kosova drejt vendit tonë, i shtetasit kosovar :

Burim Haxhiolli , 40 vjeç, banues në Suharekë, Kosovë.

Shtetasi Burim Haxhiolli ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Z.Q.K Interpol Tirana, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, e ka dënuar me 13 vjet burg për veprat penale të “Mashtrimit” dhe “Pastrim i produkteve të veprës penale” parashikuar nga nenet 143/2 dhe 287/b të Kodit Penal të Republikës së Shqipërisë.

Përmbledhje e ngjarjes së ndodhur:

Shtetasi Burim Haxhiolli në bashkëpunim me shtetasin V.K, kanë përfituar me anë të mashtrimit shuma të mëdha nga persona të ndryshëm gjatë vitit 2009 dhe 2010 në Shqipëri. Më pas këto shuma parash i kanë transferuar nëpërmjet bankave të nivelit të dytë.

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Policinë e Kosovës, u bë i mundur arrestimi i tij në Kosovë, duke u finalizuar me ekstradimin e tij drejt vendit tonë”./abcnews.al

kosova-1280x730.jpg
Sej rie16:30 | 13/05/2019

Kosova sot ka nderuar dy oficerët shqiptarë që kanë humbur jetën në Letoni. U vlerësua kontributi i tyre në mbrojte të paqes globale.

Ambasada e Shqipërisë në Kosovë gjatë gjithë ditës ka qenë e hapur për personalitete të jetës politike e ushtarake të cilët kanë nënshkruar në librin e zisë  në nderim të nëntetare Zarife Hasanajt dhe major Klodian Tanushit.

U vlerësua lart kontributi I tyre të cilët kanë rënë në krye të detyrës gjatë misionit ushtarak në Letoni në mbrojte të paqes globale.

Gjatë ditës ambasadën e Shqipërisë këtu në Kosovë e kanë vizituar edhe personalitete të tjera të jetës politike të cilët kanë nënshkruar në librin e zisë në nderim të nënterare Zarife Hasanajt dhe major Klodian Tanushit./ABC News Albania 24/7

 

 

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-RAMA-BASHA-E-KOSOVA-1280x720.jpg
ent ela14:00 | 11/05/2019

Ende asnjë ndryshim në tensionin politik në Tiranë e megjithatë në mjedisin politik e mediatik pati hapësirë edhe për dialogun Kosovë Serbi. Politika në ABC News na sjell këtë javë këtë dimension interesant të javës politike që lamë pas. Detajet i sjell Mimoza Koçiu.

Një provë force po luhet nga aktorët politikë në vend, teksa të hënën e 13 majit skadon afati i fundit për regjistrim në zgjedhjet vendore të 30 qershorit, ai për kandidatët për kryetarë të bashkive e këshillat bashkiakë në 61 bashkitë e vendit. Në mungesë të një presioni për dialog, Km shfaqet komod me zgjedhjen e opozitës për të mos marrë pjesë në zgjedhje, ndërsa Basha vijoi turin e takimeve nëpër qytete, në përpjekje për të zgjeruar frymën e protestave ndaj Kryeministrit. E megjithatë në këtë panoramë shqetësuese, pati vend për veprime e deklarata për dialogun Kosovë-Serbi. Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

PD refuzoi zyrtarisht ftesën për të qenë pjesë e komisionit të posaçëm parlamentar të reformës zgjedhore, në pozicionin ekstraparlamentar të vëzhguesit vendimmarrës. Vendin e Oerd Bylykbashit e ka zënë Rudina Hajdari, e cila ka në krah si bashkëkryetar socialistin Damian Gjiknuri. Komisioni ka marrë mandat të ri, deri në 28 nëntor, dy javë pasi kishte marrë një afat mujor deri në 5 Maj. Tashmë ka në axhendë çështje të zgjedhjeve parlamentare, si ndryshimi i sistemit zgjedhor, një kërkesë e opozitës së re parlamentare, që nuk ka përfaqësim politik jashtë Kuvendit.

Socialistët në qeveri e kanë gati planin e punës, përmes akteve që do vijnë nga këshilli i ministrave.

Për të bekuar këtë proces, të pranishëm edhe ambasadorët kryesorë në vend, i pari ai që mbikëqyr zgjedhjet.

Spikati kujdesi i përfaqësueses më të lartë amerikane në Shqipëri për të qëndruar vetëm në pozitën e vëzhgueses.

Edhe vëmendja e Lulzim Bashës ishte tek ai Komision, që e kishte refuzuar zyrtarisht.

Nga ana tjetër KQZ vazhdon të mandatojë deputetë nga listat e PD-LSI, të cilët më pas betohen në kuvend. 3 mandate opozitare u dhanë një ditë para seancës plenare, por në momentin e betimit, njëri prej tyre bëri aktin befasues.

Po të mërkurën e seancës plenare, opozita e re në kuvend mori edhe postet e paraardhësve. (tabela) Kështu vendin e Edi Palokës si zvkryetar kuvendi e zuri Myslim Murrizi. Në vend të Genc Pollos në krye të Komisionit të Integrimit do jetë Rudina Hajdari. Fatjona Dhimitri zëvendëson Albana Vokshin në krye të komisionit të mediave. Enver Rroshi, Petrit Vasilin në krye të komisionit të shëndetësisë, Alban Zeneli zëvendëson Flamur Nokën si zv.kryetar tek siguria, sic e zëvendësoi edhe në Kukës, Halil Jakini zëvendëson Florion Mimën, si zvkryetar i komisionit të veprimtarive prodhuese, Korab Lita zëvendëson Enkelejd Alibeajn si nr. dy i komisionit të ligjeve dhe Ralf Gjoni zëvendëson Klajda Gjoshën si zvkryetar në komisionin e jashtëm.

Pa një emër mbeti posti i nr. 2 të komisionit të ekonomisë e financave që mbahej nga Jorida Tabaku. Situata ekonomike në vend është me sfida sipas FMN, që javën politike që lamë pas, parashikoi një ngadalësim të rritjes ekonomike në 2019, e identifikoi si rrezik borxhin publik.

Ish-nënkryetarja demokrate e komisionit të ekonomisë e theksoi këtë.

Edhe ekonomia do jetë pjesë e provimit të rëndësishëm që Shqipëria ka sërish këtë vit me BE. Raportet e progresit për vendet aspirante do publikohen nga Komisioni Europian pas zgjedhjeve për PE, më 29 Maj. Për të dytin vit radhazi Shqipëria e Maqedonia e Veriut presin hapjen e negociatave të anëtarësimit. Një vit më parë, nuk e pranuan rekomandimin e KE për hapjen e negociatave, por shtuan detyra për Maqedoninë e Shqipërinë. Kryeministri e ka të qartë si bëhet vendimmarrja, e apelin ua bën ambasadorëve të vendeve të BE në Tiranë, duke u sjellë si argument një pohim të fortë politik, se çfarë përfaqëson integrimi për klasën politike shqiptare.

Njëlloj si një vit më parë në të njëjtën periudhë, një delegacion deputetësh nga Holanda erdhën për t’u njohur me ecurinë e reformave në Shqipëri, të kërkuara për hapjen e negociatave. Vendi themelues i BE njihet si skeptik për reformat e Shqipërisë. Vetë deputetët refuzuan të preknin në Tiranë votimin e para pak javëve në parlamentin e tyre, për heqjen e vizave për Shqipërinë, por dhanë përgjigjen standard.

Por mes tensionit politik, i rritur edhe pas deklaratave për zgjedhje pa opozitën, spikati një zë ndërkombëtar, ambasadori i Britanisë në Shqipëri.

Por ky nuk duket problemi i Kryeministrit, që ka gjetur konsensus për hapjen e negociatave.

Si kurrë ndonjëherë, një numër 2 i KE, bëri për një vend aspirant, vlerësime konkrete, pa dalë raporti i institucionit të saj. Në krah të Kryeministrit Rama në Tiranë, Federica Mogherini shpalli vendimin e Komisionit e bashkë me Kryeministrin, kërkuan nga KE njohjen e arritjeve të Shqipërisë.

Interesant është se zv/kryetarja e KE vlerësimet pozitive për Shqipërinë i ndau me Kryeministrin e Presidentin më pas, ndërsa me opozitën komunikoi përmes foltores së qeverisë.

Tani që Mogherini është në fund të mandatit, Lulzim Basha i artikulon rezervat ndaj saj.

Arsyeja e deklaruar për shmangien e një takimi me shefin e opozitës, kur vendi pret raportin e KE, ishte se shefja e diplomacisë së BE kishte ardhur në Tiranë për samitin e Brdo Brijunit, ku siç njoftoi një javë më herët zëdhënësja e saj, pas Samitit të Berlinit, do fliste me Thaçin e Vuçiç për rifillimin e dialogut KS- Serbi. Por asnjë takim i tillë nuk u publikua. Mogherini qëndroi vetëm pjesën plenare të Samitit në Tiranë.

Në Sibiu të Rumanisë, vendit që ka kryesinë e radhës së BE, u mbajt samit informal i udhëheqësve të Unionit. Të gjithë përgatiten për zgjedhjet e dy javëve më vonë të PE, e për ndryshimin e konfigurimit politik në çdo institucion të BE. Synimi është angazhimi për të mbrojtur një Europë të bashkuar, përballë rritjes së fuqisë së udhëheqësve populistë në vendet e tyre. Merkel dhe Makron kishin kontaktuar një javë më herët me liderët e vendeve të BP, për pasojë për herë të parë vëmendja ishte e ulët për Samitin e Brdo Brijunit që mblidhej në Tiranë. Iniciativa e vitit 2010 e Kryeministrit të kohës të Sllovenisë e Kroacisë, për të forcuar bashkëpunimin si politik ashtu edhe ekonomik mes vendeve të Ballkanit Perëndimor ishte shoqëruar çdo vit me të ftuar të nivelit krejt të lartë.

Kështu, mysafir i Samitit të parë që u mbajt në Kranjë të Sllovenisë në korrik 2013 ishte presidenti francez i kohës, Francois Hollande.

Kancelarja Merkel ishte e pranishme në Samitin e dytë, në korrik të 2014 në Dubrovnik.

Në takimin e tretë të Brdo Brijunit, në Budva të Malit të Zi në 2015, mori pjesë presidenti i Austrisë Heinz Fischer.

Takimi i katërt ishte i jashtëzakonshëm, me fokus emergjencën e krizës së refugjatëve. Në Zagreb në nëntor 2015 me të pranishëm Presidentin e KE Donald Tusk, zv presidentin amerikan Joe Biden e presidentin austriak Heinz fisher.

Presidenti Italian Sergio Mattarella ishte i ftuari i samitit të 5 në maj 2016 në Sarajevë.

Në 2017, në Samitin e gjashtë, në BRDO të Sllovenisë, i pranishëm ishte presidenti gjerman Frank Ëalter Steinmeier.

Në takimin e 7 që u mbajt në Shkup prillin e 2018 mori pjesë presidenti i KE Donald Tusk.

Në takimin e 8 në Tiranë, i ftuar ishte presidenti i Polonisë dhe shefja e diplomacisë së BE që nuk qëndroi deri në fund. Nuk u pa një lëvizje drejt dialogut Kosovë-Serbi, por një ditë para ardhjes në Tiranë, Presidenti serb fliste për refuzim të idesë së rishikimit të kufijve me Kosovën e u thoshte vendeve të BE, se ai nuk do e njihte kurrë Kosovën.

A i referohej vallë Vuçiç, frenimit që erdhi për atë ide, nga Merkel në Berlin? Dy ditë më vonë, për rishikim kufijsh flisnin në Tiranë Hashim Thaçi e Edi Rama.

Një qëndrim që vinte krejt i kundërt me qasjen e Samitit të Berlinit, i iniciuar nga Merkel e Makron, rezervat për të cilin, Thaçi i artikuloi disa herë në Tiranë, së pari në seancën plenare më dyer të mbyllura të samitit të Brdo Brijunit ku po merrte pjesë.

Nga Prishtina, Kryeministri Haradinaj akuzonte 4 persona si pjesë e planit për ndarjen e Kosovës.

Thaçi vijon të mos i përgjigjet direkt, kurse Kryeministri i Shqipërisë nuk e kursen.

Por ishte Thaçi ai që mbrojti në mënyrë të përsëritur në Tiranë, edhe Mogherinin, edhe Ramën

Vetë Presidenti i Kosovës pranon se ka një ndarje brenda BE për idenë e rishikimit të kufijve e i kërkon BE atë unitet qëndrimesh, që vetë nuk e ka në Kosovë.

Mbetet mbresuese se si në situatën politike në Shqipëri, ka vend për debat e manovra edhe për dialogun Serbi-Kosovë. Dukshëm Presidenti Thaçi ka gjetur këtu interlokutorin që i mungon në Kosovë, ndërsa ka luksin të sulmojë fort në Tiranë, këdo që kundërshton idetë e tij.

Duket se shpresat janë tek Samiti i 1 korrikut, që mikpritet në Paris nga presidenti Makron, në përpjekje për të ulur në dialog Kosovën e Serbinë. Pas zgjedhjeve të 23-26 Majit për PE, balancat politike do jenë edhe më të qarta, por të paktën dy prej aktorëve kryesorë në Serbi e Kosovë, po vijojnë fort lobimin. Në mungesë të Mogherinit, Hashim Thaçi po artikulon idenë e përfshirjes së SHBA në procesin e dialogut, ndërsa Aleksandër Vuçiç ishte në Itali për të takuar zvkryeministrin Matteo Salvini, një nga zërat kritikë për mënyrën si funksionon BE.

Në Tiranë Lulzim Basha nuk po përfshihet prej kohësh në këtë debat, i zënë prej 9 javësh me aksionin e protestave, në përpjekje për të rritur mbështetjen qytetare përballë një dialogu të munguar me Ramën e mosangazhimit ndërkombëtar këtë herë, ndryshe nga një vit më parë. A do ndikojë konfigurimi i ri politik në BE për më shumë vëmendje ndaj Shqipërisë? Kjo mbetet për t’u parë, ndërsa vetë Basha artikulon më shpesh pritshmëritë e tij politike.

 

federica-mogherini.jpg
Sej rie18:49 | 08/05/2019

Gjatë konferencës për shtyp së bashku me Përfaqësuesen e LArtë të BE-së, Federica Mogherini, Kryeministri Rama komentoi edhe idenë e korrigjimit të kufijve të Kosovës. Ai e konsideroi atë një gënjeshtër të pabesueshme që qarkullon vetëm në rrjetin online.

“Për sa i përket komplotit për të copëtuar Kosovën dhe për të krijuar në mënyrë të fshehtë një hartë të re të botës më kujton atë shprehje se që pa dalë Facebook budallain e njihte vetëm shtëpia e vet. Sot jetojmë në një botë që nga kjo pikëpamje është fatkeqe. Ajo porosia e një manuali të agjitacionit nazist që thoshte nëse do që gënjeshtrën tënde ta besojnë bëje të pabesueshme është në përdorim të përditshëm për të goditur kundërshtarë, për të sulmuar njerëz, për të masakruar karaktere, personalitete, individë në të gjitha nivelet, duke përfituar nga Facebook dhe nga mundësia për të torollisur gjithë dynjanë me gënjeshtra marramendëse dhe me budallallëqe marrëzitëse. Nuk dua të zgjatem në këtë pikë, por dua të them: Nëse gjenden aq shumë budallenj sa të besojnë se një proces që përfshin shtete dhe jo dy shtet, që përfshijnë parlamente, që përfshijnë parti politike, që përfshijnë shoqëri, që përfshijnë votime referendare mund të bëhet fshehurazi nga disa persona dhe të kalojë në të gjithë këtë proces si miu ndër mustaqe atëherë kjo botë ka marrë fund. Unë besoj që çdo shqiptar me dy fije mend në kokë e kupton që kjo është e gjithanjë gënjeshtër e bërë aq e pabesueshme që të mund të shitet e blihet në territorin e marrëzisë online”, tha Rama.

Ndërkohë, Federica Mogherini, theksoi se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është penguar prej tarifës 100%. Sipas saj nëse tarifat hiqen, dialogu mund të rifillojë menjëherë. Ajo nënvizoi se BE respekton pozicionet e secilës palë në dialog dhe shpreson që të dominojë mençuria dhe zgjuarsia pasi nga ngërçi i dialogut nuk përfiton askush.

“Dialogu së pari ka sjellë rezultate të rëndësishme për vite me si për Beogradin ashtu dhe për Prishtinën, por edhe për rajonin. Muajt e fundit kanë qenë të vështirë që nga momenti që mund të kishte në një fazë bisedimesh intensive. Vendimi i Kosovës për të përcaktuar 100% tarifa për mallra që vijnë nga Serbia dhe Bosnja ka krijuar një ambient jo frytdhënës për dialogun. Është edhe në shkelje të marrëveshjeve që ka nënshkruar Kosova. Ne kemi kërkuar të hiqen këto tarifa dhe kjo do krijonte kushtet që dialogu të rifillonte. Jam e bindur që nëse hiqen këto tarifa, sonte, nesër në mëngjes unë do bëja thirrje për një seancë të dialogut dhe kjo do ishte e vështirë, por ndoshta frytdhënëse. Në mungesë të këtij mjedisi, unë nuk shoh që këto gjëra të rifillojnë. Kështu që përgjegjësinë e kanë në dorë, ose është në duar të vendimmarrësve në Kosovë. Siç e thashë më parë një mjedis ushqyes që sjell këtë gjë do thoshte edhe pezullimin e njohjes apo e këtyre fushatave për njohjen apo rinjohjen e Kosovës. Dialogu është i tyre, nuk është i yni. Jo vetëm që respektojmë pozicionet e secilës palë, por marrim seriozisht dhe rolin tonë. Shpresoj që do dominojë mençuria, zgjuarsia pasi askush nuk do fitonte nga ky ngërç në dialog, pasi pajtimi dhe normalizimi është baza për begatinë ekonomike dhe integrimin”, tha Mogherini./abcnews.al

vucic-1280x717.jpg
Sej rie20:00 | 05/05/2019

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka pranuar në një intervistë televizive se plani i tij për Kosovën ka dështuar. Në këto kushte, Vuçiç ka paralajmëruar se Kosova do të fitojë pavarësinë në të gjithë territorin; ndërsa ka akuzuar rivalët e tij politikë për hipokrizi.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se plani i tij për zgjidhjen e çështjes së Kosovës ka dështuar dhe se fqinji jugor do të fitojë pavarësinë dhe sovranitetin e tij në tërë territorin. Në një intervistë për televizionin serb “Pink”, Vuçiç ka akuzuar për hipokrizi ata që e sulmuan për planin e tij dhe që tani thonë se nuk e dinin cili ishte përmbajtja e tij.

“Tani ju pyes juve, cila është zgjidhja përveç faktit që Kosova në të ardhmen, jo me vullnetin tim sepse unë nuk do ta pranoj, do të fitojë pavarësinë dhe sovranitetin në tërë territorin e saj?”, ka thënë Vuçiç.

Ai ka theksuar se, kjo nuk i sjell atij ndonjë lehtësim moral dhe nuk e bën të ndihet mirë për faktin se, siç ka thënë, ia kushtoi gjithë jetën politike gjetjes së një zgjidhjeje serioze të çështjes së Kosovës.

Më tej, ai u ka drejtuar një pyetje rivalëve të tij politikë: “Përse keni protestuar dhe si është e mundur që nuk keni qenë në gjendje të shihni realitetin dhe keni penguar që Serbia të fitojë diçka për popullin dhe vendin?”, është shprehur Vuçiç.

Presidenti serb ka theksuar se për Kosovën u organizua një dialog i brendshëm, proces gjatë të cilit shumë pjesëmarrës propozuan ndarjen dhe bënë propozime të tjera, me përjashtim të opozitës, që sipas tij nuk tha asgjë. “Ju e shihni se çfarë hipokrizie e përgjithshme ekziston. Thoni se nuk e keni dëgjuar se çfarë përmban ai propozim. Pajtohem që nuk keni dëgjuar, por përse atëherë e keni sulmuar? Më keni prerë kokën, në mënyrë metaforike, por nuk keni  dëgjuar as çfarë është. Pse atëherë sulmuat dhe shkatërruat çdo gjë, pa dashur as të dëgjoni?”, ka shtuar Vuçiç./ABC News Albania 24/7

bukepjekesii-1280x698.jpg
Sej rie16:55 | 05/05/2019

Vijojnë në Beograd protestat kundër bukëpjekësit nga Prizreni. Ata i kërkojnë të largohet nga Serbia dhe të mbyllë biznesin e tij. Por, në mbështetje të tij ka pasur dhe banorë të zonës në periferi të kryeqytetit serb.

Të gjitha rrugët të çojnë në Romë. Historia e bukëpjekësit nga Kosova në periferi të Beogradit ka vazhduar. Tani pa koka derri, por me parulla për Kosovën dhe mbishkrimin pa respekt nuk ka biznes. Të indinjuar me shqiponjën dykrenare që vëllai I pronarit e ka nxjerr në rrjetet sociale në një çast diku në qendër të qytetit ka nxitur reagime. Ata u sugjerojnë që ta mbyll dyqanin dhe të ik vet nga ky vend pasi aty nuk është i mirëpritur.

Organizata dhe parti politike kanë apeluar tek pushteti ta ndaloj këtë tubim, por kjo nuk ka ndodhur.

Millosh Simovic nga Këshilli Organizativ i Protestave: “Motoja jonë është që ne nuk urrejmë askënd. Këtu jetojnë shumë pakica e kombe, por kurrë nuk ka pasur problem deri më tani. Ne kemi të drejtë që të mos përdorim më produktet e tij dhe nuk do të blejmë aty. Ky është mesazhi që duam të japim”.

Kjo grua është e vetmja në mbështetje të pronarit Mon Gjuraj. Ajo thotë se bukëpjekësi nga Prizereni e ndihmon për sëmundjen e të bijës pasi trajtimi është I shtrenjtë dhe e ka mbështetur me organizimin e donacioneve. Gjura, siç i thonë, nuk duhet të ikë.

Ljiljana Dragojllovic, qytetare: “E njoh bukëpjekësin tonë Gjurën, dhe na ka ndihmuar shumë kur kemi pasur njerëz të sëmurë. Por dhe për nevojat e tona të përditshme, për gjëra që është dashur t’i bëjë shteti. Një gjë e tillë nuk duhet të ndodhte”.

Mbështetja e qytetarëve dy ditë më parë për të ngrënë byrek nuk i ka ndaluar të thonë mendimin e tyre. Bukëpjekësi, siç thonë, i ka ofenduar.

Gjuraj ka edhe një dyqan tjetër në një pjesë të kësaj lagjeje. Për tek dyqani I dytë janë nisur protestuesit për ta parë nëse atje punon. Thonë se serbët janë mikpritës për ata që kanë respekt andaj me vetë kanë marrë bukë e kripë e zemër, por shqiponja nuk tolerohet. Në masë ka edhe të tillë.

Arrijnë tek dyqani i dytë dhe thonë se më nuk do të merren me këtë çështje nëse nuk ka provokime të reja. E shpallin të mbyllur protestën e tyre. Për Gjurajnë ka ngelur ta shoh si rrjedh situata dhe ka refuzuar mediat./ABC News Albania 24/7

SERBI-PROTESTA-VUCIC.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
ent ela12:24 | 05/05/2019

Beogradi ka pritur protestën e radhës kundër presidentit serb Aleksandër Vuçiç. Manifestuesit kanë kërkuar më shumë sqarime nga kreu i shtetit për idetë e tij për Kosovën. Ata premtuan se do të protestojnë më shumë se një herë në javë.

Protestat e Beogradit kundër presidentit, Alleksandar Vuçiç, do të kthehën në fushatë aktive për ta sqaruar politikën që e quajnë të gabuar. Këtu në sheshin Terazije kishin dalë në fillim të luftës kundër presidentit, Sllobodan Milloshevic.

Aktori Branisllav Lleçiç, që sërish dekada më vonë udhëheq fjalimet në protesta, thotë se është koha që Serbia të ngrihet dhe ta përfundojë punën e nisur dikur. Ai ka bërë thirrje për tolerancë dhe jo dhunë me shqiptarët.

 Branisllav Llecic , Aktor: “Na thua se do të paguajmë faktin që nuk pranuam idenë tënde për Kosovën dhe se do të ketë pasoja. Cfarë ideje ke patur t’i dhe për çfarë pasojash po flet Aleksandar Vuçiç? Ne jemi qytetarë që duam t’i marrim gjërat në duart tona dhe të japim kontribut. Na thuaj të vërtetën si qëndron puna?”

Protestuesit janë nisur në rrugëtimin e zakonshëm për të shprehur pakënaqësinë e tyre, por kësaj radhe ata nuk do të largohen dhe nuk do të jenë në rrugë vetëm një herë në javë.

Protestuesit arritën më vonë para presidencës dhe nën akuza për totalitarizëm u nisën drejt oborrit ku janë zyrat e presidentit duke premtuar që do t’ia arrijnë.

Presidenca ka gjetur zgjidhje që të mos afrohen shumë pranë ndërtesës duke ujitur barin tërë ditën. Aty kishin vendosur tenda dhe në planë e kanë që çdo natë të organizojnë ngjarje politike dhe debate me politikanët e opozitës. “Zona e lirë” e opozitës është nisur si ide, siç thonë, për çlirimin e Serbisë. /ABC News Albania 24/7

 

IDRO-VUCIC-ABCM4T2.mpg_snapshot_00.09-1280x720.jpg
ent ela19:01 | 03/05/2019

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se ndarja e Kosovës është një opsion tashmë i dështuar për gjetjen e zgjidhjes së kontestit dypalësh. Duke komentuar samitin e Berlinit, Vuçiç ka nënvizuar se ndarja nuk është mbështetur nga faktori ndërkombëtar.

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, ka thënë se ideja e përkufizimit me Kosovës ka dështuar, pavarësisht idesë së tij për të zgjidhur një problem historik e sidomos jo për të lënë pasoja në të ardhmen. Por, ka theksuar se nuk ka patur mbështetje as në Serbi për idenë e tij. Vuçiç, i ka kushtuar ditën deklaratave për samitin e Berlinit duke theksuar se shtet që kanë njohur Kosovën duan njohjen e plotë të pavarësisë së Kosovës. Serbia e ka të vështirë të negocioj në këto kushte. Në Serbi ka theksuar se zgjidhja më e mirë ka qenë kompromisi.

Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: “Populli ynë ka menduar ndryshe se shumica e botës dhe unë e kam kuptuar këtë. Kjo do t’i kushtojë shumë popullit tonë 20, 30 apo 50 vite më vonë, që nuk e kemi bërë përkufizimin”.

Presidenti serb, ashtu siç edhe ka shkruar në tekstin e tij autorial për të përditshmen Kurir, ka thënë se Serbia duhet të fokusohet tek ekonomia dhe zhvillimi, kurse në të ardhmen dikush tjetër do të duhet ta thotë të vërtetën. Vuçiç ka thënë se Serbisë i nevojiten miqtë nërkombëtarë, por ka përsëritur se është i gatshëm të bisedoj. Thaçi dhe Haradinaj, siç ka thënë, nënvlerësuan kancelaren Merkel dhe presidentin Makron.

Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: “Kur të heqin taksën ne mund të flasim dhe ata mund ta gjejnë daljen si të duan, por nuk duan. I kam thënë edhe Merkel dhe Markon që ata nuk do të lëshojnë pe, ata nuk më besonin si mund ta refuzojnë Francën dhe Gjermaninë. E dija pasi ua njoh mentalitetin edhe pse s’e kam takuar më parë Haradinajn”.

Prsidenti serb ka theksuar se në Berlin ka qenë një sulm i organizuar kundër Serbisë dhe Republikës Serbe të Bosnjës nga shumë shtete dhe kjo ka qenë e vështirë. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono