kosova

edi-rama-samiti-1280x719.jpg
ent ela16:31 | 21/03/2019

Në një intervistë për mediat zvicerane kryeministri Edi Rama ka folur ndër të tjera dhe për mundësinë e ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Rama shprehet se diçka e tillë do të ishte e natyrshme

E përditshmja zvicerane, Neue Zuercher Zeitung në një shkrim të publikuar për situatën aktuale në rajon, citon dhe Kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama i cili ka folur ndër të tjera dhe për mundësinë e ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, duke e konsideruar si diçka të natyrshme. Autori i shkrimit Andreas Reih thekson se nuk ka asnjë ditë në Ballkanin Perëndimor ku politikanët të mos komentojnë një shkëmbim të mundshëm territorial mes Kosovës dhe Serbisë.

Sipas tij kjo mund të jetë pjesë e një marrëveshjeje që do i jepte fund konfliktit të gjatë dhjetëvjeçar. Për vite të tëra, Perëndimi nuk i pranoi kategorikisht ndryshimet kufitare në Ballkan. Megjithatë, për disa muaj, gjithnjë e më shumë vende të BE dhe Shtetet e Bashkuara duket se po largohen nga ky qëndrim: gjëja kryesore është që Beogradi dhe Prishtina të bien dakord për një marrëveshje.

Gazetari thekson se edhe kryeministri Edi Rama është gjithashtu i hapur për një ndryshim të vijës kufitare mes Kosovës dhe Serbisë.

“Kjo është një gjë e natyrshme”, thotë ai në një intervistë për NZZ. Sipas tij, edhe kufijtë e Kosovës me Malin e Zi dhe Maqedoninë janë ripërcaktuar në vitet e fundit.

Në të njëjtën kohë, Rama thekson se Shqipëria nuk është e përfshirë në negociatat mes Kosovës dhe Serbisë.

‘Se si duhet të jetë marrëveshja, këtë duhet ta vendosin Kosova dhe Serbia’.

Por si mund të jetë kufiri i ri? Rama këtu bën një kufizim: “Kufijtë etnikë duhet të shmangen në mënyrë absolute”. Megjithatë, ai nuk e përcakton më tej se çfarë quan një ndryshim natyral të kufirit. Për një gjë është i sigurt: Shqipëria do mbështesë çdo marrëveshje që gëzon mbështetjen e BE dhe SHBA.

Rama flet edhe për mundësinë që në rajon të krijohet një mini-Shengen mes vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ai thotë se ka dëgjuar diçka për një projekt të tillë dhe shton se e mirëpret./abcnews.al

stoltenberg-1280x720.jpg
ent ela16:45 | 18/03/2019

Në një intervistë për mediat serbe, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg theksoi se aleanca do të vazhdojë misionin e saj në Kosovë me qëllim për të mbrojtur të gjithë qytetarët

NATO nuk do të tërhiqet nga baza në Bondsteel dhe do t’i mbrojë të gjithë qytetarët e Kosovës. Ka qenë kjo deklarata e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stolltenberg, gjatë një interviste për mediat serve. Ai theksoi për të disatën e herë se nuk ka asnjë plan për reduktimin e trupave në Kosovë.

Stoltenbergut i është kërkuar të komentojë se si e sheh pas kaq vitesh bombardimin e Jugosllavisë në atë kohë. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ndër të tjera u shpreh se ka qenë dhe është detyrë e NATO-s që të ndalohen tragjedi humanitare por dhe shmangia e viktimave mes civilëve.

Stoltenbergu tha se NATO e respekton qëndrimin e Serbisë, e cila nuk dëshiron të jetë anëtare e Aleancës duke kërkuar të mbetet neutrale, por gjithashtu respekton dhe faktin se Serbia dëshiron të jetë partnere e NATO-s në luftën kundër terrorizmit, dhe në rastet e fatkeqësive natyrore./abcnews.al

 

kosova-1.jpg
G. P.10:15 | 14/03/2019

Kosova po humb në rrafshin politik ndërkombëtar si pasojë e refuzimit të kërkesave të shtuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendeve më të fuqishme evropiane për pezullimin e taksës doganore, thonë njohësit e zhvillimeve politike.

Sipas tyre, qasja refuzuese e Kosovës karshi kërkesave ndërkombëtare do të reflektojë negativisht në raport me përkrahjen ndërkombëtare. Taksa doganore që Kosova u ka vënë importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nga SHBA-ja dhe BE-ja po shihet si pengesë për vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë i cili si qëllim final ka arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse e paqësore.

Jeta Krasniqi, njohëse e zhvillimeve politike nga Instituti Demokratik i Kosovës, konsideron se si pasojë e mospezullimit të taksës doganore nga ana e Qeverisë së Kosovës, ka nisur tashmë dëmtimi i raporteve të Kosovës me vendet që i konsideronte si mike, por sipas saj, deri në çfarë niveli do të shkojë dëmtimi i këtyre raporteve, mbetet të shihet në vazhdim.

“Ne qëndrojmë para një fakti ku duhet të shohim se si të ruajmë interesin tonë si shtet në kuadër të procesit të dialogut (me Serbinë) si dhe në kuadër të këtij procesi të ruajmë edhe partneritetin tonë me miqtë tanë ndërkombëtar. Çdo veprim të cilin e bëjmë duhet ta zhvillojmë në bazë të një strategjie, për të cilën duhet vazhdimisht ta konsultojmë dhe të marrim mbështetjen e partnerëve tanë ndërkombëtar”, tha Krasniqi.

Ajo thotë se institucionet e Kosovës vendimet që i marrin duhet të jenë të tilla që mos të kthehen kundër vetvetes.

“Ne duhet të shohim që masat tona të cilat i marrim të mos kthehen në kundër produktivitet, por të shohim se si përmes këtyre masave të forcojmë shtetin e Kosovës dhe të forcojmë partneritetin tonë ndërkombëtar. Pra, jemi në një fazë kur ne jemi për herë të parë duke marrë veprime që nuk janë në koordinim me partnerët tanë ndërkombëtar dhe efektet janë të shumëfishta, por ne jemi para një momenti ku duhet të bëjmë vlerësim se si duhet të ecim përpara”, tha Krasniqi.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në paraqitjen e tij para mediave ka thënë se nga takimet e fundit që ka pasur me zyrtarët e lartë amerikan, por edhe ata të shteteve të BE-së, është kërkuar nga ai që tarifa doganore ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina të pezullohet. Por, përkundër këtyre kërkesave, Haradinaj vazhdon të mbaj qëndrimin se taksa nuk do të do hiqet derisa Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Jehona Lushaku-Sadriu, politologe dhe njohëse e integrimeve evropiane, thotë për Radion Evropa e Lirë se duhet të behet një analizë dhe të shihet se a është arritur rezultati i taksës dhe cilat mund të jenë në të ardhmen veprimet e reja.

“Në përgjithësi Kosova është duke humbur sepse kjo është një kërkesë shumë decidive e bashkësisë ndërkombëtare për ta pezulluar taksën. Mendoj se mungesa e alternativave nga ana e Kosovës i mbyll shumë shtigje sa u takon raporteve më bashkësinë ndërkombëtare edhe mendoj se duhet të gjendet një zgjidhje emergjente që kjo taksë të pezullohet për një kohë dhe të arrihet një marrëveshje”, tha Lushaku- Sadriu.

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i tha të martën Këshillit të Sigurimit të OKB-së se “Kosova duhet të heqë tarifën ndaj mallrave serbe dhe të Bosnjës”.

Pasi të ndodhë kjo, Mogherini përsëriti se do të thërrasë menjëherë raundin e ri të dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në mënyrë që të arrihet marrëveshja ligjërisht obliguese për normalizimin e plotë të raporteve ndërmjet dy vendeve.

Por, i shpejt ka qenë edhe reagimi i kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili ka kërkuar të mërkurën nga Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini që të mos e ndërlidhë vazhdimin e dialogut me taksën doganore që Qeveria e Kosovës ka vendosur ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës.

Përmes një postimi në Twitter, Haradinaj ka thënë se “dialogu ka dalë nga binarët” para se të vendosej taksa doganore në nëntorin e vitit të kaluar.

“Dialogu kishte dalë nga binarët shumë kohë para se të vendosej taksa. Mungesa e transparencës, inkurajimi i propozimit për shkëmbim territoresh dhe dështimi i zbatimit të marrëveshjeve ekzistuese – këto janë arsyet. Dialogu mund dhe duhet të rikthehet pa u ndërlidhur me tarifën”, ka shkruar Haradinaj.

Dialogu që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është bllokuar që prej se Kosova vendosi taksën doganore prej 100 përqind.

Ky dialog lehtësohet nga Bashkimi Evropian dhe mbështetet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kurse si qëllim kryesor ka normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si rrugë e domosdoshme që të dy shtetet duhet ta kalojnë në procesin drejt integrimit në Bashkimin Evropian./REL

haradinaj-2-1280x743.jpg
G. P.11:03 | 13/03/2019

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj reagoi ndaj deklaratave të përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini, e cila apeloi sërish për heqjen e taksës për produktet serbe.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i ka thënë përfaqësuese së Lartë të BE-së, Federica Mogherinit, se dialogu ka ngecur shumë kohë para se të vendosej taksa ndaj mallrave serbe. Sipas tij, procesi i dialogut nuk duhet të ndërlidhet me taksën.

“Dialogu kishte ngecur shumë kohë para se të vendosej taksa. Mungesa e transparencës, inkurajimi për shkëmbim territoresh dhe dështimi për të zbatuar marrëveshjet ekzistuese, këto janë arsyet. Dialogu mund dhe duhet të vazhdojë pa e ndërlidhur atë me taksën”, ka shkruar Haradinaj në Twitter.

Mogherini tha dje në New York se dialogu mund të vazhdojë vetëm duke e anuluar vendimin për vendosje të taksës ndaj mallrave serbe. Heqjen e taksës e ka kërkuar edhe drejtori për çështje politike në ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Ai ka zhvilluar takime të ndara me kryeministrin e vendit Ramush Haradinaj dhe delegacionin shtetëror të Kosovës.

Serbia nuk po pranon të vazhdojë dialogu pa u hequr taksa ndaj produkteve serbe. Presidenti i  Serbisë, Aleksandër Vuçiç listës së  pengesave për vazhdimin e dialogut ia ka shtuar edhe platformën për dialog me Serbinë që Kuvendi i Kosovës e ka miratuar javën e kaluar./abcnews.al

vucic-1-1280x720.jpg
G. P.11:21 | 10/03/2019

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka kërkuar bekimin e patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe për të vijuar bisedimet me Prishtinën. Gjatë një takimi të zhvilluar të dielën, Vuçiç dhe Irinej kanë rënë dakord se shteti dhe kisha serbe duhet të kenë qëndrim të njëjtë sa i takon Kosovës.

Është ora 7 e mëngjesit. Patriarkana e Kishës Ortodokse Serbe është bërë gati për të pritur krerët e shtetit. Kisha ortodokse ka patur zëra që nuk i kanë pëlqyer politikës, por kryesisht qëndrimi zyrtar për Kosovën ka qenë se duhet zgjidhur brenda Kushtetutës së Serbisë.

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, bashkë me kryeministren e shefin e diplomacisë u takuan patriarkun Irinej. Gjendja në Kosovë po vështirësohet gjithnjë e më shumë vlerësuan në takim.

Patriarku tha se është me rëndësi që shteti dhe kisha të kenë mendime të përbashkëta. Për Kosovën duhen veprime të kujdesshme. Vucic vlerësoi se platforma është ofenduese dhe se nuk mund të negociohet mbi këto parime.

Mirosllav Gavriloviç-Irinej, patriark i Kishës Ortodokse Serbe:  “Është me rëndësi të kemi një mendim të përbashkët për këtë problem dhe se si të reagojmë. Kjo ka qenë tema dhe këto takime duhet të bëhen më të shpeshta. Ashtu siç paraqiten problemet, ashtu edhe ne duhet të flasim dhe të gjejmë zgjidhjen e duhur. Të kemi një qëndrim edhe si kishë, edhe si shtet”.

Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: “Tani kemi të ngritura edhe 10 fletë-arreste për serbët për kush e di se çfarë. E keni parë që zoti Thaçi ka thënë vetë se disa prej këtyre serbëve duhen dëbuar nga veriu. Kjo na tregon se çfarë kanë në plan dhe cilat do të jenë veprimet e tyre në të ardhmen. Puna jonë është e tillë që të jemi gati për bisedime, por këto bisedime duhen bërë me ata që duan të bisedojnë”.

Ky takim u zhvillua pas një reagimi të ashpër për platformën e Kosovës. Kundër idesë së Vuçiç për përkufizimin kanë qenë zëra të kishës nga Kosova./abcnews.al

haradinaj-1-1280x604.jpg
ent ela14:48 | 08/03/2019

Miniera e Trepçës në Mitrovicë tashmë është e Kosovës, ku 80 për qind e aksioneve do i takojnë qeverisë, dhe 20 për qind punonjësve të saj. Lajmi është konfirmuar me publikimin e dokumentit nga kryeministri Haradinaj.

Mediat kosovare raportojnë se tashmë gjiganti metalurgjik “Trepça”  në Mitrovicë është regjistruar si kompani në bazë të ligjeve të Kosovës. Lajmi është konfirmuar dhe nga kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj i cili ka publikuar në profiling e tij në Facebook dokumentin  që e vërteton këtë fakt. Gjatë gjithë kohës Serbia ka kundërshtuar faktin që “Trepça” të regjistrohet në Kosovë si kompani

Ndër të tjera kreu i ekzekutivit shkruan se më në fund lajmi i madh erdhi: “Gjiganti Trepça, pas votimit në Kuvend të Statutit të saj, është regjistruar si kompani në bazë të ligjeve të Kosovës. Trepça do të rikthehet me shkëlqimin e dikurshëm dhe do të jetë krah i fuqishëm i ekonomisë së vendit. Urime e me fat!”, përfundon statusi i Haradinaj.

Regjistrimi i “Trepçës” si kompani vjen pasi në Kuvendin e Kosovës muaj më parë, statuti i saj mori dritën jeshile  për t’u regjistruar si shoqëri aksionare, ku 80 për qind e aksioneve janë të Qeverisë së Kosovës dhe 20 për qind janë aksione të punonjësve të “Trepçës”.

Miratimi i Ligjit për “Trepçën”, në tetor të vitit 2016 dhe statuti i “Trepçës” shkaktoi reagime në Beograd, pasi Serbia vazhdon ta konsiderojë si pjesë të ekonomisë së saj. Pala serbe vazhdimisht ka kërkuar që çështja e “Trepçës” të jetë pjesë e dialogut. /abcnews.al

ivica-dacic-1280x717.jpg
G. P.20:45 | 07/03/2019

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, ka deklaruar se Beogradi nuk do ta ndalë lobimin kundër pavarësisë së Kosovës. Ndërsa ka akuzuar disa vende të BE-së për lojë të dyfishtë, Daçiç ka theksuar se problemi në marrëdhëniet me shqiptarët ndodhet në Prishtinë.

David Hale, nënsekretari amerikan për punë politike, është nisur drejt Serbisë. Politikani me eksperiencë në Beograd shihet si njeriu i presidentit, Donald Trump, pasi siç shkruan shtypi pritet zgjidhja këtë vit për Kosovën. Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç, ka thënë se Heil nuk ka fare nevojë të vizitoj Serbinë pasi problemi është në Prishtinë. Hiqet taksa dhe vazhdojnë bisedimet. Por, ka thumbuar shtetet perëndimore.

Ivica Daçiç: “Ata nuk mund ta kuptojnë se si Prishtina nuk i dëgjon amerikanët. Sinqerisht as unë nuk e kuptoj dhe me duket e dyshimtë. Nuk mendoj se SHBA po luajnë lojë të dyfishtë, por disa shtete të Evropës, pasi nuk duan marrëveshje mbi këto parime, marrëveshje të shpejtë”.

Hale do të takohet me presidentin Vuçiç herët në mëngjes pa deklarime për media, por për Daçiç shumë porosi për Serbinë janë të ndaloj lobimin. Kjo nuk do të ndodh tha ai pa arritur numrin 26 sa ka qenë shtete që kanë njohur Kosovën gjatë bisedimeve.

Ivica Daçiç: “Ata më thonë mua të ndaloj lobimin, kurse para pak ditësh në konferencën istriane, ku ka më shumë se 50 shtete, u miratua një deklaratë nën mbështetjen e Shqipërisë ku u bëhej thirrje shteteve të tërë botës ta njohin Kosovën. Kjo nuk i pengon bisedimet?”

Serbia pret që SHBA t’i bëjnë presion Kosovës për taksën edhe më shumë./abcnews.al

KUVENDI-KOSOVE-THACI-1280x720.jpg
G. P.18:15 | 07/03/2019

Kuvendi i Kosovës ka miratuar platformën për dialogun me Serbinë dhe ligjin për kompetencat që i takojnë delegacionit që përfaqëson vendin. Sikurse kishte paralajmëruar, opozita e bojkotoi votimin duke e cilësuar platformën absurde. Ndërsa kryeministrin Haradinaj tha se ajo i bën kufijtë e Kosovës të paprekshëm.

Ndonëse u mbajt seancë e jashtëzakonshme për tu votuar platforma dhe projektligji për dialogun me Serbinë. të dyja këto nuk u hodhën fare në votim. Me tu mbyllur séanca e jashtëzakonshme menjëherë ka nisur punimet e seancës së rregullt plenare e që me propozim të deputetit Memli Krasniqit kanë hyrë si pika të rendit të ditës projektligji për dialogun dhe platforma të cilat kur u hodhën në votim morën votat e mjaftueshme të deputetëve.

Por gjatë seancës së jashtëzakonshme opozita kërkoi që fillimisht të hyjë në fuqi ligji për dialogun e pastaj të votohet platforma por jo të dyja në të njëjtën seancë. Pasi nuk u përkrahë kërkesa e LDK-së që të shtyhet për një ditë tjetër seanca e jashtëzakonshme deputetët e dy partive opozitare LDK-së dhe Vetëvendosjes braktisën atë. Me tu miratuar platforma ka reaguar Lidhja Demokratike e Kosovës duke thënë se që prej fillimit të seancës ka pasur shkelje procedurale.

Bashkëkryesuesi i delegacionit shtetëror për dialog Fatmir Limaj tha se tash udhërrëfyes në dialog me Serbinë do ta kenë këtë platformë. Miratimin e platformës e ka përshëndetur edhe kryeministri i vendit Ramush Haradinaj. Sipas tij, me miratimin e kësaj platforme kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm./abcnews.al

MBULIM-HALE-KOSOVE-ABCM2T1.mpg_snapshot_00.20-1280x720.jpg
ent ela14:18 | 07/03/2019

Nënsekretari amerikan i shtetit Dejvid Hejl, do të vizitojë Kosovën dhe Serbinë në datat 8 dhe 9 mars. Para vizitës, ai është shprehur se dialogu mes palëve në Bruksel duhet të vazhdojë, pasi është momenti që Prishtina dhe Beogradi të arrijnë një marrëveshje përfundimtare. Hejl kërkoi heqjen e taksës së vendosur nga Kosova për produktet serbe, në mënyrë që t’i rihapet rrugë rifillimit të dialogut.

Sipas tij, Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kanë një recetë për marrëveshjen përfundimtare, pasi kjo mbetet në dorë të Prishtinës dhe Beogradit.

Ndër të tjera në intervistën para nisjes së vizitës zyrtare ai foli dhe për pretendimet e Rusisë për të vazhduar ndikimin e saj në Ballkan përmes Serbisë. /abcnews.al

ramush-haradinaj.jpg
ent ela19:32 | 06/03/2019

Me nismë të kryeministrit Haradinaj, Parlamenti i Kosovës do të votojë të enjten për platformën e bisedimeve me Serbinë. Ndërsa priten mungesa të deputetëve, LDK ka paralajmëruar votën kundër me argumentin se bëhet fjalë për një paketë absurde.

Nesër do të mbahet seancë e jashtëzakonshme për votimin e platformës për dialogun Kosovë-Serbi, si dhe projektligjit për detyrat, përgjegjësitë dhe kompetencat e delegacionit shtetëror të Kosovës. Kërkesa për seancë të jashtëzakonshme ishte e kryeministrit Ramush Haradinaj.

Ramush Haradinaj: “Kemi nevojë të marrim vendime nesër. Kryetari i Kuvendit do të ketë një udhëtim jashtë shtetit, ndaj do të kemi mungesë të disa deputeteve. Pra duhet përmbyllur nesër platforma dhe ligji”.

Por platforma nuk do të votohet nga opozita.

Abdullah Hoti: Sigurisht që jo. Është platforma më absurde që mund t’u prezantohet deputetëve”.

Platforma për dialogun është votuar sot nga komisioni për punë të jashtme në të cilën morën pjesë vetëm anëtarët e komisionit të mazhorancës./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono