korrupsion

lulzim-basha.jpg
G. P.11:34 | 18/08/2019

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka akuzuar Edi Ramën si kryeministrin më të korruptuar në Ballkan. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Basha iu referua raporteve të ndërkombëtare kur akuzoi kreun e qeverisë për vjedhje me ata që kryedemokrati i cilësoi si një bandë oligarkësh.

“Raportet ndërkombëtare tregojnë me gisht Edi Ramën si kryeministrin më të korruptuar të Ballkanit. Ai vjedh Shqipërinë me një bandë oligarkësh grabitqarë dhe pastron paratë e drogës dhe krimit. Për të mbrojtur bandën e tij, Edi Rama përzuri investitorët e huaj dhe i zëvendësoi me klientët e tij”, shprehet Basha duke shtuar se të gjitha investimet perëndimore po largohen nga Shqipëria.

Kreu i opozitës kujton se pa investime të huaja nuk ka zhvillim ekonomik, nuk ka vende të reja pune, nuk ka mirëqenie./ABC News Albania 24/7

vangjush-dako123.jpg
G. P.14:02 | 30/07/2019

Dyshohet se është i përfshirë në afera të mëdha korruptive. Vangjush Dakon dhe familjen e tij, Departamenti i Shtetit në Amerikë i ka shpallur ata persona të padëshiruar. Lajmi bëhet i ditur nga “Zëri i Amerikës” sipas të cilit, vendimi është marrë nga Sekretari i Shtetit. Dako është zyrtari i tretë që është shpallur “non grata” së bashku me Adriatik Llallën dhe Tom Doshin.

Departamenti i Shtetit ndalon hyrjen në Shtetet e Bashkuara të ish-Kryetarit të Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako dhe anëtarëve të familjes së tij. Lajmi bëhet i ditur nga “Zëri i Amerikës”, sipas të cilit, Vendimi, i marrë nga Sekretari i Shtetit, ku thekson se ish-kryetari Dako është përfshirë në raste madhore korrupsioni.

Në bazë të ligjeve amerikane, kur Sekretari i Shtetit, ka informacione të besueshme se një zyrtar i huaj është përfshirë në raste madhore korrupsioni, ose shkelje të të drejtave të njeriut, atij dhe familjes së tij i ndalohet hyrja në Amerikë. Ligji po ashtu i jep të drejtë Sekretarit të Shtetit që vendimin ta bëjë publik, ose t’ia bëjë atë privatisht zyrtarit në fjalë.

Ky ligj i ka fillesat e tij në 2008 kur Kongresi Amerikan, synoi të identifikojë dhe të shpallë të papërshtatshëm për të hyrë në Amerikë zyrtarë të huaj të përfshirë në afera korruptive për të shfrytëzuar burimet natyrore të vendeve të tyre. Në bazë të njoftimit të kësja të Marte, raporton “Zëri i Amerikës”, Vangjush Dakos, bashkëshortes së tij Alba Dako, djalit Xhulio Dako dhe vajzës Kejsi Dako, nuk lejohen të hyjnë në Amerikë. “Vendimi i 30 korrikut, – thuhet në njoftimin e Departamentit të Shtetit, – është një sinjal i fortë se Shtetet e Bashkuara janë të angazhuara për të luftuar korrupsionin në vende të tjera të botës”.

Dako, bëhet kështu zyrtari i tretë nga Shqipëria së bashku me Adriatik Llallën dhe Tom Doshin që ndalohen të hyjnë në Shtetet e Bashkuara. Ndërkohë që nga 2017 deri më sot janë rreth 170 zyrtarë dhe ish zyrtarë shqiptarë të cilëve ambasada e SHBA-së në Tiranë u ka refuzuar vizat. Emrat e këtyre personave nuk  janë bërë publikë.

/ABC News Albania 24/7

fatos-klosii.jpg
G. P.21:19 | 09/07/2019

Ish-kreu i SHIK-ut, Fatos Klosi, ishte i ftuar këtë të martë në emisionin “Provokacija”. Ai u pyet se çfarë ndodh kur drejtuesi i shërbimit informativ ka në dorë informacione për afera të kryeministrit, duke qenë se jep llogari tek ky i fundit. Klosi tha se ka pasur informacione të tilla dhe kjo është një situatë e paparashikuar nga ligjet e vendit.

Mustafa Nano: Çfarë ndodh nëse strukturave të SHIK-ut i bie në dorë një informacion shumë i rëndësishëm, i cili flet për afera korruptive të kryeministrit. Çfarë ndodh?

Fatos Klosi: Po. Më kanë rënë mua. Ça do ndodhë? Kam ngelur unë në këtë rrethanë.

Mustafa Nano: Ti në këtë rrethanë si kryetar i SHIK-ut nuk e informon kryeministrin?

Fatos Klosi: Jo, unë nuk e kam informuar. Por i kam pyetur ata që e sollën informacionin, kanë qenë amerikanët.

Mustafa Nano: Fjala ishte për kë kryeministër?

Fatos Klosi: Për një kryeministër.

Mustafa Nano: Po ju një kryeministër keni pasur.

Fatos Klosi: Tre, kështu që e kam më kollaj për t’u fshehur. Ia çova presidentit. Dhe presidenti tha “po unë ça ta bëj këtë”, fjalë për fjalë. Është një rast që nuk është parashikuar gjëkundi në ligjet tona. Në qoftë se mendohet se është i korruptuar kryeministri është skandal, nuk shtrohet problemi ça bën SHIK-u. Kemi ardhur në një vend ku shteti nuk i ka parashikuar këto gjëra./abcnews.al

1547116411_rolandhysi.jpg
G. P.15:30 | 04/07/2019

Roland Hysi, gjyqtari i Fierit i akuzuar për korrupsion do të vijojë të qëndrojë në paraburgim. Gjykata për Krimet e Rënda refuzoi kërkesën e tij për ndryshim të masës së sigurisë “arrest në burg” në një masë më të butë.

Hysi qëndron në qeli prej janarit të këtij viti sepse u arrestuar pas publikimit të një video-përgjimi në një nga programet investigative ku shfaqej duke i kërkuar favore seksuale një vajze në këmbim do t’i jepte kujdestarinë e fëmijës.

Së bashku me gjyqtarin Hysi u ndalua edhe psikologia Elona Meçani, e cila po ashtu ishte e përfshirë nbë afera korruptive. Sipas Prokurorisë për Krime të Rënda Meçani dyshohet se bënte rolin e sekseres, ndërsa në videon e bërë publike, gjyqtari Hysi, shfaqet duket marrë 500 euro.

Gjyqtari dhe psikologia akuzohen për “Korrupsion pasiv i gjyqtarëve dhe prokurorëve”, si dhe për “Ushtrim i ndikimit të paligjshëm të funksionarëve”./ABC News Albania 24/7

rabak.jpg
Sej rie16:45 | 31/05/2019

Partia Demokratike e ka quajtur projektin për ndërtimin e rrugës Milot- Balldren si “më korruptiven deri më sot”. Pas kësaj afere, sipas ish nënkryetares së komisionit të ekonomisë Jorida Tabaku, qëndron një ish-deputet socialist.

“Një projekt edhe më korrupti se ai e Unazës së Madhe.” Të tillë e quan ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku projektin për rrugën Milot – Balldren, vlera për të cilin sipas saj, jo vetëm është fryrë por pritet të rritet edhe më në favor të ish-deputetit socialist që ka në pronësi kompaninë përfituese të tenderit.

“Ndryshimi nga unaza e madhe, nuk u shpik kompani por qeveria ja dha kontratën me ofertë të pakërkuar një kompanie të vogël që zyrtarisht është në pronësi të ish-deputetit të PS Agim Kola. Ne buxhetin 2018 projekti u parashikua 1130 milion euro, tenderi u hap me 161 milion euro, duke lënë mundësi në dokumentacion që të rritet kosto. Në kontratën e depozituar në parlament vlera shkon në 256 milion euro bashkë me tvsh. Ende jo kosto përfundimtare”.

Kontrata parashikon se është kontraktori ai që mund të kërkojë ndryshim të kostos.

“Kontraktori bën kërkesë për kosto shtesë që do përballohen nga ministria e financave. Ndryshe nga kontratat e tjera. Kjo është kontrata e parë që tenderohet me vlerë më të ulët se zbatimi i saj. Përfituar nga firma ANK e Agim Kolës… sa herë ndodh diçka kontrata i lejon investitorit të kërkojë diçka nga shteti”.

Një tjetër parregullsi në dokumentacion sipas kryetares së departamentit të anti-korrupsionit Lealba Pelinku, është kompania e dytë, pjesë e bashkimit të operatorëve që fituan tenderin.

“Kjo e fundit është krijuar me 100 mijë lekë si mirëmbajtëse. Bardhi kosntruksion nuk zotëron kapacitet të tillë. Bëhet fjalë për vetëm një operator në garë. Shoqëria e dytë përse u bë pjesë e këtij bashkimi operatorësh. Dyshimi lind që shoqëria të formatizojë paratë e pista. Ajo ka aktive 2 miliard lekë, ndërkohë që deklaron e ka 50 milion euro për këtë projekt”.

Pjesë problematike e kësaj kontrate është gjithashtu fakti se është llogaritur në monedhën euro, jo lek, riskun për të cilin e merr përsipër shteti shqiptar – përfundoi partia demokratike./ABC News Albania 24/7

bardhi-1280x720.jpg
G. P.20:24 | 30/05/2019

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, thkesoi këtë të enjte se selia blu disponon informacione për përgjime të tjera si dosjet 339 dhe 184. Gjatë rubrikës “Mbrëmje ABC” me Mirela Milorin, ai deklaroi se po verifikohen informacione që dëshmojnë korrupsion dhe krim në kupolën më të lartë të qeverisë Rama.

Gazment Bardhi: Ju kam thënë që po PD disponon informacione që i ka në proces verifikimi. Duhet të kuptoni që nuk është detyrë e PD-së të kryejë hetime. Po kemi në proces verifikim informacione që dëshmojnë krim dhe korrupsion në kupolën më të lartë të qeverisë së Ramës.

Mirela Milori: Cilët, ministra?

Gazment Bardhi: Nuk ka rëndësi. Edhe kryeministri. Kupola më e lartë është kryeministri. Ky nuk është sekret sepse ta ka thënë gazeta prestigjioze Bild. Ka thënë “kryeministri është kapur në përgjime duke bërë Pazar në dosjen 184. Ta ka thënë gazeta e madhe evropiane. Gazetarët evropianë flasin me fakte.

Mirela Milori: E keni ju faktin, përgjimin konkret se zoti Rama është i përfshirë?

Gazment Bardhi: Ne kemi informacionin dhe e kemi thënë edhe më parë se Edi Rama është i ëprfshirë në dosje që ndohen në prokurori. Jemi në proces verifikimi dhe dokumentimi./abcnews.al

GJYKATA-E-DURRSIT-PA-SALLA-GJYQI.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
nev ila16:22 | 21/05/2019

Dështon për të dytën herë, seanca në Gjykatën e Krimeve të Rënda për tre gjyqtarët e Durrësit, Kliton Spahiu, Petraq Dhimitri dhe Petrit Çeno.

Shkak për shtyrjen u bë mos njoftimi i Petraq Dhimitrit, pasi gjykata tha se adresa e tij nuk është saktësuar.

Të tre akuzohen për veprën penale “Korrupsion pasiv i gjyqtarëve, prokurorëve apo punonjësve të tjerë të Drejtësisë”. Dyshimet janë se për të dhënë një vendim në favor të biznesmenit Namik Sadik, të tre kanë përfituar një udhëtim të paguar prej tij, për të parë një ndeshje futbolli në Spanjë.

Namik Sadik akuzohet për “Korrupsion aktiv”, për dyshimet se ka paguar udhëtimin e gjyqtarëve për të parë një ndeshje të kampionatit spanjoll.

Biznesmeni Sadik sulmoi me fjalë fyese operatorët e mediave në hollin e Gjykatës së Krimeve të Rënda, duke u kërkuar /ABC News Albania 24/7

GJONAJ-SINKRON-ABC-M5T1.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
ent ela13:42 | 10/04/2019

Vetëm javën e shkuar Policia e Shtetit ka evidentuar shtatë vepra penale për korrupsion dhe shpërdorim detyre dhe ka dërguar procedim penal 11 persona. Shifrat u bënë publike nga Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj e cila bëri të ditur gjithashtu se Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm të Burgjeve ka dërguar në Prokurorinë për shpërdorim detyre drejtorin e Institutit të Ekzekutimit të Vendimeve Penale në Vlorë dhe gjashtë punonjës. /abcnews.al

 

Deklarata e plotë:     

Jam këtu përpara jush në këtë raportim të përjavshëm, lidhur me masat dhe rezultatet e punës së strukturave të luftës kundër korrupsionit në administratën publike.

Task Forca Ndërinstitucionale Antikorrupsionka vijuar me inspektime dhe kontrolle në institucione e administratës publike dhe zyrat që ofrojnë shërbime ndaj qytetarëve.

Trupa e inspektorëve të Task Forcës Antikorrupsion ka ushtruar kontroll administrativ dhe ligjor në Qendrën Kombëtare të Cilësisë Sigurisë dhe Akreditimit të Institucioneve Shëndetësore (QKCSAISH), Tiranë, lidhur me respektimin e parashikimeve ligjore në procedurat e akreditimit të institucioneve shëndetësore, si dhe të vlerësimit të standardeve të paracaktuara të cilësisë dhe sigurisë që duhet të sigurohen nga këto institucione.

Nga kontrolli janë evidentuar shkeljet në vijim;

  • Parregullsi dhe mangësi në mbajtjen dhe evidentimin e dokumentacionit ligjor në mospërputhje me respektimin e parashikimeve ligjore në procedurat e akreditimit të institucioneve shëndetësore;
  • Institucioni gjatë kësaj peridhe ka kryer përpjekje minimale për nxitjen dhe ndërgjegjësimin e institucioneve shëndetësore për të filluar dhe finalizuar procedurën ligjore të akreditimit apo arritjen/mbajtjen e standardeve shëndetësore të miratuara nga Ministria e Shëndetësisë të ofrimit të shërbimit shëndetësor për qytetarët;
  • Vizitat e mbikëqyrjes së akreditimit, nuk kryhen rregullisht, periodikisht çdo një vit pas akreditimit, sipas parashikimit ligjor të detyrueshëm, qëllimi i të cilit është vlerësimi i vazhdueshmërisë së plotësimit të standardeve për akreditim, në kundërshtim kështu më legjislacionin në fuqi.

Në përfundim të kontrollit janë rekomanduar 9 masa disiplinore “Vërejtje me paralajmërim për largim nga detyra”

  • për Drejtorin e institucionit,
  • përgjegjësin e sektorit dhe
  • 7 specialistët e Sektorit të Akreditimit dhe Sektorit të Cilësisë, Sigurisë, Menaxhimit të Rreziqeve dhe të Drejtave të Pacientit.

Janë rekomanduar gjithashtu dhemasa administrative për përmirësimin e veprimtarisë të institucionit dhe përmbushjen e detyrimeve ligjore.

Gjithashtu kontrolle periodike vijojnë të ushtrohen edhe nga Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm të Burgjeve.

Në këtë javë, janë referuar në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë materialet procedurale, në ngarkim të 6punonjësve të IEVP-së Vlorëpër veprën penale të falsifikimit të dokumenteve dhe shpërdorimit të detyrës, përfshirë dhe Drejtorin e këtij institucioni.

Nga strukurat kundër korrupsionit, në Policinë e Shtetit, nga java që lamë pas,janë evidentuar 7vepra penale në fushën e korrupsionit dhe shpërdorimit të detyrës, duke proceduar penalisht 11 autorë.

Për të gjitha rastet e evidentuara, nga strukturat për hetimin e korrupsionit janë kryer veprimet hetimore dhe referuar në Prokurori, për veprat penale “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Shpërdorimi i detyrës”.

Dua ta mbyll deklaratën e sotme me një falenderim dhe një inkurajim për të gjitha institucionet ligjzbatuese të cilat vijojnë të punojnë duke prodhuar rezultate gjithnjë e më konkrete në sfidën e përbashkët të luftës kundër korrupsionit;si dhe të ftoj qytetarët të vijojnë e të na mbështetin me përfshirjen e tyre dhe denoncimet e rasteve korruptive që hasin në marrëdhëniet e përditshme me institucionet shtetërore.

 

shqiperia.jpg
G. P.16:20 | 01/03/2019

Shqipëria perceptohet ndër shtetet me korrupsionin më të lartë në rajon dhe Europë. Indeksi për sundimin e ligjit e rendit në vend të 103 nga 126 shtete. Një përkeqësim me 10 vende krahasuar me një vit më parë. Sa i përket zbatimit të ligjit në përgjithësi vendi ynë renditet i 71-ti.

Shqipëria mban vendin e 71 ndër 126 shtete të marra në studim sa i përket zbatimit të ligjit.

Indeksi për sundimin e ligjit publikuar nga “World Justice Project”, një institucion kërkimor ndërkombëtar me qendër në Shtetet e Bashkuara të Amerikës e rendit vendin tonë në zonën e verdhë, me zbatim të dobët të ligjeve.

Raporti që bazohet në sondazhet me qytetarët dhe pyetësorët e kualifikuar i jep Shqipërisë 0.51 pikë nga zero që është vlerësimi më i ulët dhe 1 me i larti. Treguesi i përgjithshëm i zbatimit të ligjit në vendin tonë është pak më mirë se në Serbi që renditet e 78, më keq se në Maqedoni që mban vendin e 56 dhe Bosnje në vend të 60.

Sa i përket treguesit të korrupsionit, Shqipëria ka renditje tepër negative. Mban vendin 103 nga 126 shtete. Një përkeqësim me 10 vende krahasuar me vitin e shkuar.  Vendi ynë merr 0.35 pikë dhe përfshihet në listën e 25 vendeve më të korruptara në botë me shtete si Nigeria, Venezuela, Afganistani, Meksika etj.

Shqipëria perceptohet që ka korrupsionin më të lartë në Europë dhe rajon. Bosnja është në vend të 72, Maqedonia në vend të 62, Serbia në vend të 73. Edhe zbatimi i rregulloreve ka një renditje negative, në vend të 97, edhe ky i përkeqësuar nga një vit më parë, së bashku me të drejtën civile, ku jemi në vend të 100.

Treguesit ku renditemi me mire janë rendi dhe siguria. Mbajmë vendin e 31 dhe vihet re një përmirësim i dukshëm nga një vit më parë. Sa i përket të drejtave themelore renditemi të 49-t, për kufizimin në fuqinë e qeverisë mbajmë vendin e 79, ndërsa për qeverinë e hapur të 77-in.

Tre shtetet me ecurinë më të mirë në Indeksin për sundimin e ligjit 2018-2019 janë Danimarka, Norvegjia dhe Finlanda ndërsa tre të fundit janë Kongo, Kamboxhia dhe Venezuela./abcnews.al

benjamin-netanyahu.jpg
G. P.13:56 | 01/03/2019

Edhe pse rrezikon 10 burg, kryeministri i Izraellit, Benjamin Netanyahu vazhdon të mohojë akuzat për korrupsion, duke e konsideruar këtë hetim si një gjueti shtrigash të paprecedentë.

Benjamin Netanyahu e konsideron një persekutim politik. Prokurori i përgjithshëm i Izraelit konfirmoi se ka ndërmend të vazhdojë me akuzat për korrupsion ndaj kryeministrit. Probleme të tjera parashikohen dhe në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, ku një komision akuzon Izraelin për krime ndaj njerëzimit në Rripin e Gazës gjatë manifestimeve ku një vit më parë u vranë 189 persona.

Kreu i ekzekutivit të Izraelit u shpreh se e majta në vend nuk e mund dot në kutitë e votimit sepse në tre vitet e fundit nuk ka bërë asgjë tjetër përveç se një persekutimi politik kundër tij, një gjueti shtrigash të paprecedentë me qëllimin e vetëm për të rrëzuar të djathtën që ai drejton dhe për të sjellë në pushtet të majtën e Lapid e Gantz. Nëse kryeministri do të dënohej për korrupsion do të rrezikonte deri në 10 vjet burg edhe pse është e pamundur që t’i jepet dënimi maksimal. Do të ishte hera e parë në historinë e Izraelit që një kryeministër në fuqi do të dënohej./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono