Koreja e Veriut

aj.jpg
G. P.11:37 | 03/01/2019

Ambasadori i Koresë së Veriut në Romë, ka kërkuar azil politik në Itali sëbashku me familjen e tij. Lajmi konfirmohet nga mediat koreanojugore të cilat shkruajnë se kërkesa është bërë në fillim të muajit Dhjetor e që tashmë ai është në një vend të sigurtë i mbrojtur nga autoritetet italiane. Por Roma zyrtare u shpreh se ambasadori nuk ka kërkuar azil politik.

Jo Song-gil, për më shumë se një vit ambassador i Koresë së Veriut në Romë ka kërkuar azil politik me familjen e tij që në muajin Dhjetor në Itali. Lajmi është publikuar nga mediat koreanojugore, që citojnë burime anonime diplomatike në Seul. Po sipas këtyre burimeve ambasadori është i mbrojtur nga autoritetet italiane dhe ndodhet në një vend të sigurtë.

Kërkesa për azil është e para për një diplomat të Koresë së Veriut që nga dezertimi në 2016-n numrit dy të ambasadës koreanoveriore në Londër. Jo, 48 vjeç, mbante këtë post që nga 9 Tetori i 2017-s pas dëbimit nga vendi të ambasadorit të atëhershëm si pasojë e testit me raketë bërthamore në muajin Shtator në Penian. Ai është gjithashtu djali ose dhëndri i një funksionari shumë të lartë në Korenë e Veriut, sqarojnë më tej mediat koreanojugore.

Në përgjithësi si një metodë pët të parandaluar arratisjet, diplomatët e Koresë së Veriut largohen nga atdheu duke lënë atje disa anëtarë të familjes sidomos fëmijët. Por Jo mori me vete në Romë të gjithë familjen e tij, duke konfirmuar se i përket një familjeje të privilegjuar në Penian./abcnews.al

shperthimi.jpg
G. P.14:57 | 22/11/2018

Dy Koretë kanë ndërmarrë hapa të mëtejshëm në afrimin mes tyre. Koreja komuniste shkatërroi me një shpërthim spektakolar një vendroje në kufi. Ndërsa është menduar edhe hapja e një rruge tokësore mes vendeve.

Hapa gjigandësh. Dy Koretë takohen në Zonën e Demilitarizuar, zonën e mbikqyrur që luan rolin e guzhinetës mes Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut. Nga njëra anë është Pheniani, që ka shkatërruar një vendroje me një shpërthim jo të qetë dhe është angazhuar të bëjë të njëjtën gjë edhe për 20 vendroje të tjera, ndërsa nga ana tjetër janë ushtarët e jugut që janë angazhuar të bashkëpunojnë për gjetur zgjidhje paqeje me “vëllerërit”, e sipërm.

Fotografitë e fundit, të publikuara nga Ministri i Mbrojtjes e Koresë së Jugut, tregojnë ushtarë të dy palëve që qëndrojnë sëbashku në “Arrowhead Ridge”. Nuk është një vend çfarëdo, por tokë e përgjakur ku janë zhvilluar betejat e ashpra gjatë luftës së Koresë mes viteve 1950 dhe 1953. Ideja paqësore është ajo e ndërtimit të një rruge 3 kilometra të gjatë që do të kalojnë linjën e kufirit ushtarak brenda zonës së demilitarizuar.

Dy koretë do të jenë kështu të lidhura dhe do të mund të punojnë sëbashku në një projekt të përbashkët: atë të rikuperimit të trupave të ushtarëve të vrarë në konflikt. Pra është një rikthim në histori për të nisur të ardhmen, ndoshta sëbashku. Klima e çtensiomit është mbështetur edhe nga amerikanët. Stërvitjet ushtarake të përbashkështa mes SHBA-ve dhe Koresë së Jugut, të parashikuara për në pranverë të 2019-s, do të jenë të reduktuara për të favorizuar negociatat lidhur me programin bërthamor të Koresë së Veriut. Njoftimi është bërë nga sekretari i Mbrojtjes, Jim Mattis./abcnews.al

koreja-e-veriut.jpg
G. P.09:35 | 22/11/2018

Hakerët nga Koreja e Veriut vazhdojnë t’u shmangen me sukses masave mbrojtëse të sistemeve kompjuterike në mbarë globin duke arritur të depërtojnë brenda tyre. Por si ka arritur ky shtet i izoluar të bëhej kaq i aftë për të çarë sistemet dhe çfarë roli kanë monedhat dixhitale në financimin e regjimit? Korrespondenti i Zërit të Amerikës Steve Miller njofton nga Seuli.

Opeativët kibernetikë të Koresë së Veriut, si Grupi Lazarus, janë të lidhur me infiltrimet në sistemet kompjuterike si hakerimi në

vitin 2014 i studios “Sony Pictures” para daljes së filmit “The Interview” dhe përpjekja e vitit 2016 për të vjedhur rreth 1 miliard dollarë nga banka qendrore e Bangladeshit, duke përdorur rrjetin bankar botëror SWIFT.

Por si u bë Pheniani kaq i aftë për hakerim edhe pse nuk ka burime parash dhe duke qënë nën sanksione të rrepta ndërkombëtare?

Profesori i Universitetit të Koresë Seungjoo Kim thotë se përgjigja, pjesërisht, është se hakerët koreanoverior veprojnë në Kinë dhe Evropë ku qasja në internet është e lehtë.

“Koreja e Veriut praktikon zanatin në kushte reale, si hakerimin e monedhave dixhitale apo vjedhjen e të dhënave. Përsëritja e këtyre ushtrimeve i ndihmon në përmirësimin e aftësive.”

Sipas grupit disident Solidariteti i Intelektualëve të Koresë së Veriut, 6 mijë deri 7 mijë e 500 sulmues koreanoverior kibernetik janë të ndarë në

katër njësi për të kryer terrorizëm kibernetik kundër infrastrukturës shtetëtore, shërbimeve financiare dhe marrjen peng të teknologjisë mbrojtëse. Heung Kwan Kim drejton këtë grupim disident.

“Koreja e Veriut u frymëzua nga njësitë kineze të luftës kibernetike dhe mësuan nga ata. Duke kuptur forcën e tyre, Pheniani krijoi njësinë e parë brenda qeverisë qendrore në vitin 1993.”

Ndërsa sanskionet ndërkombëtare dëmtojnë të ardhurat e Phenianit, zoti Kim thotë se ai vend i drejtoi sulmet kibernetike mbi sistemet private në vend të rrjeteve qeveritare, sepse subjektet e vogla nuk kishin mbrojte aq të mirë.

“Koreja e Veriut ka aftësi të lartë përballë masave të ulëta të sigurisë.”

Kjo ka çuar në pretendime se Pheniani po hakeron rrjete të shkëmbimit të monedhave dixhitale për të vjedhur paratë virtuale, si Bitcoin. Seungjoo Kim me Universitetin e Koresë thotë se është e vështirë

gjurmimi i monedhave dixhitale tek pronari origjinal prandaj ato vihen në shënjestër.

“Për të fituar monedhat dixhitale në rrugë të ligjshme kërkohen kompjutera të fuqishëm. Pheniani nuk zotëron të tillë, ndaj ata sulmojnë kompjuterat jashtë vendit dhe hakerojnë programet ndërlidhëse.”

Kompjuterat e hakeruar pastaj dërgojnë monedhat virtuale të zbuluara në llogaritë e Koresë së Veriut e cila i konverton në para kesh.

Zoti Kim sugjeron uljen e tensioneve në botën virtuale të ngjashme me çtensionimin që po ndodh në gadishull. Por kjo mund të jetë e vështirë pasi do të kërkonte që Koreja e Veriut të pranojë se ka kryer akte të luftës kibernetike./VOA

kim_jong_un.jpg
ent ela10:52 | 16/11/2018

Detajet janë të pakta dhe të paqarta. Agjencia e lajmeve e regjimit të Koresë së Veriut flet vetëm për një “armë të re taktike të teknologjisë së lartë që do të mbrojë territorin me pengesa të hekurta”. Dhe që është testuar në sytë e Kim Jong-un, natyrisht me sukses shumë të jashtëzakonshëm, “duke përmbushur të gjitha parashikimet e projektimit”. Ky është një lajm që përhap shqetësim në botë, edhe pse Shtetet e Bashkuara – ka theksuar Departamenti Amerikan i Shtetit – mbesin të sigurtë mbi faktin që diktatori koreanoverior Kim Jong-un do të respektojë angazhimet lidhur me çarmatimin bërthamor.

“Është bërë progres i madh, por ka ende shumë për të bërë”, thotë nënpresidenti amerikan Mike Pence që nënvizon se si një vit e gjysëm më parë ndodhnin “teste bërthamore, dhe kishim raketa që fluturonin mbi Japoninë si dhe kërcënime e propagandë kundër SHBA-ve dhe vendeve të tjera.

Ky është një lajm që duhet arkivuar në shtëpinë e folklorit koreanoverior, nëse nuk do të ishte për mesazhin, natyrisht shumë të studiuar, që i dërgon botës. Inspektimi i fundit zyrtar i diktatorit për një teknologji ushtarake, daton pikërisht një vit më parë, kur mori pjesë në lëshimin e një rakete ndërkontinentale. Që aty, vetëm fabrika dhe fusha gruri, Kim nuk është më i interesuar për luftën. Dhe në fakt, tani që mbledhjet me SHBA-të janë në ngërç, del në skenë përsëri “Njeriu Raketë” siç e ka pagëzuar presidenti amerikan Donald Trump. Njoftimi i regjimit të Penianit vjen pasi Pence konfirmoi se liderët e Koresë së Veriut dhe ai Amerikan do të zhvillojnë një tjetër takim pas vitit të ri. Nuk dihet ende nëse kjo është  një taktikë për të ushtruar presion ndaj SHBA-ve për të hequr sanksionet apo nëse regjimi i Kim Jong-un po gjen rrugë alternative për të kërcënuar përsëri botën. /abcnews.al

pijet-933x445.jpg
ent ela17:31 | 07/11/2018

Shqipëria bëhet i vetmi vend në botë që ndalon shitjen e pijeve të gazuara tek të gjithë shtetasit nën 18 vjeç.

Me iniciativë të një grupi deputetësh, Parlamenti në fshehtësi të plotë, pa i miratuar më parë në qeveri dhe pa asnjë konsultim me grupet e interesit, votoi ndryshimet në ligjin për mbrojtjen e të miturve nga përdorimi i alkoolit.

Por veç alkoolit, ky ligj ndalon që në të gjithë territorin e Shqipërisë, dyqanet, baret apo restorantet t’u shesin të gjithë atyrë që janë nën moshën 18 vjeç të gjitha llojet e pijeve freskuese, si Coca Cola, Pepsi, Fanta, Sprite, çajra të ftohta, arançata e të tjera.

Këto pije do të jenë të ndaluara për adoleshentët e të miturit në vende publike edhe nëse ato u ofrohen nga prindër apo të afërm.

Ata adoleshentë që do të duan pije freskuese, do të duhet ta konsumojnë në fshehtësi, në shtëpi apo në ambiente ku nuk do t’i shohin autoritetet e ngarkuara me zbatimin e ligjit.

Kështu, të gjithë të rinjtë që do të duan të blejnë një pije freskuese, do të detyrohen t’i japin shitësit të kioskave, dyqaneve, marketeve e bar –restoranteve, një dokument indetifikues për të treguar moshën.

Kushdo që nuk ka mbushur 18 vjeç do të jetë i privuar nga çdo lloj pije freskuese, vetëm se kështu vendosi një grup deputetësh, duke miratuar një ligj të paprecedent në botë.

Në të gjithë botën, shitja e pijeve freskuese është e lirë për të gjitha moshat, pa asnjë kufizim.

Interesi i ligjit shqiptar, sipas mbështetësve të tij, është shëndeti i të miturve nga pasojat negative që vijne nga kafeina që kanë pijet, siç është obeziteti.

Ligji është bazuar mbi një studim të Institutit të Shëndetit Publik për konsumin e kafeinës te fëmijët e moshave 8 deri në 9 vjeç.

Por një studim i Autoritetit Europian të Sigurisë Ushqimore, ESFA, mbi sigurinë e kafeinës, i publikuar në Maj të vitit 2015, tregon se kafeina nga të miturit dhe adoleshentët merret edhe nga ushqime të tjera dhe është në shkallë të ndryshme për mosha të ndryshme.

Në një referencë të Legjislacionit Europian, rezulton se ndërhyrjet në ligj për mbrojtjen nga kafeina mund të arrihen nëpërmjet masave të tjera, si shënimi në etiketë të posaçme mbi pijen e informacionit mbi përbërjen e pijes.

Në vendet e tjera këto pije shoqërohen me etiketa ku shënohet qartësisht përbërja e pijes.

Në Shqipëri, deputetët që e hartuan dhe miratuan ligjin, i kanë rënë shkurt, duke vendosur të njëjtën masë shtrënguese për të gjitha moshat nën 18 vjeç dhe duke mos kërkuar masa të tjera për të parandaluar konsumimin e tepërt të kafeinës dhe duke i barazuar pijet freskuese me alkoolin, si askund tjetër në Europë.

Në realacionin e ligjit rezulton se nuk ka asnjë studim në Shqipëri mbi efektin e kafeinës.

Ndërsa në raportin e Institutit të Shëndetit Publik thuhet se obeziteti shkaktohet nga shumë faktorë, si mungesa e aktivitetit fizik apo konsumi i ushqimeve dhe pijeve, por nuk ka asnjë analizë se në ç’masë ndikojnë ushqimet, pijet apo aktiviteti fizik tek obeziteti.

Ligji i miratuar në fshehtësi të plotë do të hyjë në fuqi nëse dekretohet nga Presidenti i Republikës.

Juristë të kontaktuar nga Televizioni Klan shpjeguan se masat e këtij ligji prekin disa nene të Kushtetutës, në lidhje me kriterin e proporcionalitetit, pasi nuk është bërë një trajtim i diferencuar ndërmjet kategorive të të miturve, bazuar në studime të posaçme për secilën kategori. Po ashtu, këto masa ndërhyjnë në lirinë e veprimtarisë ekonomike.

I njëjti ligj, shpikje tërësisht shqiptare, ndalon edhe reklamat për pijet energjike dhe freskuese.

Sipas juristëve, në këtë mënyrë ligjit i mungon efektiviteti nga njëra anë dhe nga ana tjetër dëmton edhe subjektet që preken prej tij.

Ligji po ashtu, thonë juristët, shkel marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit me Bashkimin Europian, marrëveshje që i kërkon Shqipërisë të përafrojë legjislacioni me ligjet europiane, ndërkohë që ky ligj tejkalon çdo ligj europian.

Ndoshta një ligj i tillë mund të ekzistojë vetëm në Korenë e Veriut, vend për të cilin nuk kemi informacion.

ABC News

POMPEO-KOREA-_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela23:29 | 27/09/2018

Shtetet e Bashkuara duket se kanë hequr dorë nga opsioni ushtarak për zgjidhjen e çështjes koreano-veriore pavarësisht ngërçit që ka përfshirë procesin e çarmatimit bërthamor. Administrata amerikane ka bërë me dije se, nëse Peniani del nga zotimet e tij do të përballet me presione dhe izolim të mëtejshëm.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka deklaruar të enjten në Këshillin e Sigurimit të OKB-së se, nëse Korea e Veriut del nga zotimet e saj për çarmatimin bërthamor ajo do të përballet me një izolim më të theksuar dhe një presion ndërkombëtar më të fortë. Pompeo ka nënvizuar se, sanksionet e Këshillit të Sigurimit duhet të vazhdojnë të zbatohen me seriozitet deri në çarmatimin e plotë bërthamor të vendit aziatik. “Vendet anëtare të Këshillit të Sigurimit duhet të japin shembullin në këtë drejtim”, ka deklaruar më tej Pompeo. Deklarata e shefit të diplomacisë amerikane ndryshon nga ajo e bërë pak kohë më parë nga zëvendës presidenti Mike Pence, se në rast dështimi Korenë e pret skenari libian. Pompeo pritet të vizitojë së shpejti Penianin për një takim me lidershipin politik koreano-verior. Ndërkohë, në mediat amerikane flitet se administratat e dy vendeve janë në kontakt për një takim të dytë mes presidentit Donald Trump dhe liderit Kim Jong un, pas atij të zhvilluar në Singapor. Uashingtoni akuzon regjimin në Penian se nuk po përmbush detyrimet që rrjedhin nga marrëveshja e arritur në takimin e qershorit. Për administratën amerikane, kjo manovër i është kërkuar Koresë së Veriut nga Kina, e cila ndodhet në vështirësi për shkak të tarifave të larta tregtare që presidenti Trump ka vendosur ndaj produkteve të saj. /abcnews.al

d.t.jpg
G. P.09:03 | 23/09/2018

Presidenti Donald Trump shkon të hënën në Kombet e Bashkuara për të marrë pjesë në takimet e përvitshme të udhëheqësve botërorë. Nga luftrat, tek ndryshimet e klimës, tek uria dhe sëmundjet, temat nuk mungojnë në programin e tyre, Por gjasat janë që Presidenti amerikan do të jetë në qendër të vëmendjes, pasi shumë pjesëmarrës duan të dinë se çfarë do të thotë për përparimin në procesin e eliminimit të armëve bërthamore në Korenë e Veriut dhe çështje të tjera të rëndësishme.

Debutimi i Presidentit Trump në Asamblenë e Përgjithshme vitin e kaluar, ishte i bujshëm.

“Shtetet e Bashkuara kanë forcë dhe durim, por nëse janë të detyruara të mbrojnë veten ose aleatët e vet, nuk do të kemi zgjedhje tjetër veçse ta shkatërrojmë plotësisht Korenë e Veriut. ‘Njeriu i raketave’ është në një mision vetëvrasës për veten e tij dhe regjimin e tij”, – tha ai.

Ai i shtangu udhëheqësit që janë mësuar me diplomaci dhe shumë prej tyre presin të shohin se çfarë do të bëjë këtë radhë.

“Ishte një spektakël televiziv, shumë i përshtatshëm për rrjetet televizive amerikane. Zoti Trump nuk ka për qëllim të bëjë për vete udhëheqësit e tjerë botërorë, por të jetë në qendër të vëmendjes me deklarata bombastike, në prag të zgjedhjeve për Kongresin në nëntor. Prandaj do të jetë një fjalim të bujshëm”, – thotë Richard Gowan i Qendrës Universitare të OKB-së për Studime Politikash.

Megjithëse qëndrimi i tij ishte jokonvencional dhe jo pa rrezik, ai në fakt i hapi rrugën dialogut.

Shumë analistë do të ndjekin me kujdes për të parë se çfarë toni do të përdorë zoti Trump për Korenë e Veriut në fjalimin e tij të së martës para Asamblesë. Kim Jong Un nuk do të jetë i pranishëm por gjasat janë që ai do ta ndjekë me kujdes nga Pheniani.

Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo ka ftuar gjithashtu homologun e tij koreano-verior për t’u takuar në Nju Jork. Të enjten, zoti Pompeo do të drejtojë një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Ai do të informojë për ecurinë e diskutimeve me Korenë e Veriut dhe do t’u bëjë thirrje vendeve të tjera që të vazhdojnë presionin e sanksioneve deri kur Pheniani të marrë masa konkrete për çnuklearizim.

Shtetet e Bashkuara mbajnë presidencën e radhës të Këshillit të Sigurimit dhe Presidenti Trump do të drejtojë një takim të mërkurën që do të ketë në qendër mospërhapjen bërthamore dhe me siguri për Iranin.

“Irani vazhdon të përbëjë problem. Në çdo pikë të rrezikshme të botës, duket se Irani ka gjurmët e veta”, – thotë Nikki Haley, ambasadore e Shteteve të Bashkuara në OKB.

Presidenti i Iranit do të flasë para Asamblesë së Përgjithshme të martën dhe do të mbajë një konferencë për shtyp vetëm disa orë pas sesionit të Këshillit të Sigurimit, ku do të flasë zoti Trump të mërkurën.

Hassan Rouhani pritet të kritikojë Shtetet e Bashkuara për tërheqjen nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015 mbi Iranin dhe për vendimin për rivendosjen e sanksioneve të njëanshme ndaj Teheranit.

Ndërsa shumë udhëheqës botërorë do të jenë të pranishëm në Nju Jork, do të ketë disa përjashtime të dallueshme. Presidenti rus, Vladimir Putin dhe presidenti kinez nuk do të marrin pjesë, ashtu si edhe kancelarja gjermane, Angela Merkel.

Dhe ndërsa tema e Koresë së Veriut dhe Iranit mund të mbizotërojnë, do të diskutohen edhe çështje urgjente globale përfshirë konfliktet në Lindjen e Mesme dhe Afrikë, ngrohja globale dhe zhvillimi./VOA

koreja.jpg
G. P.11:07 | 19/09/2018

Në ditën e dytë të negociatave në Phenian, udhëheqësi i Koresë së Veriut dhe presidenti i Koresë së Jugut nënshkruan një marrëveshje për reduktimin e tensioneve mes dy Koreve dhe për çarmatimin e plotë bërthamor.

Lideri Korean Kim Jong-un dhe presidenti koreanojugor Moon Jae-in kanë firmosur në Phenian një marrëveshje të parë për reduktimin e tensioneve.

Ceremonia e transmetuar në mënyrë të drejtpërdrejtë nga televizioni shtetëror u zhvillua në ndërtesën ku kruhen takimet zyrtare dy palëshe. Në përfundim të samitit Kim premtoi se do të vizitonte Seulin shumë shpejtë.

Në këtë mënyrë, lideri koreanoverior dhe presidenti i Koresë së Jugut kanë nisur raundin e dytë të negociatave. Në qendër të vëmendjes ishte pikërisht progresi në procesin e çarmatimit bërthamor.

Pas firmosjes së marrëveshjes Moon Jae u shpreh se të dy Koretë kanë rënë dakord për herë të parë që të kryejnë hapa të qartë për çarmatimin bërthamor, duke përfshirë dhe mbylljen e përhershme të qendrës së pasurimit me uranium në vend.

Nga ana e tij, Kim u shpreh se marrëveshja kërkon një gadishull të lirë nga armë bërthamore dhe kërcënime për të avancuar në marrëdhëniet mes dy Koreve, drejt një epoke të re paqeje dhe prosperiteti.

Menjëherë pas samitit të Phenianit, presidenti amerikan Donald Trump konfirmoi me anë të një mesazhi në profilin e tij në Twitter se lideri koreanoverior kishte pranuar vizitën e inspektorëve si dhe mbylljen e përhershme të qendrave bërthamore. Ai gjithashu ka hequr dorë dhe nga testimet me raketa.

Në mesazhin e kreut të Shtëpisë së Bardhë shkruhej se Kim ka rënë dakord të lejojë inspektimet bërthamore, që janë thelbësore për negociatat përfundimtare dhe të vazhdojë me mbylljen përfundimtare të qendrave të pasurimit me uranium dhe atyre ku kryhen testet e raketave. E gjitha kjo në prani të ekspertëve ndërkombëtarë./abcnews.al

koreeete.jpg
G. P.21:37 | 18/09/2018

Presidenti i Koresë së Jugut ka mbërritur sot në Phenian për një samit treditor me udhëheqësin komunist të Veriut. Ky është takimi i tretë mes dy liderëve të dy Koreve.

Lideri koreanoverior Kim Jong-un priti sëbashku me zonjën e parë Ri Sol-ju në shkallët e avionit presidencial koreanojugor, homologun e tij të Koresë së Jugut Moon Jae-in me bashkëshorten e tij. Pamjet e transmetuara nga mediat e Seul dhe ato ndërkombëtare tregonin përqafime të ngrohta mes dy çifteve.

Presidenti koreanojugor ndodhet në Phenian për një samit treditor me liderin koreanoverior. Ky i sotmi është takimi i tretë brenda vitit mes dy liderëve dhe do të shërbejë për të vazhduar negociatat që duhet të çojnë të dyja vendet, ende në luftë, drejt firmosjes së një traktati për paqen. Një tjetër temë e rëndësishme, sipas mediave mund të jetë dhe plani për asgjësimin e armëve bërthamore të Koresë së Veriut.

Në pistën e aeroportit të sapo rinovuar të Phenian, përveç turmës së sistemuar për raste të tilla, me në duarlule plastike, flamuj të Koresë së Veriut dhe Koresë së bashkuar, ishte një surprizë prania e liderit koreanoverior. Aq më tepër në shoqërinë e bashkëshortes së tij e cila shumë rrallë del në publik.

Në tapetin e kuq ndodheshin dhe funksionarë të lartë si dhe ushtarakë koreanoveriorë për t’i uruar mirë se ardhjen tradicionale miqve të shquar. Pas prezantimit dhe dorëzimit të dhuratave simbolike të dy liderët i janë drejtuar automjeteve të tyre./abcnews.al

A3662DB2-2566-43FF-B0AE-3EF3546642DF_w1023_r1_s.jpg
ent ela23:14 | 15/09/2018

Shtetet e Bashkuara kanë thirrur një mbledhje urgjente në Këshillin për Siguri të Kombeve të Bashkuara, më 17 shtator, për shkak të rritjes së presionit ndaj vendeve që sipas tyre po shkelin sanksionet ndaj Koresë Veriore.

Misioni i Shteteve të Bashkuara tha në një deklaratë se mbledhja është thirrur për shkak të përpjekjeve të disa shteteve anëtarë për implementimin e sanksioneve të Koresë Veriore.

Agjenda e takimit, e caktuar në mëngjes, do të jetë diskutimi i implementimit dhe forcimit të sanksioneve të Kombeve të Bashkuara në Korennë Veriore.

Njoftimi nuk ka përmendur ndonjë shtet specifik, por ambasadorja amerikane Nikki Haley kishte akuzuar Rusinë lidhur me shkeljet e sanksioneve.

Duke folur në kushte anonimiteti, një diplomat tha se raporti i amandamentuar kishte pasur mungesë të disa referencave të rusëve që akuzojnë sanksionet ndaj Koresë Veriore. /REL


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono