korce

FEMIJET-AKSIDENT-MBULIM-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
ent ela17:52 | 30/08/2019

Shtatë persona janë gjymtuar e dëmtuar këtë të premte në Korçë për shkak të aksidenteve. Dy prej tyre janë fëmijë.

Dy fëmijë të moshës 11 dhe 12 vjeç plagosen në një aksident që u regjistrua në unazën e qytetit.

Ngjarja ndodhi në orët e pasdites së kësaj të premteje dhe të miturit ishin duke lëvizur në këmbë në  anën tjetër të rrugës. Ata u  përplasen nga një mjet, i cili udhëtonte me shpejtësi tej normave të lejuara.

Fëmijët janë jashtë rrezikut për jetën, kurse policia ndaloi drejtuesin e mjetit që shkaktoi aksidentin.

Në më pak se një orë diferencë në lagjen 4 të qytetit një i moshuar mbeti i plagosur si pasojë e përplasjes së dy mjeteve.

Edhe në këtë rast, shkak për aksidentin dyshohet shpejtësia e njërit prej mjeteve të përfshirë.

Më herët, tre persona u dëmtuan nga përplasja ballore e dy makinave në rrugën nacionale Korçë -Pogradec, në afërsi të Pirgut.

Dy prej të plagosurve në gjendje kritike për jetën janë transportuar drejt spitalit të Traumës në kryeqytet.

Aksidenti i radhës u shënua gjatë pasdites vonë në rrugën Korçë –Ersekë. Përplasja e dy mjeteve shkaktoi dëmtimin e njërit prej drejtuesve.

/ABC News Albania 24/7

banesa-shtepi.jpg
G. P.14:14 | 28/08/2019

Nisja e ndërtimit të shtëpive të para, që u shkatërruan nga tërmeti i Qershorit në Korçë solli shpresë tek banorët se vjeshta nuk do t’i gjente në qiell të hapur. Por procesi po zvarritet dhe kjo e ka bërë të largët ditën, kur çdo familje e prekur nga tërmeti të kthehet në banesat e rindërtuara. Le të ndjekim reportazhin e përgatitur nga gazetarja e Abc News në Korçë Daniela Zisi dhe operatori Roland Beqiraj.

Në shkollën e Floqit, prej tre muajsh vazhdojnë të jetojnë mbi 20 familje, shtëpitë e të cilëve janë të pabanueshme. Deri tani ka filluar ndërtimi vetëm në pesë prej banesave të rrënuara, çfarë ka detyruar banorët të përgatiten që dimrin ta kalojnë në ambientet e shkollës.

Edhe pse procesi mësimor do edhe pak ditë të fillojë,duket se nxënësit dhe familjet e dëmtuara nga tërmeti do të ndajnë të njëjtën ndërtesë,në pamundësi për të gjetur alternativa të tjera strehimi.

“Këtu do qëndroj. Ku të vete? Të shkoj në shtëpi të bjerë guri të mi pëlcasin trutë fëmijëve”.

“S’kam ku të vete, me 6 fëmijë”.

“Të pengoj fëmijët e tjerë keq më vjen. Shteti të mendojë se brenda muajit e bën Floqi të ri, Paris”.

Të tjerët janë kthyer në fshat, duke përshtatur kasollet e bagëtive apo oborret ku kalojnë netët. Edhe për ato pak familje shtëpitë e të cilëve kanë filluar të ndërtohen, shqetësim mbetet përfundimi i tyre para ardhjes  së dimrit.

Përpos zvarritjes dhe vonesave, banorët e Floqit pretendojnë se procesi i vlerësimit të dëmeve ka qenë selektiv dhe jo transparent, duke trajtuar me përparësi ato familje që kanë një banesë të dytë dhe nuk janë në kushte emergjence.

Në lagjen që u godit nga tërmeti shumica e banorëve janë kthyer. Dita kalon duke pastruar gërmadhat. Në njërën prej shtëpive më të dëmtuara nga tërmeti, në fakt nuk ka mbaruar as vlerësimi i dëmit. Familja prej tre muajsh fle në haurin e lopës.

Më me fat ishte Artan Ramolli shtëpia e të cilit ka nisur të ndërtohet në Korrik dhe është drejt përfundimit. Brenda pak ditësh familja me tre anëtare do të futet në shtëpinë e re, të cilës po i jepet dora e fundit.

Pak metra më tej ndodhet banesa e Rajmonda Mullajt, e cila ka 90 ditë që pret vlerësimin e dëmeve të tërmetit. Shtëpisë i kanë lëvizur themelet dhe çarë muret, por komisioni nuk ka mbërritur ende.

“Nuk di ngjë, kam bërë 90 ditë që fle në shkollë, bashkë me burrin”, tha Rajmonda Mullaj.

Procesi i vlerësimit të shtëpive të rrënuara dhe dëmtuara nga tërmeti ka ndeshur edhe me problematikën e pronësisë së paligjëruar ose me mangësi në dokumentacion, duke u pasuar me rishikim disa herë të dosjeve dhe rikthim nga e para të vlerësimit./ABC News Albania 24/7

arrat-korce-1280x718.jpg
nev ila14:31 | 25/08/2019

Në Korçë disa fshatra duke mos parë përfitime nga mollët kanë filluar ti zëvendësojnë ato me arrorët. Kështu po ndodh në fshatin Dvorani të Korçës. Gazetarja jone Daniela Zisi bisedoi me fermerët e kësaj zone.

Dvorani,fshati që për vite me radhë bëri emër dhe u identifikua nga mollët cilësore ka filluar të orientohet drejt kultivimit të arrorëve.

Mungesa e një tregu të sigurt dhe shpesh shitja e prodhimit nën kosto, detyroi fermerët të reduktojnë sipërfaqet e mbjella me mollë, për t’i zëvendësuar me arra dhe lajthi.

Koli Firaj, është ndër të parët, që e orientoi fermën e tij drejt arrorëve, edhe pse zona nuk e ka traditë kultivimin e tyre.

Superprodhimi i mollëve pasuar nga pamundësia për t’i magazinuar dhe shitur,bëri që me tepër se 15 familje në Dvoran, të shkulin pemëtoret me mollë,duke konsideruar arrorët si më fitimprurës.

Projektin e arrorëve e ka filluar tre vite më parë, me fidanë arrash dhe lajthish, që erdhën nga Turqia. Për të marrë prodhimin e parë Koli duhet të presë edhe shtatë vite të tjerë,duke investuar për parcelën, që do kohë t’i kthejë mbrapsh mundin dhe punën.

Në kushtet kur nevojat e konsumatorëve plotësohen me arrorë që importohen nga Bullgaria,Turqia apo Greqia, fermerët kanë shpresë që për disa vite,e kanë të sigurt shitjen e prodhimit.

Për më tepër, që arrorët më së shumti kultivohen vetëm për nevojat e familjeve dhe jo për treg,duke krijuar hapësirë të lirë për ata që po investohen në këtë trend të ri të frutikulturave.

Çmimi relativisht i lartë me të cilin gjenden sot në treg arrat dhe lajthitë, përmbush pritshmërinë e fermerëve, të cilët duhet t’i bëjnë mirë llogaritë me pemët shekullore, që duan kujdes dhe shërbim të vazhdueshëm, me kosto jo të vogël.

Aplikimi për të përfituar subvencione nga skemat mbështetëse të qeverisë, nuk ka përmbushur kriteret e kërkuara, duke penalizuar Kolin dhe shumë fermerë të tjerë, që kërkojnë mbështetje. Edhe pse sipërfaqet me arrorë kanë pasur tendencë rritje vitet e fundit, fermerëve ju duhet që kostot e larta t’i përballojnë vetë, pasi skemat mbështetëse kanë kritere shumë rigoroze, për të cilat fermerët rëndom nuk kanë dijeni./ABC News Albania 24/7

KORCE-HAJDUTET-E-BAGETIVE-ABCM2T1.mpg_snapshot_00.37-1280x720.jpg
ent ela13:15 | 22/08/2019

Banorët e fshatit Pulah në Korçë po kalojnë një verë shqetësuese. Hajdutët çdo natë u futen në stalla u marrin bagëtitë. Më parë i therin e më pas i transportojnë me makina.

Hajdutët sulmojnë stallat e bageëtive në Pulah të Korçës. Fillimisht ato i mbysin, me pas i marrin dhe i tregtojnë në zona të tjera.

Muajt e verës kanë rritur ndjeshëm rastet e vjedhjes së bagëtive në fshatrat e Korçës. Në Pulahë çdo javë regjistrohen të paktën tri vjedhje, kryesisht të stallave të bagëtive.

Të favorizuar nga largësia nga banesat, hajdutët mësyjnë stallat, të cilat ndodhen në periferi të fshatit dhe pak prej tyre kanë roje.

Kur diktohen nga banorët, ata largohen pa mundur t’i marrin me vete, bagëtitë që kanë vrarë, duke sjellë dëme të konsiderueshme për fermerët.

Raportimet e rasteve në polici nuk kanë çuar në arrestimin  e autorëve të vjedhjeve të cilat po kthehen në shqetësim të përditshëm për të gjithë fshatin.

Të vënë nën shënjestrën e hajdutëve, fermerët i kanë zhvendosur bagëtitë afër banesave,si e vetmja mundësi për t’i mbrojtur.

Të frikësuar se mos autorët janë të armarosur, banorët e Pulahës kërkojnë prezencë më të madhe të forcave të policisë dhe patrullim në zonë, sidomos gjatë natës. /ABC News Albania 24/7

zjarri-1280x745.jpg
nev ila16:15 | 13/08/2019

Një zjarr i madh ra në afërsi të rrugës nacionale Korçe – Ersekë, në vendin e quajtur Antenat. Flakët kanë përfshirë një sipërfaqe toke dhe një banesë u rrezikua.  Flakët e zjarrit ishin intensive dhe era favorizonte përhapjen e tyre. Dyshohet se ai ishte  i qëllimshëm dhe është vënë nga banorët për të pastruar tokën nga barërat. Dy zjarrfikëse ndërhynë në kohë dhe vunë në kontroll përhapjen e tyre./ABC News Albania 24/7

zjarrrr.jpg
nev ila13:26 | 13/08/2019

Flakët përfshijnë një sipërfaqe toke në afërsi të rrugës nacionale Korçë-Ersekë, në vendin e quajtur “Antenat”.

Zjarri favorizohet nga era duke përhapur flakët, dy mjete zjarrfikëse po punojnë për të vënë në kontroll situatën.

Korçë, dyshohet se zjarri është i qëllimshem dhe se është vënë nga banorët për të pastruar tokën./abcnews.al

makina-1-1280x714.jpg
Sej rie13:45 | 07/08/2019

Tre persona që ishin pasagjerë në një makine tip “Mitsubissh” janë plagosur pasi u përplas me një autobus. Aksidenti rrugor ndodhi në rrugën Korçë- Bilisht në afërsi të fshatit Kuç i Zi. Nuk dihen rrethanat e kësaj ngjarjeje por sipas këqyrjes paraprake të policisë, makina ishte me shpejtësi të lartë dhe u përplas me autobusin. Të lënduarit u dërguan në spital për ndihmë mjekësore.

aksident-Korce-bicikleta-1280x732.jpg
nev ila19:08 | 06/08/2019

Nje aksident i rëndë me pasoje vdekje ka ndodhur pasditen e sotme në rrugën Korçë-Drenovë.

Një kamion ka përpalsur për vdekje një person që udhëtonte me biçikletë. Edhe pse i plagosuri është dërguar në spital, ai nuk mundur të mbijetojë nga plagët e marra. Policia ka shkuar në vendin e ngjarjes dhe po heton për zbardhjen e plotë të rrethanave të aksidentit.

 

Ndërkohë policia bën me dije se, dyshohet që drejtuesi i biçikletës ka goditur rimorkion e kamionit i cili ishte i parkuar në anë të rrugës.

Njoftimi i policisë:

Më datë 06.08.2019, në aksin rrugor Korçë-Ersekë, pranë fshatit Drenovë, shtetasi V.K, rreth 59 vjeç, banues në Korçë, duke drejtuar një biçikletë, dyshohet se ka goditur rimorkion e një mjeti tip kamion të parkuar në anë të rrugës, me pronar shtetasin D.Ç, banues ne Fier.

Për pasojë ka marrë dëmtime të rënda drejtuesi i biçikletës shtetasi V.K, i cili u dërgua për ndihmë mjekësore në Spitalin e Korçës, ku ndërroi jetë.

Grupi hetimor po punon për të zbardhur rrethanat e ngjarjes dhe përcaktuar shkaqet e aksidentit./ABC News Albania 24/7

PETRO-KOCI-FULL-OK-.mp4_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela19:00 | 01/08/2019

Shtëpitë e dëmtuara nga tërmeti i 1 Qershorit në Qarkun e Korçës do të jenë gati në vjeshtë. 3 ekipe nga Instituti i Ndërtimit po punojnë në terren për projektin për ndërtimin e 40 banesave dhe rikonstruksionin e 80 të tjerave në qarkun e Korçës. Procesi thuajse ka përfunduar në Bashkitë e Korçës dhe Kolonjës dhe së shpejti edhe në Bilisht.

Zv/ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi ka parë nga afër rindërtimin e shtëpive të para në fshatin Floq të Korcës i cili ka nënvizuar se ligji i ri për mbrojtjen civile merr përsipër identifikimin monitorimin dhe parandalimin e fatkeqësive natyrore. /ABC News Albania 24/7

termet-1.jpg
G. P.12:05 | 01/08/2019

Vijojnë lëkundjet e tërmetit në Korçë. Pas tërmetit 4.7 ballë pasditen e së mërkurës, të tjera lëkundje janë ndjerë edhe gjatë mbrëmjes së kaluar dhe në orët e para të mëngjesit të kësaj të enjte.

Në orën 2:09 lëkundja e regjistruar në fshatin Arrëz ka qenë 2.7 ballë, ndërsa në orën 03:20, një tjetër lëkundje 3 ballë ka goditur fshatin Nikolicë të Devollit. Dridhjet e tokës kanë shkaktuar frikë dhe panik tek qytetarët, një pjesë e tyre kanë kaluar natën jashtë.

Nuk raportohet për dëme materiale, pasi magnituda e goditjeve ka qenë e vogël. Por banesat e prekura nga tërmeti i fuqishëm i 11 Qershorit, janë dëmtuar edhe më shumë nga lëkundjet e fundit./ABC News Albania 24/7

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono