korce

KRONIKE-KERCENOHET-KARAMELO-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela20:18 | 19/03/2019

Deputeti Ligoraq Karamelo denoncon se është fyer dhe kanosur nga tre persona në Korçë. Pasi bëri kallëzimin në polici ai deklaroi për mediat se është kërcënuar nga autorët, të cilët kanë tentuar ta godasin. Për këtë rast policia e Korçës ka shoqëruar në komisariat disa persona.

Tre persona kanë kërcënuar deputetin Ligoraq Karamelo kur ishte duke dalë nga një lokal. Ngjarja ka ndodhur mesditën e së martës në qytetin e Korçës .

Pasi beri kallëzimin në Polici ai deklaroi për mediat se autorët tentuan ta godasin pasi e quajtën tradhëtar.

Pavarësisht fyerjeve dhe kanosjes Karamelo deklaroi se nuk tërhiqet nga mandati  i deputetit.

Policia e Korçës në lidhje me ngjarjen shoqëroi  disa persona në komisariat. Te mërkurën e kaluar Ligoraq Karamelo bëri betimin në Kuvend duke marrë mandatin e deputetit. Karamelo ishte kandidat vijues në listat e PD-së për zgjedhjet parlamentare të 2017-ës. /abcnews.al

blendi-klosiii.jpg
G. P.22:15 | 18/03/2019

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit bën të ditur se vendimi për TEC-in e Korçës ka të bëje me një revokim të përhershëm dhe të pakthyeshëm. Lajmin e bëri të ditur ministri Blendi Klosi gjatë fushatës “Krijo Oksigjenin Tënd” në Ersekë.

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit jep përgjigje të prerë për spekulimet për TEC-in me avull që ishte parashikuar të ndërtohej në zonën e Korçës. Gjatë një aktiviteti në Ersekë, ministri Blendi Klosi deklaroi se mosdhënia e lejes për një projekt të tillë është revokim i përhershëm dhe i pakthyeshëm

Blendi Klosi: Pezullimi dhe mendoj që revokimi i përhershëm dhe i plotë e i pakthyeshëm nga Ministria e Mjedisit ka qenë një vendim i drejtë nga pikëpamja inxhinerike, pasi ekspertët arritën të kuptonin se nuk kishte mundësi që afër qytetit të kishte një TEC të tillë pasi krijonte shumë problematika mjedisore për qytetin. Po ashtu pamë edhe opinion e qytetarëve, të cilët janë shumë më tepër në mbrojtje të natyrës, gjelbërimit dhe shumë larg ndërtimeve të tilla. Ai TEC pranë qytetit të Korçës nuk do të bëhet asnjëherë.

Edhe kreu i Bashkisë së Korçës e falënderoi dhe e vlerësoi ministrin Klosi për vendimin në lidhje me TEC-in me avull të Korçës. Deklaratat e ministrit Blendi Klosi për TEC-in u bënë gjatë fushatës “Krijo Oksigjenin Tënd” në zonën e Ersekës ku ka nisur mbjellja e 200 pemëve të gështenjës dhe akacies, të cilat kontribuojnë në mjedis dhe ekonomi./abcnews.al

53591675_550198295388266_455744352782647296_n-1.jpg
ent ela18:18 | 17/03/2019

Reduktohen burokracite ne Zyren e Regjistrimit te Pasurive ne Korçë. Pas Tiranës shërbimi “Fast Track” prezantohet dhe në këtë qark në prani të Ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj.  Gjonaj vlerësoi punën e Hipotekës së këtij qarku e cila gjatë vitit 2018 sipas saj trajtoi rreth 90% të lejeve të legalizimit që ju përcollën nga ALUIZNI. Ndërkohë në analizën e punës së ALUIZNI-t në Korçë ministrja e Drejtësisë i kërkoi personelit shërbim me cilësi dhe në kohë ndaj qytetarëve. Gjonaj ishte dhe në burgun e Drenovës ku pas shkarkimit të drejtorit i cili  lëshoi një raport për sjellje pozitive ndaj të dënuarit me burgim të përjetshëm, Gerd Gjenerari tha se askush që shkel ligjin nuk do të tolerohet. /abcnews.al

cungu-1280x696.jpg
ent ela16:36 | 17/03/2019

Kukësi humbi prej episodeve ndaj Skënderbeut, por luan pa aleanca. Trajneri Cungu ishte krenar edhe pas humbjes në Korçë, ndërsa kampionët vlerësuan vazhdimësinë e rezultateve

Përfundimi pritej tjetër, por jo gjithnjë fiton ekipi me lojtarë më cilësorë.

Kukësi as nuk barazoi në Korçë ndaj Skënderbeut, dhe trajneri Armando Cungu ishte vërtet i dëshpëruar pas ndeshjes së Superligës, i ndërgjegjshëm se shanset për titullin u pakësuan edhe më shumë.

Gjithsesi, ai ishte krenar për diçka.

Cungu: “Asnjë humbe nuk është e bukur. Askush nuk e pret humbjen me kënaqësi aq më tepër në këto momente ku ndodhet kampionati ku ndodhemi edhe ne në garë për titull. Nuk e prisja humbjen duke parë edhe rritjen në lojë dhe rezultatet e ekipit. Kukësi duhet të vazhdojë të kërkojë maksimumin për çdo gjë dhe për çdo ngjeshje. Jam i gëzuar që ekipi është i vetëm dhe luan futboll pa asnjë lloj aleancash, kompromisesh apo marrëveshjes futbolli”.  

Cungu shpjegoi sesi erdhi kjo humbje.

Cungu: “Futbolli i tillë është çështje episodesh. E nisëm shumë keq 5-6 minuarat e para, shumë i frikësuar ekipi dhe nga një pakujdesi e jona i dhamë mundësi kundërshtarit për të shënuar gol”.

Orges Shehi më në fund pa një tjetër ditë të bardhë.

Edhe trajneri vendas tregoi sesi ia doli që ndeshja të fitohej.

Shehi: “Ne e kishim përgatitur ndeshjen për të qenë shumë agresivë në minuat e para. Si fryt i këtij agresiviteti edhe shënuam”.

Kënaqësia për Shehin ishte më shumë sesa thjesht kjo fitore, ndërsa pakënaqësia me kartonin e kuq të Abazajt./abcnews.al

pazari-i-gjirokastre.jpg
G. P.13:54 | 15/03/2019

Përfaqësuesit e firmës që po kryen punimet për rehabilitimin dhe restaurimin e kalldrëmeve të pazarit të Gjirokastrës kanë raportuar para këshilltarëve të Këshillit Bashkiak të qytetit.

Inxhinieri Pavli Miçi, përfaqësues i Fondit Shqiptar të Zhvillimit tha se me projektin, nuk bëhet fjalë thjesht për një restaurim, por me një ndërtim të rrjetit të kanalizimeve të ujërave të zeza, të ujërave të bardha, si dhe i rrjetit të energjisë elektrike.

Ndërsa anëtarët e Këshillit Bashkiak kanë kërkuar cilësi të punimeve dhe monitorim të punës deri sa të përfundojë investimi në Nëntor të vitit 2019. Projekti që po zbatohet tek Qafa e Pazarit në Gjirokastër është me financim të Bankës Botërore dhe Fondit Shqiptar të Zhvillimit./abcnews.al

inerte.jpg
G. P.13:30 | 13/03/2019

Në bregun e liqenit të Pogradecit firmat e ndërtimit kanë shkarkuar sasira të mëdha inertesh. Inspektoriati i Mjedisit ka gjobitur bashkinë, por zyrtarë të kësaj bashkie thanë se nuk janë në gjendje të kontrollojnë të gjithë vijën e liqenit.

Është bregu i liqenit të Pogradecit, por këto pamje tregojnë katastrofën. Vendgrumbullim i mbetjeve urbane dhe një situatë alarmante mjedisore. Në zonën e Gurit të Kuq, subjekte ndërtuese kanë shkarkuar sasi të mëdha inertesh në afërsi të bregut. Por një panoramë e tillë duket se nuk është toleruar nga Inspektoriati i Mjedisit. Bashkia e Pogradecit është gjobitur me një milion lekë.

Humbert Toshi, kryeinspektor i Inspektoriatit të Mjedisit, Korçë: Bashkia në rastin konkret është përgjegjëse pasi duhet të mirë administrojë dhe të konstatojë rastet ku mund të kemi ndotje të mjedisit, sidomos në venet breg liqenore. Nga ana jonë po punohet për identifikimi e subjekteve të cilat mund të kenë depozituar këto inerte. Do merret masë në mënyrë kategorike.

Përveç masës administrative, Inspektoriati i Mjedisit i kërkon bashkisë të pastrojë sipërfaqen e bregut, ku janë hedhur mbetjet inerte, në të kundërt do të shkohet deri në kallëzim penal në Prokurori. Të pyetur nga ABC News, drejtues të zyrës së mjedisit në Bashkinë e Pogradecit thane se bashkia e ka evidentuar dhe gjobitur subjektin, përgjegjës për ndotjen.

Por ata thanë se kërkojnë bashkëpunimin edhe të agjencive të tjera, pasi bashkia e ka të vështirë të menaxhojë dhe mbrojë një vijë bregliqenore prej 37 kilometrash. Sa i takon gjobës, Bashkia e Pogradecit do të ndjekë rrugën gjyqësore, duke e ankimuar masën administrative./abcnews.al

motiiii.jpg
G. P.13:45 | 12/03/2019

Temperaturat janë ulur ndjeshëm dhe rajoni i Korçës dhe ai i Dibrës është përfshirë nga reshjet e borës. Ndërkohë në det ka erë të forte dhe për këtë shkak është pezulluar lundrimi.

Kur banorët po besonin se e lanë pas dimrin, Dibra u zbardh nga bora këtë të martë. Brenda në qytet, trashësia e saj arriti deri në 10 centimetra, kurse në lartësinë mbi 800 metra mbi nivelin e detit, shkoi deri në 20 centimetra. Megjithatë nuk pati probleme me qarkullimin rrugor dhe as mungesë të energjisë elektrike.

Borë edhe në juglindje. Orëve të mëngjesit nisën reshje të dendura në lartësitë mbi një mijë metër. Në Dardhë, Voskopojë dhe Vithkuq u regjistrua mbi 10 centimetra borë, por rrugët drejt këtyre destinacioneve turistike janë të hapura dhe mjetet qarkullojnë normalisht. Të hapura janë edhe segmentet nacionale që lidhin Korçën me Kapshticën, Qafë Thanën dhe Kolonjën.

Në Ultësirë nuk pati borë, por era e fortë ka krijuar probleme për lundrimin. Në portin e Durrësit dhe të Vlorës u urdhërua pezullimi i lundrimit për anijet e tonazhit të mesëm dhe të ulët. Përkeqësimi i kushteve atmosferike pas mesnate solli vështirësi për anijet e peshkimit dhe në përpunimin e mallrave. Për këtë arsye u është kërkuar operatorëve të bëjnë kujdes në 24 orët e fundit pasi era në orët në vijim do të rrisë intensitetin e saj. /abcnews.al

basha-3.jpg
G. P.12:48 | 12/03/2019

Gjatë takimeve në Korçë, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi një bashkëbisedim me të punësuar dhe punëdhënës në biznesin fason. Basha tha se mbështetja e atyre që hapin vende pune për qytetarët është thelbësore për një mirëqeverisje që mendon për ta.

Pas takimeve që zhvilloi me qytetarët, Lulzim Basha nuk u largua nga qyteti i Korçës pa biseduar më parë me biznesin fason atje.

Problemet që kanë, punëdhënës dhe të punësuar, janë sa të ndryshme, aq problematike. Një shpjegim për këtë ja dha ish-ministri i Ekonomisë, Florion Mima.

“Ju ndoshta nuk e perceptoni si ndikon kursi i këmbimit me jetët tuaja dhe pse do duhej që leku të forcohej. Leku duhet të ishte aq i dobët sa ç’ka qenë me euron. Çuditërisht brenda një vit Leku kërcen dhe forcohet. Kjo tregon që ka shumë euro në treg. Nga ka ardhur euro. Ka vetëm një prodhim. Nuk është nga mundi juaj. Është vetëm nga droga. Dëmi total i kursit të këmbimit ka qenë 400 milionë euro”, tha ai.

Kreu i demokratëve paralelizmin mes qeverisë dhe qytetarëve, ja huazoi kryeministrit, për t’ia vënë përkundër.

“Sot kemi shtetin me qeverinë sillen me popullin dhe me shoqërinë njësoj si një prind i keq pijanec që pi alkool dhe nuk i çon bukë fëmijëve. Shqetësimi i parë nuk duhet të jetë sa taksa mbledh e si t’i vjedhë ato taksa. Shqetësimi i parë i qeverisë duhet të jetë sa vende pune të krijojë? Ulja e çmimit të naftës është e domosdoshme që t’iu mbajë juve në treg. Nëse të rritet kostoja e prodhimit dy rrugë ke ose të shkurtosh rrogat e tyre, ose të rrisësh çmimin. Po rrite çmimin del jashtë tregut, po dole jashtë tregut këto do rrinë jashtë pune. Gjërat janë të lidhura zinxhir. Ulja e çmimit të naftës me 300 lekë, ulja e çmimit të energjisë me 35% për industrinë që prodhon dhe sistemi i taksës së sheshtë që do të thotë 9% tatimi i fitimit të korporatës, 9% kontributet shoqërore këto janë masa që do merren menjëherë”, tha Basha.

Që këto hallka të lidhen me njëra tjetrin dhe zinxhiri i shoqërisë të forcohet, kërkohet një pakt kombëtar për ndërtimin e Shqipërisë ndryshe, theksoi Basha.

“Nëna e gjithë kësaj të keqe është asgjësimi i votës së lirë. Nëse vjen qeveria jo me votën e qytetarët, por me votën e krimit nuk do t’ia dijë për qytetarët. Kjo duhet të marrë fund. Nuk shkohet kështu në Europë. Kush na thotë të kundërtën na gënjen, na mashton, s’ka rëndësi në çfarë gjuhe na e thotë”, tha Basha.

16 Shkurti do të jetë mundësia e kujtdo për të dhënë kontributin e tyre në ndërtimin e një të nesërme më të mirë dhe për t’u bërë zot në shtëpinë e tyre, përfundoi kreu i Partisë Demokratike./abcnews.al

BASHA-SINKRON.mpg_snapshot_00.08-1280x720.jpg
ent ela15:10 | 11/03/2019

Në një takim me qytetarët e Korçës, kreu i opozitës, denoncon Kryeministrin Rama dhe kryebashkiakun e Korçës, Kristaq Filo për ndërtimin e një termocentrali. Siguron korçarët se taksa e naftës do të hiqet për të mbijetuar biznesi i vogël dhe u bën thirrje të bashkohen në protestën e 16 marsit në kryeqytet.

 E nisi javën me entusiazëm. Në një takim me qytetarët e Korçës paraditen e së hënës, kryetari i të djathtëve, Lulzim Basha akuzon qeverinë Rama, Niko Peleshin dhe kryetarin e Bashkisë, Kristaq Filo për  termocentralin pranë një zone të banuar të qytetit.

“Qeveria duhet të ketë frikë nga qytetarët dhe jo qytetarët nga qeveria. Qindra ton karbon për mushkëritë e korçarëve. TEC në Korçë, janë gati t’ju helmojnë ju dhe fëmijët tuaj. Këta janë hajdutë dhe kriminelë dhe duhen larguar një herë e më parë. U përgjigjëm me djegjen e mandateve parlamentare se nuk pranonim të ishim më fasadë. Ju nxin jetën qytetarëve të taksës më të lartë të naftës në rajon dhe Europë.  I kemi dhënë fund kësaj Asambleje të krimit. Më 16 mars është ora juaj të mërrni vendimin.

Të rinj të pasigurt. Kurrë nuk e kam parë këtë gjendje kaq të vështirë, as Korçën më të revoltuar. Korçarët kanë vendosur të jenë të zotë në shtëpinë e tyre. Çdo 10 lekë që qeveria ka derdhur në Korçë 5 i ka vjedhur. Me Ramën nuk ka integrim në BE. Qeveri që i shërben krimit dhe kriminelëve. Me Ramën ka vetëm grabitje dhe vjedhje në kurrizin tuaj”.

Basha bisedoi edhe me përfaqësues të biznesit të vogël mbi çmimin e lartë të naftës  që sipas tyre  po i rëndonë ata.

“Ulja e çmimit të naftës, ulja e çmimit të energjisë, vetëm një taksë 0.5% për biznesin, nuk bëhen realitet pa larguar qeverinë e kapur në vjedhje”.

Kreu i bluve premton se do të ulë çmimin e energjisë dhe se do të ndërmerren politika në interes të biznesit të vogël.

“Ulja e çmimit të energjisë për biznesin e vogël do të jetë 20%. Ulja e çmimit të energjisë do t’ju krijojë mundësinë që të mbani biznesin. Të punësoni edhe dikë tjetër dhe të mos mbyllni biznesin. Me xhiro nën 140 milionë lekë të vjetra në vit do të klasifikohet si biznes i vogël.

Do të përjashtohet nga TVSH dhe do të paguajë vetëm një taksë lokale dhe qëndrore bashkë. 0.5% të xhiros vjetore. Me këtë taksë do të shlyhesh të gjitha detyrimet ndaj shtetit. Do të vendosësh një pullë këtu në xham dhe prania e çdo inspektori do të kondiderohet e paligjshme. Këto masa i marrim për të përmirësuar klimën e biznesit si punësuesi më i madh”.

Heqja e ‘taksës Rama’, do të favorizojë bizneset dhe qytetarët, deklaron Basha.

“Gjendja e biznesit ka ardhur duke u përkeqësuar. Do të heqim “Taksën Rama” mbi naftën me 300 lek që do të japë efekt të menjëhershëm tek biznesi dhe qytetarët. Çdo familje që ka një makinë dhe harxhon mesatarisht 100 litra naftë në muaj, kursen 30 mijë lek. Për biznesin e vogël, për një kamionçinë, kursimi shkon në 90 mijë lek në muaj, vetëm nga ulja e çmimit të naftës. Për biznesin e madh kursimi shkon deri në 700 mijë lekë të reja. Vetëm ulja e çmimit të naftës do të sjellë energji të reja në ekonomi. Do të ulë koston, do të rrisë fuqinë blerëse të qytetarëve do të rrisë çmimin dhe qarkullimin”.

Për përmirësimin e kësaj situate, kreu i djathtë u bën thirrje korçarëve të bashkohen në protestën e 16 Marsit.

“Duhet të heqim pengesën. Thirrje për më 16 mars Premtoj se kjo nuk do mbarojë vetëm me largimin e Ramës, por të gjithë qeverisë. Shembjen e qeverisë që bën pakt me krimin dhe oligarkinë”. /abcnews.al

KLOSI-ANULON-TECIN-E-KORCES.mpg_snapshot_01.39-1280x720.jpg
ent ela13:46 | 11/03/2019

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit nuk jep leje mjedisore për TEC-in me avull, që ishte parashikuar të ndërtohej në zonën e Korçës. Ministri Blendi Klosi deklaroi se anulimi erdhi për shkak se projekti nuk përmbushte standardet e kërkuara europiane.

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit në bashkëpunim me Agjencinë Kombëtare të Mjedisit refuzojnë të japin lejen mjedisore për TEC-in, që do të ndërtohej në zonën e Korçës. Lajmin e bëri të ditur ministri Blendi Klosi i cili theksoi se ky projekt nuk përputhej me standardet europiane.

Blendi Klosi, ministër i Turizmit dhe Mjedisit: “AKM refuzoi të jepte leje mjedisore për TEC-in e ri me avull në Korçë, pasi opinioni publik nuk e pranoi, asnjë ekspert mjedisor nuk garantoi raport të drejtë me mjedisin , asnjë ekspert nuk arriti të verifikonte standardet dhe vendimarja e e AKM ishte kundra këtij TEC-i, se ai nuk përputhej me standardet europiane”.

Ministri Klosi në fjalën e tij tha se nuk është kundër projekteve të TEC-eve apo guroreve, por është në mbrojtje të shëndetit të qytetarëve.

Blendi Klosi, ministër i Turizmit dhe Mjedisit: “Shoqëria ka filluar të reagojë, kuptojë dhe menaxhojë krejt ndryshe zhvillimin e mjedisit. Nuk jemi kundër zhvillimit të guroreve e binzesit, por kemi detyrë parësore të mbrojmë jetën e qytetarëve”.

Deklaratat ministry Klosi i bëri gjatë analizës vjetore të punës së Inspektoriatit të Mjedisit, Pyjeve dhe Ujërave si dhe gjatë objektivave për sezonin turistik 2019. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono