korce

korca-protesta.jpg
nev ila10:18 | 16/06/2019

Procedohen penalisht 3 shtetas për veprat penale “Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik”, “Goditjet për shkak të detyrës” dhe “Prishja e qetësisë publike”.

Policia e Korçës, bazuar në pamjet filmike dhe raportet e shërbimit, të protestës së zhvilluar në datë 15.06.2019 në vendin e quajtur “Kthesa e Cangonjit”, filloi procedimin penal ndaj shtetasve M.H, 34 vjeç; S.S, 34 vjeç dhe E.L, 37 vjeç, banues në Korçë.

Këta shtetas, në momentin kur ka kaluar eskorta e Kryeministrit,  kanë kundërshtuar punonjësit e policisë, duke hedhur në drejtim të tyre sende të forta, si dhe kanë prishur rendin dhe qetësinë publike.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprime të mëtejshme./ABC News Albania 24/7

muzeu-korce-1280x705.jpg
ent ela14:40 | 14/06/2019

Dy prej muzeve më të rëndësishëm të Korçës, Shkolla e Parë Shqipe, dhe Muzeu Arkeologjik janë mbyllur për shkak të dëmeve që kanë pësuar nga tërmeti. Ato do të hapen për vizitorët vetëm pasi të vlerësohen të parrezikshme.

Muret janë çarë nga lëkundjet e tërmetit. Godinat konsiderohen në rrezik shembje. Për këtë arsye iu është vënë kyçi.

Dy prej muzeve më të rëndësishëm të Korçës,Shkolla e Parë Shqipe, me statusin e Muzeut Kombëtar të Arsimit dhe Muzeu Arkeologjik kane mbyllur dyert për vizitorët, për një afat të pacaktuar.

Vlerësimi i grupeve të ekspertëve ka konstatuar dëmtime të strukturave mbajtëse,harkime dhe çarje muraturash, tek të dy objektet, të ndërtuara në shekullin e 19.

Ndërtesat, pas lëkundjeve sizmike mbartin mund te rrezohen çfarë ka detyruar autoritetet përgjegjëse,t’i mbyllin,duke ndaluar hyrjen brenda të vizitorëve.

Ekspertët kanë përfunduar hartimin e projekteve për restaurimin e dy muzeve. Pas kësaj do të vlerësohet mundësia e hapjes së tyre.

Përveç Shkollës së Parë Shqipe dhe Muzeur Arkeologjik,nga tërmeti kanë pësuar dëmtime të riparueshme edhe disa objekte të tjera të trashëgimisë kulturore. /ABC News Albania 24/7

banoret-1-1280x698.jpg
Sej rie20:30 | 07/06/2019

Banorët e fshatit Vidohovë në Korçë, të prekur nga tërmetet e para pak ditëve, janë strehuar në çadra pranë shtëpive të tyre. Ata nuk kanë pranuar të zhvendosen në zonë tjetër ndërsa janë të shqetësuar për ndërtimin e banesave.

Në Vidohovë, fshatin e largët të zonës së Devollit,që vetëm një kodër e ndan nga vija  kufitare me Greqinë, pasojat e tërmetit janë të konsiderueshme. 24 banesa rezultojnë të shkatërruara dhe 37 kanë pësuar dëmtime të mëdha. Banorët e fshatit,bashkë me shtëpitë, humbën edhe gjithë mundin e viteve.

Me kërkesen e banorëve, çadrat u ngritën pranë shtëpive të dëmtuara,pas refuzimit,për tu zhvendosur në një zonë më të sigurt të fshatit. Ushqimi po sigurohet nga menza,që ngriti bashkia, ndërsa kushtet në  çadrat,ku ju duhet të kalojnë natën,janë të përshtatshme. Ndërsa ka kaluar  paniku nga lëkundjet sizmike, banorët e Vidohovës mbeten të shqetësuar, për kohëzgjatjen e ndërtimit të shtëpive.

Kanë frikë se dimri i ashpër mund t’i gjejë në qiell të hapur.  Vala e tërmeteve,pas Korçës dhe Kolonjës,përfshiu edhe Devollin, ku Vidohova ishte fshati, që pësoi më shumë dëme materiale. Komisionet e vlerësimit të dëmeve, po vijojnë evidentimin e çdo banese të prekur nga tërmeti,ndërsa pritet edhe fatura financiare përfundimtare. /ABC News Albania 24/7

banoret-1280x705.jpg
Sej rie18:30 | 06/06/2019

Banorëve të fshatit Floq të Korçës, u ndryshoi tërësisht jeta pasi humbën shtëpitë e tyre nga lëkundjet sizmike. ABC News është rikthyer në zonën që u godit nga fatkeqësia natyrore ku gjithçka është rrënuar. Le të ndjekim materialin e përgatitur nga korrespondentja jonë në Korçë Daniela Zisi.

Toka në Floq, epiqendra e valës së tërmeteve në Juglindje, nuk po gjen qetësi. Edhe pas gjashtë ditësh, lëkundjet sizmike vazhdojnë. Banoret janë në ankth. Me dridhjet nën këmbë presin goditjen e radhës.

Dy lagjet e sipërme të fshatit, aty ku u ndjenë më fort lëkundjet, kanë mbetur si ditën e parë të fatkeqësisë natyrore. Shtëpi të rrafshuara përtokë, mure të çarë dhe pirgje masive gurësh, brenda dhe jashtë tyre.

Banorët të zhvendosur në çadra dhe ambientet e shkollës, orët e ditës i kalojnë mes gërmadhave. Jeta e tyre ndryshoi kaq befasisht dhe  tani gjithçka u zhbë mes rrënojave. Po mundohen t’i kthehen përditshmërisë por pa një çati mbi kokë bëhet gjithmonë dhe më e vështirë.

Bajram Bekolli e kishte ndërtuar shtëpinë pak vite më pare. Por edhe pse e re tërmeti nuk e kurseu. Përjetimet e mëngjesit të 1 Qershorit, i ka ende të forta. Lëkundjet e gjetën në gjumë dhe kur u zgjua nuk donte ta braktiste shtëpinë. Banesa dykatëshe ishte gjithçka donte tu linte trashëgim fëmijëve.

Nuk kanë asnjë plan, se si  dhe ku do t’i kalojnë muajt, derisa shtëpitë e tyre të rindërtohen. Të prekurit nga tërmeti ankohen për mungesa në ushqime dhe veshje për fëmijët. Jetesën në çadra nuk e shohin si zgjidhje afatgjatë. Shumica e banorëve merreshin me bujqësi dhe blegtori. Sot askush nuk ka punë për të bërë.

Komisionet e verifikimit të dëmeve, po vijojnë vlerësimin dhe fatura financiare pritet të mësohet pas dy javësh. Bëhet fjalë për më shumë se 65 banesa të shkatërruara dhe 100 të tilla të dëmtuara. Ndërkohë bashkia e Korçës nuk ka mbledhur Këshillin Bashkiak për të çelur fondin e emergjencave civile./ABC News Albania 24/7

mbledhja-e-emrgjencave-1280x698.jpg
ent ela18:20 | 06/06/2019

Prefekti i Korçës Dhori Spirollari në mbledhjen e shtabit të emergjencave deklaroi se nuk do të lejojë abuzime me vlerësimet e dëmeve për familjet e prekura nga tërmeti. Ndërsa kryebashkiaku Sotiraq Filo, tha se vlera e dëmit në shtëpitë e shkatërruara në këtë bashki shkon deri në 250 milionë lekë të reja.

Në mbledhjen e radhës së shtabit të Emergjencave Civile, prefekti i Korçës Dhori Spirollari ka bërë paralajmërim të fortë për komisionet e vlerësimit të dëmeve, të cilët do të përgjigjen para ligjit, nëse guxojnë të përdorin situatën për përfitime politike.

 “Askush nuk duhet të guxojë të bëjë vlerësime të gabuara të dëmeve për fushatë elektorale, bindje politike apo çdo përfitim tjetër”.

Nga ana tjetër, prefekti i kerkoi Bashkisë së Korçës dhe Kolonjës të marrin me analizë rastet e përplasjeve të raportuara në Floq dhe Qafëzez dhe të marrin masa ndaj punonjësve që kanë abuzuar me detyrën.

Sipas raportimeve të fundit rezultojnë 121 shtëpi të dëmtuara plotësisht, 65 prej tyre në Floq, 34 në Qafëzez dhe 22 në Vidohovë.

Në një deklarate për mediat kryetari i bashkisë së Korçës Sotiraq Filo tha se vlera paraprake e përllogaritur nga komisioni i ekspertëve varion nga 200 deri në 250 milionë lekë të reja për dëmet e shkaktuara kryesisht në fshatin e Floqit, por edhe në fshatra të tjerë të kësaj bashkie.

Filo tha se shumë shpejt do të fillojnë punimet për rindërtimin e shtëpive dhe në të njëjtën kohë do të përmirësohen kushtet e familjeve që kanë mbetur pa strehë. /ABC News Albania 24/7

korce-1-1280x707.jpg
Sej rie17:30 | 05/06/2019

Në ditën e pestë pas tërmeteve që tronditën disa fshatra të Korçës, situata vijon të paraqitet e vështirë, pavarësisht ndihmës së strukturave shtetërore. Banorët ankohen për shërbimin e ekipit mjekësor dhe ushqimet.

Një banor i Qafëzezit po debaton me mjekët e zonës pasi pretendon se nuk ka marrë ndihmën e shpejtë nga ekipi mjekësor.

Mjeket thonë të kundërtën.

Familjet që jetojnë në çadra ose në ambiente të tjera të përshtatura për strehim ankohen se ushqimet u vijnë në pako dhe nuk mund t’i gatuajnë.

Banoret thonë se kjo situate nuk mund të vazhdojë gjatë.

Në Qafzez janë 19 shtëpi të pabanueshme dhe 71 të dëmtuara lehtë nga tërmeti i pesë ditëve më parë.

Mesditën e së mërkurës Kryeministri Edi Rama ishte në një tjetër zonë të prekur nga tërmetet në fshatin Floq. Rama takoi banorët të cilët janë strehuar në çadrat e emergjencave civile./ABC News Albania 24/7

termeti-korce-1.jpg
nev ila15:00 | 05/06/2019

Kryeministri Edi Rama ka vizituar mesditën e sotme familjet e prekura nga tërmetet në fshatin Floq dhe që janë strehuar në çadra. Në ditën e pestë pas tërmeteve që tronditën zonën e Korçës, e kryesisht disa fshatra të saj, situata pavarësisht ndërhyrjeve të strukturave të Emergjencave Civile dhe strukturave të tjera shtetërore, po vështirësohet për banorët që jetojnë në çadra.

Paraditen e sotme mësohet se ka patur tensione midis banorëve të zonës së Qafëzezit dhe stafit të infermiereve. Banorët thonë se nuk kanë marrë ndihmën e shpejtë dhe të sëmurët, sipas tyre, janë transportuar në ambulance nga vetë familjarët.

Banorët e kësaj zone thonë se po jetojnë si në mesjetë, pasi kane dita 5 në çadra. “Jemi me fëmijë të vegjel, pa kushte, ushqimet na vijnë me pako nuk i gatuajmë dot, do i hedhim”, janë shprehur ata paraditen e sotme.

/ABC News Albania 24/7

 

 

xhacka-1280x707.jpg
ent ela17:00 | 04/06/2019

Çdo banesë e shembur ose e dëmtuar nga lëkundjet sizmike në Korçë do të rindërtohet. Deklarata u bë nga Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka e cila vizitoi ditën e sotme familjet e prekura nga tërmeti në fshatin Floq.

Pasditen e së martës ministrja e Mbrojtjes vizitoi familjet e prekura nga tërmeti që janë strehuar në çadra dhe në shkollën e fshatit Floq.

Ajo garantoi banorët se do të rindërtohen shtëpitë e rrënuara dhe do të dëmshpërblehen familjet për të riparuar shtëpitë me dëmtime të lehta.

Ditët në vijim do të përmirësohen edhe kushtet në ambjentet e përshtatura për strehim tha Xhaçka.

Më herët Xhaçka mori pjesë në mbledhjen e shtabit të emergjencave ku kërkoi koordinimin e institucioneve vendore për t’u ardhur në ndihmë banorëve.

Në total janë 95 banesa të shkatërruara dhe 212 banesat me dëmtime të lehta nga lëkundjet e forta sizmike. /ABC News Albania 24/7

korca-2.jpg
G. P.10:35 | 04/06/2019

Pjesa më e madhe e familjeve të dëmtuara nga tërmetet në zonën e Floqit janë zhvendosur nga çadrat, në shkollën e fshatit dhe në dy qendra sociale në Korçë. Ata kërkojnë rindërtimin e shtëpive, ashtu siç u premtoi kryeministri Edi Rama.

Disa prej banorëve të zonës së Floqit janë zhvendosur nga çadrat në ambientet e shkollës së fshatit dhe në dy qendra sociale të Korçës. Janë të kënaqur me kushtet e ofruara aty, por mendjen e kanë tek shtëpia e shembur nga lëkundjet e forta sizmike.

Kurse pjesa tjetër e banorëve ndodhen ende në çadra. Furnizimi me ushqime  nuk u ka munguar, por presin që shtëpitë e tyre të rindërtohen sa më shpejt.  Familjet që u është dëmtuar më pak banesa janë kthyer në shtëpi. Lëkundjet në Korçë ende vazhdojnë, por bilanci i dëmeve mbetet i njëjtë./ABC News Albania 24/7

SINKRON-SPIROPALI.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
ent ela17:40 | 03/06/2019

Ministrja e Shtetit dhe njëkohësisht deputete e PS në Korçe Elisa Spiropali ka takuar banorët që kanë mbetur të pastrehe nga tërmetet. Spiropali tha se situata është shumë e vështirë, por të gjitha institucionet janë në këmbë për tu’ ardhur në ndihmë familjeve.

“Situata është e vështirë po ne do mundohemi që me ekipet tona të jemi në gatishmëri që të vlerësohet dhe të shmaget rreziku i shembjes së banesave. Fatmirësisht nuk ka pasoja në njerëz. Ne jemi në këmbë të gjithë për të bërë të mundur që qytetarët ta kalojnë sa më lehtë këtë fatkeqësi natyrore”. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono