konfirmim

kpk123.jpg
ad min09:23 | 25/10/2019

KPK konfirmon në detyrë prokuroren e Krimeve të Rënda, Sonila Muhametaj. Prokurorja Muhametaj është një nga prokurorët “rebelë” që kundërshtoi që të pranonte shortin e paligjshëm për të dhënë pretencën për grupin e Emiljano Shullazit.

Për këtë arsye Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme Arta Marku pasi vendosi masë disiplinore ndaj prokurorëve që refuzuan shortin, e transferoi Sonila Muhametajn në prokurorine e Pukës.

Por ky transferim u refuzua nga Gjykata Administrative./abcnews.al

cakaj-haavisto.jpg
nev ila18:04 | 02/10/2019

Finlanda ka konfirmuar mbështetjen e saj për hapjen e negociatave për anëtarësim e Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

Qëndrimin e qeverisë finlandeze e shprehu ministri i jashtëm Pekka Haavisto, gjatë takimit që zhvilloi në Tiranë me ministrin në detyrë për Evropën dhe punët e jashtme Gent Cakaj.

Janë të ndryshme e të shumta temat që e kanë sjellë në Tiranë ministrin e jashtëm të Finlandës por më e rëndësishmja është marrja e një po-je zyrtare të qeverisë që përfaqëson për hapjen e negociatave të Shqipërisë në Tetor me Bashkimin Evropian.

“Ne mendojmë që Ballkani Perëndimor nuk është në qoshe të largët, është në qendër të Evropës dhe ne i mbështesim bisedimet që po zhvillohen me Serbinë dhe Malin e Zi dhe tani duam që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të nisin bisedimet. Sigurisht ne nuk jemi të vetëm në marrjen e vendimit. Duam që vendimi të merret me unanimitetin e të gjitha shteteve anëtare”, deklaroi Haavisto.

Ministri në detyrë për Evropën dhe punët e jashtme Gent Cakaj u shpreh edhe Komisioni Evropian e ka të qartë që Shqipëria i ka përmbushur mjaftueshëm detyrimet e saj për nisur procesin e bisedimeve për anëtarësim.

Në konferencën e përbashkët për shtyp ministri në detyrë Cakaj nënvizoi se bisedimet me ministrin Haavisto u ndalën dhe tek procesi i liberalizimit të vizave për Kosovën, ku të dy ministrat nënvizuan edhe nevojën urgjente për përmbyllen e këtij procesi në mënyrë që qytetarët e Kosovës të lëvizin si të gjithë qytetarët e vendeve të Rajonit. /ABC News Albania 24/7

kpa-123.jpg
ad min09:21 | 13/09/2019

Gjyqtari i Gjykatës Administrative Gentian Medja është konfirmuar në detyrë nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit. Ndërkohë, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkoi gjyqtarin e Apelit për Krime të Rënda Gjovalin Përnoca, për shkak të problemeve me pasurinë.

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka vendosur të lërë në fuqi vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për gjyqtarin e Gjykatës Administrative Shkalla e Parë Tiranë Gentian Medja, duke e konfirmuar ne detyrë.

Komisioneri Publik, e kishte ankimuar me herët me argumentin se hetimi për aftësitë profesionale nuk ishte bërë i plotë nga KPK-ja. Pas provave të sjella nga gjyqtari Medja, Komisioneri Publik, kërkoi konfirmimin në detyrë. Ky është vendimi i dytë pozitivë i dhënë nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit, pas atij të Nertina Kosovës.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin e Gjykatës së Apelit për Krime të Rënda, Gjovalin Përnoca. Vettingu për gjyqtarin u bë për të tre kriteret e rivlerësimit, pasurinë, pastërtinë e figurës dhe aftësitë profesionale.

Gjatë hetimit, KPK-ja kishte konstatuar një sërë problematikash në lidhje me pasurinë e gjyqtarit. Gjovalin Përnoca kishte një karrierë të gjatë në sistemin e  drejtësisë. Që nga viti  2003, Përnoca është zgjedhur gjyqtar i Gjykatës së Apelit për Krime të Rënda, detyrë të cilën e ka ushtruar tashmë prej 15 vitesh.

/ABC News Albania 24/7

konfirmim-ne-detyre.jpg
ad min11:41 | 31/07/2019

Kreu i Prokurorisë së Apelit për Krime të Rënda Altin Dumani ka kaluar me sukses sitën e Vettingut. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi që ta konfirmojë në detyrë, kandidatin potencial për drejtues të SPAK. Dumani është renditur i pari në listën e Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konfirmoi në detyrë drejtuesin e Apelit të Krimeve të Rënda, Altin Dumani.

KPK e zhvilloi hetimin në tre 3 kriteret e vlerësimit, ligjshmërinë e pasurisë, pastërtinë e figurës dhe aftësitë profesionale. Ku në të tre kriteret e vlerësimit Altin Dumani rezultoi të ishte i pastër.

Dumani është njëherazi kandidat për Strukturën e Posaçme Antikorrupsion, duke ju referuar kriterit të aftësive profesionale Këshilli i Lartë i Prokurorisë e ka renditur atë të parin në listë, duke ngritur dyshime se Dumani do të jetë edhe kreu i ardhshëm i SPAK.

Ajo që ishte e habitshme gjatë seancës dëgjimore për kreun e Apelit për Krime të Rënda  ishte reagimi i Theo Jacobs vëzhgues i Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, që njihet për “dorën e hekurt”.

Jacobs nuk bëri asnjë pyetje dhe u shpreh se Dumani ishte me fat. Nga 15 kandidatët e SPAk deri më tani kanë kaluar Vetting 10 prej tyre, prej të cilëve vetëm Besnik Muçi është i akimuar nga Komisioneri Publik.

Ndërsa 5 kandidatët e tjerë për të cilët Komisioni i Pavarur i Kualifikimit e ka përfunduar hetimet por do ti njoh ata me rezultatet në Shtator. Kandidatët e Strukturës së Posaçme Antikorrupsion që nuk kanë kaluar akoma në sitën e vettingut janë, Elisabeta Imeraj, Anton Martini, Doloreza Musabelliu, Ndini Tavani dhe Anita Jella./ABC News Albania 24/7

votimet.jpg
ad min15:31 | 19/07/2019

Pas bashkisë së Durrësit, procesi i konfirmimit të fituesve të 30 Qershorit ka vijuar edhe në disa rrethe të tjera. Gjykata e Elbasanit ka njohur si kryebashkiak të Prrenjasit Nuri Belbën si dhe ka konfirmuar si fitues në Belsh Arif Tafanin.

Në Vlorë, gjykata ka njohur si kryebashkiak të Selenicës kandidatitn socialist, Pëllumb Binaj, ndërsa gjykata e Shkodrës ka konfirmuar Fran Tucin në krye të bashkisë së Fushë Arrëzit. Edhe Gjykata e Krujës ka njohur si fitues Artur Bushin.

Deri më tani, më shumë se gjysma e fituesve janë certifikuar nga gjykatat, ndërsa të tjerat janë ende në proces. Për 5 bashki pritet si fillim të shprehet Kolegji zgjedhor, pasi ka pasur ankimim nga Bindja Demokratike./ABC News Albania 24/7

70853Bashkimi.jpg
ad min11:54 | 03/07/2019

Komisioni Evropian ka rrëzuar kërkesën e Holandës që i kërkoi Bashkimit Evropian aktivizimin e mekanizmit të pezullimit të lëvizjes së lirë në zonën Shengen për qytetarët e Shqipërisë. Arsyeja e këtij vendimi është se nuk plotësohen rrethanat për të pezulluar vizat për vendin tonë.

Shqiptarët do të vazhdojnë të udhëtojnë të lirë drejt Holandës. Nuk do të ketë rikthim vizash. Qëndrimin e Komisionit e bën të ditur Gazetarja e ABC News në Bruksel Erisa Zykaj sipas të cilës:

“Pas një vlerësimi të kujdesshëm të përmbajtjes së njoftimit të marrë nga Holanda dhe bazuar në informacionin në dispozicion dhe të dhënat përkatëse, Komisioni konsideron se në situatën aktuale, rrethanat për të aktivizuar mekanizmin e pezullimit të vizave nuk plotësohen. Komisioni Evropian  do të vazhdojë të monitorojë nga afër përmbushjen e standardeve të liberalizimit të vizave për Shqipërinë, si dhe për vendet e tjera që përfitojnë nga udhëtimi pa viza”.

Ky vendim i Komisionit Evropian është publikuar në Twitter edhe nga ambasadori i BE në Shqipëri Soreca.

“Pas një vlerësimi të kujdesshëm të përmbajtjes së kërkesës së ardhur nga Holanda dhe bazuar në informacionin e disponueshëm e të dhëna të rëndësishme, Komisioni Evropian vlerëson se në situatën aktuale, nuk ekzistojë rrethanat për të aktivizuar mekanizimin e pezullimit të vizave”, shkruan Soreca.

Menjëherë pas vendimit te Komisionit Evropian ka reaguar dhe kryeministri Edi Rama ne twitter sipas të cilit refuzimi i kërkesës së qeverisë holandeze erdhi pasi Shqipëria nuk ka shkelur asnjë kriter.

“Ja dhe vizat s’u rikthyen siç predikuan e trumpetuan lajmësit e qametit që s’ndodhi”, shkruan Rama.

Komisioni Evropian e nisi më 5 Qershor vlerësimin për pezullimin e vizave për Shqipërinë bazuar në kërkesën nga qeveria e Holandës, në vijim të rezolutës së aprovuar nga Parlamenti i Holandës./ABC News Albania 24/7

psg.png
ad min22:05 | 25/05/2019

Tomas Tuchel konfirmohet si trajner i Paris Saint Germain-it edhe për sezonin e ardhshëm. Gjermani rinovoi kontratën me klubin francez, pavarësisht nga dështimet dhe polemikat.

Spekullimet ishin të shumta, por klubi nuk u nxitua. Tomas Tuchel do të vazhdojë të jetë trajner i Paris SG, të paktën edhe sezonin tjetër, pasi u konfirmua dhe iu dha zgjatje e akordit në kryeqytetin e Francës.

Komunikata e klubit ishte e thjeshtë dhe e drejtpërdrejtë: Tomas Tuchel rinovon kontratën deri në 30 qershor 2021!

Mendohej se gjermani 45-vjeçar mund të shkarkohej menjëherë në fund të një sezoni tepër të vështirë, dhe që përfundoi si mos më keq, me humbjen 1-3 në fushën e Reimsit, në ndeshjen mbyllëse të kampionatit.

Ishte edhe ndeshja ku Kilian Mbape humbi shansin për të fituar Këpucën e Artë, duke shënuar vetëm një gol, ndërsa i duheshin katër për të barazuar Mesin.

Tuhelit iu dha besim nga presidenti i klubit, Naser Al Helaifi, pavarësisht nga eleminimi tronditës në Champions, kur pas fitores 2-0 në Angli, PSG-ja u mund 1-3 në Francë nga Mançester Junajtid, që në turin e dytë.

Po ashtu, parizienët pësuan një dështim të rëndë në finalen e Kupës së Francës, kur u mundën me penallti nga Rena. Ishte pikërisht ndeshja, në të cilën Mbape u përjashtua me karton të kuq, duke lënë ekipin me 10 vetë.

Ishte edhe sfida kur Nejmar e humbi edhe më shumë mendjen, duke goditur me grusht një tifoz, dhe duke marrë dënimin nga Disiplina për gjestin e tij. Kjo disfatë nxorri në sipërfaqe çarjen mes dy yjeve, pasi Nejmari kritikoi sjelljen e të rinjve, pra edhe të Mbapesë.

Tuhel, pranoi të rinovonte edhe pse është i ndërgjegjshëm, madje e ka deklaruar publikisht, se dy superlojtarët edhe mund të largohen.

Trajneri pritej të shkarkohej edhe për përplasjen e ashpër me presidentin Al Helaifi, në tunelin e stadiumit të Lilës, pas humbjes 1-5, ndërsa kërkoi më shumë pushtet për të vendosur mbi lojtarët.

U arrit deri aty sa e përditshmja “L’Ekip” deklaroi se Tuhel u rebelua ndaj klubit. Gjithsesi, konfirmimi i gjermanit në stol nuk është një përjashtim, sepse sheikët nuk i kanë shkarkuar trajnerët e tyre pas sezonit të parë.

Kështu ndodhi me Ançelotin, Blankun apo Emerin, kështu edhe me Tuhelin, ndërsa shpresa është që të arrihet triumfi në Champions./ABC News Albania 24/7

sokol-stojanii.png
ad min15:23 | 31/10/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konfirmoi në detyrë prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme, Solkol Stojani. Ish-shefi i Drejtorisë se Inspektimit rezultoi i pastër në të tre kriteret e rivlerësimit.

Sokol Stojani, prokuror në Prokurorinë e Përgjithshme kaloi me sukses procesin e Vettingut.

Prokurori rezultoi bindës për komisionin tre anëtarësh të KPK-së në të tre kriteret e rivlerësimit, pasurinë, figurën dhe aftësitë profesionale. Hetimi i thelluar i komisionit të vetingut mbërriti në përfundimin se pasuria e Stojanit ishte e justifikuar, se ai nuk kishte kontakte të papërshtatshme me element të inkriminuar dhe se kishte të gjitha aftësitë profesionale për të vijuar detyrën e prokurorit.

Rezultati pozitiv u paralajmërua në seancën dëgjimore të zhvilluar të martën, ku nuk u relatuan problematika nga ana e tij në ndonjë nga kriteret. Stojani mori raport pozitiv nga ana e ILDKPKI, për deklarim të saktë të pasuriësë së përbërë nga një apartament dhe një automjet. Ai siguroi një certifikatë të pastër dhe u konsideruar i përshtatshëm për vijimin e detyrës edhe nga ana e Drejtorisë për Sigurimin e Informacionit të Kualifikuar. Për Stojanin u relatua një raport pozitiv edhe sa i përket aftësive të tij profesionale.

Prokurori Stojani është prej 10 vitesh pjesë e Prokurorisë së Përgjithme. Së fundmi ai mbante poziconin e kreut të Drejtorisë së Inspektimit, Mbrojtes së Dëshmitarëve dhe Projekteve, detyre nga e cila u lirua me urdhër të kryeprokurores Arta Marku në 19 Shtator 2018, pasi kishte paraqitur doreheqje. /abcnews.al

MBULIM-KPK-ADNAND-XHOLI.mpg_snapshot_00.41-1280x720.jpg
ad min10:36 | 16/10/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi të konfirmojë në detyrë prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme, Adnan Xholi. Procesi i rivlerësimit për të u bazua në të tre kriterët, pasuri, figurë dhe aftësi profesionale.

Prokurori i Prokurorisë së Përgjithshme, Adnan Xholi, kaloi me sukses procesin e vettingut. Shpallja e vendimit për të u parapri nga një konstatim, i pandeshur më herët në seanca të tjera, që nuk la dyshime për vlerësimin final të trupës.

Prokurori Xholi rezultoi i pastër në të tre kriteret e kaluara në filtër nga ana e Komisionit, pasurisë, figurës dhe aftësive profesionale.

Në seancën dëgjimore të zhvilluar në 11 tetor, KPK relatoi certifikatë të pastër të përcjellë për Xholin nga ana e ILDKPKI-së për pasurinë. Ai kishte deklaruar një apartament, një autoveturë dhe 2.5 milionë lekë kursime bashkëshortore.

I bardhë ishte edhe raporti i Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Kualifikuar, ku shprehej përshtatshmëria e tij me vazhdimin e detyrës, për shkak se mungonin kontaktet me persona të papërshtatshëm. Prokurori Xholi siguroi raport pozitiv edhe për aftësitë profesionale.

E vetmja problematike e konstatuar ishte mungesa e likuiditetit për disa shpenzime të kryera prej tij. Vetë Xholi, ish-prokurori i Krimeve të Rënda, tha se në 21 vite karrierë kishte punuar me përkushtim. Ai sqaroi se kishte probleme në metodologjinë e përdorur nga KPK në llogaritjen e shpenzimeve dhe se disa udhëtime të bëra jashtë vendit nuk ishin private, por udhëtime të bëra për shkak të punës dhe kësisoj të paguara nga shteti./abcnews.al

MBULIM-ALMA-BRATI.mpg_snapshot_00.16-1280x720.jpg
ad min12:57 | 14/08/2018

Komisioneri Publik ka ankimuar vendimin e Komsionit të Pavarur të Kualifikimit, për gjyqtaren e Gjykatës së rrethit Gjyqësor Tiranë, Alma Brati. Në vlerësimin e Komisionerit Publik, hetimi i Komisionit të Pavarur të Kualifikimit nuk është i plotë.

Faktet dhe provat e administruara në përfundim të këtij hetimi administrativ për Bratin, kandidate për anëtare e Këshillit të Lartë Gjyqësor, janë të pamjaftueshme për të mbështetur vendimin e marrë nga KPK. Komisioneri i kërkon Kolegji të Posaçëm të Apelimit, që këto mangësi të hetimit të riparohen gjatë shqyrtimit prej tij të çështjes./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono