konfindustria

konfindustria.jpg
G. P.14:07 | 23/09/2018

Shqetësimin për dhënien me koncesion të shërbimit të kontrollit të sistemit të aparateve matës të shitjes së karburanteve e shpreh edhe Konfindustria. Administratori Gjergj Buxhuku thotë se në mungesë të mjeteve të qarta ligjore dhe kontrolluese, shërbimi rrezikon kthimin në monopol.

Aktualisht, sipas Konfindustria-s, abuzimi ndaj qytetarëve dhe bizneseve me volumet në shitje të karburanteve shkon 20 deri në 25 milionë euro/vit.  Me dëmtimin e konkurrencës në treg pasojat mund të jenë më të rënda për qytetarët, bizneset dhe buxhetin e shtetit.

“Pavarësisht zotimit të qeverisë për të ndaluar në muajin Shtator 2018 të praktikave të dhënies së koncesioneve të pakërkuara, përsëri vazhdohet në të njëjtën mënyrë”, deklaron Administratori i Përgjithshëm i Konfindustrias, Gjergj Buxhuku.

Buxhuku kujton se kjo është një kerkese e përsërituar edhe e institucioneve ndërkombëtare si FMN dhe BE./abcnews.al

KONFINDUSTRIA-PER-RRUGET.mpg_snapshot_00.15.jpg
G. P.15:22 | 05/08/2018

Sistemi rrugor në Shqipëri është në gjendje shumë të vështirë. Është ky konstatimi i Konfindustrisë e cila në njoftimin për shtyp sjell një përmbledhje të situatës së rrugëve në jug-lindje të vendit.

Dy zona të rëndësishme të Shqipërisë pothuajse janë të shkëputura nga pjesa tjetër e vendit. Shqetësimi i Konfindustrisë është për rrugën Korçë-Përmet ku duke iu referuar të dhënave tëardhura nga bizneset e zonës, qarkullimi i mjeteve pothuajse është ndalur.

Pasojat janë të rënda për ekonominë, turizmin, bizneset dhe mirëqënien e qytetarëve-raporton konfindustria në njoftimin për shtyp.
Më konkretisht 30 km në rrugën kombëtare 3 Urat–Përmet duke filluar nga pika kufitare hyrese me Greqinë janë të shkatërruara në pjesë të shumta të saj duke u shndrruar në rrezik edhe për sigurinë e jetës –shkruan Konfindustria sipas së cilës shkëmbimet tregtare, turizmi, lëvizjet e biznesit dhe qytetarëve në këtë rrugë dhe me Greqinë janë praktikisht të ndalura.

Për qeverinë aksi rrugor Tri Urat deri në Përmet është në axhendën e investimeve që duhet të realizohen në mandatin e dytë qeverisë. Ky është një projekt i përbashkët me delegacionin Europian./abcnews.al

gjergj-buxhuku-1280x720.jpg
ent ela11:26 | 08/07/2018

Konfindustria vlerëson se shtyrja në kohë nga Bashkimi Evropian për hapjen e negociatave të antarësimit të Shqipërisë, rrezikon uljen e mëtejshme të nivelit të mbështetjes të biznesit prodhues për integrimin. Në një njoftim për shtyp administratori i Konfindustrisë Gjergj Buxhuku sqaron se industritë dhe prodhimi vendor në përgjithësi janë kategoritë që preken më shumë nga integrimi i  vendit në Bashkimin Evropian. Në vëzhgimin e kryer nga Qendra e Studimeve të Konfindustrisë për vitin 2018, mbështetja për integrimin e vendit nga industritë është ulur me afërsisht 5% krahasuar me vitin pararendës. /abcnews.al

KONFINDUSTRIA-PER-RRUGEN-E-KOMBIT-1280x720.jpg
ent ela15:17 | 02/04/2018

Qeveria shqiptare duhet të diskutojë dhe të vendosë me qeverinë  kosovare për strategjinë e mirëmbajtjes dhe përmirësimit të Rrugës së Kombit.

Sugjerimi vjen nga Konfindustria, sipas së cilës vetëm vendimi i përbashkët krijon kushtet bazë për uljen e kostove të mirëmbajtjes, kryerjen e investimeve të munguara, rritjen e efektivitetit ekonomik të shfrytëzimit të saj, duke prodhuar mirëqenie të prekshme për gjithë shqiptarët.

Administratori i Konfindustrisë Gjergj Buxhuku përmes një njoftimi për shtyp thotë se; “zgjidhjet e njëanshme dhe që nuk parashikojnë të gjithë ndikimet ekonomike, politike, shoqërore në shkallë vendi dhe krahine, rrezikojnë të ulin ndjeshëm vlerën strategjike të investimit dhe të prodhojnë pasoja të rënda për biznesin dhe qytetarët, përfshirë edhe ngjarje të papranueshme sikurse ato të Tunelit të Kalimashit.” /abcnews.al

 

fmn-1280x656.jpg
G. P.18:27 | 18/03/2018

Kritikat e Fondit Monetar Ndërkombetar për projektin “1 miliardë euro” Konfindustria i cilëson të vonuara, pasi sipas saj, qeveria shqiptare e ka bërë fakt me dy projekte me vlerë rreth 500 milionë euro që do të financohen përmes partneritetit publik-privat. Administratori i Përgjithshëm i Konfindustrias, Gjergj Buxhuku, përmes një njoftimi për shtyp thotë se FMN si këshilluese zyrtare e qeverisë për qëndrueshmërinë e treguesve makroekonomike duhet të ishte shprehur në mënyrë shumë më të qartë dhe pikërisht në kohën e shpalljes të strategjisë “1 miliard euro” pothuaj 1 vit më parë. Vonesën në kohë të ndërhyrjes së FMN, Konfindustria e krahason me rolin e saj në ngjarjet tragjike të piramidave financiare të viteve ‘90 të shekullit të kaluar./abcnews.al

konfindustria-1280x623.jpg
G. P.12:39 | 04/03/2018

Konfindustria do t’i kërkojë zyrtarisht qeverisë shqiptare shtyrjen e zbatimit të tatimit të vlerës së shtuar mbi kategorinë e biznesit të vogël të parashikuar në 1 Prill 2018. Shtyrja e afatit këshillohet të jetë fillimi i vitit 2019. Në një njoftim për shtyp, Konfindustria sqaron se shtrirja e TVSH-së mbi biznesin e vogël me qarkullim vjetor mbi 2 milionë/lekë nuk duhet të ndërmerret si një akt i veçuar, por pjesë e një procesi të mirë studiuar.
Në rast të kundërt, pasojat do të jenë mbyllja e disa mijëra biznesesh të vogla, që do të kërkojne mbështetje sociale papunësie nga buxheti, monopolizim sektorial, rrezikim masiv të prodhimit vendor, që punon me cikël të mbyllur për tregun e brendshëm dhe favorizim i prodhimeve të importit./abcnews.al

vlcsnap-error811-1280x720.jpg
us er13:51 | 30/11/2017

Konfindustria i ka kërkuar Kuvendit të shmangë favorizimet në turizëm, duke propozuar të ndryshohet projektligji për paketën fiskale 2018. Me ligjin aktual, investitorët turistike mund te marrin statusin e privilegjuar, nëse vlera e investimit është mbi 50 milion euro. Konfindustria kujton se projektligji parashikon vleren e investimit ne 8 milion euro. Përmes një njoftimi për shtyp, administrator i Konfindustrisë, ka kërkuar të shmangen diferencimet, duke theksuar se po prishen rregullat e konkurences se lire ne turizëm. Privilegjet fiskale, sipas tij, duhet të ndalen në përjashtimin nga tatim-fitimi dhe dividendi për jo më shumë se 10 vjet./abcnews.al

vlcsnap-error048.jpg
us er15:14 | 12/11/2017

Konfindustria shpreh shqetësimin për mungesën e plotë në projektbuxhetin 2018 të studimeve të vlefshmërise ekonomike, si domosdoshmëri për perzgjedhjen e projekteve të investimeve kapitale në interesin më të mirë publik nga Kuvendi i Shqipërisë. Përmes një njoftimi për shtyp, vlereson se mungesa e projekteve të përgatitura nga institucionet shtetërore dhe mbështetja tërësore në propozimet e “pakërkuara” të sektorit privat, krijon kushtet për vendimarrje populiste në përfitim të ngushtë politik, jep mundësinë ligjore për shpërdorim dhe korrupsion. Sipas Konfindustrisë është e papranueshme pranimi pa studim të plotë të efektivitetit ekonomik i financimit në formen PPP i projektit të Rrugës së Arbërit, pasi mobilizimi i afërsisht 300 milionë eurove janë shtim i borxhit të lartë publik të sotëm./abcnews.al

vlcsnap-error222-1.jpg
us er15:23 | 05/11/2017

Konfindustria ka kërkuar zyrtarisht pranë Kuvendit të Shqipërisë, që projektligji për nxitjen e investimeve në sektorin turistik ti nënshtrohet disa ndryshimeve thelbësore. Kushti kryesor për të përfituar favorizime fiskale me ndërtimin e resorteve dhe hoteleve turistike, duhet të jetë vlera e investimit jo më e vogël se 50 milionë euro. Kusht i cili mungon në propozimin e paraqitur nga ekzekutivi në paketen fiskale 2018, sipas administratorit të Konfindustrisë Gjergj Buxhuku.
Për Konfindustrinë, favorizimet fiskale të parashikuara në projektligjin e paraqitur nga ekzekutivi rrezikojnë të demtojnë:- konkurencën ndërmjet operatorëve, – janë kosto financiare të paarsyeshme për interesat e pushtetit vendor dhe janë burim subjektivizmi dhe korrupsioni në dëm të interesit publik në afatgjatë.
Propozimi i mësipërm është pjesë e paketës prej 16 kërkesash të Konfindustrisë drejtuar Kuvendit të Shqipërisë në diskutimet për buxhetin e vitit fiskal 2018./abcnews.al

22894578_10212564886736104_1377331847_n.jpg
us er16:44 | 28/10/2017

Shtrirja e tatimit mbi vlerën e shtuar mbi kategorite e biznesit te vogel te mos ndermerret si nje akt i vecuar, por te jete pjese e nje procesi te mirestudjuar profesional. Është kjo këshilla që i jep Konfindustria qeverisë me argumentin se luhatjet dhe ndryshimet e shpeshta te qendrimeve zyrtare per menyren e zbatimit te TVSH tregojne pikerisht mungesen e nje strategjie profesionale te domosdoshme paraprake. Sipas konfindustrisë pasojat me te renda do te jene mbyllja e disa mijra biznesesh te vogla, qe do te kerkojne mbeshtje sociale papunesie nga buxheti, mbeshtetje e paster per monopolizim sektorial dhe mbi te gjitha rrezikim masiv te prodhimit vendor. Veshtiresia objektive e menaxhimit nga institucionet fiskale pergjegjese te skemes se zgjeruar te TVSH, mund te prodhoje problematika per buxhetin e shtetit deklaron Buxhuku sipas të cilit do të ndikojnë në rritjen e abuzimeve dhe korrupsionit.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono