konference

ilir-meta-berlin.jpg
Sej rie14:45 | 09/06/2019

Një ditë pasi njoftoi se kishte vendosur të ç’dekretonte datën e zgjedhjeve të 30 Qershorit, burime pranë Presidentit të Republikës bëjnë të ditur se kreu i shtetit do japë argumentimin e aktit të tij përmes një konferencë të posaçme për mediat të hënën në orën 08.00.

Në njoftimin e të shtunës pasdite kreu i shtetit shprehej se vendimin e mori në kushtet e thellimit të krizës politike në vend e duke mos parë reflektim nga asnjëra pale politike, e duke marrë parasysh nevojën e ç’tensionimit urgjent të situatës dhe të rrezikut të përshkallëzimit të paparashikueshëm të konfliktit në vend./ABC News Albania 24/7

 

 

konferenca.jpg
G. P.16:21 | 03/05/2019

Në ditën ndërkombëtare të lirisë së shtypit, në Tiranë u mbajt një konferencë për tregun e medias audiovizive. Veç të tjerash në të u paraqitën edhe rezultatet e një sondazhi të departamentit të gazetarisë në Universitetin e Tiranës.

Interneti dhe rrjetet sociale po rivalizojnë ndjeshëm  televizionin në vitet e fundit. Ky ishte një nga gjetjet e sondazhit të realizuar nga Departamenti i Gazetarisë dhe Komunikimit në Fakultetin Histori Filologji në Universitetin e Tiranës.

Rezultatet u publikuan në një tryeze të mbajtur në Ditën Ndërkombëtare të Lirisë së Shtypit. Nënkryetarja e Kuvendit, Vasilika Hysi theksoi se mediat duhet të mbrojnë të drejtat e çdo individi dhe të garantojnë privatësinë e tyre.

Vasilika Hysi: Për të ofruar programe që janë në interesin më të lartë të tyre. Që garantojnë dhe respektojnë të drejtën e jetës private. Të mos lejohen transmetimet që nxisin intolerancë, gjuhën e urrejtjes mes shoqërisë.

Kreu i AMA-s, Gentian Sala deklaroi se ky institucioni  po bën një punë ndryshe në vitet e fundit.

Gentian Sala, kreu i AMA-s: Në punën tonë 5-vjeçare si Autoritet për dy gjëra jam krenar. E para që Autoritetin e kemi futur në një hulli normale pune. E dyta që jam krenar është bashkëpunimi me aktorë jo të rrethit të ngushtë dhe grupeve të interesit, por aktorë në fushën e kërkimit shkencor ku vendin e parë me krenari e them zë Departamenti i Gazetarisë dhe Komunikimit.

Dita ndërkombëtare e lirisë së shtypit përkon këtë vit me 20-vjetorin e themelimit të Autoritetit të Mediave Audiovizive në Shqipëri./ABC News Albania 24/7

sander-lleshaj-me-MIn-Cek.jpg
ent ela13:20 | 08/04/2019

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka dhënë një konferencë të përbashkët për shtyp me homologun e tij Çek, Jan Hamáček.

Në fjalën e tij Lleshaj tha se:

Konfirmojmë angazhimin tonë në luftën ndaj krimit dhe plotësimin e të gjithë kërkesave e reformave që çojnë në integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian”. Integrimi në Bashkimin Evropian është jetike për shqiptarët por edhe për vetë BE-në. Falënderoj Ministrin çek për mbështetjen e tij dhe theksoj se do të intensifikojmë bashkëpunimin në fushën e sigurisë, përmes shkëmbimit të informacionit, e në shumë fusha të tjera”

Ndërkohë Ministri i Brendshëm Çek, Jan Hamáček, ka theksuar mbështetjen e vendit të tij për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

“Ju falënderoj për mikpritjen, kam dëshirë të them se marrëdhëniet tona janë të mira. Jam i gatshëm të vendos firmën time kudo, dhe t’ju siguroj për mbështetjen time në rrugëtimin tuaj drejt BE. Bashkëpunimi ynë është një lajm i mirë për të gjithë”- theksoi Hamáček./abcnews.al

ilir-meta-1.jpg
G. P.11:33 | 19/02/2019

Presidenti Meta kërkon mbështetjen e Gjermanisë për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Po ashtu kreu i shtetit shqiptar, fton biznesin gjerman të investojë në Shqipëri, sidomos në turizëm dhe energjitikë.

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, i kërkon Berlinit zyrtar mbështetjen e tij për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Duke folur në konferencën vjetore të ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme gjermane, kreu i shtetit shqiptar garantoi për qasjen europiane të vendit tonë.

“Shqipëria është anëtare e NATO-s dhe vend kandidat për anëtarësimin në BE. Falë vizionit të kancelares Merkel, të mishëruar edhe në “Procesin e Berlinit”, të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor kanë një aspiratë dhe një destinacion të qartë drejt integrimit europian. Ne shpresojmë se edhe me mbështetjen e paçmuar të Gjermanisë dhe me vullnetin e të gjithë vendeve anëtare, të jemi të gatshëm të çelim negociatat me BE-në Qershorin e 2019-s”.

Kreu i Shtetit shprehu mirënjohjen e thellë për mbështetjen financiare dhe teknike të Gjermanisë

“Sot pas 30 vitesh, i jemi mirënjohës pafundësisht Gjermanisë, jo vetëm për mbështetjen e saj politike në të gjitha proceset demokratizuese dhe europianizuese të Shqipërisë, por edhe për faktin se ajo renditet si donatori i parë në vend, me një asistencë financiare prej më shumë se 1 miliard $, të alokuara për investime madhore në fusha si: energjetika, infrastruktura, turizmi, bujqësia, arsimi profesional, zhvillimi i SME-ve etj”.

Duke e quajtur vendin tonë “thesar të paeksploruar të Mesdheut”, presidenti Meta, ftoi biznesin gjerman të investojë në sektorin e turizmit dhe atë të energjetikës në Shqipëri.

“Është  një oportunitet i artë që investitorët gjermanë të eksplorojnë dhe të investojnë në tregun energjetik shqiptar dhe atë rajonal sepse qeveritë e Ballkanit, me ndihmën edhe të donatorëve të huaj siç është dhe “KfË”, po financojnë projekte të përbashkëta në linjat e transmetimit dhe në sistemin e shpërndarjes, sikurse po synohet krijimi i një “burse energjetike rajonale” në mënyrë që edhe kapacitet e reja prodhuese të penetrojnë në tregun europian”.

Konferenca vjetore e SME-ve është një nga aktivitetet më të rëndësishme politike dhe ekonomike në Berlin, ku marrin pjesë mbi 3500 personalitete të shquara gjermane dhe ndërkombëtare të politikës, botës së biznesit dhe shoqërisë civile./abcnews.al

shqiperia.jpg
G. P.22:46 | 16/11/2018

Në prag të ndeshjes me Skocinë, dolën para mediave trajneri i kombëtares Christian Panucci dhe kapiteni Mërgim Mavraj. Në fjalën e tij trajneri italian nuk i diskutoi tre pikët. Në krahun tjetër, Mavraj tha se gabimet në të kaluarën nuk duhet të përsëriten më.

Kombëtarja shqiptare do të luajë këtë të shtunë ndeshjen ndaj Skocisë e vlefshme për Nations League. Në prag të këtij takimi, trajneri Christian Panucci tha se Shqipëria ka mundësi të shkëlqyera të koleksionojë fitoren.

“Nesër do të mundohemi për të shënuar gol. Në Izrael kemi pasur raste pavarësisht se nuk finalizuam në gol. Shpresojmë për rezultat pozitiv. Gjithmonë kur kam qenë këtu i kam inkurajuar lojtarët e mi. Duhet të ruajmë ekuilibrat dhe do të synohet fitorja. Grezda është stërvitur gjithë javën dhe dje ka kërkuar me luajtur prapë, por unë e kam refuzuar. Ndoj ka prapë disa probleme. Do të rikthehet Shqipëria e fortë. Ju i referoheni gjithmonë ndeshjes me Kosovën dhe Ukrainën. Sigurisht që rezultatet kanë rëndësinë e tyre. Nuk është e vërtetë që skuadra është dorëzuar. Dua të theksoj se performanca më e mirë ka qenë me Izraelin”.

Në lidhje me problemet e skuadrës, Panucci ritheksoi se skuadra duhet të komunikojë më tepër.

“Është e vërtetë që skuadra nuk komunikon shumë në fushë. Këtë e dimë të gjithë. Nëse lojtarët arrijnë ta kalojnë këtë lidhjen e komunikimit do të jetë diçka shumë e mirë. Duhet të shohim nesër sesi do të sillen në fushën e lojës, kjo ka për të ndihmuar shumë në lidhje me rezultatin”.  

Në konferencë doli edhe kapiteni i kombëtares, Mërgim Mavraj, i cili tha se të gjithë lojtarët kanë përgjegjësi në rezultatet negative./abcnews.al

kepucet.jpg
G. P.16:15 | 16/11/2018

Jean-ClaudeJuncker është sërish në qendër të vëmendjes, me videon më të fundit në Tëitter, ku ai shfaqet në një konferencë për shtyp me këpucë të ngjyrave të ndryshme njëra nga tjetra. Pasi një nga asistentet ia vë në dukje, Junker nxiton të shkojë të ndërrohet.

President i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker jo rrallë herë është protagonist i filmimeve të çuditshme, duke u lënë mundësinë të tjerëve që ta akuzojnë për faktin se sa i dhënë është pas alkoolit.

Juncker tashmë është vënë sërish në qendër të vëmendjeve, për shkak se ëshët paraqitur në një konferencë për shtyp me këpucë të ngjyrave të ndryshme njëra nga tjetra. Njëra ka qenë kafe dhe tjetra e zezë.

Një nga asistentet e vë në dijeni për këtë fakt dhe Juncker duket madje më i habitur se ajo. Presidenti i Komisionit Europian nxitoi prapa podiumit për të ndërruar njërën prej këpucëve./abcnews.al

saimir-tahiri.png
G. P.09:16 | 01/11/2018

Saimir Tahiri do të mbajë një konferencë për mediat këtë të enjte. Në një postim në rrjetin social Facebook, ish-ministri i Brendshëm shkruan se sot do të thotë disa gjëra pas 1 vit heshtjeje.

“1 vit heshtje, sot kam disa gjëra për të thënë! Shihemi në 11.oo, live këtu”, shkruan ai. 

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ishte të hënën në Prokurorinë për Krimet e Rënda. Ai depozitoi një provë, të cilën e konsideroi si vendimtare për hetimin e nisur ndaj tij. Mësohet se bëhet fjalë për një akt të drejtësisë italiane që shuan dyshimet e ngritura ndaj tij. Tahiri e paralajmëroi që atë ditë një dalje para mediave./abcnews.al

konferenca.png
ent ela23:09 | 23/10/2018

Hakerët kanë sulmuar ueb faqen e konferencës ndërkombëtare të investimeve, e cila mbahet në Arabinë Saudite, nën organizim të princit të kurorës, Mohammed bin Salman.

Ky i fundit shfaqet në një imazh duke qëndruar në këmbë me një shpatë në duar, ndërkohë që para tij qëndron gazetari i vrarë, Jamal Khashoggi. Pamjet nga ueb faqja e hakuar, shfaqin mesazhin: “Regjimi saudit është njëri nga burimet e financimit të terrorizmit në botë”. Gjithashtu apelohet për sanksione ndaj regjimit saudit.

“Regjimi, i përafruar me SHBA-të, duhet të mbahet përgjegjës për veprimet barbare dhe jonjerëzore, siç është vrasja e qytetarit të saj Jamal Khashoggi dhe mijëra njerëzve të pafajshëm në Jemen”, përfundon mesazhi. Ndërkohë konferenca në Arabi është bojkotuar nga shumë kompani dhe liderë botëror për shkak të vrasjes së gazetarit. /abcnews.al

8ada5fff-4b7d-4e67-97d3-f810ba2725e0-1280x853.jpg
ent ela13:26 | 23/10/2018

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, në një konferencë për shtyp deklaroi se operacioni “Ndëshkimi i të fortëve” po kontrollon individët me “precedentë kriminalë dhe me rrezikshmëri shoqërore”, kudo që ata janë.  Nga ky operacion u arrestuan 300 persona prej 20 shtatorit në çdo cep të Shqipërisë.

Pasi drejtori i Policisë shtetit mbajti shënim kritikën e shefit të Qeverisë Edi Rama, ragoi në një kohë të shkurtuar, duke bërë publike rezultatet e punës së tij.

Ardi Veliu në daljen e dytë para gazetarëve, në po kaq ditë, theksoi se, operacioni “Vol-vo”, ku u zbulua edhe një laborator i përpunimit të heroinës në Has vijon dhe hetimet janë në rrugë të mbarë.

“Që prej nëntorit 2017, kur nisi operacioni “Forca e Ligjit” për skedimin, identifikimin dhe hetimin, një sërë grupesh kriminale janë goditur dhe një numër i konsiderueshëm i anëtarëve të këtyre grupeve sot janë pas hekurave të burgut. Operacioni i orëve të fundit ‘Vol-Vo 4” goditi anëtarët e 4 grupeve kriminale dhe pati një shtrirje në 12 qytete, pa asnjë dekonspirim, megjithë përmasat jo të zakonshme të një operacioni policor, me 1500 efektivë në terren. Për shumë grupe të tjera të skeduara tashmë në hetimet intensive prej shumë muajsh, janë në rrugë të mbarë dhe do të ketë shpejt të tjera rezultate domethënëse në këtë luftë pa kompromis.Sot jam përballë jush dhe qytetarëve, për t’ju informuar dhe bërë me dije rezultatet e para të një tjetër Operacioni me shumë rëndësi, në të cilin është angazhuar Policia e Shtetit në të gjithë territorin e vendit”.

Operacionet e muajve të fundit, çuan në gotitjen e 300 të fortëve, ku gjysma e tyre kishin një urdhër-kërkimi, këmbëtar dhe ndërkombëtar.

“Gjithashtu janë kapur e arrestuar 154 persona për të cilët ka patur një urdhër kërkimi kombëtar dhe 14 të tjerë në kërkim ndërkombëtar, për vepra të ndryshme penale”.

Policia e Shtetit në bashkëpunim me agjencitë e tjera ligjzbatuese kanë kryer kontrolle disa banesa dhe lokalesh, dhe për këtë gjë drejtori Veliu kërkoi ndjesë nëse iu ka shkaktuar shqetësim në ato familje.

“Policia e Shtetit, duke përfituar nga rasti kërkon ndjesë, nëse në ndonjë rast kontrollet e ushtruara në ambiente publike krijojnë shqetësim, por e konsiderojmë më shumë rëndësi vënien para përgjegjësisë ligjore të personave që tentojnë të sfidojnë autoritetin e shtetit, nën petkun e “të fortit”. Nuk ka të fortë përballë autoritetit të ligjit!”

Burime nga drejtoria e policisë së shtetit pohojnë se, nuk janë ndërprerë aksionet për prangosjen e personave të shpallur në kërkim, të cilët prej prej shumë vitesh i fshihen drejtësisë. /abcnews.al

 

rusiiii.jpg
G. P.17:11 | 30/07/2018

Ambasadori rus në Shkup, Oleg Shcherbak, ka kritikuar ashpër Maqedoninë për nismën lidhur me anëtarësimin në NATO. Ai tha gjatë një konferencë se qytetarët e vendit duhet të pyeten në referendum nëse duan që të anëtarësohen në aleancën ushtarake.

Ambasadori nënvizon se nëse Maqedonia bëhet pjesë e makinerisë ushtarake të NATO-s atëherë duhet edhe të llogarisë kundërgoditjen që mund të marrë nëse aleanca e Atlantikut të Veriut do të sulmonte Rusinë.

Sipas tij, NATO është një aleancë ushtarake përgjegjëse për shumë luftëra nëpër botë. Gjatë gjithë kohës, Kremlini me metoda të ndryshme është përpjekur të pengojë anëtarësimin e Maqedonisë në NATO./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono