Komisioni i Ligjeve

komisioni-i-ligjeve.jpg
ad min15:36 | 19/06/2019

Komisioni i ligjeve vijoi procedurat e shkarkimit të presidentit, duke caktuar të hënën si dita kur Ilir Meta mund të japë shpjegimet e tij. Taulant Balla argumentoi se pse Meta kishte shkelur rëndë Kushtetutën, kurse opozita e re parlamentare kërkoi që  shkarkimi të shtyhej për pas zgjedhjeve.

Të hënën, Ilir Meta është i ftuar në Komisionin e Ligjeve të japë shpjegimet e tij kundërshtuese ndaj pretendimeve të socialistëve se ka shkelur rëndë Kushtetutën kur anuloi 30 Qershorin.

“Në rast se Presidenti kërkon që të dëgjohet në Komisionin e Ligjeve, komisioni i krijon mundësinë presidentit të vijë të shprehet pranë këtij komisioni, por gjithsesi kjo është çështje që i përket mbledhjes së radhës”, tha Manja.

Komisioni i Ligjeve miratoi kalendarin për këtë çështje, duke parashikuar që të enjten tjetër të ngrihet nga Kuvendi Komisioni hetimor parlamentar për këtë çështje.

“Do të hartojë një raport për seancën plenare në përfundim të të cilit do t’i kërkojë seancës plenare, ngritjen e një komisioni hetimor parlamentar për të vërtetuar nëse në veprimtarinë e Presidentit të Republikës është shkelur neni 92 i Kushtetutës”, tha Manja.

Në emër të mazhorancës, kreu i grupit socialist Taualnt Balla prezantoi në komision shkeljet e Metës.  Në emër të opozitës së re, ish-këshilltari i Ilir Metës kërkoi shtyrjen e këtyre procedurave.

“Në kontekstin aktual që po kalon shqipëria më duket e nxituar propozimi i një kalendari kaq të shpejtë. Sugjeroj që afatet kohore për shqyrtimin e kërkesës në seancë plenare, për shkak edhe të krizës aktuale që po kalon Shqipëria në interes edhe të axhendës evropiane të Shqipërisë të shtyhet pas zgjedhjeve të 30 Qershorit”, tha Ralf Gjoni.

Kjo kërkesë u refuzua me argumentin se rregullorja e jep vetëm 15 ditë afat Komisionit të Ligjeve për të kërkuar ngritjen e Komisionit Hetimor./ABC News Albania 24/7

LIGJET-ETILDA-REGJIMI-I-TE-BURGOSURVE-1280x720.jpg
ent ela16:44 | 27/11/2018

Komisioni i ligjeve miratoi me votat e mazhorancës ndryshimet ligjore, të cilat vendosin një trajtim të vecantë të të burgosurve për pjesemarrje në organizata kriminale.

Komisioni i ligjeve ka miratuar nen për nen dhe në tërësi ndryshimet e propozuara nga Këshilli i Ministrave “për të drejtat dhe trajtimin e të dënuarve me burgim dhe të të paraburgosurve”.  Në komisionin e zbrazur nga opozita parlamentare, ministrja e drejtësisë Etilda Gjonaj prezantoi ndryshimet që parashikojnë trajtimin e diferencuar të atyre që vuajnë dënim në burgjet e sigurisë së lartë, për pjesmarrje në grup të strukturuar kriminal, organizatë kriminale, bandë të armatosur, organizatë terroriste apo për vepra me qëllime terroriste.

Etilda Gjonaj: “Nëse një person do të arrestohet apo  gjykohet për këto vepra penale, ai do vendoset në regjim të posaçëm me kufizim të të drejtave për të parandaluar kontaktet me grupet kriminale, konfliktet e mundshme me elementë të organizatave kundërshtare si dhe ndërveprimi me të burgosurit që i përkasin një organizatate apo organziatave me të cilat ata bashkëpunojnë”.

Regjimi i posaçëm i të burgosurve parashikon lejimin e një takimi familjar në muaj, apo kryerjen e nëj bisede telefonike në muaj, ndalimin e përdorimit të vlerave monetare, sendeve dhe objekteve që vijnë nga jashtë, kontrollin e korrepsondencës etj. Është Ministri i Drejtësisë ai që pas një periudhe njëvjeçare mund të rivlerësojë ekzistencën apo jo të kushteve për vazhdimin e regjimit të posaçëm për të dënuarit ose të paraburgosurit. /abcnews.al

ARTA-MARKU-RAPORTON-TEK-LIGJET-1280x720.jpg
ent ela21:24 | 11/07/2018

Raportimi vjetor i Prokurores së Përgjithshme të Përkohshme Arta Marku në komisionin e ligjeve, u shoqërua me akuza mbi punën e saj nga deputetët e opozitës. Zgjidhja erdhi nga kreu i komisionit të ligjeve, deputeti socialist Ulsi Manja që mbylli mbledhjen bashkë me debatin e opozitës.

Vendosi të ishte hermetike dhe e nisi me gazetarët, të interesuar për mungesën e evindetuar nga operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit gjatë seancën për të në komisionin e vettingut.

Marku: “Ju lutem mos më bezdisni”.

Por bezdia nuk iu nda prokurores Marku deri në përfundim të mbledhjes së komisionit të ligjeve, ku raportoi mbi gjendjen e kriminalitetit për vitin 2017. Krimet me përqindje më të lartë për vitin e shkuar ishin vjedhja e pasurisë, krimet ndaj rendit dhe sigurisë publike, krimet ndaj regjimit juridik të tokës dhe ato ndaj fëmijëve dhe martesës. Në bazë qarqesh, përqindja më e ulët e kriminalitetit i përket Dibrës dhe më e larta, qarkut të Vlorës.

Opozita shfrytëzoi rastin për t’a ballafaquar kryeprokuroren e përkohshme me veprimet dhe mosveprimet e saj dhe institucionit që drejton për ato çfarë selia blu konsideron shkelje të ligjit dhe Kushtetutës.

Paloka: “A ka patur Prokuroria e Krimeve të Rënda në kohën që ju keni ardhur çështje nën hetim për ministra apo deputetë socialistë? Nëse po, pasi erdhët ju çfarë është bërë me këto dosje, mbi ç’bazë janë bërë emërimet e shkarkimet e drejtuesve të Prokurorisë. Si ka mundësi që Prokuroria e Tiranës u vu brenda natës në dispozicion të një trafikanti të dënuar droge siç ishte agron xhafës dhe veproi brenda 24 orëve? Kjo prokurori që duhet të ehtonte agron xhafën veproi 4 ditë pasi ishte dhënë materiali”.

Marku përgjigjet i dha e bezdisur.

Marku: “Ndërhyrjet e mia në cështjet konkrete mi ndalon ligji, dhe ju pyetet për ministra deputetë. Prokuroria nuk ndërhyn në çështje specifike, nuk kam nga ti di. Për emërimet dhe caktimet kam zbatuar kushtetutën dhe ligjin dhe vendimin e gjykatës”.

Ishin mos-përgjigjet ato që nxitën opozitarët.

Noka: “Duhet të raportojë pse sa u ul në karrige ajo mbylli çështjen e Saimir Tahirit? Pse nuk u apelua që ka qënë rregulli normal në Prokurori, të apeloheshin të gjitha vendimet e shkallave të ulëta. Pse nuk u apelua vendimi i Xibrakës? Apo sepse sipas dyshimeve tona ka familjarë të kryeministrit të përfshirë. Pse nuk ka asnjë të dhënë për hetimin e 613 kg kokainë të kapur në Durrës dhe pse dështoi ai aksion. Këto janë çështjet për të cilat duhet të flasë zonja këtu dhe jo të na tregojë përralla”.

Balliu: “Ne erdhëm këtu të presim prokuroren, na sollët këtu “Zonjën nuk e di”. Kjo nuk di asgjë!”.

Kreu i komisionit Ulsi Manja ai që i doli në mbrojtje përfundimisht përmes kartës, tashmë të vjetër, të mbylljes së mbledhjes, duke i mohuar kështu edhe deputetëve të mazhorancës mundësinë e pyetjes së titullares së institucionit të prokurorisë së përgjithshme..

Manja: “Unë këtu e konsideroj të mbyllur mbledhjen e komisionit të ligjeve”.

Për të mbrojtur protezhe-në e tij, sipas opozitës e cila denoncimin e përcolli edhe nga jashtë dyerve të komisionit.

Paloka: “Fakti që Ulsiu, i cili dihet se ka nje lidhje pak më të ngushtë me zonjën, duke parë që zonja ishte në vështirësi bëri një akt duke kërkuar që t’i mbyllë gojën opozitës, mbylli në mënyrë krejtësisht të parregullt komisionin në kulmin e pyetjeve.  Nuk është rasti i parë, këtë e bën Gramoz Ruçi, këtë bëri dhe Ulsi Manja duke mbyllur në mënyrë arbitrare punimet e komisionti të ligjeve”. /abcnews.al

 

paloka-kryesi-1280x712.jpg
ent ela16:45 | 11/07/2018

Nënkryetari i PD-së Edi Paloka, denoncoi mbylljen e punimeve të komisionit të Ligjeve, ku raportonte kryeprokurorja e përkohshme Arta  Marku. Në një deklaratë për mediat nga kryesia e Kuvendit, Paloka theksoi se në kulmin e pyetjeve Ulsi Manja mbylli në mënyrë krejtësisht të parregullt komisionin, pa u bërë pyetjet për kryeprokuroren Marku. Sipas tij kjo seancë nuk është mbyllur, pasi të gjithë do të japin llogari para një drejtësie të vërtetë.

Paloka:Seanca e sotme me të ashtuquajturën prokurore e përkohshme kishte rëndësi të madhe dhe për këtë arsye ne si deputetë të opozitës ishim të pranishëm të gjithë aty, jo se njohim një prokurore që s’ka asnjë tagër kushtetues për të kryer detyrat e prokurorit, por shpresonin se zonja do t’u jepte përgjigje disa prej skandaleve më të rëndësishme. Asaj përveç emrave të tjerë, mund t’i themi edhe zonja “nuk e di”, sepse ajo zbaton urdhrat që i ka dhënë partia. Fakti që Ulsiu, i cili dihet se ka nje lidhje pak më të ngyshtë me zonjën duke parë që zonja ishte në vështirësi bëri një akt duke kërkuar që t’i mbyllë gojën opozitës, mbylli në mënyrë krejtësisht të parregullt komisionin në kulmin e pyetjeve.  

Nuk është rasti i parë, këtë e bën Gramoz Ruçi, këtë bëri dhe Ulsi Manja duke mbyllur në mënyrë arbitrare punimet e komisionti të ligjeve. Kjo seancë nuk është e mbyllur, nuk janë bërë pyetjet për prokuroren, si këta që shkelin rregulloren si ajo që është vënë në krye të Prokurorisë do të japin llogari para një drejtësie të vërtetë”. /abcnews.al

KOMISIONI-I-LIGJEVE-PD-ETILDA-GJONAJ-1280x720.jpg
ent ela15:27 | 18/06/2018

Një raportim i parashikuar me ministren e drejtësisë mbi situatën e kriminalitetit në vend, ka sjellë debat ne komisionin e ligjeve. Akuzat e njohura mes palëve, kanë sjellë shtyrjen e mbledhjes.

“Jemi jo më larg se një javë nga ai momenti historik ku Europa do të japë notën e vlerësimit për shqiptarët, për çeljen e negociatave. Dhe kjo notë besimi ka të bëjë me luftën e kriminalitetit. Sa e kanë luftuar institucionet dhe sa është vullneti i qeverisë për ta luftuar në mënyrë serioze kriminalitetin. Nga ju kryetar dhe as nga sekretaria nuk ka një raport të shkruar, të përgatitur nga institucioni që ka ardhur për të raportuar”.

Deklaratën demokrati Enkelejd Alibeaj e bëri gjatë mbledhjes së komisionit të ligjeve ku e ftuar ishte ministrja e drejtesisë Etilda Gjonaj për raportim lidhur me ndjekjen e ecurisë së cështjeve që përmbahen në rekomandimet e vitit 2017 të Këshillit të Ministrave për luftën kundër kriminalitetit. Në vijim të strategjisë së pjesmarrjes në kuvend për denoncim, Alibeaj iu drejtua kreut të dikasterit të drejtësisë..

“Sepse nga funksionari që ka ardhur sot, është bërë e ditur se për çdo gjë mund të flas, por jo për Tahirin, Fatmir Xhafajn, Agron Xhafajn, Nezar Seitin. Por për çfarë ka ardhur për të folur për koleksionin pranverë-verë të Miu-Miut”.

Alibeaj i referohet akuzës së ngritur nga gazetarja e Deutche Welle Anila Shuka, e cila përmes një postimi në rrjetin social facebook ka deklaruar se minsitrja e drejtësisë Gjonaj ka kërkuar të mos pyetet për rastet Xhafaj dhe Tahiri si kusht për dhënien e një interviste mbi reformën në drejtësi.

Mbi këtë ministri dhe titullarin e saj qëndron një faturë shumë e rëndë, qoftë për negociatat, qoftë për reformën në drejtësi, luftën ndaj kriminalitetit por edhe për një fakt akoma më të rëndë. Sot Republika jonë që për 7 ditë kërkon t’i çelen negociatat është një republikë që i ka rënë një këmbë e pushtetit, sistemi i drejtësisë. Besoj se kjo do duhet të jetë një nga sensibilitetet më të mëdha të Mistria e Drejtësisë. Sot Republika e Shqipërisë është një Republikë pa Gjykatë Kushtetuese”.

Kryetari i komisionit Ulsi Manja kërkoi strehë tek rregullorja e cila fjalës për procedurë i njeh 2 minuta kohë.

“E more fjalën për procedurë. Do flasë ministrja e Drejtësisë. Në të kundërt e mbyllim mbledhjen. Nuk jam nga ata burra që ia mbath. Propozim konkret për procedurë. Nuk kam kohë të rri gjithë ditën këtu. E kam thirrur ministren e Drejtësisë për të folur për 2017”.

Në pamundësi për të vijuar raportimin me ministren, Ulsi Manja shtyu mbledhjen e komisionit të ligjeve rreth raportimit të ministres Gjonaj duke i kërkuar ksaj të fundit edhe një raport me shkrim për atë të radhës. /abcnews.al

LIGJET-MIRATOJNE-PA-OPOZITEN-1280x720.jpg
ent ela17:41 | 28/05/2018

Opozita nuk ka marrë pjesë në asnjë prej mbledhjeve të komisioneve parlamentare. Pa praninë e saj komisioni i ligjeve ka miratuar ngritjen e komisionit të pavarur për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë.

Në qetësi kanë votuar socialistët pikat e rendit të mbledhjeve në të tre komisionet e ditës së hënë.

Pa praninë e opozitës Komisioni për Çështjet Ligjore, shqyrtoi dhe projektvendimin “Për ngritjen e Komisionit të Pavarur për Koordinimin, Monitorimin dhe Ndjekjen e zbatimit të ligjit nr. 115/2016 “Për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë”

Anëtari i rikthyer në këtë komision Spartak Braho nuk ishte dakort me kompetencat e këtij komisioni.

Nga pas i shkoi edhe deputeti I vjetër socialist Bashkim Fino.

Pavarësisht debatit nisma e dy anëtarëve të komisionit Ulsi Manja dhe Klotilda Bushka, u miratua.

Shoqëruar edhe me thirrjen për pjesëmarrjen e opozitës.

 

DEBATI-POLITIK-NE-KOMISIONIN-PARLAMENTAR-1280x720.jpg
ent ela17:41 | 16/05/2018

Njëlloj si ditët e fundit edhe këtë të martë deputetët e Partisë Demokratike kanë marrë pjesë në komisionet parlamentare për të folur vetëm për çështjen Xhafaj. Shohim se c’ka ndodhur në komisionin e ligjeve.

Skenarin politik të komisioneve parlamentare për ditën e mërkurë opozita e kishte paralajmëruar më parë.

Alibeaj: “Cili është personi i zhdukur sot e prej disa ditësh, personi që nuk bëzan sot për cështjen më të rëndë që i ka rënë atij, qeverisë e shtetit, ministrit të Brendshëm. Ky komision i cili duhet të përkujdeset për jetën, shendëtin, ardhmërinë e çdo shqiptari, ne do të diskutojmë si na ndodh që kemi një ministër të Brendshëm të zhdukur që nuk merr përgjegjësitë e veta dhe kemi vëllain e tij Agron a Geron Xhafaj që me vendim të formës së prerë që shëtit i lirë”.

Të mbledhur në komisionin e ligjeve rreth seancës dëgjimore me institucionet shtetërore mbi zbatimin e konventës për mbrojtjen e personave të zhdukur me forcë në kohën e regjimit komunist, zv.kryetarja e komisionit Vasilika Hysi provoi të sillte diskutimin në çështjen e paracaktuar të ditës.

Hysi: “Është hera e parë që shqyrtojmë një raport zyrtar për një çështje që besoj se PD duhet ta kishte kauzë, ne kemi 5 mijë persona që nuk dihen ku prehen. Më vjen mirë qe keni ardhur, po kjo nuk do të thotë që të dalim nga rendi i ditës. Këtu sot ka një seancë e angazhim, për çështjen e Alibeajt mund të kemi ditë të tjera. Tema dhe dita që keni zgjedhur është e gabuar”.

Kjo nuk devijoi retorikën e demokratëve.

Bylykbashi: “A e kuptoni që duke u bërë palë me zotin Xhafa keni bërë bërë një gjë më të rëndë se kaq, për të shpëtuar Agron Xhafajn keni zhbërë tre konventa që ka Shqipëria. Kriminelët e dënuar sot gjejnë strehë te ky parlament. Çdo gjë që bëni ju sot përveçse turp e krim”

Ndërprerja e fjalës së deputetit Bylykbashi nga e ftuara në komision për të raportuar, zv.ministjra e Brendshme Rovena Voda, e cila u thirri demokratëve të kenë turp për retorikën pasi nuk janë në mbledhje të grupit të tyre parlamentar, ndezi gjakrat.

Në pamundësi për të kontrolluar situatën, Vasilika Hysi hodhi në votim mbylljen dhe shtyrjen e seancës për një datë tjetër. /abcnews.al

 

vlcsnap-error662-1280x720.jpg
ent ela14:11 | 18/01/2018

Komisioni i Ligjeve miratoi unanimisht ngritjen dhe përbërjen e nënkomisionit ad hoc që do të votojë kandidaturat për anëtarët jo prokurorë dhe jo gjyqtarë të Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe atij të Gjyqësorit.

Votimin pro të demokratëve, pas pjesëmarrjes pasive në votim deri mëtani sa i përket kësaj procedure, e shpjegoi Eduard Halimi.
Kjo nuk konfirmon vazhdimësinë në pjesmarrjen në votim në këtë process të cilin demokratët e shohin si mjet për kapjen e Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Këtë thekson Alibeaj, i cili i kujtoi komisionit se në raportin e sekretarit të përgjithshëm të Kuvendit, Genc Gjonçaj, opinioni i Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, që rrëzon edhe dy nga tre kandidaturat e ardhura nga shoqëria civile, nuk është marrë parasysh.

Jo më vonë se tre ditë nga krijimi i nënkomisionit, ai përmbledh në një listë kandidatët jo prokurorë dhe jo gjyqtarë, për t’ia përcjellë kreut të Kuvendtit përmes kryetarit Ulsi Manja. Është rradha e Gramoz Ruçit më pas për t’ia përcjellë atë Kuvendit sëbashku me raportin e vlerësimit të kritereve të kryer nga ky nënkomision./abcnews.al

 

 

vlcsnap-error913-1280x720.jpg
ent ela14:05 | 17/01/2018

Komisoni i Ligjeve u mblodh në seancë për raportimin e sekretarit të përgjithshëm të Kuvendit për listat me kandidatët që plotësojnë dhe ata që nuk i plotësojnë kushtet për anëtar jo prokuror dhe jo gjyqtar të Këshillave, atij të Prokurorisë dhe Gjyqësorit. Anëtarët socialistë të këtij komisioni miratuan edhe rregulloren përmes së cilës do të ngrihet dhe funksionojë ky nënkomision.

Komisioni i ligjeve u prezantua me raportin e sekretarit të Kuvendit sa i përket kandidatëve jo prokuror dhe jo gjyqtar për Këshillin e Lartë të Prokurorisë dhe atij të Gjyqësorit.

Sipas ligjit për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë, komisioni i ligjeve, brenda tre ditësh nga paraqitja e listave të sekretarit të përgjithshëm, ngre nënkomisionin përgjegjës për vlerësimin e tyre.

Demokratët dhanë argumentet e tyre, duke e quajtur këtë pjesë të procedurës si të vetmen të pa ndotur nga pushteti qeveriter derimëtani.

Në përfundim kreu i komisionit Ulsi manja njoftoi nevojën e depozitimit nga palët politike të emrave që do të përbëjnë nënkomisionin në fjalë. Mësohet se mazhoranca do të propozojë vetë kreun e komisionit ulsi Manja, Vasilika Hysin dhe Klotilda ferhatin. Sakaq nga opozita dy karriget duket se do të zihen nga Oerd bylykbashi per demokratët dhe Nasip naço për LSI-në./abcnews.al

 

vlcsnap-error175-1280x720.jpg
ad min14:07 | 13/12/2017

Shtatë kandidatët që kanë shprehur interes për postin e kryeprokurorit të përkohshëm do të dalin pas pak në një seancë dëgjimore në Komisionin parlamentar të ligjeve. Deputetët e këtij komisioni do të kenë para dosjet e paraqitura nga kandidatët si dhe mund të interesohen për çështje të paqarta lidhur me angazhimin apo punën e tyre deri tani si prokurorë në institucione te ndryshme të akuzës.

Shtatë kandidatet për prokuror të përgjithshem janë Arta Marku, prokurore në Shkodër, Artur Selmani, prokuror në Tiranë, Arqile Koca, prokuror në prokurorinë e përgjithshme, Besnik Muçi, prokuror tek Krimet e Rënda, Ermira Tafani, prokurore në Elbasan, Granit Shahu, prokuror në prokurorinë e Tiranës dhe Ferdinand Elezi, kreu i prokurorisë së Apelit Durrës.

Partia Demokratike ka bërë të ditur se nuk do marrë pjesë në këtë seancë dëgjimore, pasi e konsideron procesin antikushtetutes. Votimi  final për prokurorin e përgjithshëm të përkohshëm do të bëhet në parlament. Ndërsa për kandidatin fitues nevojitet shumicë e thjeshtë votash./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono