Komisioni i Ligjeve

DEBATI-POLITIK-NE-KOMISIONIN-PARLAMENTAR-1280x720.jpg
ent ela17:41 | 16/05/2018

Njëlloj si ditët e fundit edhe këtë të martë deputetët e Partisë Demokratike kanë marrë pjesë në komisionet parlamentare për të folur vetëm për çështjen Xhafaj. Shohim se c’ka ndodhur në komisionin e ligjeve.

Skenarin politik të komisioneve parlamentare për ditën e mërkurë opozita e kishte paralajmëruar më parë.

Alibeaj: “Cili është personi i zhdukur sot e prej disa ditësh, personi që nuk bëzan sot për cështjen më të rëndë që i ka rënë atij, qeverisë e shtetit, ministrit të Brendshëm. Ky komision i cili duhet të përkujdeset për jetën, shendëtin, ardhmërinë e çdo shqiptari, ne do të diskutojmë si na ndodh që kemi një ministër të Brendshëm të zhdukur që nuk merr përgjegjësitë e veta dhe kemi vëllain e tij Agron a Geron Xhafaj që me vendim të formës së prerë që shëtit i lirë”.

Të mbledhur në komisionin e ligjeve rreth seancës dëgjimore me institucionet shtetërore mbi zbatimin e konventës për mbrojtjen e personave të zhdukur me forcë në kohën e regjimit komunist, zv.kryetarja e komisionit Vasilika Hysi provoi të sillte diskutimin në çështjen e paracaktuar të ditës.

Hysi: “Është hera e parë që shqyrtojmë një raport zyrtar për një çështje që besoj se PD duhet ta kishte kauzë, ne kemi 5 mijë persona që nuk dihen ku prehen. Më vjen mirë qe keni ardhur, po kjo nuk do të thotë që të dalim nga rendi i ditës. Këtu sot ka një seancë e angazhim, për çështjen e Alibeajt mund të kemi ditë të tjera. Tema dhe dita që keni zgjedhur është e gabuar”.

Kjo nuk devijoi retorikën e demokratëve.

Bylykbashi: “A e kuptoni që duke u bërë palë me zotin Xhafa keni bërë bërë një gjë më të rëndë se kaq, për të shpëtuar Agron Xhafajn keni zhbërë tre konventa që ka Shqipëria. Kriminelët e dënuar sot gjejnë strehë te ky parlament. Çdo gjë që bëni ju sot përveçse turp e krim”

Ndërprerja e fjalës së deputetit Bylykbashi nga e ftuara në komision për të raportuar, zv.ministjra e Brendshme Rovena Voda, e cila u thirri demokratëve të kenë turp për retorikën pasi nuk janë në mbledhje të grupit të tyre parlamentar, ndezi gjakrat.

Në pamundësi për të kontrolluar situatën, Vasilika Hysi hodhi në votim mbylljen dhe shtyrjen e seancës për një datë tjetër. /abcnews.al

 

vlcsnap-error662-1280x720.jpg
ent ela14:11 | 18/01/2018

Komisioni i Ligjeve miratoi unanimisht ngritjen dhe përbërjen e nënkomisionit ad hoc që do të votojë kandidaturat për anëtarët jo prokurorë dhe jo gjyqtarë të Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe atij të Gjyqësorit.

Votimin pro të demokratëve, pas pjesëmarrjes pasive në votim deri mëtani sa i përket kësaj procedure, e shpjegoi Eduard Halimi.
Kjo nuk konfirmon vazhdimësinë në pjesmarrjen në votim në këtë process të cilin demokratët e shohin si mjet për kapjen e Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Këtë thekson Alibeaj, i cili i kujtoi komisionit se në raportin e sekretarit të përgjithshëm të Kuvendit, Genc Gjonçaj, opinioni i Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, që rrëzon edhe dy nga tre kandidaturat e ardhura nga shoqëria civile, nuk është marrë parasysh.

Jo më vonë se tre ditë nga krijimi i nënkomisionit, ai përmbledh në një listë kandidatët jo prokurorë dhe jo gjyqtarë, për t’ia përcjellë kreut të Kuvendtit përmes kryetarit Ulsi Manja. Është rradha e Gramoz Ruçit më pas për t’ia përcjellë atë Kuvendit sëbashku me raportin e vlerësimit të kritereve të kryer nga ky nënkomision./abcnews.al

 

 

vlcsnap-error913-1280x720.jpg
ent ela14:05 | 17/01/2018

Komisoni i Ligjeve u mblodh në seancë për raportimin e sekretarit të përgjithshëm të Kuvendit për listat me kandidatët që plotësojnë dhe ata që nuk i plotësojnë kushtet për anëtar jo prokuror dhe jo gjyqtar të Këshillave, atij të Prokurorisë dhe Gjyqësorit. Anëtarët socialistë të këtij komisioni miratuan edhe rregulloren përmes së cilës do të ngrihet dhe funksionojë ky nënkomision.

Komisioni i ligjeve u prezantua me raportin e sekretarit të Kuvendit sa i përket kandidatëve jo prokuror dhe jo gjyqtar për Këshillin e Lartë të Prokurorisë dhe atij të Gjyqësorit.

Sipas ligjit për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë, komisioni i ligjeve, brenda tre ditësh nga paraqitja e listave të sekretarit të përgjithshëm, ngre nënkomisionin përgjegjës për vlerësimin e tyre.

Demokratët dhanë argumentet e tyre, duke e quajtur këtë pjesë të procedurës si të vetmen të pa ndotur nga pushteti qeveriter derimëtani.

Në përfundim kreu i komisionit Ulsi manja njoftoi nevojën e depozitimit nga palët politike të emrave që do të përbëjnë nënkomisionin në fjalë. Mësohet se mazhoranca do të propozojë vetë kreun e komisionit ulsi Manja, Vasilika Hysin dhe Klotilda ferhatin. Sakaq nga opozita dy karriget duket se do të zihen nga Oerd bylykbashi per demokratët dhe Nasip naço për LSI-në./abcnews.al

 

vlcsnap-error175-1280x720.jpg
us er14:07 | 13/12/2017

Shtatë kandidatët që kanë shprehur interes për postin e kryeprokurorit të përkohshëm do të dalin pas pak në një seancë dëgjimore në Komisionin parlamentar të ligjeve. Deputetët e këtij komisioni do të kenë para dosjet e paraqitura nga kandidatët si dhe mund të interesohen për çështje të paqarta lidhur me angazhimin apo punën e tyre deri tani si prokurorë në institucione te ndryshme të akuzës.

Shtatë kandidatet për prokuror të përgjithshem janë Arta Marku, prokurore në Shkodër, Artur Selmani, prokuror në Tiranë, Arqile Koca, prokuror në prokurorinë e përgjithshme, Besnik Muçi, prokuror tek Krimet e Rënda, Ermira Tafani, prokurore në Elbasan, Granit Shahu, prokuror në prokurorinë e Tiranës dhe Ferdinand Elezi, kreu i prokurorisë së Apelit Durrës.

Partia Demokratike ka bërë të ditur se nuk do marrë pjesë në këtë seancë dëgjimore, pasi e konsideron procesin antikushtetutes. Votimi  final për prokurorin e përgjithshëm të përkohshëm do të bëhet në parlament. Ndërsa për kandidatin fitues nevojitet shumicë e thjeshtë votash./abcnews.al

 

vlcsnap-error627-1280x720.jpg
us er12:25 | 12/12/2017

Komisioni i ligjeve ka rrëzuar me 12 vota të mazhorancës dekretin e parë të Presidentit Ilir Meta, prej marrjes së postit të kreut të shtetit.

Bëhet fjalë për ligjin për tarifat gjyqësore të kaluar në parlament në 2 nëntor, i cili përcakton tarifat e reja që qytetarët duhet të paguajnë për të aksesuar drejtësinë. Pesë votat e opozitës shkuan pro dekretit, i cili shtronte tre argumente në kundërshtim të ligjit.

Mungesa e një studimi të thelluar për rritjen e tarifave në mënyrë drastike dhe të menjëhershme, mungesa e garantimit të mbrojtjes së shtresave të shoqërisë që kto tarifa nuk i përballon dot, si dhe parashikime minimale për financimin e sistemit gjyqësor nga këto tarifa gjyqësore. Këto janë argumentat për rikthim të ligjit të presidentit Meta. Për socialistët njëri qëndron edhe pse e rrëzon me mburojën e preferuar: ekspertët.

Për demokratët argumentat e kreut të shtetit Meta qëndrojnë, ndaj kthimin e ligjit e përdori edhe për t’i bërë një thirrje mazhorancës në tërësi.

Cepin e zgjodhët vetë, i tha Alket Hyseni i cili tentoi argumentin se tarifat realisht janë ulur për ata që  nuk marrin ndihmën ligjore. Ishte ish-mnistri i drejtësisë Nasip Naço ai që ndërhyri edhe për të dhënë qëndrimin e LSI-së./abcnews.al

 

vlcsnap-error626-1280x720.jpg
us er16:47 | 07/12/2017

Pas tre orësh debat, Komisioni i Ligjeve ka miratuar procedurën për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm me një prokuror të përkohshëm dhe zgjedhjen e këtij të fundit me shumicë të thjeshtë.
Opozita braktisi komisionin në momentin e votimit pas një debati të gjatë ku palët sqaruan me detaje pozicionet e kundërta.
Kryetari socialist i komisionit dhe deputetët socialistë kanë përcjellë qëndrimin e mazhorancës se mandati i Prokurorit të Përgjithshëm përfundon më 7 dhjetor, e sipas nenit tranzitor të ligjit për prokurorinë, vendimi për zëvendësimin me një prokuror të përkohshëm, në kushtet kur KLP, organi që e zgjedh, ende nuk është ngritur. Socialistët deklarojnë se zëvendësuesi i përkohshëm i Llallës do zgjidhet me shumicë të thjeshtë, bazuar edhe në memot rekomanduese të OPDAT e EURALIUS.
PD dhe LSI kanë qëndrim të kundërt. Sipas tyre, ligji më i lartë në Republikën e Shqipërisë është Kushtetuta, sipas të cilës, është KLP e jo Kuvendi ai që cakton mbarimin e mandatit të Llallës, si dhe propozon prokurorin e ri të përgjithshëm. Oerd Bylykbashi dhe antarët e PD e LSI në Komision kërkojnë referencë në Kushtetutë edhe për zgjedhjen e prokurorit, qoftë ky i përkohshëm./abcnews.al

vlcsnap-error542-1280x720.jpg
us er19:17 | 06/12/2017

Kuvendi njoftoi zyrtarisht se Memo e Shërbimit të Monitorimit të Institucioneve të Pavarura si dhe një tjetër e Sekretarit të Përgjithshëm të Kuvendit, që kanë të bëjnë me çështjen e mandatit te kryeprokurorit dhe pasuesit të tij, do të diskutohen në një mbledhje të Komisionit të Ligjeve.
Kjo mbledhje është parashikuar të zhvillohet nesër, në orën 11:30. Sipas njoftimit, në mbledhje parashikohet të miratohet një projektvendim lidhur me procedurën që do ndiqet mbi prokurorin e përgjithshëm./abcnews.al

vlcsnap-error552-2-1280x720.jpg
us er17:38 | 21/11/2017

Kryeministri Rama ka mbledhur sot për një mëngjes pune, deputetët socialistë që janë anëtarë të Komisionit të Ligjeve. Takimi në fjalë, që nisi rreth orës 08:30, është zhvilluar në ambientet e Kryeministrisë dhe ka zgjatur për rreth një orë. Mësohet se Rama ka zhvilluar biseda të lira me deputetët e tij, pa prekur çështjen e shkarkimit të kreut të KQZ-së, Klement Zguri dhe zgjedhjes së kryeprokurorit të ri të përkohshëm, që si procedura parlamentare do të nisin pikërisht nga Komisioni i Ligjeve. Gjatë bisedës, deputeti Bashkim Fino i ka thënë Ramës se kishte folur me Saimir Tahirin dhe se ky i fundit ishte i shqetësuar. Përgjigjia e Ramës mësohet të ketë qenë: “Ai nuk ka pse shqetësohet. Gjetja e patentës diku nuk implikon njeri”. Kryeministri pritet të zhvillojë takime të ngjashme edhe me deputetët socialistë të komisioneve të tjera parlamentare./abcnews.al

sezoni-i-ri-vetingu.jpg
us er12:21 | 22/09/2017

Bashkë me legjislaturen e re parlamentare këtë shtator nis dhe një sezon i ri përpjekjesh për zbatimin e reformës në drejtësi, duke nisur me një nga ligjet kryesore, ate të Vetingut. Komisioni i Ligjeve po diskuton për organikën e institucioneve të vetingut. Qeveria po u vë në dispozicion infrastrukturën e nevojshme. Ndërsa Operacioni Ndërkombetar i Monitorimit dërgon këtë javë në Tiranë 8 vëzhgues afatgjatë.

Shtatori 2017 duket se shënon nisjen e sezonit të vettingut. Gjatë këtyre javëve, hapat në këtë drejtim ndjekin njëra-tjetrën me shpejtësi, si nga institucionet në Tiranë ashtu edhe në Bruksel. Nga kryeqendra e Europës mbërriti lajmi pak ditë më parë se kanë filluar të mbërrijnë në Shqipëri vëzhguesit ndërkombëtarë që do të monitorojnë procesin e vettingut të gjyqtarëve dhe prokurorëve. Bëhet fjalë për një ekip prej 8 vetash, ekspertë juristë, që do të qëndrojnë për një periudhë kohore afatgjatë në vendin tonë. Shtatë prej tyre vijnë nga vende të Bashkimit Europian ndërsa një tjetër është nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Tetëshja në fjalë ka marrë emrin si “rojet e vettingut”, pasi konsiderohet si garancia se procesi i skanimit etiko-moral dhe profesional i gjyqtarëve dhe prokurorëve, do të zhvillohet sipas standardeve më të larta.
Ndërkohë, në Tiranë, Qeveria e Kryeministrit Rama, në mbledhjen e saj të parë, fill pas betimit pranë Presidentit të Republikës, miratoi një vendim për dhënien në përdorim të përkohshëm të ish-godinës së Lidhjes së Shkrimtarëve, institucioneve të rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve, si Komisioni i Pavarur i Kualifikimit dhe Komisionerëve publikë, deri në përfundim të proçesit të vettingut. Në mbledhjen e dytë të Qeverisë u mor gjithashtu një tjetër vendim në lidhje me infrastrukturën e këtyre institucioneve.
Edhe Parlamenti, me të nisur legjislatura e re, rezulton i angazhuar pikërisht me procesin e vettingut. Komisioni i Ligjeve prej disa ditësh po diskuton në lidhje me organikën e institucioneve të vettingut. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka paraqitur për miratim organikën e tij dhe të njëjtën gjë ka bërë edhe Kolegji i Posaçëm i Apelimit. Miratimi i tyre në komision e më pas në seancën plenare, do t’i hapë rrugë nisjes efektive të procesit të vettingut, rezultatet e të cilit kërkohen me ngulm nga Brukseli, për të hapur negociatat me Tiranën qershorin e ardhshëm.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono