Komisioneri Publik

MBULIM-KOMISIONERI-PUBLIK-ANKIMON-BESNIK-MUCIN.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
G. P.20:50 | 31/10/2018

Komisioneri Publik ka ankimuar vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit që më 1 gusht konfirmoi në detyrë Prokurorin e Krimeve të Rënda Besnik Muçi, pas kontrollit dhe rivlerësimin e tre kritereve, pasurinë, figurën dhe aftësitë profesionale. Në ankimimin drejtuar Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, thuhet se Komisioneri Publik pas verifikimeve të kryera, ndryshe nga KPK, vlerëson se prokurori Muçi, nuk arrin të justifikojë bindshëm burimin e ligjshëm të pasurive, si dhe gjendet në kushtet e mosdeklarimit të tyre.

Referuar gjendjes së akteve dhe vlerës provuese të tyre, rezulton se Prokurori i Krimeve të Rënda dhe personat e lidhur me të, nuk kanë arritur të justifikojnë bindshëm burimin e krijimit të pasurisë, thuhet në ankimimin e Komisionerit publik që vëren mes të tjerash mosdeklarim të pasurisë dhe mosmbulim i shpenzimeve vjetore të prokurorit Besnik Muçi, nga të ardhura të ligjshme./abcnews.al

nertina-kosova.jpg
G. P.16:09 | 24/09/2018

Komisioneri publik ka ankimuar vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit që e konsideroi të përshtatshme për të vijuar detyrën Gjyqtaren e Apelit të Krimeve të Rënda, Nertina Kosova.

Sipas komisionerit Florian Ballhysa, përfundimet e KPK-së lidhur me kriterin e vlerësimit të pasurisë për gjyqtaren Kosova nuk gjejnë mbështetje të plotë në aktet dhe provat e administruara.

Komisioneri Publik çmon se procesi i hetimit, i kryer nga Komisioni për kriterin e vlerësimit të pasurisë nuk ka qenë i plotë e për rrjedhojë përfundimet e arritura nuk janë në pajtueshmëri me provat e administruara. Shkak është pamjaftueshmëria e financiare për të shlyer blerjen e një apartamenti banimi prej 120 m2 dhe argumentimi i paprovuar për një hua të marra nga babai i gjyqtares.

Gjyqtarja e Apelit të Krimeve të Rënda, Nertina Kosova, e kishte kaluar filtrin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit më 18 Korrik, me përparësi për shkak të kandidimit të saj për anëtare në Këshillin e Lartë./abcnews.al

ISLAMAJ-KOMISIONERI-1280x720.jpg
ent ela16:55 | 12/07/2018

Komisioneri Publik ka ankimuar vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit që konfirmoi në detyrë gjyqtarin e Gjykatës së Lartë, Edmond Islamaj. Sipas Komisionerit Publik, institucionit që përfaqëson publikun në procesin e vettingut, në rastin e Islamajt hetimi i KPK nuk është i plotë. “Faktet dhe provat e administruara në përfundim të këtij hetimi administrativ janë të pamjaftueshme për të mbështetur vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për konfirmimin në detyrë të subjektit të rilerësimit, Edmond Islamaj”, thuhet në ankimin e Komisionerit Publik. Përmes ankimit, Komisioneri Publik i kërkon Kolegjit të Posaçëm të Apelimit të riparojë mangësitë e KPK-së. Edmond Islamaj u konfirmua në detyrë në 7 qershor 2018. /abcnews.al

adriatik-llalla.jpg
ent ela20:40 | 03/04/2018

Komisioneri Publik ka ankimuar në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit ndërprerjen e vetingut për Adriatik Llallën.

Vendimi për ndërprerjen e vetingut u mor nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, pasi Llalla vendosi që të heqë dorë nga e drejta e tij për t’u zgjedhur gjyqtar pranë Gjykatës se Apelit.

Nga ana e Komisionit të Posaçëm të Apelimit është hedhur edhe shorti dhe është caktuar trupa që do shqyrtojë ankimimin.

Tv Klan


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono