komision sigurie

arlind-gjokutaj-1280x653.jpg
ad min15:32 | 26/03/2018

Gjatë vitit 2017 janë sekuestruar 9 milionë euro dhe janë nxjerrë 52 urdhëra bllokimi kryesisht llogari bankare. Të dhënat u bënë publike nga drejtori i Përgjithshëm i Pastrimit të Parave, Arlind Gjokutaj, gjatë raportimit në Komisionin e Sigurisë./abcnews.al

Arlind Gjokutaj: Gjatë vitit 2017 kemi referuar gjithsej 401 raste të dyshuara për pastrim parash, nga të cilat 270 janë dërguar në Policinë e Shtetit. Gjithashtu po gjatë vitit 2017 janë nxjerrë 52 urdhra bllokimi të përkohshëm, kryesisht për llogari bankare, për një vlerë totale 11.2 milionë euro, prej të cilave janë sekuestruar rreth 9 milionë euro. Në gjykimin tonë vijon të mbetet problem mungesa e një sistemi të mirëfilltë dhe funksional për menaxhimin e pasurive të sekuestruara apo konfiskuara në procesin penal. Dhe kjo mangësi sjell impakt të paktën në gjurmueshmërinë e rasteve dhe vlerësimit tërësor të sistemit në lidhje me veprimin e privimin e pasurisë ndaj krimit”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono