kombi

neritan-ceka.jpg
G. P.22:16 | 28/12/2018

Pedagogu i njohur, Neritan Ceka, ishte i ftuar në “Provokacija” ku bëri një paralele mes lëvizjes së Dhjetorit të vitit ’90 dhe asaj të këtij viti. Sipas tij, ngjajnë me njëra tjetrën, por kanë një diferencë të rëndësishme.

“Edhe lëvizja e tanishme i ngjan asaj të Dhjetorit, pikërisht sespe ka një background dhe ka një subkoshiencë të thellë politike. Ka një diferencë të madhe për mua sepse e para ishte kundër sistemit, e dyta është kundër establishmentit. Kjo është një diferencë që nuk duket në pamjen e parë, por është shumë e rëndësishme”.

Sipas Cekës, studentët kanë në subkoshiencë rrëzimin e establishmentit, por kjo kërkon krijimin e një partie politike.

“Absolutisht që e kanë, në subkoshiencë. Nuk e formulojnë si pikë sepse do ishte shumë e vështirë sepse kjo do ishte e një partie politike, kërkon struktura, kërkon program, kërkon miratime dhe të gjitha me radhë. Besoj që është një lëvizje civilizuese. Një lëvizje e bijve kundër etërve. Shkëndija që shkëputet nga vatra ku nuk ndodh asgjë, atje ku tunden flamujt e një melankolie siç thotë Migjeni, të trishtuar ku nuk ndodh asgjë sepse është vetëm ai plaku që rri në atë krye të vatrës dhe jep urdhrat”.

Megjithatë kjo lëvizje e ka bërë Shqipërinë një komb.

“Nuk është aq kollaj të krijosh një shtet, por ne me këtë lëvizje unë mendoj se jemi bërë një komb. Nuk ishim komb. Një komb është ai komb është zviceriani që e nxjerr atë shigjetën, por mban edhe shigjetë rezervë”./abcnews.al

macon-1280x640.jpg
G. P.09:29 | 10/12/2018

Presidenti francez Emmanuel Macron do t’i drejtohet kombit të tij mbrëmjen e sotme në orën 20:00, pas 4 protestash të fuqishme dhe të dhunshme në të gjithë vendin që prej 17 Nëntorit.

Sipas mediave franceze, ai mund të paralajmërojë masat që do të merren për të ulur tensionet në vend. Mes kërkesave të “jelekëve të verdhë” në fakt ishte dhe një përgjigje e drejtpërdrejtë e presidentit francez. Ndërkohë Macron përballë një grupi kryebashkiakësh që priti në presidenncë, ka pranuar se kishte bërë disa gabime.

“Në këtë vend ka shuma taksa”, ka pranuar Macron./abcnews.al

PETICJONI-IVANOV-MBULIM.mpg_snapshot_00.16-1280x737.jpg
G. P.22:28 | 24/09/2018

Presidenti i Maqedonisë Ivanov ka përsëritur qëndrimin e tij kundër referendumit të 30 shtatorit për emrin, duke thënë se asnjë politikan nuk ka mandat për të negociuar identitetin e një kombi.

“Asnjë politikan nuk ka mandat që të negociojë për identitetin e një kombi.” Me këtë deklaratë presidenti i Maqedonisë Ivanov theksoi se shumica e qytetarëve të Maqedonisë nuk kanë votuar për një program, në të cilin është parashikuar ndryshimi i Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë për shkak të ndryshimit të emrit kushtetues të shtetit. Ai shtoi se as qeveria aktuale nuk ka marrë mandat nga populli, as nga votuesit, për ndryshimin e identitetit, për heqje dorë nga diaspora, për humbje të historisë dhe kujtesës.

Më tej ai tha se republika Maqedonisë, është përfituese e përhershme, por me marrëveshjen me Greqinë dhe referendumin e ardhshëm, ky përfitim i përhershëm tashmë relativizohet. “Me këtë marrëveshje përpiqen të na nënçmojnë, siç nuk është nënçmuar asnjë komb. Duan të na bëjnë të dështuar duke konsideruar se nuk e dimë se si quhemi”, theksoi Ivanov. Kreu i shtetit të maqedonisë dhe njëherë më shumë ka përsëritur qëndrimin e tij se nuk do të votojë në referendumin e 30 shtatorin për cështjen e emrit./abcnew.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono