komandanti

azem-syla.jpg
ad min17:50 | 21/10/2019

Azem Syla, një nga komandantët kryesore të UÇK-së, Azem Syla dhe njëri prej themeluesve të saj, është ftuar për t’u pyetur në gjykatën speciale në Hagë. Nga tribunali për krimet në ish-Jugosllavi ka marrë ftesë sot edhe një tjetër ish-epror i lartë i UÇK, Naim Miftari.

Avokati i ish-komandantit të përgjithshëm të UÇK-së, Azem Syla, konfirmoi për mediat në Kosovë se zoti Syla është ftuar për t’u pyetur nga gjykata speciale në Hagës. Avokati Besnik Berisha pohoi se është e vërtetë që zotit Syla i ka ardhur ftesë nga Haga, raportoi Express.

Po sot, një ftesë tjetër ka ardhur nga gjykata speciale në Hagë. Bëhet fjalë për ish-eprorin e lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Naim Miftari, i cili është ftuar nga Gjykata Speciale në cilësinë e dëshmitarit  dhe do të intervistohet për tri ditë rresht.

Miftari ka njoftuar përmes një postimi në Facebook se do të “mbikëqyret” nga një avokat nga Britania, ndërsa Gjykatën Speciale e cilëson si të padrejtë.

Ndërkohë, vetëm gjatë javës së kaluar, tetë ish komandantë dhe pjesëtarë të UÇK-së kanë bërë të ditur se janë ftuar për intervistim nga gjykata speciale, ndërkohë që deri tani, numri i përgjithshëm i të ftuarve për intervistim nga kjo gjykatë ka arritur në mbi 100./ABC News Albania

pashaliman-1-1280x715.jpg
ent ela17:33 | 04/02/2019

Shkarkohet nga detyra i gjithë zinxhiri komandues i bazës ushtarake detare të Pashalimanit. Masat vijnë pas rastit të vjedhjes së armatimit dhe armëve nga depot e kësaj baze.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura ka përfunduar hetimin administrativ lidhur me vjedhjen e bazës së Pashalimanit më 11 janar të këtij viti, duke ngarkuar me përgjegjësi komandantin e Forcave detare, Ylber Dogjani si dhe të 15 ushtarakëve.

Ministria e Mbrojtjes konfirmon shkarkimin e tyre, si përgjegjes të drejtëpërdrejtën për ngjarjen e këtij fillimviti, ku u grabit një arsenal armësh si dhe municione luftarake. Vjedhja e armëve në Pashaliman ndodhi  ne janar të këtij viti, ndërsa të arrestuar janë katër persona, 2 roje dhe 2 përgjegjës me akuzën ‘shpërdorim detyre’ dhe ‘dëmtim të aseteve ushtarake’. Ushtarakët që janë arrestuar për ngjarjen, konkretisht janë; Lesko Ramosaçaj 52 vjeç e Edlir Nelaj 42 vjeç përgjegjës, Ervis Memsulaj 23 vjeç dhe Ardit Ramaj 25 vjeç roje.

Përveç katër oficerëve të arrestuar, komandanti i tyre po hetohet në gjendje të lirë. Gjatë marrjes në pyetje, ushtarakët e Forcave Detare në Pashaliman kanë mohuar përfshirjen në skandalin e vjedhjes së armëve dhe municioneve. Vjedhja u konstatua gjatë datës 10 janar, ku autorët kanë marrë tre armë auomatike, por dhe municion nga depoja që ndodhet në brendësi të bazës ushtarake të Pashalimanit në Orikum. Të akuzuarit po hetohen nga Policia Ushtarake, si edhe prokuroria e qytetit bregdetar./abcnews.al

vlcsnap-error630-1-1280x721.jpg
ad min15:36 | 14/01/2018

Mediat amerikane njoftojnë se një shqiptaro-amerikan është drejtues i lartë i ISIS. Emri i tij është Zulfi Hoxha dhe është shfaqur në disa video propagande të organizatës terroriste si “Abu Hamza al-Amriki”.

Media amerikane, “The Atlantic”, i ka kushtuar një shkrim të gjatë një Shqiptaro-amerikani, i cili u bën thirrje myslimanëve në SHBA të kryejnë sulme terroriste. “Të dhënat janë atje, nëse e dini se ku duhet të shikoni. Të shpërndara nëpër qoshet e internetit, ka dëshmi se Zulfi Hoxha, djali i një pronari picerie shqiptaro-amerikane nga Nju Xhersi, kishte plane të këqija”, shkruan “The Atlantic” duke nënvizuar se ai është vënë në krye të Shtetit Islamik të Sirisë dhe Irakut (ISIS).

Hoxha njihet tani si një nga komandantët kryesorë të Shtetit Islamik dhe një nga fytyrat e përpjekjeve të grupit për rekrutim. Sipas të dhënave federale, ai u largua nga SHBA në 6 prill 2015 dhe katër ditë më vonë ndodhej në një kamp stërvitor të ISIS. Për gjashtë, muaj sipas disa zyrtarëve të rendit dhe sigurisë, ai ishte personazh në një video të tmerrshme ku ekzekuton disa pengje.
Këto rrjete janë të rëndësishme për rekrutimin e të rinjve për t’u dërguar në Irak e Siri. Disa prej tyre, si Zulfiu janë lidhur nëpërmjet internetit dhe pastaj me anë të kontakteve të reja, lidhen me ndihmës të ISIS që i sigurojnë udhëtimin drejt Sirisë. Sot, ISIS është duke humbur gjithnjë e më shumë terren dhe pyetja që vijon është ku do të shkojnë këta njerëz që po humbasin luftën?
Në maj 2017, zyra e medias së ISIS, në provincën Nineveh, në Irak lëshuan një video 45-minuta me titullin:

“Ne do t’i kthejmë me siguri në rrugët tona”. Ashtu si shumë video nga ISIS edhe në këtë shfaqen disa luftëtarë vullnetarë nga vende të ndryshme. Një nga njerëzit e maskuar është një amerikan që e quan veten “Abu Hamza al-Amriki”, por në fakt është Zulfi Hoxha. Ai kritikon Amerikën dhe u bën thirrje besimtarëve në SHBA që të bëjne sulme brenda vendit: “A nuk jeni në gjendje që t’ia ngulni thikën një jo-muslimani? Ta hidhni poshtë nga një ndërtesë? Ta shtypni me makinë? Çlirojeni veten nga zjarri i Ferrit duke vrarë një jo-musliman”.

Më pas ai tregon para kamerës disa raketahedhëse, prodhim amerikan, që thotë se ua kanë marrë grupeve të armatosura kurde dhe Shiite pasi ISIS i ka mposhtur në fushëbetejë. Pas një hetimi dyvjeçar të kuadrove amerikane që kanë udhëtuar për në Siri dhe Irak, agjentët federalë më në fund kanë zbuluar se Abu Hamza al-Amriki i videos është Zulfi Hoxha.
Në kohën e regjistrimit të videos Hoxha ishte rreth 25-vjeç. Duke qenë se ka shkuar në Siri më pak se tre vjet më parë, ngjitja e tij në krye të ISIS ka qenë shumë e shpejtë. Ai nuk dihet se ku ndodhet sot, por nisur nga videoja e majit 2017, duhet të ketë qenë në atë kohë në Irakun veriperëndimor./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono