Klotilda Ferhati

MIRELA-ME-TE-FTUAREN-ORA-18.mpg_snapshot_04.25-1280x720.jpg
ent ela19:26 | 12/03/2019

Konflikti i banorëve të gjimnazi Petro Nini dhe protesta e 16 marsit e opozitës u diskutuan në studion e Mirela Milorit me deputeten socialiste Klotilda Ferhati.

Në pamundësi të gjykimit të vendimit të Gjykatës, sa i takon konfliktit të banorëve për shembjen e banesës te Petro Nini, Ferhati thekson se ajo që u servir në media e rëndoi situatën, pasi u thanë lajme të pavërteta.

“Strukturat duhet të marrin masa. Ne nuk e gjykojmë dot nëse një vendim është i drejtë apo i gabuar, por ajo që u servir në media e rëndoi situatën, se u thyanë lajme të pavërteta. E vërtetaq ishte që situata ishte për zbatim të detyrimeve ligjore se Përmbarimi kërkon ndërhyrjen e policisë kur ekzekuton vendime të tilla. Mënyra si u servirën ishte e gabuar dhe thellonte më shumë dhimbjen. Edhe sensibilizimi ka patur ndikimi, por sensibilizimi duhet të bëhet në raport me të vërtetën, por nuk jam dakord me lajmet e pavërteta dhe të paverifikuara”.

Sa i takon situatës aktuale politke në vend, Ferhati thekson se e ka cënuar dhe të ardhmen e vendit, pasi ka ndikur në ekonominë dhe interesat e qytetarëve të thjeshtë.

“Politika që ka ndjekur opozita duke filluar nga bojkoti dhe protesta e djegia  e mandateve që solli protesta të dhunshme janë elementëtë që e kanë cënuar demokracinë dhe të ardhmen në vend kanë ndikuar dhe në çështjet ekonomike dhe interesat e qytetarëve të thjeshtë. Ndikon te turizmi dhe operatorët turistikë, sjell më pak të ardhura dhe te familjet shqiptare që kanë turzimin bazë të ardhurash”.

Deputetja socialiste theksoi gjithashtu se mazhoranca nuk pranon asnjë diskutim me opozitën për të marrë pushtetin në tavolinë.

“Dialogu është një nga instrumentat më të shëndetshëm, por në rastin konkret ne nuk pranojmë të bëjmë asnjë diskutim me opozitën që ka braktisur demokracinë dhe del nga mekanizmat ligjorë e kushtetues që ka ky vend. Dialogu po, por ne nuk pranojmë kurrë asnjë diskutim me opozitën që u jep atyre pushtet në tavolinë dhe cënon parimet kushtetuese”.  /abcnews.al

MIRELA-ME-TE-FTUAREN-ORA-18.mpg_snapshot_08.43-1280x720.jpg
ent ela19:00 | 12/03/2019

Deputetja socialiste njoftoi se nesër do të miratohet ligi për nxitjen e punësimit. E ftuar në studon e ABC News Ferhati theksoi se nga ky ligj përfitojnë grupe në nevojë dhe persona me aftësi të ndryshme.

“Nesër miratojmë ligjin për nxitjen e punësimit, ku për herë të parë krijojmë mekanizmat e duhur ligjore që gërshetohen politikat  e ndihmës ekonomike me punësimin. Marrim në konsideratë grupet në nevojë si nënat kryefamiljare, persona me aftësi të ndryshme, invalidëve dhe grupeve të shoqërisë, ata të ndihmës ekonomike dhe ata që nuk kanë gjetur mundësi në tregun e punës dhe do i përshtaten nevojave dhe ndjeshmërive të secilës kategori.

Jam e kënaqur që kemi arritur këtu, sepse pas miratimit të ligjit për strehimin social dhe atij për ndihmën juridike falas edhe ky ligj është pjesë e paketës së solidaritetit”.

Por ajo që theksoi Ferhati është krijimi i një  fondi social, i cili detyron punëdhënësin me 25 punonjës të punësojë patjetër një person me aftësi ndryshe, dhe në rast të mosrealizimit të këtij detyrimi ligjor, ka detyrim të derdhë një pagë minimale mujore ne fondin social, i cili do shërbejë për politika punësimi për këtë kategori.

“Fondi i punësimit ka një buxhet të rritur, do krijohet një fond social se parashikohet që ndërmarrjet me 25 punonjës do të duhet patjetër të punësojnë një person me aftësi ndryshe, ose persona që nuk shikojnë ose invalidë të pjesshëm për punë dhe nëse nuk do mundet të realizohet ky detyrim ligjor, do ketë një detyrim për punëdhënësin që të derdhë masën e një page minimale mujore  në fondin social dhe ky fond do përdoret nga shteti për të nxitur politika të reja punësimi për kategori të veçanta. Ky ligj kërkon shumicë të thjeshtë”.

Ky ligj pasi të jetë dekretuar nga Presidenti do të hyjë në fuqi 15 ditë pas botimit në fletoren zyrtare.

Në seancën e nesërme parlamentare do të jetë i pranishëm edhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. /abcnews.al

klotildas-1280x731.jpg
ent ela19:14 | 16/02/2019

Deputetja e PS-së Klotilda Ferhati ka folur për protestën e opozitës, e cila u mbajt para Kryeministrisë. Socialistja u shpreh se nëse qytetarët do të flisnin për shqetësimet, normalisht që qeveria do t’i analizonte kërkesat e tyre. Deputetja gjithashtu theksoi se liderët e opozitës bënë sehir.

“Nëse do kishte qytetarë që do flisnin normalisht që do të gjykoheshin dhe do analizoheshin nga ana jonë. Nuk kishte grupe interesi që të flisnin për shqetësimet. Ne pamë vetëm liderët që flisnin dy- tre herë. Ata bënin një hap para dhe një pas që tentonin të hynin në ndërtesën e Kryeministrisë”.

Më tej ajo tha se ndihej e keqardhur për protestën që organizoi opozita pasi sipas saj kishte edhe akte dhune.

“Unë jam e keqardhur për protestën e sotme të opozitë e cila që në fillim ndodhi me akte të dhunshme ndaj pronës publike. U bënë dy muaj punë për një protestë që opozita pretendonte se do rrëzonte qeverinë apo Kryeministrin Rama. Unë jam e bindur që qëllimi i vërtetë është se ata duan të fitojnë pushte në tavolinë. Ata erdhën sot në Tiranë me një trumë njerëzish dhe nuk pati asnjë diskutim për t’i orientuar se kush ishte qëndrimi i opozitës. Nuk u tregua se për çfarë kishin ardhur qytetarë atje. E vetja gjë që fituan ishte rrëzimi i “Kërpudhës” i një vepër arti. E keqardhur për dhunë dhe liderët e opozitës bënë sehir ndërsa aktet e dhunës ndodhnin”./abcnews.al

byroja.jpg
G. P.11:17 | 26/05/2018

Në pritje të protestës ishte tema që u diskutua këtë të premte në “Byro Politike” nga Juli Xhokaxhi.

Të ftuar në studio ishin: Dhurata Çupi, deputete e PD; Klotilda Ferhati, deputete e PS; Alfred Lela, analist dhe Alfred Peza, gazetar.

Mes të ftuarve u diskutua rreth arsyeve që njerëzit pritet të dalin në shesh për të protestuar. Sipas deputetes Çupi, kjo do të jetë një nga protestat më të mëdha në Shqipëri.

Ndërkohë sipas deputetes tjetër, Klotilda Ferhati, protesta është e pakuptimtë sepse opozita duhet të jetë në parlament për të punuar me ligjet./abcnews.al

KLOTILDA-FERHATI-1280x720.jpg
ent ela23:37 | 17/05/2018

Deputetja socialiste Klotilda Ferhati e ftuar në studion e Mbrëmje në ABC neës, ka folur pas publikimit nga Partia Demokratike të identitit të dëshmitarit X. Ajo shprehu bindjen se ky është një inskenim i opozitës dhe vazhdimi i një lajthitjeje që ka ndodhur ditë më parë.

“Një flluskë sapuni që u shfry menjëherë”.

Ferhati tha se opozita duhet të përdorë mekanizma institucionalë e ligjorë, ka detyrimin ligjor ta kallëzojë, ndryshe quhet bashkëpunëtor. /abcnews.al

vlcsnap-error480-1280x720.jpg
G. P.10:39 | 10/02/2018

Në Byro Politike në ABC News u diskutua mbi strategjinë e zgjerimit të BE-së për vendet e Ballkanit Perëndimor.
Të ftuar: Grida Duma, deputet e PD; Klotilda Ferhati, deputete e PS; Enton Abilekaj, drejtor i Fax News dhe Alfred Lela, drejtor i Politiko.al.
Mes të ftuarve u diskutua mbi strategjinë e zgjerimit të BE-së dhe si pritet kjo të ndikojë në hapjen e negociatave me Bashkimin Europian. /abcnews.al

klotilda-ferhati-1.jpg
G. P.20:18 | 09/02/2018

Sipas deputetes së Partisë Socialiste, Klotilda Ferhati, strategjia e BE-së për zgjerimin e Ballkanit Perëndimor është një sinjal pozitiv për ecurinë e Shqipërisë.

E ftuar në emisioni “Byro Politike” në ABC News, ajo tha se strategjia riafirmon përmbushjen e disa kërkesave kyçe siç është Reforma në Drejtësi.

“Është një strategji që jep një sinjal të qartë, jep një sinjal për ecurinë e Shqipërisë. Ka nota pozitive dhe i paraprin asaj që shqiptarët deshirojnë. Sinjalet e marra si nga kjo strategji si dhe takimet e kryera në njëfarë mënyre riafirmojnë përmbyshjen e disa kërkesave kyçe, sidomos Reformës në Drejtësi”, tha Ferhati.

Strategjia e BE-së për zgjerimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor u prezantua të martën e 6 Shkurtit nga përfaqësuesja e Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini dhe Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn./abcnews.al

vlcsnap-error436-1-1280x720.jpg
G. P.11:40 | 25/01/2018

Në Byro Politike u diskutua mbi shkaqet të cilat shkaktojnë krimin e pasionit. Kjo duke marrë shkas ngjarja, ku mbeti e vdekur 21- vjeçarja Ariela Murataj e cila u qëllua nga Aldison Belulaj pasi ajo nuk pranonte kërkesën e tij për t’u lidhur me të.

Të ftuar: Oriola Pampuri, deputete e PD dhe psikologe; Klotilda Ferhati, deputete e PS; Arian Curi, politolog dhe Ylli Pango, profesor.

Në studio u diskutua për shkaqet të cilat çojnë në dhunimin e grave në Shqipëri duke shkuar edhe në krimet e pasionit duke u nisur nga ngjarja shokuese ku u vra Ariela Murati. Në një lidhje me gazetaren e Fierit, Valbona Daci, u bënë të ditura edhe detaje të reja nga fshatrat Dukas dhe Zharrëz./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono