Klosi

vlcsnap-error957-1280x720.jpg
ent ela15:20 | 17/02/2018

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi ka marrë pjesë në mbjelljen e 110 fidanëve në Bashkinë e Shijakut. Ministri Klosi përsëriti thirrjen që të gjithë t’i bashkohen Ditëve të Pemëve në 23 dhe 24 shkurt.

 

Kumbullat e kuqe kanë shkuar edhe në Shijak.

 

110 fidanë të tilla u mbollën në një nga rrugët kryesore të qytetit duke konkretizuar kështu  marrëveshjen e nënshkruar pak kohë më parë midis një biznesi dhe bashkisë Shijak për fondin e pyllëzimit në kuadër të detyrimeve që biznesi ka ndaj mjedisit.

 

“Projekti do të vazhdojë në çdo cep të qytetit për të shtuar gjelbërimin. Po ashtu me bashkinë po shikojmë mundësinë për të krijuar disa parqe rekreative edhe në kuadër të projektit tonë të 100 fshatrave, ku 2 nga fshatrat e Shijakut, janë zgjedhur si fshatra pilot për bukuritë natyrore që ofrojnë dhe për mundësitë e shkëlqyera që kanë për agroturizëm”.

Ministri Klosi tha se me kryebashkiakun  Kokomani është hartuar një plan për përfshirjen e  të gjithë komunitetit shijakas, në datën 23 dhe 24 shkurt, në Ditët e Pemëve.

 

“Pemët i dedikohen natyrës, i dedikohen familjes, fëmijëve që kanë në emigracion, njerëzve që kemi humbur në jetë, për t’i kujtuar ata. Pema është një simbol i gjallë i rikrijesës dhe i kujtesës. Ndaj jo vetëm dashuri për mjedisin, por edhe dashuri për familjen, për njerëzit. Kjo është thirrja jonë”- apeloi ministri Klosi.

 

Kryebashkiaku Ardian Kokomani bëri me dije se aksioni i mbjelljes së pemëve do të vijojë edhe në 3 rrugë të tjera të qytetit ku do të mbillen 200 fidanë bliri dhe rrapi, kontribut i ministrisë të Turizmit dhe Mjedisit.  /abcnews.al

 

 

 

 

vlcsnap-error584-1-1280x720.jpg
ent ela15:50 | 16/02/2018

Ministri i Turizmit dhe mjedisit Blendi Klosi dhe ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit rural Niko Peleshi kanë mbjellë shegë në një prej zonave të Divjakës që deri dje ishte e shkretë. Ata kanë apeluar për pjesëmarrje të të gjithëve në këtë aksion në kuadër edhe të muajit të mjedisit.

Është kohë mbjelljesh.

Shega është prej drurëve frutorë që ka shndrruar  Bedatin, ne Divjake, nga një zone të shkrete ne nje plantaciontë madh të mbjelljes së këtyre pemëve frutorë.

Kjo është arritur nga sipërmarrësi privat pas përfitimit të grandeve të qeverisë shqiptare.

Ndërsa  ministri Klosi i ka kujtuar se në datat 23-24 mars do të jenë ditët ndërkombëtare të mbjelljes së pemëve, në kuadër të muajit të mjedisit.

Ndërsa deputeti i zonës Erjon Braçe dhe investitori i plantacionit të shegëve në Bedat, përveç kthimit të tokës nga tokë djerrë në tokë prodhuese  janë shprehur se investimi i sotëm është edhe një mundësi punësimi për të paktën 1000 banore te zones.

Në këtë zonë janë mbjellë 100 mijë rrënjë shege në një sipërfaqje prej 70 ha./abcnews.al

 

vlcsnap-error314-1-1280x720.jpg
ent ela15:24 | 13/02/2018

Administrata publike është e paaftë për të vlerësuar teknikisht një leje mjedisore. Deklarata vjen nga Ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi, i cili për këtë çështje, nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me fakultetin e inxhinierisë. Ndërkohë Klosi deklaroi se lejet mbi HEC-e, po verifikohen.

Ministria e Mjedisit dhe Turizmit po analizon të gjitha lejet mjedisore që janë dhënë për ndërtimin e HEC-eve në vend.

Lajmin e dha ministri Blendi Klosi, i cili ishte në Departamentin e pyjeve në Fakultetin e Inxhinierisë së Ndërtimit ku nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me stafin pedagogjik dhe studentët e këtij fakulteti.

Blendi Klosi: “Detyra jonë është që së bashku me stafin shumë të përgatitur, që një pjesë janë dhe pedagogë të këtij fakulteti, të bëjmë një analizë shumë të hollësishme. Cilat janë shkaqet që një leje mjedisore nuk lexohet kurrë nga askush e jo pastaj të hyjmë në debate është koordinatë, apo është kuotë. Të gjejmë se cilat janë shkaqet që një leje mjedisore jepet pa pasur asnjë vlerësim real të zonës ku jepet, përsa i përket kapaciteteve të saj turistike. Stafet tona tashmë kanë filluar punë për të gjitha lejet mjedisore që janë dhënë për HEC-et”.

Ministri i Mjedisit dhe Turizmit u ndal tek debati i ditëve të fundit për ndërtimin e HEC-eve mbi kanionet e Osumit, ndërsa drejtoi gishtin nga administrata publike.

Blendi Klosi: “Është një debat i cili vjen nga pamundësia e administratës publike, por dhe nga pamundësia e të gjithë sistemit për të vlerësuar teknikisht çdo leje mjedisore”.

Ministri Klosi deklaroi se ka ardhur koha që realiteti i lejeve mjedisore të ndryshojë. Sipas Ministrit të Mjedisit, shteti duhet të marrë më tepër rol kontrollues, ndërsa inxhinierët mjedisorë duhet të oranizohen në një urdhër profesional që të vendosë për lejet mjedisore.

Blendi Klosi: “Të jenë leje me karakteristika specifike, të cilat vlerësohen, pra koordinatat, ndikimi në mjedis, ndikimi në ajër, ndikimi në ujë, të jenë me parametra që vlerësohen online, të mos ketë nevojë që administrata të marrë e të jetë para një situate të palexueshme, dhe e dyta shumë e rëndësishme, që mendoj se ka mbështetjen e të gjithë inxhinierëve të dalë nga ky fakultet ka ardhur koha që edhe në Shqipëri, Urdhëri i punonjësit të Mjedisit, urdhëri i profesionistëve, të jetë ai që vendos se kush mund ta bëjë lejen mjedisore. Unë mendoj se nuk mund të jetë më kompetencë e administratës publike, nuk mund të jetë më kompetencë e Ministrit të vlerësojë se kush mund ta realizojë një leje mjedisore”.

Ndërkohë Fakulteti i Inxhinierisë në bazë të marrëveshjes së nënshkruar me ministrinë do të trajnojë dhe testojë të gjithë ata që mendojnë se kanë aftësi të përgatisin leje mjedisore./abcnews.al

 

 

vlcsnap-error198-1280x720.jpg
ent ela15:16 | 07/02/2018

Ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi po zhvillon një vizitë zyrtare në Izrael ku arriti finalizimin e marrëveshjes për një linjë direkte fluturimesh Tiranë-Tel Aviv.

 

Që nga 13 prilli, dy herë në javë, do të nisë të funksionojë linja direkte e fluturimeve Tiranë-Tel Aviv.

Ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi po zhvillon një vizitë zyrtare në Izrael dhe zyra e tij e shtypit njoftoi arritjen e marrëveshjes me homologun izraelit Yariv Levin.

 

Synimi sipas ministrit Klosi është rritja e numrit të turistëve izraelit në Shqipëri. Pritshmëritë janë për rreth 50 mijë persona në vit.

 

Turisteve izraelit theksohet në njoftim veç të tjerash do t’u ofrohet të vizitojnë edhe rrugëtimin historik të hebrenjve në Shqiperi. Si vendi i rrallë në botë që numëron më shumë hebrenj në mbarim të Luftës së 2-të Botërore sesa në fillim të saj.

 

Nderkohe Ministri i Mjedisit dhe Turizmit njohu homologun e tij Levin edhe lehtësirte fiskale qe ofron Shqiperia për ndërtimin e hoteleve e resorteve me 4 dhe 5 yjeve, si një nismë e qeverisë shqiptare nxitjen e investimeve në fushën e turizmit.

 

Ministri Levin përshëndeti nismën konkrete të bashkëpunimit mes dy vendeve, atë të lidhjes direkte të fluturimeve, si një mekanizëm që do të nxisë më tej shkëmbimet turistike.

 

“Shqipëria dhe Izraeli dy vende në marrëdhënie të shkëlqyera” – është nënvizimi i parë i Ministrit të Turizmit të Izraelit, Yariv Levin, në takim me ministrin shqiptar Blendi Klosi, në vizitën zyrtare të këtij të fundit në Tel Aviv, me ftesë të homologut izraelit.

 

Ministri Levin vlerësoi se marrëdhëniet mes dy vendeve, Shqipërisë dhe Izraelit, po vijojnë të përforcohen edhe në dimensionin ekonomik.

 

“Është një miqësi e lindur në kohët e vështira të Luftës së Dytë, kur shqiptarët u bënë dera e mikpritjes së mijëra familjeve hebreje”-, tha ndër të Ministri Klosi ftoi homologun izraelit për vizitë zyrtare në Shqipëri, ftesë të cilën homologu izraelit e mirëpriti me kënaqësi./abcnews.al

 

 

vlcsnap-error224-1280x720.jpg
ent ela13:16 | 05/02/2018

Datat 23 dhe 24 shkurt të çdo viti, shpallen Ditët Kombëtare të Pemëve. Të  gjitha shkollat dhe universitetet në vend do të bëhen pjesë e këtyre ditëve kushtuar gjelbërimit dhe pyllëzimit. Për realizimin e kësaj fushate të përvitshme dhe mbi baza vullnetare, ministrant Blendi Klosi dhe Lindita Nikolla nënshkruan një memorandum mirëkuptimi në prani të nxënësve të gjimnazit “Partizani” në Tiranë.

Ministri Klosi kërkoi mbështetjen e çdo nxënësi, mësuesi dhe prindi që të mbjellin pemë për të rigjeneruar mjedisin dhe jetën në vendin tonë.

Edhe ministrja Nikolla siguroi mbështetjen e plotë të ministrisë së Arsimit për mbarëvajtjen e aksionit të mbjelljes së pemëve duke përsëritur apelin për përfshirjen vullnetare të të gjithë nxënësve dhe stafit pedagjogjik.

Në fund të takimit ministrat e Mjedisit dhe Arsimit, së bashku me mësues e nxënës, mbollën fidanët për kurorën e gjelbërt të shkollës “Partizani”./abcnews.al

vlcsnap-error557-1280x720.jpg
ent ela15:50 | 03/02/2018

Parku Kombëtar Divjake-Karavasta do të mbrohet nga ndërtimet. Kështu ka deklaruar  Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi i cili mori pjesë edhe në pastrimin e plazhit dhe mbjelljen e 200 pishave të buta.

Nuk kanë ardhur vetëm për ta pastruar nga mbetjet plastike.

 

Edhe shtimi i gjelbërimit në parkun kombëtar Divjak Karavasta është shumë i rëndësishëm për ministrin e Turizmit dhe mjedisit Blendi Klosi.

 

Ministri Klosi dha garancinë se asnjë ndërtim nuk do të lejohet brenda zonës së mbrojtur. Për më tëpër që në këtë park sapo ka përfunduar edhe censusi për shpendët ujorë. Vendosja e moratoriumit të gjuetisë ka shtuar numrin e tyre.

 

Kjo zonë sot  ka numrin më të madh të shpendëve në Shqipëri.

139 mijë shpendë ujorë janë numëruar në të gjithë vendin nga të cilat 40 përqind janë në Divjakë./abcnews.al

vlcsnap-error286-1280x720.jpg
ent ela12:31 | 01/02/2018

Reforma e Shërbimeve Publike ka qenë tema që ka vënë përballë dy ministra të kabinetit qeveritar me grupet e interesit. Në thelb të kësaj reforme është ulja ndjeshëm e burokracive që rendojnë mbi qytetarin dhe sipërmarrjen.

Shmangia e ecejakeve të qytetarëve me dokumente në duar që duhet të firmosen nga intitucione të ndryshme shtetërore e ka një burim frymëzimi.

Arritjen e këtyre tre objektivave Ministra e Bujqësisë dhe Ministria e Turizmit ka nisur ta konkretizojë me reduktimin e burokracive.

 

E ardhmja është zbatimi online i të gjitha këtyre procedurave. Ministria e turizmit do të paraqesë brenda shkurtit platformën që lejet mjedisore të plotësohen online. Qëllimi pas të gjitha këtyre ndërmarrjeve është një dhe i përbashkët për të gjitha strukturat e shtetit./abcnews.al

vlcsnap-error826-1280x720.jpg
ent ela16:10 | 27/01/2018

Një investim me vlerë 2 milionë euro do të nisë tek shtrati i lumit Buna. Projekti parashikon sistemin e zonës për ta kthyer atë në një atraksion turistik. Ministri i Turizmit  Blendi Klosi dhe Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ishin në Shkodër për të prezantuar programin.

Një projekt për të rigjallëruar Bunën do të zbatohet së shpejti.

Parashikon rehabilitimin e shtratit të lumit.

Investimi kap vlerën e 2 milionë eurove.

Projekti afatgjatë do të mbështetet më tej me zbatimin e planit të menaxhimit të zonës së mbrojtur. Për lançimin e programit shkuan në Shkodër edhe Ministri i Turizmit dhe Mjedisit  Blendi Klosi dhe ministri i Jashtëm Ditmit Bushati.

Një rëndësi të madhe sipas Bushatit kanë edhe projektet e përbashkëta me Malin e Zi .

Ekspertë të Agjencisë së Mbrojtjes së Ambientit i njohën nga afër dy ministrat dhe me shumëllojshmërinë e florës dhe faunës, si një pasuri e madhe që mund të shfrytëzohet për zhvillimin ekonomik dhe turistik./abcnews.al

vlcsnap-error174-1280x720.jpg
ent ela15:38 | 26/01/2018

Ministri i Mjedisit dhe Turizmit prezantoi planin kombëtar të gjelbërimit të Shqipërisë në 95 -vjetorin e Shërbimit Pyjor Shqiptar. Blendi Klosi deklaroi se për mjedisin nuk do të ketë asnjë amnisti, ndërsa kompanitë që e kanë dëmtuar do të paguajnë detyrimin.

 

Sipërmarrjet që kanë dëmtuar mjedisin do ta shlyejnë këtë dëm duke mbjellë pemë. Në 95 -vjetorin e themelimit të Shërbimit Pyjor Shqiptar, Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi lançoi Planit Kombëtar të Gjelbërimit të Shqipërisë.

“Nga inspektimi i deritanishëm i bizneseve, rezulton që duhet t’i kthejnë mjedisit shqiptar plot 6 milionë e 700 mijë pemë.  Nuk ka dhe nuk do të ketë asnjë amnisti. 20 milion e 200 mijë pemë është angazhimi për t’u përmbyllur deri në 2020. Kemi konkretizuar me Ministrinë e Bujqësisë, Manualin e Procedurës së Granteve, të orientuar tërësisht nga pyllëzimi si dhe kemi konkluduar  që skemat e financimit për fermerët privatë të  shkojnë për krijimin dhe zgjerimin e plantacioneve me ullishta dhe mbjelljen e druve frutorë”

Krahas mbjelljes së pemëve do të vijojë edhe inventari dhe regjistrimi kombëtar i pyjeve. Në fund të takimit u vlerësuan me çertifikata mirënjohjeje inxhinerë dhe akademikë të cilët kanë dhënë kontributin e tyre në shtimin dhe mbrojtjen e pyjeve për vite./abcnews.al

 

vlcsnap-error129-1-1280x720.jpg
ent ela12:07 | 17/01/2018

Me përfundimin e Rrugës së Arbrit qeveria synon që të çoje në 100 mijë numrin e turistëve në zonën e Dibrës. Këtë e bëri të ditur ministri i Turizmit Blendi Klosi i cili ishte në Rabdisht, një ndër 100 fshatrat pjesë e projektit të qeverisë për zhvillimin e turizmit.

Rabdishta është një ndër 100 fshatrat e përzgjedhur nga qeveria për t’u shndërruar në një zonë që ofron shërbim cilësor të turizmit malor.

Ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi bisedoi me banorët për ngritjen e bujtinave të reja e  rregullimin e atyre ekzistuese.

Krahas kulinarisë dhe guidave ndikojnë drejtpërdrejt në afrimin e më shumë turistëve.

“Kemi zgjedhur fshatin tuaj si një nga këto pika së bashku me partnered mbështetës të politikave tona të turizmit ne mund ta ndryshojmë kryekëput situatën e zhvillimit turistik. Ne kemi të gjitha mundësitë që numrin prej 20 mijë turistësh që ka kjo zonë në vit, ta pesëfishojmë me pak investime.”

Përfundimi i rrugës së Arbrit sipas ministrit të Mjedisit dhe Turizmit pritet ta çojë numrin e vizitorëve në zonën e Dibrës në 100 mijë.

“Rruga e Arbrit do ta shumëherëfishojë mundësinë e ardhjes së turistëve në këtë zonë, dhe që nga momenti që rruga mbaron fillon faza përgatitore për të qenë të gatshëm për të pritur këtë bum turistik.dhe ne folëm më Ismailin i cili është një ekspert shumë i mirë i fushës. Zona është shumë afër zonës suaj, zona e Valbonës, zona e Thethit, janë kthyer në destinacione turistike jo më vetëm për turistët e huaj që duan të hutohen nga bukuria natyrore shqiptare, por ne duhet t’i kthejmë këto zona edhe zona turizmi për vetë shqiptarët në radhë të parë  dhe bërja e rrugës së Arbrit, hapja vetëm e trasesë së rrugës së Arbrit do të na e shtojë turizmin. Ndaj them që në harkun e dy viteve do të arrijmë numrin 100 mijë të turistëve në këtë zonë që do të thotë që ekonomia të disafishohet e të kemi mundësinë që të prodhojmë atraksione turistike”.

Programi i qeverisë “100 fshatra” synon zbatimin e investimeve të përbashkëta strategjike për zhvillimin e integruar të hapësirave rurale të vendit./abcnews.al

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono