klevis lika

burg-1.jpg
G. P.10:25 | 12/07/2018

Gjykata për Krimet e Rënda la në burg katër të ndaluarit për 3.4 milionë eurot e gjetura në mjetet Toyota në Portin e Durrësit. Ata u paraqitën sot në këtë gjykate, që ka marrë në kompetencë këtë dosje.

4 të arrestuarit pas kapjes së 3.4 milionë eurove në portin e Durrësit do të vazhdojnë të qëndrojnë në burg, pas rivlerësimit të masës së sigurisë nga Gjykata e Krimeve të Rënda.

Kjo gjykatë la në fuqi të njejtin vendim atë të “arrest me burg” të caktuar nga gjykata e Durresit më 28 Qershor, e cila shpalli moskompetencë, duke e kaluar çështjen te Gjykata e Krimeve të Rënda. Të pranishëm në sallën e gjyqit ishin, Edi Lika, administrator i kompanisë që solli makinat nga Belgjika, djali i tij Klevis Lika, shoferi i trailerit Agim Çeka dhe Alban Mollaymeri, pronar servisi.

Ndryshe nga seanca gjyqësore e zhvilluar në Durrës, ku media ishte e pranishme gjatë gjithë procesit, te Gjykata e Krimeve të Rënda ndodhi e kundërta. Dy prokurorët e çështjes, Ened Nakuçi dhe Doloreza Musabelli, kërkuan që mediat të mos ishin të pranishëm pasi mund të dalin fakte që cënojnë hetimin.

Kjo gjë u kundërshtua nga avokatët mbrojës të të pandehurve. Sipas tyre, prokuroria nuk ka sjellë asnjë akt të ri ligjor.

Saimir Vishaj: “Absolutisht ishin të njëjtat prova dhe dyshimet që ishin në Gjykatën e Shkallës së Parë Durrës. Ndërkohë është shtuar akuza e re që ka të bëjë me grup të strukturuar kriminal dhe kryerja e veprave kriminale kryer nga grup i strukturuar kriminal”.

Ndërkohë në kerkim për këtë çështje vijojnë të mbeten dy kushërinjtë Alfred dhe Elvis Vladi, të cilët sipas prokurorisë, dyshohet së janë porositesit e makinave Toyota. Prokuroria e Krimeve të Rënda ka dërguar letërporosi në 3 shtete, Gjermani, Belgjikë dhe Angli, ku pritet të merret informacion i detajuar, në lidhje me aktivitetin e katër personave që mbahen në qeli, si dhe zbulimin e origjinës së parave të gjetur dy automjete.

toyota-2.jpg
G. P.15:55 | 26/06/2018

Automjetet Toyota, ku u gjetën 3,4 milionë euro, ishin blerë në Belgjikë, me porosi të Alfred Vladit. Ky është versioni që ka deklaruar para grupit hetimor Alban Mollaymeri, një nga 4 personat e ndaluar. Dy kushërinjtë Elvis dhe Alfred Vladi janë ende në kërkim.

Katër të arrestuarit pas sekuestrimit të rreth 3.4 milionë eurove në portin e Durrësit janë marrë dy herë në pyetje nga oficerë të policisë dhe grupi hetimor.

Alban Mollaymeri personi që shikoni në foto ka mohuar të ketë pasur dijeni për paratë e gjetura në dy automjete tip Toyota. Ai ka pranuar se ishte kontaktuar nga personi i shpallur në kërkim Alfred Vladi për të blerë disa automjete për kompaninë e tij.

Më pas, 40-vjeçari Mollaymeri ka kontaktuar me biznesmenin tjetër në kryeqytet, Edi Lika, i cili kishte dërguar djalin e tij Klevi Lika dhe shoferin e kompanisë Agim Çeka për të kryer transportin e automjeteve nga Belgjika për në Shqipëri.

Ndërkohë drejtuesi i automjetit, Agim Ceka, por edhe personat e tjerë të arrestuar, rrëfyen intinerarin që kishin kryer automjetet për të ardhur në Shqipëri. Veturat janë blerë tek një koncesionar në Belgjikë dhe më pas kanë udhëtuar në Ahen të Gjermanisë.

Babë e birë kanë pohuar se për këtë shërbim do të paguheshin nga Alban Mollaymeri, ndërsa ky i fundit theksoi se ishte kontraktuar nga Alfred Vladi. Dy kushërinjtë, Alfred e Elvis Vladi, gjithashtu të shpallur në kërkim, kishin në pronësi nga 7 Maji i këtij viti një kompani per huadhënie, dhënie me qera apo shitblerje makinash.

Policia ka organizuar disa operacione për kapjen e Alfred dhe Elvis Vladit, të dy nga Peshkopia, banues ne Tirane, të cilët dyshohen se janë personat që sipas policisë kanë porositur ngarkesën me euro. Por deri tani nuk ka pasur asnjë rezultat për rënien në gjurmë të tyre. Burime kofidenciale nga Ministria e Brendshme konfirmojnë faktin se kanë nisur verifikimet nga SHÇBA për dekonspirim operacioni./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono