klevis balliu

PAMPURI.jpg
G. P.13:34 | 01/08/2019

Partia Demokratike akuzon qeverinë se pas zaptimit të pronave publike ka nisur shtetëzimin e pronave private. Ish-deputetët e PD, Oriola Pampuri dhe Klevis Balliu mbështetën protestën e 4 bizneseve në rrugën e Kavajës, të cilët  pretendojnë se janë larguar me forcë nga pronat e tyre, pavarësisht se janë në vijim të një procesi gjyqësor.

Pronarët u shprehën se kanë marrë shpërblime qesharake nga qeveria, ndërkohë që vlera e tregut për metra katron në zonë shkon deri në 5500 euro, duke hedhur dyshime se mbi pronat e tyre do të ndërtohet një pallat.

Ish-deputetja e PD, Oriola Pampuri deklaroi se pronarët e ligjshëm po dhunohen nga qeveria. Sipas Pampurit, vendimi për të nxjerrë pronarët nga bizneset e tyre pa pasur një vendim gjyqësor të formës së prerë është i paprecedentë dhe i ngjashëm me shtetëzimet  e pronës në regjimet komuniste./ABC News Albania 24/7

balliu-1280x720.jpg
G. P.11:36 | 05/06/2019

Gjykata e Apelit në Tiranë lë në fuqi vendimin e Shkallës së Parë, ‘detyrim paraqitje’ për ish-deputetin e partisë Demokratike Klevis Balliu. Prokuroria kishte ngritur 6 akuza ndaj Balliut, ndërsa veprat penale u rrëzuan në të dy shkallët e gjyqësorit.

“Kemi me dhjetëra qytetarë të cilët në Gjykatën e Tiranës sot po gjykohen prapë sepse janë në protestë. Protesta këtu ka çdo ditë sepse protesta është kundër një qeverie e cila çdo ditë kapet nëpër skandale dhe afera korruptive ku vidhen paratë e qytetarëve. Tani vjedhjet janë shtuar për faktin e thjeshtë sepse Edi Rama e di që është në ditët e tyre të fundit sepse ka rritur dozën e vjedhjeve.

Marrim rastin e Milot-Balldren, ku po vidhen 300 mln euro. Në Austri ku është vendi ku shkojnë më shumë para se çdo vend tjetër për të bërë rrugë kushton 13 mln euro për kilometër, kurse në Shqipëri Edi Rama po i bën me 15 mln euro për kilometër, me një rrugë që është fushë dhe nuk do ishte më shumë as më pak se 900.000 apo 1 milionë euro kilometri”, tha Balliu./ABC News Albania 24/7

klevis-balliu.jpg
G. P.11:39 | 03/06/2019

Shtyhet seanca në Gjykatën e Apelit për ish-deputetin e Partisë Demokratike Klevis Balliu. Prokuroria ka ankimuar vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë dhe kërkon që ish-deputetit t’i caktohet masa e sigurisë “arrest në shtëpi”. Para kamerave, Balliu u shpreh se nuk i trembet procesit politik.

Prokuroria ka apeluar vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë, e cila la të lirë ish-deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu. Organi i akuzës kërkon që t’i caktohet masa e sigurisë “Arrest në shtëpi”. Seanca u shty sepse nuk ishte njoftuar prokurori i çështjes. Ish-deputeti Balliu u shpreh për mediat se nuk i trembej gjyqit politik.

Avokati i Balliut Genc Gjokutaj e cilësoi procesin të parregullt. Balliu u arrestua më 7 Maj nga policia së bashku me 3 banorë të Unazës së Re, të cilët po protestonin kundër kryeministrit Edi Rama që do bënte një vizitonte tek një biznes në zonë.

Ish-deputeti u përplas me efektivët blu, kur këta të fundit filluan të shoqëronin banorët që kishin bllokuar rrugën. Balliu u shoqërua në polici iu komunikua arrestimi. Gjykata e Tiranës dha për të masën “detyrim paraqitje” për akuzat: “Kundërshtim me dhunë të punonjësve të policisë”, “prishje e qetësisë publike” dhe “pengim i qarkullimit të mjeteve të transportit”. Tashmë beteja do të vazhdojë në Gjykatën e Apelit./ABC News Albania 24/7

klevis-ballu-1280x714.jpg
Sej rie14:17 | 09/05/2019

Gjykata e Tiranës liroi ish-deputetin Klevis Balliu dhe tre të ndaluarit e tjerë që u prangosën pas protestës tek “Unaza e Re”. Prokuroria kishte kërkuar masën “arrest shtëpie” për Balliun, por trupa gjykuese vendosi “detyrim paraqitjeje”.

Lirohet nga Gjykata e Tiranës ish-deputeti i Partisë Demokratike Klevis Balli, i cili u prangos të martën nga Policia e Tiranës, për kundërshtim të forcave të rendit dhe bllokim të qarkullimit të automjeteve.

I njëjti vendim, “detyrim paraqitje” u dha edhe për Seit Hajdarasi, Elton Skënderi dhe Lulzim Marçinaj.

Sipas prokurorit Gjergji Tako, veprimet procedurale ndaj të dyshuarve u realizuan me, sekuestrimin e pamjeve filmike, raportit të shërbimit, si dhe provave të mbledhura nga grupi hetimor.

Por Balliu u shpreh se, nuk ka kundërshtuar në asnjë rast punonjësit e policisë, ndërsa veprimet e tij ishin në mbrojtje të tyre.

Vendimi i lirimit të katër të pandehurve, u prit me ovacione nga jashtë gjykatës së Tiranës, ku ishin protestues të shumtë të zonës së Unazës së Re.

Policia e Tiranës procedoi në total 30 persona si dhe 3 të tjerë u shpallën në kërkim. Personat e proceduar, penguan automjetin e kryeministrit të kalonte në Unazën e Re, mesditën e 7 majit./ABC News Albania 24/7

balliu.jpeg
G. P.22:20 | 07/05/2019

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu është ndaluar sot pasdite nga policia. Lajmi bëhet i ditur për ABC News nga burime zyrtare nga Policia e Shtetit. Ai ishte shoqëruar gjatë paradites në komisariatin e policisë nr. 6 bashkë me disa banorë të zonës së Unazës së Re, pas përplasjes dhe kundërshtimit të forcave të policisë. Gjatë këtyre përplasjeve mbetën të lënduar 4 efektivë policie, që po marrin ndihmë mjekësore në spital.

Gjithçka nisi pasi një grup banorësh të kësaj zone bllokuan rrugën ku do të kalonte kryeministri Rama, duke organizuar një manifestim të paligjshëm. Me ta u bashkuan edhe ish-deputetë të Partisë Demokratike, mes të cilëve edhe Balliu. Të njëjtat burime i thanë ABC Neës se bashkë me ish-deputetin Klevis Balliu janë ndaluar dhe 3 banorë të tjerë të zonës./ABC News Albania 24/7

balliu.jpg
G. P.10:14 | 03/04/2019

Tensionet e para në protestën e kësaj të mërkure janë shënuar pranë Ministrisë së Brendshme, aty ku banorët e Unazës së Re janë ndaluar nga policia të kalojnë në pedonalen Murat Toptani.

Ndërkohë, ish-deputeti Klevis Balliu në një prononcim të shkurtër për mediat tha se e gjithë përplasja bëhet nga policia që më pas të arrestojë dhe shoqërojë protestuesit.

“Kjo bëhet vetëm për shoqërime, s’bëhet për asnjë gjë tjetër. Kjo këtu është një pikë grumbullimi, s’është pjesa e protestës dhe mundohen që të përplasen me banorët që më vonë t’i arrestojnë dhe shoqërojnë kot. Për këtë bëhet kjo. Dhe sjell këta çunat e rij, që s’kemi gjë me ta se nuk vjen vetë ai. Vetëm për të krijuar një hapësirë për të shoqëruar njerëz. Sikur të mendonin kaq shumë sa mendojnë për të arrestuar shqiptarët, Habilajt do ishin kap më përpara, Bajrajt do ishin kapur më përpara, Shkodra nuk do ishte bërë Palermo i ‘90-s. Po të mendonin kaq shumë për të kap kriminelët, sa mendojnë për të kap qytetarët që protestojnë, Shqipëria do ishte një vend më i sigurtë”, tha Balliu.

Opozita proteston këtë të mërkurë para parlamentit ndërkohë që Kuvendi zhvillon seancën parlamentare të radhës. Kreu i PD-së, Lulzim Basha, nuk do të jetë prezent në protestë.

Gjithashtu mësohet se policia ka marrë masa para parlamentit, por njëkohësisht ka vendosur efektivë edhe para Kryeministrisë dhe Ministrisë së Brendshme për shkak të zhvendosjeve të protestave të mëparshme./abcnews.al

OK-GJYKATA-JEP-VENDIMIN-PER-PROTESTUESIT.mpg_snapshot_02.36-1280x720.jpg
G. P.18:48 | 25/11/2018

Policia e Tiranës ka proceduar penalisht kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, si edhe deputetë të tjerë opozitarë si Ervin Salianji, Klevis Balliun, Flamur Noka, Enkelejd Alibeaj, Aldo Bumçi etj, për pjesëmarrje në protestën te Unaza e Re në datën 23 nëntor. Përveç demokratëve, në Prokurorinë e Tiranës, uniformat blu mësohet se kanë proceduar edhe disa eksponentë të opozites së bashkuar. Lulzim Basha dhe deputetët e tjerë akuzohen për 3 vepra penale, pohojnë burime nga Policia e Shtetit, si: organizim dhe pjesëmarrje në grumbullime të paligjshme, prishje e qetësisë publike dhe pengim i qarkullimit të mjeteve./abcnews.al

 

PROTESTA-PD-KORCE-MBULIM.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
G. P.13:29 | 29/09/2018

Një grup mbështetësish të Partisë Demokratike u mblodhën për të protesuar në afërsi të Shtëpisë së Flamurit në Korçë kundër qeverisë Rama. Aty po zhivllohet edhe mbledhja e qeverisë. Gjatë protestës ka patur një përplasje mes qytetarëve dhe forcave të policisë. Protestuesit kanë kërkuar fillimisht të kalojnë në pedonale por nuk janë lejuar nga një kordon policie që ishte vendosur për siguri tek Sheshi i Flamurit.

I pranishëm në këtë tubim ka qenë edhe deputeti i PD Klevis Balliu, i cili ka deklaruar se sot po protestohet kundër krimit dhe drogës. Nuk mund të pengohet e drejta për protestë paqësore, – tha Balliu. Më pas protestuesit janë lejuar të parakalojnë në pedonale të shoqëruar edhe nga forca të policisë. Me këtë marshim u mbyll edhe protesta e qytetarëve dhe simpatizantëve të PD./abcnews.al

evis-kushi.jpg
G. P.12:43 | 21/06/2018

Në Byro Politike u debatua rreth çështjes së Teatrit të ri Kombëtar.

Të ftuar ishin: Evis Kushi, deputete e PS; Klevis Balliu, deputet i PD; Alfred Peza, analist dhe Alfred Lela, analist.

Këtë javë, komisioni i medias u përfshi nga një përplasje fizike dhe verbale, gjatë seancës dëgjimore që ishte parashikuar me ministren e Kulturës, por që mori pjesë edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

Pikërisht për këtë çështje u diskutua mes të ftuarve në “Byro Politike”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono