klajda gjosha

klajda-gjosha.jpg
ger ta17:40 | 24/01/2020

Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha nuk përjashton edhe përgjegjësinë e opozitës në numrin e madh të largimit të shqiptarëve.

E ftuar në studion e Abc News me gazetarin Endri Xhafo, Gjosha tha se sherret politike janë një faktor që shqiptarët po lënë masivisht vendin.

“Këtu vijmë te mënyrat se si qeveriset Shqiperia, te vizioni i liderëve tanë. Sot në QSUT ka vende bosh dhe nuk ka kërkesa për tu punuar. Edhe ata që punojnë sot kërkojnë të largohen. Duhet ta pranojmë këtë, është një plagë për Shqipërinë, jo vetëm çështja e mjekëve, po largohen mësues, bankierë.

Këtu kërkon një thellim edhe më të madh politik. Nuk duhen sherre politike. Sherret sjellin pasigurinë te shqiptarët. Unë mendoj që është momenti i duhur , që opozita të ngrihet me liderushipin e saj për të nesërmen.”, tha Gjosha.

Xhafo e pyeti Gjoshën nëse PD kishte sabotuar hapjen e negociatave për Shqipërinë në qershor, por Gjosha tha “nuk besoj” duke shtuar se “ishte në studio për të folur vetëm për LSI”.

“Nuk mund të flas për PD-në, jam këtu për të folur për LSI-në”, tha ish-ministrja e Integrimit. /abcnews.al

fc8d94d9-3b5e-4311-90b5-41fce712fe4d.jpg
R D12:01 | 23/12/2019

Ish-ministrja e Integrimit në kabinetin “Rama 1”, Klajda Gjosha tha se gjuha e Kryeministrit Edi Rama ndaj lidershipit në Kosovë është e turpshme dhe e papranueshme. Ajo foli në studion e Abc News me gazetaren, Juli Xhokaxhi rreth samitit që u mbajt në Tiranë për “Shengenin Ballkanik”. Sipas Gjoshës, ky samit do të jetë dështimi i radhës, sepse nuk është gjithëpërfshirës.

“Besoj se një nismë e tillë e ka burimin nga Procesi i Berlinit, pra është një ide e disa viteve më parë. Ajo që nuk kuptoj është se pse u bë  kaq i nxituar: A është ky një presion që i bëhet BE për shkak të refuzimit të negociatave?”, u shpreh Gjosha.

Më tej argumenton se samiti duhej të bëhej pasi të ishin sheshuar konfliktet dhe se duhej të merrnin pjesë të 6 shtetet e Ballkanit Perendimor.

“Kosova dhe Serbia janë në një status lufte. Është e nevojshme të kërkohet falje për krimet e luftës dhe të nënshkruhet traktati i paqes mes këtyre dy vendeve. Kjo jo vetëm që s’ka ndodhur por para samitit, Vuçiç mohoi masakrën e Reçakut”, tha më tej Klajda Gjosdha në studion e “Abc News”.

Ndërsa e pyetur specifikisht për qendrimin e Ramës në samit dhe deklaratën e tij për Kosovën, Gjosha tha është e turpshme dhe e papranueshme. “E kam parë kryeministrin të flasë me një gjuhë arrogante brenda vendit por të arrinte deri aty sa të shfaqte arrogancë ndaj një shteti të pavarur, si Kosova kjo është e rëndë”. /abcnews.al

klajda-gjosha-1280x721.jpg
nev ila19:06 | 15/10/2019

E ftuar në studion e ABC News me gazetaren Juli Xhokaxhi mbrëmjen e sotme ka qenë Klajda Gjosha. Gjosha ka folur në lidhje me negociatat dhe procesin e Shqipërisë drejt integrimit. Sipas saj, qeveria shqiptare ka patur një mangësi të theksuar në përmbushjen e kushteve që i janë vendosur.

Gjithashtu Gjosha tha se, opozita ka ofruar zgjidhjen e saj për krizën politike, dhe se është e gatshme të ulet, e të diskutojë me mazhorancën pa kushte për reformën zgjedhore. Ajo theksoi se Europa nuk është çështje dashurie siç e quan kryeministri por një çështje detyrimesh dhe përgjegjësish.

Pjesë nga intervista në studio me Klajda Gjoshën: 

Juli Xhokaxhi: Sa gjasa ka që Macron të ndryshojë mendje?

Klajda Gjosha: Shpresoj që këtë herë të mos përsëritet situata e vitit 2016 ku vendet nuk arritën të dalin në një vendim të përbashkët sepse ky do të ishte precedenti i dytë, në atë kohë nuk arritën në një vendim të përbashkët për shkak të Turqisë ndërsa tani me sa duket molla e sherrit është pikërisht Shqipëria më pak Maqedonia e Veriut. Vendet e tjera janë për pro dhe për një ndarje të kësaj dysheje që shkon drejt procesit të integrimit megjithatë do të uroja që Shqipëria të mos kthehet edhe në një pengese për Maqedoninë e Veriut.

Juli Xhokaxhi: Sa gjasa ka të shkojë drejt një divorci të Shqipërisë dhe Maqedoninë e Veriut në vendimin përfundimtar?

Klajda Gjosha: Franca e ka kërkuar me kohë këtë dhe kjo nuk do të ishte mirë për Shqipërinë sepse do na çonte shumë vite pas dhe do ti shtonte rrugëtimit tonë vështirësi të pafundme por ndoshta edhe vite të gjata në këtë proces. Duket shumë e vështirë që Franca të heqë dorë. Është e para herë që shkohet me rekomandim pozitiv dhe aty përballesh me kushte të vendeve anëtare gjë e cila nuk ka ndodhur asnjë herë sepse vendet anëtare kanë marrë gjithmonë një vendim politik. Pra i gjithë procesi teknik ka kaluar përmes Komisionit evropian dhe vendimi ka qenë më pas politik. Vendet anëtare janë duke u kthyer më teknike se vetë komisioni evropian.

Juli Xhokaxhi: Kryeministri Rama sot ka thënë që negociatat janë çështje e brendshme e BE dhe jo se Shqipëria nuk ka arritur të plotësojë kushtet dhe kriteret. Një pjesë e zyrtarëve të lartë kanë thënë se Shqipëria ka ende shumë për të bërë. Kë duhet të besojmë ?

Klajda Gjosha: Patjetër që BE ka problematika të saj sepse ka të bëjë me vetë reformimin e BE por kjo nuk i pengon vendet si shqipëria që të ecin përpara me proceset në bazë të meritave. Diskutimet më të mëdha kanë të bëjnë me kushtet, kriteret dhe standardet, Shqipëria ka patur një mangësi të theksuar në plotësimin e kushteve. Fakti që në 2018 Shqipërisë iu vendosën kushte iu dha edhe një datë, dhe institucionet tona në momentin që duhet të vendoseshin në një punë kolosale dhe në vend që mazhoranca ti shtrinte dorën opozitës, për të vazhduar të përmbushte kushtet nuk bëri asgjë. Asgjë nuk u bë për përmbushjen e këtyre kushteve. Bundestagu gjerman ka qenë i prerë, deri në plotësimin e kushteve të vendosura nuk ka një datë të çeljes së negociatave.

Juli Xhokaxhi: Si është e mundur që Bundestagu gjerman jep një PO me kushte të fuqishme, dhe ministri i jashtëm gjerman jep sot një parantezë të tillë?

Klajda Gjosha: Mos harrojmë se edhe ministri jashtëm vjen nga një parti politike. Bundestagu gjerman është mbi kancelarinë. Është e qartë që Shqipëria do të ketë kushte për këtë çështje.

Juli Xhokaxhi: Ka një element që vlen të përmendet, Maqedonia e Veriut iu kërkua marrëveshja për ndryshimin e emrit me Greqinë, Shqipërisë i është kërkuar reforma në drejtësi, sa rrezikon BE në këtë moment që të zhgënjejë pritshmëritë e qytetarëve?

Klajda Gjosha: Nuk është e njëjta gjë të ndryshosh emrin dhe të firmosësh një marrëveshje e cila ka qenë historike për Maqedoninë e Veriut ndërsa Shqipëria ka kosto, thoni ju, por ka kosto për mirë për të përmirësuar një sistem. Shpresa te ajo reformë ka qenë shumë e madhe. Janë dy çështje të ndryshme. Tashmë vendet anëtare duan të shohin edhe implementimin e reformave. Shqipëria ka patur gjithmonë ligje të mira por zbatimi i tyre ka patur probleme.

Juli Xhokaxhi: Sot ka qenë kryeministri italian Giuseppe Conte në Shqipëri i cili ka shprehur mbështetjen e Italisë në lidhje me hapjen e negociatave. Sa vlen një aleat si Italia?

Klajda Gjosha: Italia ka qenë gjithmonë mbështetëse. Italia është një vend që ndahet në kufi me Shqipërinë dhe i intereson stabiliteti ekonomik dhe politik i Shqipërisë sepse qytetarët shqiptarë që largohen drejt Italisë nuk janë mirë për të. Italia di të bëj mirë kalkulimet e saj.

Juli Xhokaxhi: Si funksionon çështja e vetos?

Klajda Gjosha: Do të mjaftonte vetëm Franca kundër, dhe do të thotë një JO e prerë për çeljen e negociatave me Shqipërinë.

Juli Xhokaxhi: Si do të reflektoje politika shqiptare ndaj një PO-je apo një JO-je nga BE?

Klajda Gjosha: Përgjegjësi për procesin e integrimit kanë të gjitha palët, por ekzekutivi është ai që vepron ndaj këtyre proceseve. Ne kemi ofruar një zgjidhje, e cila e pranon të ulet me mazhorancën e të diskutojmë në lidhje me reformën zgjedhore. Ndaj përgjegjësia është shumë me e madhe e qeverisë. Për sa kohë kryeministri e konsideron procesin e integrimit si një çështje dashurie nuk do kemi asnjëherë asnjë rezultat. Evropa është proces përgjegjësie dhe detyrimesh./abcnews.al

marredheniet-pd-lsi.jpg
ad min21:00 | 17/09/2019

Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, ishte e ftuar këtë të martë në emisionin “Provokacija”. Ajo komentoi marrëdhëniet mes partisë ku ajo bën pjesë, LSI-së dhe Partisë Demokratike. Sipas Gjoshës, dy partitë i bashkojnë kazuat me të cilat përballet vendi pavarësisht se kanë ndasitë e tyre programore dhe ideologjike.

“Nuk shoh shkëputje të them të drejtën. Ne na bashkojnë kauzat e sotme. E gjithë rruga ku jemi bashkë, prioritetet me të cilat duhet të përballet vendi janë pjesë e kauzave të PD-së dhe LSI-së. Kemi ndasitë tona programore edhe ideologjike. Megjithatë jemi të bindur se sëbashku mund t’ia dalim që me zgjedhje të lira dhe të ndershme opozita të kthehet në mazhorancën e nesërme”, tha Gjosha.

Për ish-ministren zgjidhja e krizës aktuale janë zgjedhjet. Gjithashtu sipas saj, opozita nuk pengon proceset integruese të vendit, pasi është përgjegjësi e qeverisë së vendit.

Për sa i përket vendimit që pritet të merret me 18 Tetor për çeljen ose jo të negociatave, Klajda Gjosha tha se pret një “Po, por” nga vendet anëtare duke nënkuptuar çelje të negociatave me kushte./abcnews.al

klajda-gjosha.jpg
ad min20:44 | 17/09/2019

Politika shqiptare është me sytë drejt 18 Tetorit, ditë kur vendet anëtare të BE-së do të shprehen pro ose kundër çeljes së negociatave për anëtarësim me Shqipërinë.

Sipas Klajda Gjoshës situata në këtë momente është e vështirë të lexohet. Ajo u shpreh se nuk entuziazmohet nga retorika e lartë e qeverisë. Sipas ish-ministres së Integrimit, Bashkimi Europian po shkon drejt “PO-së”, por me kushte më 18 Tetor.

 “E përkthyer në shqip kjo do të thotë që ne vazhdojmë të qëndrojmë në statusin e vendit kandidat, deri në momentin që Shqipëria të përmbushë kushtet dhe kriteret e vendosura nga Këshilli. Duhet pritur Bundestagu shumë shpejt. Pozitive me kushte. Unë pres një “PO, por” dhe për mua kjo është një “JO” deri në momentin kur Shqipëria të përmbushë ato sërë kushtesh që do vendoset në përfundimin që do ndërmarrë vetë BE”, tha Gjosha, e cila ishte e ftuar këtë të martë në emisionin “Provokacija”.

Çelja e negociatave nuk është anëtarësim, vijoi më tej Gjosha, por një kapitull me shumë detyrime edhe më të vështira se sa ato që kemi sot.

“35 kapituj. Do të thotë që Shqipëria të vendoset njëherë e mirë në një kornizë ligjore nga e cila nuk mund të dalë më. Pra do të shkojë drejt përafrimit të legjislacionit dhe përafrimit të standardeve. E bën shumë herë më të vështirë punën e qeverisë, apo vendimet e qeverisë për t’u marrë thjesht nga një grup njerëzish”, tha Gjosha./abcnews.al

komisioni-i-venecias.jpg
ad min09:30 | 10/09/2019

Komisioni i Venecias ndodhet në Tiranë që prej ditës së djeshme pas kërkesës së Komisionit Hetimor për të dhënë opinionin e saj në lidhje me shkarkimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta.

Mëngjesin e kësaj të marte, delegacioni i “Venecias” zhvilloi një takim me dy përfaqësues të opozitës joparlamentare, respektivisht Oerd Bylykbashin për PD-në dhe Klajda Gjoshan për LSI-në. Ish-deputetët patën një prononcim të shkurtër për mediat në përfundim të takimit.

Ata thanë se kanë sqaruar pozicionin e tyre, që sicc e quajtën ata për tentativën në lidhje me shkarkimin e Presidentit. Gjithashtu, Bylykbashi dhe Gjosha i kanë thënë komisionerëve të “Venecias” që Presidenti nuk e shkeli ligjin dhe se ai mund të shkarkohet vetëm nga Gjykata Kushtetuese.

“Komisioni i Venecias ka ardhur këtu me ftesë të Kuvendit për të dhënë një opinion në lidhje me procedurën e turpshme për shkarkimin e Presidentit të Republikës që Parlamenti ka nisur. Ne ua bëmë të qartë se kjo është një përpjekje e qeverisë që, në mungesë të Gjykatës Kushtetuese, në themelet e një krize kaq të madhe, Parlamenti përpiqet që të tërheqë Komisionin e Venecias dhe Këshillit të Europës në lojën e tij të turpshme për të kapur të gjitha pushtetet, përfshirë Presidentin e Republikës. Kushtetuta është e qartë. Presidenti i Republikës shkarkohet vetëm nga Gjykata Kushtetuese, nëse ka shkelur rëndë Kushtetutën. Presidenti i Republikës është përpjekur të garantojë zgjedhje të lira dhe të ndershme, unitetin e popullit dhe pluralizmin politik në Shqipëri dhe kjo është një nga detyrat fisnike që ka luajtur në këtë rast Presidenti i Republikës. Presidenti i Republikës u dha garancinë zgjedhësve shqiptarë që zgjedhjet të bëheshin në një moment të dytë, në kushte më të mira. Parlamenti përpiqet që të shkarkojë Presidentin dhe në këtë lojë të turpshme përpiqet të bëjë palë institucionet ndërkombëtare, të cilat janë shumë të qarta në lidhje me këtë”, tha Bylykbashi.

“Sot diskutuam për një çështje që është e paprecedentë, aq më tepër për një vend që kërkon të çelë negociatat, për një vend që dëshiron të jetë anëtar i BE-së dhe në momentet kyçe, kur të gjitha palët sidomos qeveria do duhej të përqendrohej në plotësimin e kushteve për të marrë çeljen e negociatave në tetor ne merremi me një çështje që është jashtëzakonisht e rëndë edhe për imazhin e vendit. Aq më tepër të ftosh institucionet ndërkombëtare për të zgjidhur një çështje që në fakt për mua është për të mbuluar gjithçka që sot shkon keq me qeverisjen shqiptare”, tha Gjosha.

Ndërkohë, delegacioni është duke zhvilluar një takim në këto momente me një grup deputetësh të Partisë Socialiste. Më vonë ata do të takohen me deputetët e opozitës parlamentare. Gjithashtu një takim është planifikuar me kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruçi.

Pas tij, komisionerët do të takohen me Presidentin e Republikës, Ilir Meta, i cili po hetohen nga komisioni parlamentar nëse ka shkelur ligjin apo jo me shfuqizimin e dekretit të 30 Qershorit.

Pas drekës, do të jetë ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj që do të presë delegacioni, ndërsa më vonë ata do të shkojnë në kryeministri për t’u takuar me kryetarin e qeverisë, Edi Rama.

Gjatë së martës është rezervuar gjithashtu takim edhe me anëtarët e KQZ-së si edhe me anëtaren e vetme të Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha. Delegacioni i Komisionit të Venecias do ta përfundojë punën e saj nesër pas takimit me anëtarët e Komisionit Hetimor Parlamentar dhe shoqërisë civile.

Në Tetor pritet përgjigja e Komisionit Hetimor nëse Meta e shkeli ose jo Kushtetutën kur firmosi anulimin e datës së zgjedhjeve në 30 Qershor./abcnews.al

klajda-gjosha.jpg
ad min23:17 | 10/04/2019

Në këtë puntatë të emisionit “Byro Politike” u diskutua mbi vizitën e zv/ndihmës sekretarit amerikan të Shtetit, Matthew Palmer. Të ftuar në studio ishin ish-deputetet Jorida Tabaku, Klajda Gjosha dhe analistët Enton Abilekaj dhe Mentor Kikia.

Diplomati amerikan theksoi se SHBA e njeh qeverinë shqiptare dhe do të vazhdojë bashkëpunimin me ta. Ndërkohë që dënoi djegien e mandateve të opozitës.

Dy ish-deputetet e pranishme në studio u shprehën se e prisnin një qëndrim të tillë të ndërkombëtarëve mbi këtë vendim. Ndërkohë gjithashtu nënvizuan faktin se Palmer ishte plotësisht dakord me të gjitha çështjet që ka ngritur opozita./abcnews.al

abilekaj.jpg
ad min20:57 | 10/04/2019

Drejtori i Dosja.al, Enton Abilekaj, ishte i ftuar këtë të mërkurë në emisionin “Byro Politike”, ku u diskutua mbi vizitën e Palmer në Shqipëri dhe qëndrimet që mbajti pas përfundimit të takimeve me liderët e shtetit dhe të opozitës.

Sipas gazetarit, ai erdhi në një kohë pas publikimit të raportit të DASH për drogat. Edhe pse raporti ndan të njëjtat shqetësime që ka opozita, sipas Abilekajt, SHBA mban anën e qeverisë për hir të stabilitetit për një vend të vogël si i yni.

“Ka një problem. Palmer vjen pak ditë pasi doli raporti i DASH për drogat. Pra DASH, ku zoti Palmer është një ndër funksionarët dhe jo shumë i rëndësishëm për atë që është atje. I rëndësishëm është për Shqipërinë, por për departamentin vetë jo shumë, është i sigurt për atë që ndodh në Shqipëri. Raporti ndan të njëjta shqetësimet që ndan jo vetëm opozita dhe media në Shqipëri. Problemi është që këta në komunikimet që mbajnë me palën shqiptare zgjedhin të mbajnë anën e qeverisë për hir të stabilitetit. Ata ndoshta mendojnë që një vend i varfër nuk e meriton demokracinë, por duhet të rrijë urtë dhe të ketë stabilitet”, tha Abilekaj.

Ndërkohë, më herët dy ish-deputetet e opozitës, Klajda Gjosha dhe Jorida Tabaku, deklaruan se nuk prisnin qënrdim ndryshe nga ana e Palmer në lidhje me djegien e mandateve.

Ky i fundit dënoi dorëzimin e mandateve të deputetëve pasi mund të krijojë precedent në vende të tjera të rajonit, por edhe në vendet me demokraci të brishtë. Ndërsa nga ana tjetër, ashtu siç pohoi dhe Gjosha, Palmer ishte plotësisht dakord me çështjet që ka ngritur opozita./abcnews.al

klajda-gjosha-dhe-jorida-tabaku-1.jpg
ad min20:34 | 10/04/2019

“Qeveria është legjitime”. Kjo ishte deklarata ditën e martë e zv/ndihmës sekretarit të shtetit, Matthew Palmer, i cili gjithashtu dënoi djegien e mandateve nga ana e opozitës, duke qëndruar në të njëjtën linjë me Bashkimin Europian.

Ndërkohë ish-deputetja demokrate, Jorida Tabaku, e ftuar në emisionin “Byro Politike” ka deklaruar se nuk priste diçka ndryshe. Sipas saj, turi i Palmer ishte i paralajmëruar dhe nuk pritej që të vinte dhe të zgjidhte krizën.

“Jo në fakt, ndihemi bashkë me njerëzi. Shumicë kundër pakicës. Nuk prisnim diçka ndryshe. Turi i Plamer ishte i paralajmëruar. Askush nuk shpresonte që të vinte të zgjidhte krizën. Dhe ne nuk kemi pritur një njeri që të zgjidhë krizën. Ne i mirëpresim. Diçka që ranë dakord palët është që qëndrimi i tij është i njëjtë me raportin e DASH që ka dalë më parë dhe konfirmon të gjitha kauzat e opozitës”, tha Tabaku.

Në të njëjtën qëndrim ishte dhe ish-deputetja e LSI-së, Klajda Gjosha. Sipas saj, djegia e mandateve nga ana opozitës nuk do të mbështetet nga ndërkombëtarët për shkak se krijon precedent. Mirëpo për Gjoshën, Palmer ra plotësisht dakord për të gjitha çështjet që ngre opozita.

“Detajet janë bërë dhe publike dhe nga deklarimet publike të LSI-së dhe nga ana tjetër. Vizita e Palmer ishte e pritshme në kuadër të një turi ballkanik, ku nuk pritej të kishte një formulë zgjidhje. Unë nuk pres që ndonjë nga ndërkombëtarët të mbështesë djegien e mandateve. Është një precedent që mund të përsëritet nga vendet e tjera të rajonit dhe ato me demokraci të brishtë. Edhe në takimin me LSI me të vërtetë nuk mund të pranohet precedenti, por bihet dakord 100% për të gjitha çështjet që ngre opozita. Këtu kemi çdo ditë fenomene që vërtetojnë akuzat e ngritura nga opozita”, tha Gjosha./abcnews.al

PROVOKACIA-9-PRILL-KLAJDA-GJOSHA-PJESA-2.mpg_snapshot_08.16-1280x720.jpg
ent ela21:34 | 09/04/2019

Ish deputetja e LSI-së Klajda Gjosha ka folur në studion e Provokacijas për situatën aktuale politke në vend. E pyetur nëse vendimi për djegien e mandateve ishte i duhuri, ajo tha se ky është vendim ekstrem që është marrë për shkak të situatës ekstreme ku ndodhet vendi.

“Unë kam bërë një analizë të thellë të situatës para se të merrja një vendim, Në një vend demokratik normal ky akt nuk duhej të ndërmerrej, nuk do shkohet asnjëherë në këtë ekstrem, por Shqipëria ndodhet në situatë ekstreme. Uroj që qytetarët ta shohin në anën pozitive. Nëse për Shqipërinë do sillte diçka pozitive, ndryshim sistemi, forcim i demokracisë ndryshim mentaliteti i politikës shqiptare.

Njerëzit e kanë të vështirë të besojnë te politka shpesh kanë parë rrotacione dhe ia kane dalë të kenë jetëgjatësi në politikë. Kjo duhet të marrë fund. Nuk kemi të bëjmë thjesht me emrat e kryetarëve të partive, por me një masë që besojnë se është momenti i duhur që Shqiëpria të ndryshojë. Ne jemi vendi që do të çelë negociatat në të ardhmen”.

Sipas saj Shqipëria është marrë peng nga disa individë që kryejnë reforma fasadë dhe asgjë në dobi të qytetarëve.

“Ka disa individë që e kanë marrë peng shtetin, me një shtet të kapur, me reforma fasadë për propagandë politike, por nuk shohim asnjë veprim konkret e asnjë të mirë në favor të qytetarëve shqiptarë”.

Për Gjoshën reforma në drejtësi është zbatuar në kundërshtim të plotë me kushtetutën, vetingu me standarde të dyfishta dhe zgjedhjet nuk kanë përfaqësuar votën e qytetarëve shqiptarë.

“Pakti kombëtar është të biem dakord që zgjedhjet nuk kanë përfaqësuar votën e qytetarëve shqiptarë dhe shumë politkanë duhet ta kuptjnë këtë që nuk vazhdohet kështu.

Nëse demokracia nuk funksionon çdo ditë njësoj për qytetarët. Ne degradojmë në situata të tilla ku qytetari ndjehet i pambrojtur dhe nuk di ku të përplaset.

Nëse një ligj para Kuvendit shkel Kushtetutën sot nuk kemi Gjykatë ku të drejtohemi. Reforma në drejtësi është zbatuar në kundërshtim të plotë me kushtetutën.

Duhet monitorim për vetingun. Çfarë është bërë dhe a ka standarde të dyfishta ajo që ka ndodhur me disa individë ka filluar të kthehet në bumerang. Lëvizje qyetare në mbështetje ndaj qytetarëve është masive tashmë. Rama i ka shtyrë zgjedhjet lokale për një çertifikatë. Sa më shpejt të gjendet zgjidhja në këtë krizë politke që ka hyrë Shqipëria aq më e thjehstë do jetë. Rama ka humbur shumë pikë dhe është në nivelet më të ulëta të pëlqyeshmërisë”.

Ish-deputetja e LSI-së theksoi se opozita kërkon zgjedhje të reja kombëatrë për t’i dhënë fund kapitullit të zgjedhjeve të 2017-ës dhe fenomenit të blerjes së votës.

“Zgjedhje të lira dhe të ndershme. Në kërkojmë zgjedhje kombëtare parlamentare. T’i rikthehemi edhe njëherë për të mbyllur kapitullin e 2017-ës, fenonemit të blerjes së votës nga grupet kriminale. Duhet të zhduket, është fenomen i rrezikshëm që shkatërron rininë e shqiptarëve. Duhet çliruar sistemi. Gjithkush nga ne duhet të dalë në terren me program dhe jo me tepsi e timon”. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono