kinema

ARTAN-MAKU-PER-FILMIN-E-ANIMUAR-1280x720.jpg
G. P.17:00 | 04/09/2018

Arkivi i filmit i ka dedikuar një vëmendje të veçantë kontributit të regjisorëve të filmave të animuar të viteve ‘90.  Regjisori Artan Maku vlerëson shumë këtë iniciativë, por nga ana tjetër, ai thotë se mbi 100 filma duhen konvertuar me parametra teknikë, pasi ndryshe janë të pashfaqshëm.

Arkivi Qendror i Filmit risjell në vëmendje filmin e animuar krijuar pas ‘90-s, ku animacioni shqiptar përjetoi një rilindje të shkurtër, pasi këta filma të mrekullueshëm shihen rrallë dhe nuk njihen sa duhet nga publiku i gjerë.

Regjisori Artan Maku, i cili është aktiv edhe sot thotë se iniciativa është pozitive, por këta filma paraqesin problem teknik.

Tematika e viteve ‘90 është më shumë sociale. Maku thotë se edhe filmi “Kënga e fundit” është një përjetim i tij personal. Kur mori vendimin të ikte, mendoi se ky do ishte filmi i fundit i tij.

Regjisori Artan Maku, i cili i qëndron besnik konceptit klasik, pranon se filmi i animuar edhe në diktaturë ka patur më liri për këto arsye. Ndërsa aktualisht, ai është duke realizuar një film të ri  i mbështetur nga qendra kombëtare e kinematografisë.

Është fakt që filmat artistikë të viteve ’90 kanë eklipsuar filmat novatorë dhe imagjinativë të bërë në argjilë, vizatim dhe prerje nga artistë të talentuar dhe ëndërrimtarë si Stefan Taçi, Rikarda Nova, Artur Dauti, Ergys Faja, Shaqir Veseli, Artan Maku e shumë të tjerë./abcnews.al

IRIS-ELEZI-PER-KINEMANE-E-PAS-90-1280x720.jpg
G. P.18:58 | 11/07/2018

Kinemaja e pas viteve 90-të vjen e projektuar në tarracën e Pallatit të Kulturës çdo të martë në sezonin e verës.  Drejtoresha e Arkivit të Filmit, Iris Elezi, në një intervistë për ABC News thotë se përzgjedhja e këtij harku kohor është bërë edhe për shkak të mosnjohjes së kësaj periudhe të kinemase nga spektatorë. Sipas Elezit, me anë të këtyre  filmave vjen edhe faza e tranzicionit social-kulturor me gjuhën e kinemasë./abcnews.al

vlcsnap-error314-1-1280x720.jpg
us er22:19 | 29/11/2017

Kritika ka vlerësuar makimalisht filmin më të fundit vizatimor të prodhuar nga studioja e animacionit Disnej-Piksar. Historia e “Koko” po mbush sallat e kinemasë me shikues në të gjithë botën.

Quhet “Koko” dhe duket se shumë shpejt do të jetë heroi i ri i preferuar i fëmijëve.
Filmi më i fundit vizatimor i studios së animacionit Piksar është kthyer në një hit dhe sipas mediave më prestigjioze ndërkombëtare duket se ky film vizatimor për fëmijë mund të jetë filmi i vitit në këtë gjini.

Ai tregon historinë e Miguel, një fëmije meksikan 12 vjeçar, fans muzike. Por për shumë breza familja e tij e ka mbajtur larg muzikën, që kur stërgjyshi Ernesto de la Cruz, një muzikant i madh mariaçi vdiq duke luajtur në kitarë dhe nga këtu rridhte dhe urrejtja e familjes ndaj muzikës. Por pavarësisht pengesës dhe urrejtjes që familja ka nga notat muzikore, vogëlushi e ndjen brenda vetes instiktin e fortë për muzikë.

Dhe kështu ndodh që gjatë ditës së të vdekurve djali gjen kitarën e paraardhësit të tij dhe me magji e gjen veten në botën e të vdekurve. Një univers paralel me tonin ku të vdekurit duket se jetojnë dhe ku Migeli do të kryqëzohet me të njohur të vjetër të familjes me anë të të cilëve do të tentojë të zbulojë sekretin që rëndon mbi të afërmit e tij.

Sipas mediave ndërkombëtare filmi i animuar “Coco” ka një bukuri mahnitëse dhe se është një kryevepër absolute. “Ne kemi parë rrallë një film vizatimor kaq të pjekur”, shkruajnë media amerikane dhe europiane. Ndërkohë sallat e kinemasë kanë pritur miliona shikues të interesuar për historinë e e “Coco”-s. Sipas përllogaritjeve të para me këtë ritëm filmi i Li Unkrih dhe Adrian Molinës mund të kalojë edhe rekordin e shikueshmërisë të vendosur nga filmi Avatari i xhejms Kameron.

Filmi vlerësohet nga kritikët si balancimin i punës, humorit, butësisë, entuziazit dhe urtësisë.

Studio e animimit të Disnej – Piksar vijnë kështu sërisht para publikut me një film vizatimor të kuruar mirë që pavarësisht se luan me vdekjen i lejon fëmijëve që të ndërgjegjësohen për çfarë përfaqëson familja./abcnews.al

vlcsnap-error438-1280x720.jpg
us er14:11 | 11/11/2017

Këtë të shtunë fëmijët e kryeqytetit kanë patur mundësinë të ndjekin në teatrin e kukullave filmin “Raffi” i vlerësuar me shumë çmime ndërkombëtare. Ky film është një tjetër tregues i larmishmërisë që të ofron Teatri i Kukullave në Tiranë.

Fundjavat janë në zhurmshme në dyert e Teatrit të Kukullave në Tiranë

Për spektatorët e vegjël, por edhe ata të rritur kjo e shtunë është një ditë ndryshe. Teatri i Kukullave është shndërruar në një kinema të vërtetë.

Fitues i shumë çmimeve të rëndësishëm ndërkombëtarë historia e Raffit vjen edhe për ndjekësit më të vegjël të kinemasë.

Hamsteri i Artë Rafi, i përket tetëvjeçarit Semi. Brejtësi i vogël është shumë i veçantë. Jo vetëm që mund të shënojë gola me një top futbolli, por mundet edhe të nuhasë mall kontrabandë dhe këtë e bën më mirë se një qen.

Por një ditë, Rafi zhduket!

Ky është vetëm një pjesë nga subjekti i filmit të realizuar me regji të Arend Agthe bazuar mbi librin me të njëjtin titull të Agthe dhe Bettina Kumpfer. Por që çdo fëmijë i dha një personazh për ta dashur apo një situatë për ta analizuar në mendjen e tyre.

Të shohësh një film në Teatrin ku çdo fundjavë ndjekin shfaqjet me kukulla është akoma edhe më e veçantë për ta.

Raffi është është një ndër dy filmat që u shfaqën nga Tirana Film Institute, i cili fitoi për herë të dytë projektin “Festival to date”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono