kine

snake.jpg
ad min22:55 | 04/09/2019

Disa pamje të çuditshme po qarkullojnë në internet kohët e fundit. Në to shfaqet një piton rreth katër metra i gjatë teksa nxjerr një dhi të cilën e kishte gëlltitur të gjithën. Banorët në fshatin Fujian në juglindje të Kinës thanë se gjarpri shpenzoi afërsisht një orë për ta nxjerrë të gjithë kafshën.

Për ta ndihmuar kishin shkuar edhe fshatarët të cilët i tërhoqën bishtin dhe i bënin masazh në stomak. Pitonin e gjeti një bari i zonës, teksa po kërkonte një kafshë të humbur. Ai pretendon se i kanë humbur të paktën 20 dhi që prej fillimit të vitit.

“Stomaku i tij ishte shumë i fryrë dhe jam i sigurtë se ka ngrënë një prej dhive të mia”, tha ai për mediat.

Në ndihmë të fshatarëve shkoi edhe policia pyjore. Ndërkohë në videon e publikuar shfaqet gjarpri gjigand, i cili vjell kafshën e ngordhur, afërsisht 40 kilogramë.

Më vonë, pitoni u mor nga oficerët e policisë pyjore dhe u dërgua në një strehë për kafshët e egra. Gjarpri do të lëshohet në natyrë më vonë, pasi në Kinë, pitonët janë specie e mbrojtur pasi konsiderohen në rrezik zhdukjeje./abcnews.al

skynews-donald-trump-us-president_4407328-933x445.jpg
ad min11:51 | 26/08/2019

Presidenti amerikan Donald Trump reagoi ndaj kërkesës së Pekinit për një marrëveshje të mundshme mes dy vendeve, për t’i dhënë fund luftës së tarifave. Sipas Trump, një nga arsyet pse Kina është një vend i madh është se pse presidenti i saj e di se si funksionon bota.

Ndërsa bursat në të gjithë botën vijojnë të paguajnë pasojat e betejës së tarifave mes Uashingtonit dhe Pekinit, presidenti amerikan Donald Trump i ka dërguar Kinës një sinjal pozitiv.

“Kina dëshiron një marrëveshje, është një gjë e madhe!”, komentoi kreu i Shtëpisë së Bardhë lajmin se Pekini është shprehur i gatshëm për të zgjidhur situatën aktuale nëpërmjet negociatave të qeta.

“Kam një respekt shumë të madh për presidentin Xi”, shtoi Trimp.

“Një nga arsyet se pse ai është një lider i madh dhe Kina një vend i madh është se ai e di se si funksionon bota”, përfundon reagimin e tij presidenti amerikan Trump./ABC News Albania 24/7

download-1-1.jpg
ad min22:24 | 23/08/2019

Lufta e tarifave tregtare mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës ka ndërruar kah. Këtë herë ka qenë Pekini që ka njoftuar vendosjen e një tarife prej 10 për qind për produktet amerikane, duke shkaktuar reagimin personal të presidentit Trump, që ka premtuar marrjen e masave.

Njoftimi i Pekinit zyrtar për vendosjen e një tarife prej 10 për qind për produktet amerikane me vlerë 75 miliardë dollarë ka thelluar më tej luftën tregtare me Shtetet e Bashkuara.

Duke reaguar, presidenti amerikan Donald Trump është zotuar se do të marrë masa të ngjashme e të mëtejshme kundër produkteve kineze. Tarifat e reja të njoftuara nga Kina ishin një përgjigje ndaj planit të Trump për të taksuar me 10 për qind 300 miliardë dollarë mallra kineze.

Tregjet financiare amerikane ranë menjëherë pasi presidenti e postoi në Twitter planin e tij për t’iu përgjigjur Pekinit. Ai insistoi se kompanitë amerikane duhet të gjejnë një alternativë ndaj Kinës dhe ta kthejnë prodhimin në Shtetet e Bashkuara.

“Kompanitë e mëdha amerikane urdhërohen të nisin menjëherë kërkimet për një alternativë ndaj Kinës, përfshirë opsionin që të kthehen në shtëpi dhe t’i prodhojnë produktet e tyre në Amerikë”, tha Trump.

Tarifat e reja kineze do të variojnë nga 5 deri në 10 për qind dhe do të aplikohen mbi më shumë se 5 mijë mallra që vijnë nga Shtetet e Bashkuara. Produktet e agrikulturës, nafta dhe pjesët e këmbimit për mjetet ajrore janë mes atyre që do të preken.

Gjithashtu, Pekini do të rikthejë një tarifë prej 25 për qind për makinat amerikane të importuara, të cilën e hoqi më herët gjatë vitit si shenjë e vullnetit të mirë teksa dy vendet përpiqeshin të negocionin një marrëveshje tregtare.

Prodhuesit amerikanë të automjeteve reaguan duke paralajmëruar se vendosja e taksës do të vërë në rrezik vendet e punës në fabrikat në Shtetet e Bashkuara./ABC News Albania 24/7

kine-1280x713.jpg
ad min12:30 | 11/08/2019

Bilanci i viktimave nga tajfuni “Lekima” në Kinë është rritur në 28 të vdekur, ndërkohë që 20 të tjerë konsiderohen të humbur. Autoritetet vendase deklarojnë se të paktën 5 milionë banorë në provincën Zhejang janë prekur nga reshjet dhe përmbytjet dhe rreth 1 milion prej tyre janë evakuuar për në zona të sigurta. “Lekima” u përplas fillimisht në rajonin Uenling, mes Taivanit dhe qytetit kinez të Shangait në orët e para të së shtunës, me erëra të forta dhe shira të dendura. Gjatë së dielës ai pritet të lëvizë më tej në bregun lindor. Shumica e vdekjeve janë regjistruar në qytetin Uenzhou, ku vërshimet e ujërave shkaktuan edhe rrëshqitje të mëdha toke. Sipas medias shtetërore kineze, skuadrat e emergjencave ndërhynë për t’u ardhur në ndihmë shumë udhëtarëve që ishin arritur nga përmbytjet në rrugë, si dhe kanë kryer kërkime nën rrënojat e ndërtesave të shembura./ABC News Albania 24/7

 

Inter-vs-Juventus-SA-1280x713.jpg
nev ila20:18 | 23/07/2019

Trajneri i Juventusit, Mauricio Sarri kërkon nga skuadra rezultat dhe lojë të bukur në takimin ndaj Interit. Strategu Italian zbulon disa detaje rreth formacionit shartues.

Juventusi dhe Inter do të luajnë ndeshje miqësore në Kinën e largët. Sfida mes dy klubeve ngjall një rivalitet të madh dhe këtë e vendos në dukje edhe trajneri i bardhe-zinjve Mauricio Sarri i cili në konferencën për shtyp theksoi se nuk ka miqësore me Interin.

Tekniku i bardhe-zinjve zbuloi edhe disa detaje rreth formacionit që do të hedh në fushë dhe gjendjen e lojtareve.
Juventus-Inter nuk mund të cilësohetë si një ndeshje miqësore.

Do të luajnë kundër njëra-tjetrës dy skuadra që nuk janë në formën më të mirë. Lagështia në fushë pritet ta ndërlikojë më tepër situatën.

“Do të mundohemi të luajmë si ndaj Totenhem në pjesën e dytë. Në këtë tur po stërvitemi shumë pak ndërkohë që po luajmë shumë më tepër. Faza vendimtare do të jetë nga fundi i korrikut deri në datën 10 gusht. Nuk jam i fokusuar vetëm në një repart. Krahas sulmit po punojmë edhe në mbrojtje. Ronaldo do të vazhdojë të luajë si sulmues i majtë. Duhet të jetë i lirë në fushë për të bërë diferencën. Dybala mund të luajë si një sulmues i fshehur. Dua që Juventus të ketë ritëm të lartë edhe në seancat stërvitore”.

Juventus do të luajë ndeshjen e dytë miqësore në Azi pasi fillimisht luajti ndaj Totenhem kur u mund me shifrat 3-2./ABC News Albania 24/7

4kDAa4TqHaf465U47NEwaH.jpg
ent ela22:00 | 19/07/2019

Stacioni hapësinor kinez Tiangong-2 ka përfunduar zyrtarisht misionin e tij dhe gjithë ekzistencën e objektit të orbitës kërkimore. Platforma u orbitua dhe u dogj siç ishte planifikuar vetëm pas orës 9 të mëngjesit të së Premtes, duke zbritur mbi Oqeanin Paqësor të Jugut, siç është konfirmuar nga agjencia zyrtare kineze e hapësirës.

Stacioni peshonte rreth nëntë ton amerikan në kohën kur u kthye në atmosferën e Tokës, por edhe kështu ishte mjaft e vogël sa që pothuajse tërësisht u dogj në proces. Tiangong-2 ishte relativisht i vogël për një stacion hapësinor (kur matet kundër ISS), i përbërë nga vetëm një modul kërkimi me hapësirë ​​të mjaftueshme në bord për vetëm dy astronautë.

Pas rreth 1,000 ditësh në hapësirë, Tiangong-2 kishte tejkaluar jetëgjatësinë e planifikuar dhe agjencia hapësinore e Kinës e planifikoi këtë de-orbitë – në kontrast me orbitën e Tiangong-1 vitin e kaluar, e cila nuk ishte e planifikuar (edhe pse në fund të fundit nuk është një rrezik për askënd në terren). Të dyja këto dhe Tiangong-3 e ardhshme, janë të destinuara si stacione të përkohshme orbitale të dizajnuara për të testuar teknologjitë kyçe në ndjekje të stacionit të vërtetë “hapësinor kinez”, i cili do të fillojë jetën e tij të misionit në vitin 2020 me fillimin e projektit Tianhe- 1 modul bërthamë. /abcnews.al

8256-1280x768.jpg
ad min23:45 | 03/07/2019

Protestat që kanë përfshirë prej disa javësh Hong Kongun kanë përplasur Londrën me Pekinin. Mbretëria e Bashkuar ka kërkuar nga pala kineze respektimin e autonomisë dhe të drejtave të ish-kolonisë së saj; ndërsa Kina ka deklaruar se kushdo që shkel ligjin duhet të trajtohet si kriminel.

Kina dhe Britania e Madhe janë përfshirë në një debat të ashpër lidhur me protestat që prej disa javësh zhvillohen në Hong Kong. Ka qenë një deklaratë e ministrit të Jashtëm britanik, Xheremi Hant, që shprehte mbështetjen për protestuesit e rajonit autonom të Kinës, që ka trazuar ujërat mes dy vendeve.

Pekini zyrtar i ka bërë thirrje Londrës që të mos ndërhyjë në çështjet e brendshme të Kinës. Edhe ambasadori kinez në Mbretërinë e Bashkuar deklaroi se marrëdhëniet janë dëmtuar nga deklarata e ministrit Hant dhe ato të zyrtarëve të tjerë që mbështesin protestuesit.

Ai tha se personat që kanë zaptuar ilegalisht Parlamentin e Hong Kongut duhet të dënohen si shkelës të ligjit. Më pas, diplomati u thirr për sqarime në Ministrinë e Jashtme britanike lidhur me këtë deklaratë. Një zëdhënës i dikasterit bërë të ditur se diplomatit kinez iu komunikua se deklarata e tij ishte e papranueshme.

“Ne vazhdojmë t’ia bëjmë të qartë qeverisë kineze, në mënyrë publike dhe private, se të drejtat e banorëve të Hong Kongut duhet të respektohen tërësisht”, thuhet në një deklaratë të Forein Ofis. Më herët kryeministrja Theresa Mej deklaroi se e kishte ngritur çështjen e ish-kolonisë britanike në takimet me liderët kinezë në takimet e G20-s. “Është jetike që shkalla e lartë e autonomisë së Hong Kongut dhe të drejtat dhe liritë e qytetarëve të tij të respektohen maksimalisht”, tha Mej.

Banorët e rajonit autonom protestojnë prej javësh kundër ligjit të ekstradimit, që do të mundësojë dërgimin në Kinë të të kërkuarve dhe disidentëve, por që sipas tyre rrit vartësinë nga Kina mëmë.

3ebb5aa1207247a0bcaca934a7df8cfc_18.jpg
ad min13:00 | 28/06/2019

Samiti i G20-ës në Osaka të Japonisë pritet të jetë më shumë një përballje mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kinës për shkak të luftës aktuale tregtare mes dy vendeve.

Mbrojtja e shumanshmërisë, shtimi i besimit në ekonominë botërore, por dhe parandalimi i ndryshimeve klimaterike, lufta dhe përballja me emigracionin dhe terrorizmin. Janë vetëm disa nga temat në tryezën e samitit të G 20-ës në Osaka të Japonisë.

Një samit ku prioritet është gjithsesi lufta tregtare aktuale mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kinës, çështje e cila shqetëson Uashingtonin por dhe Bashkimin Evropian për shkak të impaktit negative që mund të ketë në zhvillimin global.

Nga takimi me presidentin Xi Jinping, Donald Trump shpreson të negociojë dhe të bëjë hapa përpara. Gjithsesi ekspertët mendojnë se nuk do të ketë një kthesë të vërtetë nga ky takim

Presidentit amerikan Trump, sipas tyre, i pëlqen shumë të bëjë marrëveshje por deri tani ai nuk ka bërë aq sa duhet për të marrë një avantazh në kuadër të zgjedhjeve presidenciale të 2020-ës. Të dyja palët mbrojnë qëndrimin e tyre dhe vendet e tjera janë të shqetësuara. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërcënojnë me tarifa për sektorin e prodhimit të automjeteve ndoshta pas pak muajsh.

Javën e kaluar me qindra sipërmarrje u mblodhën ën Uashington për t’i thënë jo tarifës prej 25 për qind të vendosur nga Donald Trump mbi 300 miliard dollarë të importeve kineze. Sektorët më të prekura kanë ato të konsumit të përditshëm si dhe të pajisjeve të teknologjisë. Nëse tarifat do të vendosen, do të godisnin sidomos familjet amerikane me të ardhura të ulëta./ ABC News Albania 24/7

137439043_15359376092271n.jpg
ent ela13:50 | 14/06/2019

Moti i keq ka shkaktuar nme dhjetëra viktima në Kinë. Shirat e dendur që kanë përfshirë jugun e vendit kanë shkaktuar 49 viktima dhe 14 të zhdukur, ndërsa shtatë mijë shtëpi janë shkatërruar dhe 300 mikë persona janë evakuuar.

Pamjet në këtë video e cila ka bërë xhiron e botës tregojnë anën e një kodre që shembet mbi disa automjete  të parkuara përgjatë rrugës. Një lumë i vërtetë balte që merr me vete çdo gjë që i del përpara. Ngjarja ka ndodhur në Longian. /ABC News Albania 24/7

agree-1280x828.jpg
ad min13:37 | 08/06/2019

Është arritur marrëveshja mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Meksikës duke shmangur kështu hyrjen në fuqi të tarifave. Meksika nga ana e saj ka marrë përsipër  të përforcojë kontrollet në kufi për të frenuar fluksin e emigrantëve drejt SHBA.

Donald Trump deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë firmosur një marrëveshje me Meksikën, e cila pezullon për një kohë të pacaktuar tarifat. Kjo në shkëmbim të masave të forta për të ndaluar fluksin e emigrantëve nëpërmjet Meksikës. Meksika ka pranuar të vendosë menjëherë në gatishmëri Rojet Kombëtare për t’u përballur me emigrantët që i drejtohen Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Presidenti amerikan shkroi në profilin e tij në Tëitter se ishte i lumtur për arritjen e kësaj marrëveshjeje. Tarifat të cilat duhej të ishin aplikuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës të hënën e ardhshme, janë anuluar. Dhe gjatë kthimit të tij nga udhëtimi në Europë kreu i Shtëpisë së Bardhë kishte lënë të kuptohej se kishte shumë mundësi të arrihej një marrëveshje. Ndërsa departamenti amerikan i shtetit publikoi detajet.

Meksika ka marrë përsipër të kryejë tre gjëra: të vendosë në gatishmëri rojet kombëtare në veçanti në kufirin jugor me Guatemalën, të përforcojë aplikimin e ligjeve për emigracionin dhe të presë një numër më të madh azilkërkuesish në territorin e saj – të cilëve do u jepet një vend pune. Por Meksika ka refuzuar kërkesën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për tu bërë një vend i tretë i sigurt. Kjo gjë do e detyronte të merrte një numër më të madh emigrantësh nga Amerika qendrore.

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo falenderoi palën meksikane. Ndërsa ministri i Jashtëm meksikan u shpreh se ishte gjetur ekuilibri i duhur. Palët do të vazhdojnë bisedimet për 90 ditë të tjera për hapat e radhës. Përmbyllet në këtë mënyrë një konflikt nga i cili Trump del fitimtar, falë kërcënimit të tarifave edhe pse hyrja në fuqi e tyre do të dëmtonte dhe konsumatorët dhe ekonominë amerikane. Dhe tregjet, janë më pak të shqetësuara në pritje se si do të përfundojë beteja e tarifave me Kinën./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono