kine

KINE-TAJFUNI_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.18-1280x564.jpg
G. P.14:05 | 14/08/2018

Tre viktima dhe 205 mijë te evakuuar është bilanci i përkohshëm i kalimit të tajfunit Jagi në Kinë. Por Tajfuni ka prekur dhe Indonezinë dhe Filipinet ku janë shënuar vetëm dëme materiale.

Në Kinë është urdhëruar evakuuimi i rreth 205 mijë personave si pasojë e kalimit të tajfunit Jagi që ka goditur dhe Indonezinë e Filipinet. Për shkak të reshjeve të dendura të shkaktuara nga kalimi i tajfunit në Shangai janë regjistruar tre viktima.

Sipas mediave vendase janë dhjetë qytetet bregdetare që preken nga moti i keq dhe banorët e të cilëve rrezikohen. Një flotë peshkarexhash prej 21 mijë njësish është detyrohet të kthehet në port për tu mbrojtur.

Tajfuni Jagi që preku dhe Filipinet solli erëra të forta dhe reshje të dendura. Në Shangai dëmet materiale janë të konsiderushme, ndërkohë që autoritete deklarojnë se gjendja e alarmit nuk ka kaluar ende./abcnews.al

KINE-MYSLIMANET-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
ent ela21:29 | 10/08/2018

Komuniteti mysliman në Kinë ka vendosur të sfidojë urdhërin e qeverisë për prishjen e një xhamie të ndërtuar sipas stilit arab. Qytetarë të shumtë janë mbledhur duke mbrojtur me trupin e tyre objektin e kultit.

Disa qindra myslimanë në veri-perëndim të Kinës kanë zgjedhur t’u bëjnë rezistencë autoriteteve që kërkojnë të shembin xhaminë e tyre. Autoritetet deklarojnë se xhamia e re e ndërtuar në rajonin Ningxia është ngritur pa lejet e duhura të pushtetit vendor. Por besimtarët refuzojnë të tërhiqen. Një prej tyre ka deklaruar se nuk do ta lejojë qeverinë të prekë xhaminë. Kina ka një minoritet mysliman prej 23 milionë banorësh dhe feja islame ekziston në rajonin Ningxia prej shekujsh.

Por grupet për mbrojtjen e të drejtave të njeriut deklarojnë se në vendin aziatik është rritur ndjeshëm armiqësia ndaj kinezëve myslimanë dhe besimeve të huaja në përgjithësi. Objekti i kultit, i cili ka disa minare dhe salla, është ndërtuar sipas modelit të xhamive të Lindjes së Mesme. Prej shekujsh, xhamitë e myslimanëve Hui janë ndërtuar sipas stilit kinez dhe mesa duket, struktura e re shihet nga autoritetet lokale si shembull i arabizimit të islamit kinez. Protestat nisën të enjten dhe kanë vijuar edhe të premte. Jashtë xhamisë janë mbledhur turma të mëdha njerëzish./abcnews.al

maxresdefault-1280x720.jpg
ent ela21:30 | 09/08/2018

Për t’i bërë ballë fuqizimit ushtarak ruso-kinez, administrata amerikane ka konfirmuar projektin e përfolur për krijimin e forcës hapësinore. Objektivi i Uashingtonit është që kjo degë e re e forcave të armatosura të jetë gati brenda vitit 2020.

Administrata e presidentit Donald Trump ka prezantuar të enjten objektivin për krijimin e degës së gjashtë të forcave ushtarake amerikane, që do të quhet Forca e Hapësirës. Synimi është që njësia e re të ndërtohet brenda vitit 2020 dhe që krijimi i saj të sigurojë mbështetjen e të dyja partive të Kongresit. Zëvendës presidenti Mike Pence, në një fjalim të mbajtur në Pentagon deklaroi se ka ardhur koha që forca e hapësirës të bëhet realitet. “Kongresi duhet të punojë i bashkuar për të ngritur një departament të ri që do të merret me organizimin, stërvitjen dhe armatosjen e forcave të hapësirës”, tha Pence.

Një nga argumentet më të forta në favor të krijimit të kësaj njësie është se rivalët e Shteteve të Bashkuara, si Rusia dhe Kina kanë rritur kapacitetet e tyre për të sulmuar asetet hapësinore amerikane në rast të një konflikti. “Kjo është një çështje lufte dhe ne duhet të përshtatemi me këtë realitet”, ka thënë nga ana tjetër sekretari i Mbrojtjes, Jim Mattis. Ndërkohë, kritikët e shohin krijimin e degës së re ushtarake si një akt burokrat të panevojshëm, që nuk ka asnjë lidhje me krijimin e forcave ajrore në vitin 1947. Por për promovuesin e këtij plani, presidentin Donald Trump, projekti tashmë ka nisur./abcnews.al

cia-kina.jpg
G. P.09:29 | 22/07/2018

Agjencia Qendrore e Inteligjencës ka akuzuar Kinën se po kryen një luftë të ftohtë tregtare për të minuar epërsinë e Shteteve të Bashkuara. Për CIA-n, rrezik përbën edhe ngritja e bazave ushtarake nga Pekini në disa ishuj të Detit të Kinës.

Kina po zhvillon një lloj lufte të ftohtë të heshtur. I këtij mendimi është Michael Collins, nëndrejtori i seksionit të posaçëm të CIA-s për Azinë lindore. Sipas Collins, Pekini nuk dëshiron një luftë tregtare me Shtetet e Bashkuara, por po punon në heshtje në disa fronte për të minuar epërisnë e Amerikës.

Por, për zyrtarin e lartë, nuk është vetëm aspekti tregtar që ka rritur tensionet mes dy vendeve. Shqetësuese për Uashingtonin janë edhe përpjekjet e Kinës për të zbuluar sekretet tregtare dhe informacionet e kërkimit në sektorin e teknologjisë së Shteteve të Bashkuara, ka deklaruar Collins.

Për më tepër, Pekini po përforcon dhe modernizon aparatin e tij ushtarak dhe Amerika bashkë me disa vende të tjera kanë kritikuar vazhdimisht ngritjen e disa bazave ushtarake në disa ishuj në lindje të Detit Kinez.

Një ditë më parë, presidenti Donald Trump deklaroi se është i gatshëm të çonte në një tjetër nivel luftën tregtare me Kinën, duke vendosur tarifa për të gjitha produktet e eksportuara nga vendi aziatik, të cilat shkojnë deri në 500 miliardë dollarë. Deklarata e Trump erdhi pak përpara se raundi i ri i tarifave amerikane të hyjnë në fuqi./abcnews.al

chinaa.jpg
G. P.13:42 | 20/07/2018

Tashmë qeveria kineze u bën apel familjeve të bëjnë një fëmijë të dytë. Kjo duke u ofruar më shumë pushime, rritje page, ushqim deri sa fëmija të arrijë moshën 3 vjeç, por dhe një paketë në shërbime shëndetësore falas.

Qeveria kineze ofron një paketë bonusi fiskal dhe social për të simuluar familjet që të bëjnë një fëmijë të dytë. Përveç një pushimi prej 98 ditësh në nivel kombëtar, për nënat e reja, shumë autoritete rajonale kanë zgjatur këtë pushim deri në 158 ditë.

Nënat që do të bëjnë një fëmijë të dytë do të kenë dhe shpërblim financiar, për të cilin nuk është vendosur ende shuma. Por dhe baballarët me dy fëmijë do të përfitojnë një pagë shtesë. Familjet me dy fëmijë do të kenë automatikisht rritje page dhe një paketë për shërbime shëndetësore shtesë.

Familjet do të kenë furnizimi me qumësht dhe ushqim për fëmijë deri sa fëmija të mbushë moshën tre vjeç. Kjo paketë e qeverisë kineze u krijua sepse pas heqjes në 2016-n të ligjit “një familje – një fëmijë” pjesa më e madhe e familjeve kineze nuk bënin më fëmijë. Dhe arsyeja është vetëm ekonomike. Një familje shpenzon deri në 140 mijë dollarë për një fëmijë deri sa ai të arrijë moshën 22 vjeç, ndërsa të ardhurat mesatare për familje në Kinë janë rreth 1.200 dollarë./abcnews.al

serbiiia.jpg
G. P.13:57 | 04/07/2018

Serbia kundërshton hapur përfshirjen e SHBA-ve në dialogun me Kosovën. Kryeministrja e Beogradit thotë se në rast se kjo ndodh, atëherë duhet të përfshihet edhe Rusia e Kina. Ajo shton më tej se shpreson që palët të arrijnë një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve.

Kërkesa e Republikës së Kosovës që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të përfshihen në bisedimet e Brukselit ka nxitur reagime të shumta nga Beogradi zyrtar. Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiç, nuk e sheh të arsyeshme që të ketë shtete të tjera të përfshira në bisedime. Mirëpo, në rast se evropianët miratojnë kërkesën e Kosovës që SHBA-ja të jetë lojtar i ri, atëherë ajo thotë se edhe Serbia do të vërë kushte.

“Nëse angazhohen Shtetet e Bashkuara, me kërkesë të Prishtinës, atëherë me siguri në tryezë duhet të jenë dhe dy fuqitë e mëdha botërore që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, Kina dhe Rusia”, është shprehur ajo.

Në një intervistë të publikuar nga gazeta “Novosti”, shefja e qeverisë ka folur për rolin e presidentit Aleksandër Vuçiç në bisedimet me Hashim Thaçin. Ajo thotë se presidenti i tyre mori një përgjegjësi të madhe mbi veten për të zgjidhur barrën e madhe.

“Pritet të ketë një marrëveshje që do të sigurojë të ardhmen e serbëve në Kosovë, stabilitetin e Serbisë dhe rajonit”, është shprehur Bërnabiç.

Në pyetjen se a mund të imagjinohet një situatë në të cilën njerëzit refuzojnë një marrëveshje ligjore me Prishtinën, ajo ka thënë se personat e caktuar duhet të marrin përgjegjësinë për të ardhmen e tyre dhe për të ardhmen e fëmijëve të tyre.

“Do të kemi një kompromis të pranueshëm reciprokisht në tryezë, para së gjithash të pranueshme për Serbinë, besoj se njerëzit do të qëndrojnë prapa presidentit të tyre dhe qeverisë”, ka deklaruar ajo./abcnews.al

KINE-PAGESAT-E-AKTOREVE-1280x720.jpg
ent ela21:31 | 28/06/2018

Qeveria kineze ka vendosur të rrisë kontrollin mbi botën e artit, duke zgjedhur të reduktojë pagat stratosferike të aktorëve. Për Pekinin zyrtar, pagat e larta kanë verbuar artistët dhe kanë larguar rininë nga vlerat shoqërore.

 

Qeveria kineze ka njoftuar se do të vendosë kufij për pagat e aktorëve, në përpjekje për të frenuar atë që e quan “histeria” e yjeve të shoëbizit, por edhe evazionin fiskal në industrinë kinematografike. Vendimi vjen në një kohë kur debati për pagat e larta të aktorëve në Kinë ka arritur pikun. Autoritetet kanë bërë me dije se në kuadër të këtij sanksioni, aktorëve kryesorë të filmave dhe serialeve televizive rroga do t’u shkurtohet deri në 70 për qind të kostos totale të produksionit, ndërsa atyre që kanë role plotësuese në 40 për qind. Vendimin e saj qeveria njofton se e ka arritur pas një procesi të gjatë diskutimesh me Departamentin e Propagandës, Ministrinë e Kulturës, radion dhe televizionin shtetëror dhe entet e tjera. “Pagat stratosferike, etja për para dhe evazioni fiskal janë probleme që duhen zgjidhur”, thuhet në deklaratën e qeverisë kineze. Sipas saj, këto probleme kanë verbuar artistët dhe kanë devijuar shoqërinë nga vlerat shoqërore. Në industri të tjera filmike, si në Hollivud apo Bollivud, shteti nuk ndërhyn në çështjen e pagesës së aktorëve. Por në Kinë qeveria synon të rrisë mbikëqyrjen ndaj industrive, përfshirë ato të sektorit privat. “Producentët duhet të mendojnë edhe për përfitimet e shoqërisë e jo vetëm për të ardhurat, shikueshmërinë, apo klikimet”, thuhet më tej në deklaratën zyrtare. /abcnews.al

kim-jong-un-1.jpg
ent ela12:29 | 19/06/2018

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un zhvillon vizitën e tij të tretë në pak javë në Kinë. Ai do të informojë presidentin Shi Xhinpin për rezultatet e takimit historic me presidentin amerikan Donald Trump.

Për herë të tretë në pak javë Kim Jong-un kalon kufirin me Kinën. Mëngjesin e së martës, diktatori koreanoverior ka mbërritur në Pekin, bëjnë me dije mediat shtetërore, ku do të qëndrojë deri të mërkurën. Fakti që vizita është njoftuar ndërsa është në zhvillim, paraqet risi në sajë të mënyrës secrete të udhëtimeve të mëparshme, një shenjë tjetër e ndryshimit të sjelljeve të regjimit. Kim Jong-un gjendet në Kinë për tu takuar me presidentin Xi Jinping për të diskutuar me të për rezultatin e samitit që zhvilloi në Singapor me Donald Trump, dhe veçanërisht për hapat e rinj në tratativat me Shtetet e Bashkuara.

Analistët mendojnë se ky udhëtim ishte logjik, i pritshëm. Në muajt e kaluar, gjatë përmirësimit të shpejtë të mardhënieve mes regjimit dhe komunitetit ndërkombëtar, çdo herë që Pekini dukej i mënjanuar nga eventet, Kim vizitonte vëllain e madh komunist. Një mënyrë për të rikonfirmuar lidhjen që në fakt mbetet e fortë, duke parë që Kina është partneri kryesor tregtar i Koresë së Veriut. Tani qëndrimet janë më të qartësuara. Xi Jinping mbështet kërkesën e Phenianit për një process denuklearizmi me faza, me lëshime nga SHBA lidhur me sigurinë dhe lehtësimin e sanksioneve, në këmbim të çarmatosjes gradual të regjimit.

Ndërkohë, Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha se do të kthehet në Phenian “para se të kalojë një kohë shumë të gjatë”. Nga këndvështrimi kinez, negociatat e gjata midis Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut që parashikohet pas deklaratës së Singaporit janë skenari më i mirë i mundshëm. Një në të cilën Pekini mund të luajë ndikimin e tij në Phenian si një këmbëz shkëmbimi në çështjet e tjera të hapura me Uashingtonin, duke filluar me tarifat. Pekini gjithashtu ka mbrojtur gjithmonë skemën e “ngrirjes së dyfishtë”: testet bërthamore dhe raketore nga Koreja dhe ushtrimet ushtarake me Seul nga Shtetet e Bashkuara. Vetëm në orët e fundit Pentagoni ka konfirmuar se “lojrat e luftës” të përbashkëta me Jugun e planifikuar për muajin gusht, të quajtur kujdestari i lirisë, janë pezulluar. /abcnews.al

kiname.jpg
G. P.12:05 | 03/06/2018

Kina ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se do të rrëzojë të gjitha marrëveshjet tregtare nëse do të rrisë tarifat. Ndërkohë, çështja e tarifave amerikane ka qenë në qendër të bisedimeve në takimin e G7-ës.

“Çdo marrëveshje me Uashingtonin për t’i dhënë fund mosmarrëveshjes tregtare nuk do të hyjë në fuqi nëse rritja e tarifave të SHBA do të vazhdojë”.

Ky është paralajmërimi i Kinës pasi delegacionet e udhëhequr nga Ministri i Tregtisë së SHBA, Ëilbur Ross dhe zyrtari i lartë i Tregtisë kineze, zëvendëskryeministri Liu He, patën një raund tjetër bisedimesh mbi angazhimin e Pekinit për të kufizuar suficitin tregtar me SHBA duke blerë më shumë mallra amerikane.

Bashkëpunimi brenda G7 ishte vënë në rrezik nga taksat amerikane që mund të dëmtojnë besimin. Këtë e thotë Kanadaja duke bërë bilancin e samitit të ministrave të financave.

“Problemet ekonomike globale kërkojnë një front të bashkuar të G7”, thekson Kanadaja, e cila kryeson G7-n.

“Ne nuk duam një luftë tregtare, topi është në fushën amerikane”.

Këtë e deklaroi ministri francez i Financave, Bruno Le Maire, në fund të punimeve të G7.

“Kemi disa ditë për ta shmangur atë. Ne nuk e kuptojmë vendimin amerikan”, shton ai.

“Qëllimi ynë është tregti e drejtë dhe e barabartë”.

Këtë e theksoi sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin, duke iu përgjigjur atyre që e pyetën për tarifat e vendosura nga Shtetet e Bashkuara kundër Bashkimit Evropian, Kanadasë dhe Meksikës.

“Shtetet e Bashkuara nuk po e braktisin rolin e udhëheqësit të ekonomisë botërore”, shton Mnuchin.

Ndërsa më tej nënvizoi faktin se vendet e G7-ës janë aleatët shumë të rëndësishëm.

“Dua të shmang një luftë tregtare me SHBA, por Uashingtoni duhet të dijë një gjë: evropianët nuk janë skllevër të politikës së brendshme amerikane”.

Është ky paralajmërimi i Presidentit të Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker.

“Presidenti Trump mban një qëndrimin shumë të diskutueshëm ndaj BE-së dhe marrëdhëniet transatlantike janë më të turbullta se sa paqësore, por është e parakohshme të thuhet se partneriteti ka mbaruar”.

Megjithatë, Juncker paralajmëroi: “Ndërsa Trump mbron interesat e tij amerikane me thonjtë e tij, ne gjithashtu mbrojmë interesat evropiane, sepse Amerika e para nuk do të thotë Evropa e fundit”.

Në të njëjtën kohë presidenti i Komisionit tha se vendet duhet të qëndrojnë të bashkuar, dhe këshilloi të vazhdojë puna për të arritur një marrëveshje lidhur me pretendimet e dy palëve./abcnews.al

SULMI-AKUSTIK-KINE-1280x720.jpg
ent ela13:08 | 24/05/2018

Një zyrtar i qeverisë amerikane ka pësuar sulm akustik në Kinë. Gjendja e tij shëndetësore duket e mirë dhe është kthyer në SHBA për ekzaminime të mëtejshme. Disa kohë më parë, disa diplomatë amerikanë pësuan trauma të mëdha në Kubë për shkak të sulmeve akustike.

Një funksionar i qeverisë amerikane në qytetin Guanzhu, në jug të Kinës, duket se ishte objekt i një sulmi akustik, i njëjtë me ato të ndodhur ndaj disa diplomatëve të SHBA në Kubë në 2016. Zyrtari, i cili tashmë është dërguar në Shtetet e Bashkuara për ekzaminime mjekësore, ka raportuar në fund të 2017 dhe prillit 2018 për “ndjesi anormale akustike dhe presion të paqartë” dhe u diagnostikua me një lëndim të lehtë traumatik të trurit.

Departamenti Amerikan i shtetit ka thënë se për momentin nuk ka sinjalizime për raste të tjera. Megjithatë ka paralajmëruar qytetarët amerikanë në Kinë dhe ka organizuar takime me personelin diplomatik për të shpjeguar se çfarë ka ndodhur me zyrtarin qeveritari.

Ndërkohë, vitin e kaluar, Shtetet e Bashkuara vendosën që të tërhiqnin një numër të gjerë të funksionarëve dhe të punësuarve në zyrat e saj diplomatike në Kubë. Ky vendim erdhi pasi disa prej tyre treguan simptoma të ngjashme me ato që shkakton një sulm akustik, mes të cilave humbje të dëgjimit, lodhje, dhimbje koke, marrje mendësh dhe pakësim shikimi.

Akoma nuk është e qartë se në çfarë mënyre janë kryer sulmet akustike. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono