kine

canta.jpg
gra moz22:49 | 19/02/2018

Ka përmasa të vogla, por një fuqi të jashtëzakonshme. Valixhja me kodet bërthamore që presidenti amerikan merr me vete ka futur në sherr stafin e Donald Trump me agjentët kinezë të sigurisë.

Valixhja bërthamore e Donald Trump ka futur në sherr delegacionin amerikan me agjentët kinezë të sigurisë gjatë turit aziatik të presidentit amerikan. Ngjarja ka ndodhur nëntorin e kaluar por vetëm këtë të hënë është zbuluar nga mediat amerikane, sipas të cilave protagonisti kryesor ka qenë shefi i personelit të Shtëpisë së Bardhë, John Kelly.

Në Sallën e madhe të popullit, në Pekin, oficerit që ndjek presidentin me valixhen me kodet bërthamore nuk i është lejuar hyrja dhe i është kërkuar që ta dorëzojë objektin. Në këto kushte, një anëtar i stafit ka shkuar tek Kelly, i cili ka ndërhyrë duke deklaruar qartë se valixhja, e njohur me nofkën “Futbolli”, shkon me presidentin.

Në këtë pikë, një oficer i sigurisë kineze ka kapur Kellyn, por ky i fundit e ka shtyrë duke e hedhur tutje, i ndihmuar nga një prej truprojave. Sipas mediave amerikane, në asnjë rrethanë valixhja nuk mund të binte në duart e kinezëve dhe një nga krerët më të lartë të shërbimeve kineze të sigurisë më pas i kërkoi falje delegacionit amerikan./abcnews.al

vlcsnap-error255-1280x720.jpg
gra moz22:10 | 13/02/2018

Kreu i shërbimeve amerikane të inteligjencës ka deklaruar se rreziku për një konflikt të tretë botëror nuk ka qenë kurrë më i lartë. Duke raportuar në Kongres, Dan Coats e ka vënë theksin tek rreziku që vjen nga ekspansioni kinez dhe ai rus.

Rreziku për konflikte të reja botërore, përfshirë ato mes fuqive të mëdha, nuk ka qenë kurrë më i lartë që nga fundi i Luftës së Ftohtë. Alarmi është dhënë nga drejtori i inteligjencës kombëtare të Shteteve të Bashkuara, Dan Coats, i cili ka raportuar në Kongresin amerikan.

Coats ka nënvizuar se Kina dhe Rusia do të përpiqen të zgjerojnë më shumë dhe në mënyrë agresive sferat e tyre të influencës. “Gara mes shteteve do të rritet ndjeshëm në vitet e ardhshme”, ka deklaruar Coats, i cili ka cilësuar Korenë e Veriut dhe konfliktin mes Arabisë Saudite dhe Iranit si rreziqet më të mëdha që i kanosen botës. Ndërkohë, ka shtuar ai, Rusia po influencon në fushatat elektorale në botën perëndimore, duke u bërë gati për zgjedhjet e vitit 2018 në Shtetet e Bashkuara dhe në Europë.

“Bashkimi Europian dhe qeveritë kombëtare europiane do të hasin vështirësi në hartimin e një qasjeje të përbashkët për një sërë sfidash që kanë të bëjnë me sigurinë. Dhe kjo e dobëson botën perëndimore”, ka thënë më tej Coats. Ai ka shtuar se problemet më akute të kontinentit të vjetër janë emigracioni, destabiliteti i zonave periferike të BE-së, kërcënimi terrorist në rritje dhe ndikim rus në zgjedhje./abcnews.al

vlcsnap-error861-1-1280x720.jpg
gra moz21:41 | 13/02/2018

Ekspertë të çështjeve ushtarake kanë paralajmëruar se ritmet e zhvillimit të forcave të armatosura kineze po lënë pas simotrat e Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s, të cilat duhet të zgjohen nga gjumi.

Modernizimi i forcave të armatosura kineze po vijon me ritme më të shpejta nga sa kishin parashikuar ekspertë të fushës. Aktualisht, sipas specialistëve të Institutit Ndërkombëtar për Studimet Strategjike me bazë në Londër, do të jetë Kina dhe jo Rusia që do të shënojë atë gur kilometrik që Shtetet e Bashkuara duan ta arrijnë për ushtrinë e tyre.

Vlerësimi, sipas specialistëve, përputhet sa i takon zhvillimit të forcave ajrore dhe detare kineze. “Sigurisht, ky transformim i ushtrisë kineze ka kërkuar kohën e tij, por tashmë vendi ndodhet në një pikë kur mund të kthehet në konkurrentin kryesor të Uashingtonit”, thonë ekspertët.

Dhe në fakt, progresi i kapaciteteve teknike të “dragoit” janë të dukshme; që nga raketat balistike me rreze ultra të gjatë veprimi e deri tek avionët luftarakë të brezit të pestë. Vitin e kaluar aeroplanmbajtësja e parë kineze doli në det; një lëvizje kjo që sipas specialistëve duhet të zgjojë NATO-n nga gjumi.

Ndërkohë që vendi po punon për ndërtimin e aeroplanmbajtëses së dytë. Gjithashtu, Pekini po riorganizon strukturën komanduese të ushtrisë për të koordinuar më mirë të gjitha njësitë e saj. Sa i përket artilierisë, mbrojtjes ajrore dhe sulmeve tokësore, ushtria kineze ka armatime që lënë pas çdo pajisje që mund të përdorin Shtetet e Bashkuara, thonë ekspertët. Që prej fundit të viteve ’90, kur mori në dorë teknologjinë e avancuar ushtarake ruse, Marina Kineze ka rikapitalizuar korpusin e flotës mbi dhe nënujore të saj./abcnews.al

zyzet-e-policise.jpg
gra moz21:53 | 07/02/2018

Mesa duket Kina është duke i kthyer filmat aksion në realitet.

Kohët e fundit, policia kineze është duke përdorur syze dielli për të dalluar kriminelët.

Syzet “high-tech” përdorin teknologjinë e njohjes së fytyrës për të identifikuar të dyshuar në zona të populluara.

Sipas The Mirror, syzet po përdoren nga katër oficerë policie, në hyrje të një stacioni treni në Zhengzhou.

Syzet kanë një kamer, që është e lidhur me një pajisje smartfoni dhe lejon punonjësit e policisë të fotografojnë të dyshuarit dhe më pas të kontrollojnë në zyrat qëndrore të policisë.

Aplikacioni më pas zbulon emrin, etninë, gjininë dhe adresën e të dyshuarit.

Pajisja i tregon gjithashtu policit nëse i dyshuari është në arrati, adresën e hotelit ku po qëndron ose informacione që lidhen me të në internet.

Deri tani, teknologjia ka ndihmuar policët të arrestojnë shtatë të dyshuar të akuzuar për trafikim të qenieve njerëzore e deri te arratisja. Gjithashtu kanë ndaluar 26 persona që përdornin karta identiteti të falsifikuara./abcnews.al

vlcsnap-error216-1280x720.jpg
gra moz21:27 | 07/02/2018

Kina dhe Rusia kanë nisur punimet e forumit të bashkëpunimit ekonomik dhe tregtar. Përveç intensifikimit të marrëdhënieve dypalëshe, eventi do të shërbejë edhe si një mesazh për Perëndimin.

Presidenti kinez, Xi Jinping dhe homologu rus, Vladimir Putin, shkëmbyen këtë të mërkurë mesazhe urimi, me rastin e ceremonisë që shënon nisjen e punimeve të forumit “Vitet e bashkëpunimit Kinë-Rusi”.

Në mesazhin e tij, kreu i shtetit kinez deklaroi se eventi do te shërbejë që bashkëpunimi mes Pekinit dhe Moskës nga niveli qendror të kalojë edhe në nivel lokal, me qëllim zhvillimin e rajoneve.

Ndërsa Putin përshëndeti progresin e arritur nga partneriteti me Kinën, të cilin e konsideroi të rëndësishëm edhe nga aspekti strategjik. Dhe në fakt, forumi që do të nisë në Shën Peterburg do të shërbejë edhe si një sinjal për Perëndimin, që të kuptojë rëndësinë e rolit të dy fuqive lindore në arenën politike ndërkombëtare.

Atë të Kinës, që në vitet e fundit po përpiqet të dobësojë ndikimin amerikan në Azi me qëllim që të rrisë influencën e saj; dhe atë të Rusisë, që e drobitur nga sanksionet synon të tregojë se po rimëkëmbet dhe se masat ndëshkuese nuk i dhembin më.

Në takimet dypalëshe, përfaqësuesit e qeverive dhe bizneseve do të diskutojnë për tregtinë, industrinë, agrikulturën, etj. Në kuadër të eventit do të hapet edhe panairi Rusi-Kinë, që sipas kreut të Kremlinit do të shërbejë për të eksploruar potencialet e reja të bashkëpunimit./abcnews.al

vlcsnap-error105-1280x720.jpg
gra moz15:35 | 04/02/2018

Kina ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për mentalitet të Luftës së Ftohtë lidhur me ndryshimin e politikës bërthamore. Gjithashtu edhe Rusia ka dënuar planin e Uashingtonit për të zhvilluar bomba më të vogla bërthamore.

Kina ka nxitur Shtetet e Bashkuara të heqin dorë nga “mentaliteti i Luftës së Ftohtë” pasi Uashingtoni tha se kishte planifikuar të diversifikonte arsenalin e saj bërthamor me bomba më të vogla. “Vendi që zotëron arsenalin më të madh bërthamor në botë, duhet të marrë iniciativën për të ndjekur prirjen që të shkojë kundër tij”, tha ministria e Mbrojtjes e Kinës të dielën. Ushtria amerikane beson se bombat që zotëron janë shumë të mëdha për t’u përdorur dhe dëshiron të zhvillojë bomba të vogla.

SHBA është e shqetësuar për arsenalin e saj bërthamor duke u bërë i vjetëruar dhe nuk është më një parandalues efektiv. Ajo përmend Kinën, Rusinë, Korenë e Veriut dhe Iranin si kërcënime të mundshme. Kundërshtimi i “kërcënimit në rritje nga fuqitë revizioniste”, të tilla si Kina dhe Rusia, ishte në qendër të strategjisë së re të mbrojtjes së Amerikës.

Kina kundërshton “në mënyrë të vendosur” shqyrtimin e politikës bërthamore të Pentagonit. “Ne shpresojmë që Shtetet e Bashkuara të braktisin mentalitetin e Luftës së Ftohtë, të marrin seriozisht përgjegjësitë e tyre të veçanta të çarmatimit, të kuptojnë qartë qëllimet strategjike të Kinës dhe të shikojnë objektivisht mbrojtjen kombëtare të Kinës dhe ndërtimin ushtarak”, thuhet në deklaratën e ministrisë së mbrojtjes të qeverisë së Pekinit.

Ndërkohë, qëndrim të njëjtë ka pasur edhe Kremlini. Ministria e Jashtme ruse akuzoi SHBA për nxitje të luftës dhe tha se do të merrte “masa të nevojshme” për të garantuar sigurinë e Rusisë. Vetë drejtuesi i këtij institucioni shprehu “zhgënjim të thellë” për planin e Uashingtonit për fuqinë bërthamore./abcnews.al

vlcsnap-error735-1280x720.jpg
ent ela11:22 | 02/02/2018

18 persona kanë mbetur të plagosur pasi u përplasën nga një furgon në Shangai të Kinës. 3 prej tyre, përfshirë drejtuesin e mjetit janë në gjendje të rëndë. Policia ka rrëzuar hipotezën e sulmit terrorist.

Një furgon ka përplasur kalimtarët në një nga zonat më të populluara të Shangait në Kinë, duke shkaktuar 18 të plagosur, mes të cilëve 3 në gjendje të rëndë. Lajmi konfirmohet nga autoritetet lokale përmes Weibo, rrjetit social më të përdorur në Kinë. Incidenti ka ndodhur gjatë orëve të para të mëngjesit të së premtes.

Sipas rindërtimit të ngjarjes, furgoni hyri në një rrugë këmbësore në afërsi të “Sheshit të Popullit”, një nga zonat më të mbipopulluara të metropolit kinez, duke përplasur kalimtarët, dhe përfundoi përballë një kafeneje. Policia e Shangait ka përjashtuar hipotezën e ndonjë sulmi terrorist të mundshëm. Në furgon, sipas dëshmive, filluan flakët përpara se të përfundonte në pedonale. Shoferi, I cili është arrestuar menjëherë, po tymoste duhan ndërsa po transportonte në mënyrë të paligjshme shishe me benzinë.

Aksidenti tragjik, sipas policisë kineze, është shkaktuar nga pakujdesia e drejtuesit të mjetit, një 40-vjeçar I identifikuar me mbiemrin Chen. Ky I fundit ka humbur kontrollin ndërsa po tymoste duhan. Chen dhe 2 persona të tjerë kanë marrë plagë të rëndë. 40-vjeçari punonte për një kompani metalesh në Shangai dhe nuk ka pasur precedent penal të mëparshëm. Megjithatë ai po hetohej për transportim të substancave të rrezikshme.

Ndërkohë, ngjarja e rëndë ka ndodhur pikërisht në ditën e fundit të vizitës së kryeministres Britanike Tereza Mej në qytetin e Kinës./abcnews.al

kina.jpg
gra moz18:21 | 19/01/2018

Rënia e konsumit dhe kërkesës së brendshme në Kinë kanë bërë që ekonomia vendase të varet nga kërkesa e huaj. Sipas analistëve, kjo situatë tregon qartë se është fuqia aziatike ajo që ka më shumë nevojë për botën se sa bota për Kinën.

Nëse ka diçka që bota mund të përfitojë nga ekonomia e Kinës është fakti se superfuqia aziatike ka nevojë për botën më shumë se kurrë. Kështu thotë agjencia e lajmeve “Business Insider”, që i referohet shifrave të tremujorit të fundit të vitit 2017 për ekonominë kineze. Të dhënat tregojnë se në këtë periudhë, prodhimi i brendshëm në Kinë u ndal në kuotën 6.8 për qind.

Duke marrë në konsideratë faktin se shifrat jo gjithmonë tregojnë gjendjen reale, gjasat janë që ekonomia kineze të ketë ngadalësuar ritmet e saj nën presionin e kushteve të reja të imponuara nga qeveria. Grupi “Societe Generale” e ka vlerësuar situatën si një tregues të rritjes së fortë të kërkesës së jashtme dhe një dobësim të asaj të brendshme.
Sipas kompanisë franceze, kanë qenë pikërisht eksportet neto që kontribuan në rritjen e GDP-së së vendit gjatë vitit të kaluar, ndërkohë që konsumi dhe investimet e brendshme janë në rënie që prej 2016-s.

Autoritetet kineze kanë marrë një sërë masah me qëllim që të shkëpusin sektorin financiar dhe korporatat vendase nga financimi i borxheve.
“Business Insider” sqaron se kjo nuk do të thotë se ligjvënësit i kanë “vënë shkelmin” ekonomisë, por ajo që kanë bërë, sado e vogël, tani po jep efektet e saj negative. Kjo e kthen shëndetin ekonomik të pjesës tjetër të botës në një faktor shumë të rëndësishëm për Pekinin, sepse teksa ekonomia e brendshme po dobësohet, “dragoi” do të varet nga kërkesa e jashtme për të ruajtur financat e tij. Gjithashtu, kjo do të thotë se planet e presidentit amerikan, Donald Trump, për të kontrolluar importet nga Kina në Shtetet e Bashkuara mund të rezultojnë të dhimbshme nëse realizohen./abcnews.al

vlcsnap-error673-1-1280x720.jpg
ent ela11:56 | 17/01/2018

Agjentët e shërbimit sekret amerikanë janë të bindur se ish bashkëshortja e Rupert Murdoch dhe dikur një mikeshë e ngushtë e Ivanka Trump, Uendi Deng, në të vërtetë ishte një spiune në shërbim të Kinës.

Uendi Deng ish bashkëshortja e Rupert Murdoch ka qenë një spiune e Pekinit. Dyshimet se ish mikesha e Ivanka Trump ishte një agjente që punonte në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për llogari të Kinës, janë hedhur nga agjentët sekretë të cilë informuan dhe dhëndrin e Trump Jared Kushner menjëherë pas uljes së miliarderit në Shtëpinë e Bardhë.

Ngjarja është raportuar nga Uoll Strit Journal, në pronësi të familjes Murdoch që nga 2007. 50 vjecarja e lindur në kinë, një biznesmene e suskesshme ka qenë në qendër të kronikave rozë në pjesën më të madhe të martesës së saj me Rupert Murdoch, të cilës i dha fund në vitin 2013. Arsyeja e divorcit ishte tradhtia e saj, ndërsa protagonist sipas mediave gossip ishte pikërisht ish kryeministri britanik Toni Bler.

Në vitin 2016 mediat shkruanin se Uendi kishte pasur një lidhje dhe me presidentin rus Vladimir Putin. Këto zëra ishin dhe arsye më shumë për shërbimin sekret amerikan për ta monitoruar prej kohësh, pasi ajo kishe ndërkohë një miqësi shumë të ngushtë me vajzën e presidentit Tramp.

Një nga projektet e biznemenes që ngriti dhe më shumë dyshime ishte ndërtimi i një kulle në kopshtin botanik në Uashington, me financim të qeverisë kineze. Agjentët e shërbimit sekret mendojnë se objektivi i këtij projekti ishte ndërtimi i një strukture për të spiunuar nga lart Shtëpinë e Bardhë dhe kongresin amerikan.

Uendi Deng, me anë të avoktatit të saj ka përgënjeshtruar shkrimin e Uoll Strit Journal. Dhe ambasada kineze në Uashington e cilëson historinë si të pabazuar në fakte. Por dhe ish drejtori i Uoll Strit Journal ka komentuar lajmin duke thënë se sipas tij është Trump që bën më shumë për Rusinë se sa Uendi për Kinën./abcnews.al

vlcsnap-error127-1280x720.jpg
us er13:24 | 14/01/2018

Është fundosur anija iraniane që po digjej prej javësh në detin lindor të Kinës. Autoritetet kanë theksuar se 32 anëtarët e ekuipazhit kanë vdekur. Ndërsa është dhënë edhe alarmi për katastrofë mjedisore, pasi anija transportonte naftë të papërpunuar.

Mediat e Kinës bëjnë me dije se naftëmbajtësja, që po digjej prej më shumë se një jave në detin lindor, është fundosur. “Sanchi” dhe një anije mallrash u përplasën 260 km larg Shangait më 6 janar. Anija me naftë po udhëtonte për në jug-lindje drejt Japonisë. Zyrtarët iranianë pranojnë se 32 anëtarët e ekuipazhit- 30 iranianë dhe dy shtetas të Bangladeshit-kanë vdekur.
Anija po transportonte 136 mijë tonë naftë të papërpunuar. Për këtë është dhënë edhe alarmi për katastrofë mjedisore. Megjithatë, zyrtarët nga qeveria e Kinës thonë se nuk ka rrjedhje të mëdha në det.

Televizioni Qëndror i Kinës tha se “Sanchi” është fundosur rreth mesditës të së dielës, 4 e mëngjesit me orën tonë lokale. 13 anijë dhe një njësi komando iraniane kanë marrë pjesë në operacionet e shpëtimit, pavarësisht motit të keq. Një zëdhënës i ekipit të Teheranit, Mohamad Rastad, tha se tashmë nuk ka asnjë shpresë për të gjetur të mbijetuar.
Të shtunën, ekipet e shpëtimit rikuperuan trupat e pajetë të dy anëtarëve të ekuipazhit. Ndërsa gjatë javës ishte gjetur edhe një tjetër trup i pajetë. Mësohet se gjatë operacioneve të shpëtimit ëshë marrë nga naftëmbajtësja edhe kutia e zezë. Nga ajo pritet të zbulohet shkaku i përplasjes, i cili ende nuk dihet./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono