kina

LUFTA-TREGTARE-SHBA-KINE.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
G. P.23:37 | 24/09/2018

Përshkallëzohet lufta tregtare mes Uashingtonit dhe Pekinit. Pas hyrjes në fuqi të tarifave të reja për importin, Kina akuzon Shtetet e Bashkuara për praktika bulizmi në fushën e tregtisë.

Kina ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për bulizëm tregtar pasi një raund i ri i tarifave hynë në fuqi ndaj mallrave të vendit komunist. Uashingtoni imponoi tarifa të reja për 200 miliardë dollarë vlerë të produkteve kineze, raundi më i madh i vendosur ndonjëherë në luftë tregtare të përshkallëzuar mes dy superfuqive ekonomike. Tarifat erdhën si kundërpërgjigje për ato që SHBA i konsideron si praktika të pabarabarta tregtare të Kinës. Nga ana tjetër edhe Pekini vendosi më herët tarifa për 60 miliardë dollarë vlerë të mallrave të SHBA-ve.
Në një dokument zyrtar, siç raporton agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua, Kina thotë se SHBA po përdor “praktika të bulizmit tregtar”, “Intimidon vendet e tjera përmes masave ekonomike”, dhe dëmton ekonominë globale. Gjithashtu Kina akuzon Uashingtonin për nisjen e “luftës tregtare më të madhe në historinë ekonomike”.

Lëvizja e fundit e çon shumën totale të tarifave të vendosura që prej muajit korrik, që godasin importimin e mallrave nga Kina, deri në 250 miliardë dollarë. Kjo shifër është sa gjysma e mallrave të importuara të Kinës në SHBA. Përshkallëzimi i fundit vjen pasi Pekini anulloi vazhdimin e bisedimeve tregtare me Uashingtonin. Raportohet se masat e fundit ndëshkuese prekin të paktën 6 mijë produkte si çanta, oriz dhe tekstile. Gjithashtu prekin edhe sektorin e teknologjisë./abcnews.al

vatikani.jpg
G. P.09:28 | 23/09/2018

Vatikani ka njoftuar se ka nënshkruar një marrëveshje historike me Kinën. Kjo marrëveshje e përkohshme, do të t’i jepte Vatikanit të drejtën që të emërojë peshkopë në Kinë. Deri më tani, Kina ka emëruar vetë bishorët në Kishën Katolike.

Kjo marrëveshje është nënshkruar nga zëvendësministrat e Jashtëm të të dyja vendeve në Pekin, teksa Papa Françesku ka nisur sot turneun e tij katërditorë në shtetet e Baltikut.

Vatikani tha se marrëveshja “nuk është politike, por fetare”. Në deklaratë, megjithatë, nuk është përmendur Tajvani, të cilën Vatikani e njeh diplomatikisht, por jo dhe Kina.

Rreth 12 milionë besimtarë katolikë në Kinë, janë të ndarë në mes të besnikërisë së tyre për Vatikanin dhe Asociacionit Katolik që mbështetet nga shteti./REL

russi.jpg
G. P.17:11 | 21/09/2018

SHBA ka vendosur sanksione ekonomike ndaj Kinës. Ky vendim i Uashingtonit erdhi pasi Pekini bleu avionë luftarakë dhe armatime nga Rusia.

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione ndaj ushtrisë së Kinës për shkak të blerjes së avionëve nga forcat e armatosura të Rusisë dhe armatimeve të tjera. Thuhet se një veprim i tillë nga Pekini bie ndesh me sanksionet amerikane ndaj Moskës, të vendosura për të kundërshtuar veprimet e Rusisë në Ukrainë dhe ndërhyrjen e dyshuar në zgjedhjet politike në SHBA.

Kina sëfundmi bleu 10 avionë luftarakë rusë “Sukhoi Su-35” dhe raketa “S-400”. Pekini nuk i është bashkuar sanksioneve të vendosura ndaj Moskës nga SHBA dhe aleatët Perëndimorë që prej vitit 2014. Disa ditë më parë, ushtria kineze mori pjesë në manovrat ushtarake më të mëdha të Rusisë të zhvilluara që prej Luftës së Ftohtë.

Marrëdhëniet mes Shtetetve të Bashkuara dhe Rusisë përshkallëzuar në mënyrë të shpejtë pasi Moska aneksoi Krimenë nga Ukraina në 2014. Gjithashtu dyshimet për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale amerikane të 2016 dhe përfshirja ushtarake në Siri gjatë luftës civile, rritën dhe më tej tensionet.

Ndërkohë, për shkak të këtyre çështjeve, qeveria amerikane ka sanksionuar entitete dhe shtetas të shumtë rusë, duke filluar që nga pjestarët e qeverisë e deri tek kompani kryesore dhe banka./abcnews.al

lufta.jpg
G. P.08:16 | 20/09/2018

Përballë manovrave kërcënuese të Trumpit me gjithnjë e më shumë dogana, Kina ka mundësi të ruajë qetësinë, mendon eksperti Shen Ling.

Deutsche Welle: Presidenti i SHBA, Trump vendosi me efekt 24 shtatorin dogana të reja ndëshkimore ndaj importeve kineze me vlerë 200 miliardë dollarë. Sa rëndë është e prekur Kina prej tyre? 

Shen Ling:  Masa e re nuk është e papritur e madhe, për të ka kohë që diskutohet. Trumpi, siç e njohim, do t’i imponojë me çdo kusht doganat ndëshkimore, megjithë rezistencën në popullin amerikan.

Në përgjithësi, doganat ndëshkimore me vlerë 200 miliardë dollarë nuk do të kenë ndonjë efekt shumë të madh te Kina. Në fund të fundit, tarifa e doganës në fillim është vetëm 10 përqind. Që kur në mars u bë e qartë se SHBA dhe Kina mund të zhvillonin një luftë tregtare, juani kinez përjetoi një zhvlerësim prej rreth dhjetë përqind. E parë thjesht teknikisht, dëmet nga doganat ndëshkimore kompensohen nga ky faktor.

Ajo që e ndikon më fort ekonominë kineze janë faktorët psikologjikë. Këtu Trumpi di si ta përdorë shumë mirë “artin e të bërit biznes”. Kërcënimet e përsëritura dhe deklaratat kanë efekt shumë më të madh ndaj ekonomisë se sa taksat faktike doganore. Kjo pasqyrohet para së gjithash në bursën kineze, këtu atmosfera pesimiste ka ushtruar që tani ndikim negativ.

Negocatat midis Pekinit dhe Uashingtonit janë ndërprerë. A do të kthehen të dyja palët në dialog?

Unë jam thellësisht i bindur se negociatat do të vazhdojnë. Trumpi ndjek një strategji, të cilën fillimisht nuk e kemi pritur. Ai ecën sipas motos: po të mos veproj me kërcënime masive kundër Kinës, mund të arrij rezultate shumë të kufizuara në negociata. Kjo do të thotë, gatishmëri të mirëfilltë për negociata ai ndoshta nuk ka treguar ende, por vetëm ka shtuar kërcënimet dhe tani pret që Kina të bëjë lëshime nga ana e saj.

A është i kuptueshëm reagimi i Trumpit me taksa ndëshkimore ndaj deficitit tregtar?

Është fakt i njohur që Kina ka një tepricë gjigande tregtare përballë SHBA. Kina eksporton në tërësi mallra me vlerë rreth 500 miliardë dollarë në SHBA, por importet, në dallim nga kjo, janë vetëm 230 miliardë dollarë. Nga pikëpamja ekonomike, doganat ndëshkimore kundër Kinës nuk janë automatikisht në dobi të SHBA. Për mallra konsumi nga Kina, në tregun e SHBA zor se gjen alternativa. Nuk ka vende të treta, të cilat mund ta zëvendësonin Kinën në këtë sektor. Nga taksat ndëshkimore do të vuajnë në radhë të parë konsumatorët amerikanë. Trumpi është fiksuar pas deficitit tregtar, por një bilanc negativ tregtar nuk duhet të ketë patjetër efekt negativ ndaj SHBA.

Çfarë përfundimi pritet në luftën tregtare midis Kinës dhe SHBA?

Unë besoj se do të zgjasë. Për momentin ekonomia amerikane është në gjendje relativisht të mirë, kështu që Trumpi mund të llogarisë mbështetje, pavarësisht nga ajo që bën. Ka më shumë se një vit që kur është zgjedhur President dhe që atëherë u është dashur të largohen disa këshilltarëve ekonomikë, që nuk qenë dakord me politikën ekonomike të Trumpit. Nga kjo mund të shohësh se Trumpi nuk do ta ndryshojë mendjen për deficitin tregtar dhe tema të tjera.

Por për Kinën, edhe taksa të tjera ndëshkimore prej 25 përqind nuk janë patjetër goditje e rëndë, sepse faktori vendimtar konsiston në faktin në se dhe sa alternativa ka për eksportet kineze. Për zgjidhjen duhet kohë. Ndoshta pas disa vitesh amerikanët do të kenë një president të ri, atëherë politika ekonomike do të bëhet krejt ndryshe. Qeveria kineze dhe investorët privatë do të kuptojnë me kalimin e kohës edhe ngadalë, se lufta tregtare nuk është fundi i botës. Shumë shokë të mi, që merren me biznes, më treguan se këtë vit kanë fituar mirë, për shkak të zhvlerësimit të juanit. Nervoziteti për shkak të shkallëzimit të luftës tregtare do të bjerë me kalimin e kohës./DW

 

trump11.jpg
G. P.19:43 | 18/09/2018

SHBA shtrëngon masat ekonomike ndaj Kinës duke paralajmëruar tarifa të reja doganore, që do të variojnë nga 10%-25%,  për produkte që importohen nga ky vend. Presidenti Donald Tramp njoftoi se vendimi do të hyjë në fuqi në fund të muajit Shtator.

Administrata Tramp paralajmëroi një tjetër valë tarfash për një seri produktesh “Made in China” për një vlerë rreth 200 miliardë dollarë, e barazvlefshme me gjysmën e importit të mallrave kineze në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Lajmi është konfirmuar nga Shtëpia e Bardhë. Tarifat e reja do të hynë në fuqi në fund të muajit Shtator dhe do të jenë deri në 10 për qind, ndërsa në fund të vitit do të rriten deri në 25 për qind.

Me vendimin e ri shkon në 505 miliardë dollarë vlera totale e tarifave kundrejt produkteve kineze, të vendosura nga administrata Trump. Mes mallrave në shënjestër janë kondicionerët, kandelat për motorët, mobiliet dhe llampat.

Tarifat prej 10 për qind do të hynë në fuqi në 24 Shtator dhe nëse nuk do të arrihet një marrëdhënie tregtare e kënaqshme me Pekinin, në fund të vitit do të shkojnë në 25%. Kina nga ana e saj ka paralajmëruar masa kundër këtij vendimi duke vendosur tarifa prej 60 miliardë dollarësh për produktet amerikane.

Një deklaratë ndaj të cilës kreu i Shtëpisë së Bardhë reagoi duke thënë se do të vendoste tarifa të tjera prej 267 miliardë dollarësh. Nëse një gjë e tillë ndodh atëherë nënkupton se çdo mall kinez i importuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të taksohej./abcnews.al

MINISTRI-GJERMAN-PER-BALLKANIN-ABC-M-4-T-2-HD.mpg_snapshot_00.37-1280x628.jpg
G. P.18:55 | 13/09/2018

Ministri i jashtëm gjerman Hajko Mas bëri apel që vendeve të Ballkanit Perëndimor t’u ofrohet një perspektivë e sigurtë nga Bashkimi Europian. Nëse një gjë e tillë nuk ndodh ai paralajmëron se do të jetë Kina ajo që do marrë drejtimin e rajonit.

Apel vendeve europiane që të mos lënë pas dore Ballkanin Perëndimor. Paralajmërimi vjen nga ministri i Jashtëm gjerman Hajko Mas, i cili gjatë fjalës në parlamentin gjerman për politikën e jashtme të vendit të tij kërkoi që Ballkanit Perëndmor t’i jepet një perspektivë e qartë europiane përpara se vende – fuqi globale si Kina të zëvendësojnë Bashkimin europian si faktor kryesor në rajon.

Heiko Maas, ministër i Jashtëm, Gjermani: “Një temë me të cilën jemi marrë javët dhe muajt e fundit është ajo se si do të veprojmë me Ballkanin Perëndimor. Është e rëndësishme që t’u japim këtyre vendeve një perspektivë europiane të sigurtë. Në të kundërt ato do të orientohen drejt vendeve të tjera, si Kina, që gjithmonë janë në gatishmëri dhe nuk ndajnë të njejtat vlera me ne”.

Të njëjtin apel bëri një ditë më parë në Parlamentin Europian dhe presidenti i komisionit europian Zhan Klod Junker, i cili kërkoi unitet mes vendeve europiane për të antarësuar Ballkanin Perëndimor. Në të kundërt ai paralajmëroi vështirësi të mëdha për BE, kur rajoni më i afërt fqinj të drejtohet nga fuqi kundërshtare./abcnews.al

STERVITJA-PUTIN-KINA.mpg_snapshot_00.11-1280x720.jpg
ent ela23:03 | 11/09/2018

Rusia ka filluar stërvitjen më të madhe ushtarake që prej Luftës së Ftohtë. Në këto ushtrime merr pjesë Kina dhe Mongolia. Ndërkohë, presidenti Putin u takua sot me homologun e tij kinez.

Rusia zhvillon stërvitjen më të madhe ushtarake që nga Lufta e Ftohtë, duke përfshirë rreth 300,000 ushtarë, në Lindje të Siberisë. Kina ka dërguar 3,200 trupa për të marrë pjesë në “Vostok-2018”, me shumë automjete të blinduara kineze dhe avionë. Mongolia gjithashtu ka dërguar disa njësi. Ushtrimi i fundit rus i shkallës së ngjashme ishte në vitin 1981, gjatë Luftës së Ftohtë, por Vostok-2018 përfshin më shumë trupa. Manovrat, që zgjasin një javë, mbërrijnë në një kohë të tensionuar mes NATO-s dhe Rusisë.

Ndërsa ushtrimet filluan, Presidenti rus Vladimir Putin u takua me homologun e tij kinez Xi Jinping në një forum në qytetin lindor të Vladivostok dhe i tha atij se “kemi një marrëdhënie besimi në sferën e politikës, sigurisë dhe mbrojtjes”. Marrëdhëniet ndërmjet Rusisë dhe NATO-s – aleancës mbrojtëse prej 29 anëtarësh të dominuar nga SHBA-të – janë përkeqësuar që kur Rusia aneksoi Krimenë nga Ukraina në 2014. Zëdhënësi i Kremlinit Dimitri Peskov tha se stërvitjet ishin të justifikuara duke pasur parasysh qëndrimet “agresive dhe jo miqësore” ndaj Rusisë.

Ministria ruse e mbrojtjes thotë se 36.000 tanke, transportues të personelit të blinduar dhe automjete të këmbësorisë të blinduara do të marrin pjesë në Vostok-2018, nga 11 deri më 17 shtator, së bashku me më shumë se 1,000 avionë. Vostok do të thotë lindje. Ushtrimi do të përhapet në pesë baza të stërvitjes ushtarake, katër bazave ajrore dhe zonave në Detin e Japonisë, Rrethin Bering dhe Detin e Okhotskut. Deri në 80 anije detare do të marrin pjesë, nga dy flota ruse. Shkalla e Vostok-2018 është ekuivalente me forcat e vendosura në një nga betejat e mëdha të Luftës së Dytë Botërore. Rusia numëron deri në 1 milionë personel ushtarak në total.

gjermanii.jpg
G. P.22:58 | 03/09/2018

Gjermania mund të orientojë marrëdhëniet diplomatike nga Kina dhe Rusia nëse Donald Trump vijon me politikat e tij. Deklarata është bërë nga një ish-diplomat gjerman, i cili ka paralajmëruar se nën lidershipin aktual të Shteteve të Bashkuara bota është në rrezik.

Sa më gjatë Donald Trump të qëndrojë në detyrë, aq më i lartë do të jetë rreziku që forcat anti-amerikane të gjejnë terren në Gjermani dhe ta kthejnë orientimin e saj drejt Rusisë dhe Kinës.

Paralajmërimi është bërë nga ish-ambasadori gjerman në Uashington, Volfgang Ishinger, pak ditë para publikimit të librit të tij të titulluar “Bota në rrezik”. Në një intervistë për agjencinë “Reuters”, Ishinger u ka bërë thirrje gjermanëve që të mos heqin dorë nga Shtetet e Bashkuara pavarësisht politikave të Trump.

“Sa më gjatë Trump të qëndrojë në detyrë aq më e vështirë do të jetë për gjermanët dhe popujt e tjerë të Europës të ngrihen kundër atyre të cilët që prej luftës së Vietnamit bëjnë thirrje për ndërprerjen e lidhjeve me Amerikën arrogante”, ka thënë Ishinger.

Gjithashtu, ka vijuar diplomati veteran, vetë Gjermania do ta ketë më të vështirë të ndjekë kursin e saj të reformave.

“Dhe forcat që bëjnë thirrje për një lidhje më të ngushtë me Rusinë dhe Kinën mund të përforcohen”, ka vijuar Ishinger.

Që nga marrja e detyrës në Janar të 2017-s, Trump ka tërhequr Amerikën nga marrëveshja e klimës, marrëveshja bërthamore me Iranin dhe ka kërcënuar me largimin nga Organizata Botërore e Tregtisë.

Gjithashtu, ai vazhdimisht ka sulmuar Gjermaninë për suficitin e saj politik dhe për shkurtim të shpenzimeve në fushën e mbrojtjes, duke hyrë në konflikt me vendin që prej shumë kohësh e ka parë Amerikën si aleatin kryesor jashtë Europës dhe si mburojë në aspektin e sigurisë./abcnews.al

kim-jong-un-trump-1.jpg
G. P.22:42 | 25/08/2018

Krahas luftës tregtare, Shtetet e Bashkuara dhe Kina janë përfshirë në një tjetër kontest, që ka të bëjë me Korenë e Veriut. Një deklaratë e presidentit Trump se, Pekini nuk po ndihmon në çarmatimin bërthamor të Penianit është parë me shqetësim nga qeveria kineze.

Shtetet e Bashkuara dhe Kina janë përplasur sërish, këtë herë për shkak të çështjes bërthamore të Koresë së Veriut. Pasi anuloi vizitën e sekretarit të Shtetit në Penian me argumentin se pala koreane nuk po u përmbahej zotimeve për asgjësimin e arsenalit bërthamor, presidenti Donald Trump akuzoi Pekinin se nuk po ndihmon në këtë proces.

“Për shkak të qëndrimit tonë të sertë në tregtinë me Kinën dyshoj se ky vend nuk po ndihmon në procesin e çarmatimit bërthamor”, tha Trump në Twitter.

Duke reaguar, Pekini zyrtar e ka cilësuar të papërgjegjshme deklaratën e shefit të Shtëpisë së Bardhë. Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze deklaroi se akuza e presidentit amerikan bie ndesh me faktet dhe shtoi se Kina ka mbetur shumë e shqetësuar.

Qëndrimi i fundit i Trump në lidhje me çështjen bërthamore të Koresë së Veriut bie ndesh me atë të shprehur prej tij pas takimit të qershorit me liderin Kim Jong un, se vendi aziatik nuk përbënte me asnjë kërcënim.

Sipas mediave amerikane, shkak për këtë ndryshim janë bërë raportimet se shteti korean nuk po i çmonton impiantet bërthamore dhe madje po punon për prodhimin e raketave balistike. Nga ana tjetër, Kina është aleatja kryesore e Veriut dhe njëkohësisht rivalja strategjike numër 1 e Shteteve të Bashkuara në Azi.

Aktualisht dy fuqitë janë përfshirë në një luftë tarifash tregtare, pas kritikave të Trump për një deficit tregtar të Amerikës kundrejt Kinës dhe akuzave të tij për praktika të paligjshme tregtare nga ana e Pekinit./abcnews.al

37819258_303.jpg
G. P.09:07 | 25/08/2018

Kina e ka zbuluar tregun në Ballkan si mundësi për investime, shkruajnë mediat gjermane. Ndër shkaqet kryesroe për futjen e Kinës në këtë treg është edhe varfëria dhe gjendja e keqe në infrastrukturë.

Mediat gjermane pohojnë se Kina “e ka zbuluar për vete” rajonin e Ballkanit, respektivisht ish-republikat jugosllave, të cilat prej shpërbërjes së shtetit të përbashkët nuk kanë arritur të afrohen seriozisht me Bashkimin Evropian. Edhe 20 vite pas luftës, këto vende përballen me infrastrukturë të dobët dhe kushte të rënda jetese. “Kjo gjendje e bën Ballkanin një territor ideal për futjen e Kinës në tregun e atjeshëm dhe krijimin e një të ashtuquajture ‘rrugë e mëndafshtë’”, shkruajnë mediat gjermane.

Rruga e mëndafshtë

Gazeta shkruan, se Kina në këtë mënyrë do të krijojë një ndërlidhje me rrugën prej Azisë, nëpër Afrikë e deri në Evropë. Vendet të cilat janë në këtë rrugë mund të përfitojnë nga kreditë bankare kineze, në një kohë kur Bashkimi Evropian edhe më tej po merret me vetveten dhe problemet e brendshme. Investimet kineze janë bërë në portet e Greqisë, në termocentralet e Bosnje-Hercegovinës, në aeroportin e Shqipërisë, në Maqedoni. Ndërkohë që janë planifikuar edhe investime kapitale në Serbi, Hungari dhe vende të tjera, me të cilat ndërlidhen rrugët e mallrave kineze.

Këto investime kineze shihen në Bruksel me mosbesim. Komisioni Evropian ka nisur edhe një procedurë hetimore për planet kineze për ndërtimin e hekurudhave të shpejta në Hungari, ndërkohë që kinezët e vlerësojnë këtë si një win-win strategji… BE ka frikë se me këto investime do të shtohet influenca kineze në këto vende.

Investime të mëdha në Serbi

“Po rreziku ekziston”, thotë eksperti Jacopo Maria Pepe. Investimet kineze në krahasim me ato perëndimore janë ende të vogla. Por në plan afatgjatë Evropa është e sfiduar dhe duhet të vendosë rregull. Autoritetet serbe thonë se rruga e tyre çon drejt BE-së. Por asnjë vend tjetër në Ballkan nuk ka përfituar më shumë se Serbia nga paratë kineze. Dhe ai që do të mësojë më shumë për investimet kineze, duhet të vizitojë Serbinë. Megjithatë duket se pjesë e strategjisë është edhe heshtja, sepse shumë sipërmarrje në Serbi, që kanë pranuar investime kineze, heshtin, si në rastin e industrisë së çelikut në Smederevë. Kina ka financuar në Serbi gjatë vitit 2017 projekte në vlerë prej rreth 6 miliardë Dollarë, që është e barabartë me investimet evropiane në të gjithë Ballkanin Perëndimor. Por ekziston një dallim: Serbia duhet t’i kthejë këto financime kineze.

Aleanca mes Kinës dhe Serbisë nuk është e re. Ajo e ka gjenezën që në kohën e bombardimeve të NATO-s në vitin 1999. Kina e shikonte asokohe Serbinë si bastionin e fundit të komunizmit në Evropë. Serbia sot nuk shikohet në Perëndim si bastion i komunizmit, por interesimi kinez për investime ka mbetur./DW

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono