keshilli i europes

PROTESTA-HUNGARI.mpg_snapshot_00.11-1280x720.jpg
G. P.21:54 | 18/12/2018

Me mijëra persona në Budapest vazhdojnë të protestojnë kundër kryeministrit Viktor Orban. Mbrëmjen e së hënës u dhunuan dy deputetë të opozitës, të cilët u përpoqën të lexonin në television kërkesat e protestuesve.

Nuk ndalojnë protestat kundër Viktor Orban në Budapest, ku mbrëmjen e së hënës u dhunuan dhe dy deputetë të opozitës. Këta të fundit u përpoqën të lexonin disa kërkesa të protestuesve para telekamerave të televizioneve. Por ata u rrahën dhe u nxorën jashtë nga ambientet e televizionit. Kryeministri Orban reagoi për këtë ngjarje duke thënë se deputetët e opozitës kishin abuzuar me mandatin e tyre dhe kishin nxitur dhunën. Ngjarja ndodhi në ditën e gjashtë të mobilizimit popullor: mijëra persona protestuan dhe pasditen e të hënës tetë deputetë të opozitës hynë sërish në një studio televizive në shenjë proteste. Ata kërkuan të flisnin me drejtuesit e televizionit, por dhe këtë herë u ndaluan.

Manifestimet kundër kryeministrit Viktor Orban nisën për shkak të miratimit të ligjit për orët e punës jashtë orarit dhe që kritikët e cilësojnë si ligji i skllavërisë. Qeveria aktuale e cila prej vitesh i ka shpallur luftë emigrantëve, miratoi një ligj që parashikon deri në 400 orë pune jashtë orarit për të plotësuar mungesën e krahut të punës për të cilën ankohen sipërmarrjet vendase. Po të hënën, komisioni i Venecias, orgam këshillues i Këshillit të Europës, rrëzoi një tjetër ligj hungarez atë të ‘Stop Soros’, me të cilin sanksionohet ndihma humanitare që u jepet emigrantëve nga organizatat jo qeveritare. Por zyra e kryeministrisë hungareze reagoi duke thënë se do të protestohet në çdo seli ligjjore pasi ky vendim ishte politik dhe jo juridik.

Shumë hungarezë, sidomos të rinjtë, shfaqen të pakënaqur nga kthesa që la marrë vendi, dhe prej ditësh shprehin zemërimin e tyre ndaj qeverisë me protesta. Mbrëmjen e së hënës një grup protestuesish u mblodhën para selisë së televizionit publik “Mtva” me një peticion ku ishin kistuar kërkesat e tyre kryesore: tërheqja e ligjit të skllavërisë, anulimi i gjykatave special të kontrolluar nga qeveria, anëtarësimi i Hungarisë në prokurorinë europiane, dhe pavarësinë e mediave publike tashmë të kontrolluara nga qeveria./abcnews.al

bbb.jpg
G. P.12:46 | 23/09/2018

Këshilli i Evropës ka konfirmuar si funksional dhe efektiv mekanizmin e miratuar nga qeveria shqiptare për kompensimin e pronave.

Ministria e Drejtësisë e bën të ditur përmes një njoftimi për shtyp ku thotë se Komiteti i Ministrave vendosi të miratojë rezolutën për mbylljen e procesit të mbikqyrjes së masave të përgjithshme për çështjet që lidhen me kompensimin e pronave përfshirë vendimin pilot të Manushaqe Putos e të tjerë.

Shqipëria sipas Këshillit të Evropës, Shqipëria ka përmbushur detyrimet për ngritjen e mekanizmave të brendshëm për kompensimin e pronave të shpronësuara nga regjimi komunist.

Ministria e Drejtësisë thotë se ky kompensim tashmë është i garantuar dhe do të realizohet brenda afatit ligjor 10-vjeçar./abcnews.al

ruci.jpg
G. P.15:59 | 06/09/2018

Opozita nuk ka arsye të kërkojë kthimin prapa të reformës në drejtësi duke sulmuar organet e Vetting-ut sepse reforma mbështetet mbi urinë dhe dëshirën e madhe të shqiptarëve për drejtësi.

Kështu është shprehur kryetari kuvendit Gramoz Ruci në takimin që ka zhvilluar me raporterët e Komitetit Monitorues të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Andrej Hunko, përfaqësues i Bundestagut Gjerman, dhe Joseph O’Reilly, senator i Dhomës së Lartë të Irlandës, të cilët ndodhen në Shqipëri për një vizitë faktmbledhëse për monitorimin e detyrimeve dhe angazhimeve të Shqipërisë.

Në përgjigje të interesimit të reporterëve për mundësinë e uljes së tensioneve politike dhe zbutjen e polarizimit politik, Ruçi nënvizoi se shqetësimi i tij si kryetar i Kuvendit është që opozita të ketë akses të plotë në ligjbërje dhe kontroll parlamentar.

Raporterët inkurajuan Kryetarin e Kuvendit që të bëjë gjithcka mundet, të përdorë çdo nismë parlamentare, brenda kornizës kushtetuese, për të mbajtur opozitën në Kuvend./abcnews.al

erdogan.jpg
G. P.21:38 | 24/04/2018

Qeveria turke i ka bërë thirrje Bashkimit Europian që të mos përzihet në çështjet e saj të brendshme, pas shqetësimit të shprehur nga Brukseli për mbajtjen e zgjedhjeve të prakohshme në Qershor.

Turqia i ka bërë thirrje Europës që të shohë punët e saj, pas shqetësimit të ngritur nga një prej organeve të Këshillit të Europës në lidhje me zgjedhjet e parakohshme të vendit. Presidenti Recep Tayip Erdogan njoftoi më herët se më 24 Qershor do të mbahen zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale, me argumentin se Turqia duhet të kalojë me shpejtësi nën drejtimin e një ekzekutivi me sistem presidencial, që u aprovua me referendum vitin e kaluar.

Nisur pikërisht nga sistemi i ri elektoral, Komiteti i Monitorimit pranë Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës deklaroi se legjitimiteti i zgjedhjeve turke është në dyshim. Gjithashtu, Komiteti shprehu shqetësim për praninë e mundshme të forcave të policisë në qendrat zgjedhore, që mund të ketë një efekt cënues tek votuesit.

“Të gjithë këta faktorë të marrë së bashku rrezikojnë seriozisht aspektin demokratik të zgjedhjeve”, deklaroi Komiteti i KiE-së, që i bëri thirrje autoriteteve turke të shtyjnë procesin elektoral.

Por kryeministri turk, Binali Yildirim, posti i të cilit do të pushojë së ekzistuari pas zgjedhjeve, i ka hedhur poshtë argumentet duke thënë se Turqia ka mbajtur qindra procese zgjedhore demokratike.

“Këshilli i Europës duhet të shohë punën e tij. Nëse ata nuk duan të mbajnë zgjedhje, Turqia do t’i mbajë”, ka thënë Yildirim./abcnews.al

blendi-klosi12-1280x638.jpg
G. P.14:49 | 17/03/2018

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, kreu i Këshillit të Europës në Tiranë, Claus Neukirch dhe të rinj të komuntetit rom mbollën 150 pisha të reja në Krastë të Elbasanit. Mbjellja e fidanëve të rinj u bë në një zonat e dëmtuara si pasojë e zjarreve, duke kontribuar kështu në rehabilitimin e pyllëzimin e saj.

Programit të gjelbërimit me 20 milionë e 200 mijë pemë deri në vitin 2020 i është bashkuar edhe kreu i këshillit të Evropës në Tiranë, Claus Neukurch.

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, theksoi se mbjellja e fidanëve është një bashkëpunim i frytshëm me Bashkinë e Elbasanit dhe të rinjtë romë, duke shërbyer edhe si formë edukimi për mjedisin.

Blendi Klosi: “Është një mundësi më shumë që këta të rinj, të dashurojnë mjedisin dhe të fillojnë të mendojnë që pemët, pylli, sidomos drurët frutorë, janë një mundësi e artë për të krijuar mjete jetese edhe për këtë komunitet”.

Së shpejti në të gjitha nivelet e arsimit do të hyjë kurrikula për edukimin mjedisor.

Blendi Klosi: “Përgatitja e një kurrikule pranë shkollave për të edukuar fëmijët dhe të rinjtë me një dashuri më të madhe për natyrën, për një mjedis të përbashkët të cilin ne duhet ta mbrojmë me çdo kusht, është pjesë e punës sonë. Shumë shpejt ne do të kemi një program të posaçëm për të pasur kurrikula për edukimin mjedisor që nga klasat e para të shkollave deri në universitete”.

Kreu i Këshillit të Evropës në Tiranë theksoi angazhimin e Këshillit të Europës në promovimin e të drejtave të njeriut, demokracisë dhe ligjit duke shtuar se kjo ngjarje shënon një vlerë simbolike dhe në të njëjtën kohë apelon për pjesëmarrjen e romëve në veprime të tilla të komunitetit dhe angazhimin e tyre të mëtejshëm në nivel lokal.

Ndërsa përfaqësuesi i Institutit të Kulturës Rome tha se përfshirja e të rinjve të këtij komuniteti do të shtrihet edhe në bashki të tjera të vendit në kuadër të programit ROMACTED./abcnews.al

vlcsnap-error670-1-1280x720.jpg
ent ela11:34 | 13/02/2018

Në ditën e dytë të takimit të Komitetit Parlamentar të Stabilizim-Asociimit, BE-Shqipëri, që po mbahet në Tiranë, eurokomisioneri Eduard Kukan ka vlerësuar vullnetin e përbashkët të aktorëve politikë për hapjen e negociatave të vendit tonë me BE. Kukan është deklaruar optimist se Komisioni Europian do rekomandojë hapjen e negociatave, por ka kujtuar se vendimin final e marrin udhëheqësit e vendeve të BE, përmes Këshillit Europian.

“Kemi opinion të qartë në lidhje me situatën në vend, është pozitive që ka një unitet për të mirëpritur hapjen e negociatave. E gjitha kjo është shumë inkurajuese për vendin. Të gjithë janë entuziastë për procesin e zgjerimit dhe kjo kërkon punë të madhe nga ana juaj. Shpresa duhet të përkthehet në veprime konkrete, sepse ju e meritoni këtë gjë, dhe mbase është me vonesë, këto negociata duhet të kishin filluar. Është këshilli ai që vendos, sepse është ai që merr vendime”- u shpreh Kukan./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono