kerkues

ish-ytrajneri-1280x723.jpg
Sej rie13:10 | 11/07/2019

Shanset për kualifikim janë 50 me 50, por Partizani duhej të kishte bërë më shumë në Europë. Ky është mendimi i Artim Shaqirit, ish-trajner i Kukësit në Superligë.

Nuk mbeti aq shumë i impresionuar.

Një ish-futbollist i nivelit të lartë si Artim Shaqiri, priti më shumë nga Partizani në duelin e parë evropian.

Ish-trajneri i Kukësit gjykon se në Champions duhet më shumë guxim.

Shaqiri: “Partizani pjesën e parë duket se po studionte kundërshtarin. Prisja një kundërsulm sepse është një kundërshtar i vështirë. Por në bisedë me disa miq të klubit thonë se kanë edhe disa mungesa. Në pjesën e dytë Partizani kërkoi edhe rastet por duhet thënë se në Champions duhet me shumë punë”. 

Gjithsesi, Shaqiri, sot trajner i Flamurtarit të Prishtinës në Kosovë, nuk e sheh pa shpresa kampionen e Shqipërisë./ABC News Albania 24/7

duhani.jpg
G. P.16:45 | 26/01/2018

Një studim i kryer në Britani ka zbuluar që duhanpirësit kanë shanse shumë të larta që të goditen nga sëmundjet e zemrës.

Personat që kanë tymosur të paktën një cigare në ditë kanë 50% mundësi më shumë që të preken nga sëmundjet e zemrës dhe 30% mundësi më shumë të pësojnë një goditje në tru sesa ata që nuk kanë pirë duhan asnjëherë.

Sipas BBC-së, sëmundjet kardiovaskulare janë rreziku më i lartë që shkakton vdekshmëri për duhanpirësit. Rreth 48% e duhanpirësve kanë vdekur për shkak të sëmundjeve që lidhen me problemet kardiovaskulare.

Kërkuesit kanë zbuluar gjithashtu, se meshkujt që kanë pirë të paktën një cigare në ditë kanë 48% mundësi më të lartë rreziku që të shfaqin sëmundje zemre dhe 25% mundësi që të pësojnë një goditje në tru, krahasuar me ata që nuk e kanë përdorur kurrë duhanin.

Për femrat ka një rrezik më të lartë për sëmundje zemre, rreth 57% dhe 31% për goditje në tru./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono