kërkojnë

greva-maqedoni-1280x722.jpg
nev ila18:31 | 02/09/2019

Viti i ri shkollor në Maqedoninë e Veriut ka nisur i pjesshëm për shkak të grevës që po zhvillohet në disa prej institucioneve arsimore të vendit.

Punonjësit e këtij sektori kërkojnë rritjen e pagave, me pretendimin se ato janë në nivelin më të ulët në rajon.

Zilja e parë ra për fillimin e vitit të ri shkollor, por jo në të gjitha shkollat.

Me dilema dhe pasiguri nxënësit iu drejtuan bankave shkollore, por vetëm disa u mirëpriten, ndërsa për disa dyert ishin të mbyllura.

Ministri për arsim dhe shkencë Arbër Ademi është i bindur se fillimi i vitit të ri shkollor është i suksesshëm dhe se ekziston zgjidhja për problemet e punëtorëve të arsimit.

Nuk është paralajmëruar takim për ditën e nesërme, thonë nga sindikata për arsim dhe shkencë, por presin që deri në fund të muajit të ketë zgjidhje, janë të kënaqur nga bashkëpunimi me ministrinë, por bisedimet e mëtejshme duhet të jenë në dobi të të gjithë punëtorëve të arsimit me qëllim që të ruhet dinjiteti i këtij profesioni.

“Po, pres telefonatë nëse jo takim. Po, kemi qenë në kontakt dje. Kemi marrëdhënie korrekte me ministrinë, kemi qëllime të përbashkëta me ministrinë në pjesën e statusit social të të punësuarve në arsim, por kjo është e pamjaftueshme, mungojnë rezultatet”, tha Jakim Nedellkov, kryetar i SASHK.

Rreth presioneve mbi drejtorët dhe arsimtarët nga SASHK-u pohojnë se kanë qenë minimale, ndërsa greva është zhvilluar pa ndërprerje.

Shoqata sindikale pret që në afat sa më të shkurtër kohor të ketë zgjidhje, në qoftë se kjo nuk ndodh janë të gatshëm për grevë të përgjithshme dhe aktivitete të  tjera të garantuara me ligj.

Në pjesën e pagave të punëtorëve të arsimit në rajon nga SASHK-u theksojnë se Maqedonia vazhdon të ketë pagat më të ulëta në rajon./ABC News Albania 24/7

tomoir-1280x685.jpg
ad min10:45 | 06/08/2019

Pronarët e guroreve të mbyllura në malin e Tomorrit tentuan të shkojnë e të rinisin punë, por policia nuk i lejoi. Një ditë më parë Gjykata e Apelit u kishte dhënë të drejtë megjithatë  në zonën e qafës së Novajt në Skrapar, kamionët nuk munden ta kalonin rrugën.

Bashkë me policinë vendore ishin dhe Forcat Speciale. Pronarët thanë se vendimin e kishin nisur në rrugë zyrtare dhe duhet të rifillonin punën, por policia iu përgjigj se nuk do të lejonin gërmime për gurë në malin e Tomorrit.

“Drejtoria vendore e policisë së Beratit është duke ushtruar detyrën e saj, duke bërë pengimin e subjekteve të ushtrimit të aktivitetit të gurit në malin e Tomorrit. Në lidhje me vendimin e gjykatës , drejtoria vendore e policisë Berat nuk është njohur zyrtarisht me këtë vendim. Në momentin që ne do njihemi zyrtarisht me vendimin, konform ligjit, atëherë do të veprohet”, thuhet në njoftimin e policisë.

Guroret në Tomorr kanë 22 muaj që nuk punojnë pasi qeveria e shpalli malin park të mbrojtur kombëtar./ABC News Albania 24/7

D82lsIpX4AAkkbU.jpg
ad min14:10 | 12/06/2019

Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk ka deklaruar se çështja që shtrohet aktualisht nuk është nëse duhen hapur negociatat e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut, por kur duhet bërë kjo. Këto komente Tusk i ka bërë pas takimit në Bruksel me Presidentin Stevo Pendarovski.

“Unë besoj se mund të ketë vetëm një vendim: të fillojë negociatat në përputhje me rekomandimet e Komisionit si me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Pyetja sot nuk është nëse, por kur?”- shkruan Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk në Twitter sipas të cilit arritja e konsensusit midis shteteve anëtare merr më shumë kohë seç ai do të kishte dëshiruar./ABC News Albania 24/7

lushnje-1280x719.jpg
ent ela15:00 | 30/05/2019

Në Lushnjë gratë e moshës mbi 40 vjeçe që aplikojnë për punë janë pa arsimim. Në këto kushte bizneset detyrohen t’i angazhojnë në punë jo profesionale ose refuzojnë t’i punësojnë. Subjektet private po mendojnë të hapin edhe kurse trajnimi për të kualifikuar këtë kategori në një sektor të caktuar.

Drita Muça është 52 vjeçe, nga qyteti i Lushnjës, nënë e dy fëmijëve.

Pas 28 vitesh e papunë, prej dy javësh ka filluar punë në një fabrikë të konservimit ushqimor. Rritja në moshe dhe pa kualifikim po e përjashtonte nga kërkesat e tregut. Ndaj është e detyruar të angazhohet në punë jo profesionale.

“Kam qenë me ndihmë ekonomike, erdha te ky pronari këtu, bereqaves që na hapi derën. E vështirë është për punë”.

Edhe Salie Agolli është kryefamiljare. Mundësinë për punë e ka gjetur duke biseduar me gra të tjera të moshës së saj.

“Ndenja ca kohë pa punë, pastaj u interesova dhe erdha këtu se është punë e mirë dhe me gra”.

Punësimi i grave mbi 40 -vjeçe është i vështirë. Problemit i shtohet edhe mungesa e arsimimit dhe kualifikimit të duhur. Në këto kushte bizneset po mendojnë të hapin kurse për punëtorët.

“Trajnimi që ne bëjmë aty është kurs më vete, në rastin konkret po mendojmë se kemi edhe specialistë italianë me licensat e tyre, që të krijojmë kurs për punësimin e agrobiznesit”.

Në Lushnjë, statistikat e zyrës së punës tregojnë se janë regjistruar 2346 femra si punëkërkuese.

Nga këto, 893 janë mbi moshën 40 -vjeçe. Kërkesat e tyre për punësim janë sanitarë, në sektorin e bujqësisë, në fasoneri, dhe në pikat e grumbullimit e seleksionimit të fruta-perimeve. Ajo që vihet re është mungesa e aftësive profesionale madje 80 % e tyre kanë katër klasë shkolle.

/ABC News Albania 24/7

durres-1280x726.jpg
ad min15:40 | 14/05/2019

Pasiguria për cilësinë e ushqimeve është kthyer në shqetësim për konsumatorët. Ky fenomen ka prekur edhe banorët në Durrës. Ata kërkojnë që strukturat shtetërore të bëjnë kontrolle të rrepta për këtë problem.

Njerëzit po kanë frikë të ushqehen.

Nuk kanë besim për cilësinë e produkteve dhe kjo u është kthyer në sëmundje.

Në Durrës siguria e ushqimeve është shqetësim me vete për banorët e tij.

Dhe kjo amvise ka kohë që blen vetëm tek tregtarët që njeh.

Ka të tjerë që nuk njohin shitës të besuar. Por mundohen të zgjedhin mes produkteve atë që e mendojnë të padëmshëm për shëndetin.

Qytetarët  vënë në dyshim cilësinë e çdo produkti;  perimet, frutat, bulmetin dhe nënproduktet e tij.
Ata kërkojnë ashpërsim të masave. Kontrolle nga strukturat përkatëse.

Durrësi është në pritje të turistëve dhe pushuesve. Por pasiguria për produktet ushqimore nuk do e rendis atë ne top listën e zonave të preferuara, nëse vendorët nuk marrin masa për standardet dhe cilësinë. Konsumatori do të besojë në atë me të cilën ushqehet çdo ditë./ABC News Albania 24/7

190411181644-trump-mueller-split-0411-exlarge-169.jpg
ad min19:30 | 19/04/2019

Demokratët në Shtetet e Bashkuara nuk janë mjaftuar me versionin e redaktuar të raportit mbi ndërhyrjen ruse që u publikua ditën e enjte. Përmes një thirrjeje zyrtare, ata i kanë kërkuar Prokurorit të Përgjithshëm që të ofrojë versionin real të dokumentit të hartuar nga Robert Myler.

Një thirrje që kërkon publikimin e versionit të plotë të raportit mbi ndërhyrjen ruse gjatë zgjedhjeve të 2016-s është kërkuar nga demokratët në Shtetet e Bashkuara, me argumentin se versioni i redaktuar e lë Kongresin në errësirë.

Kongresmeni Xherri Nedller, kryetar i komisionit parlamentar për gjyqësorin, ka deklaruar se demokratët kanë të drejtë të pajisen me një raport të paredaktuar. Zoti Nedller e shpalli thirrjen për publikimin e raportit të plotë ditën e premte, duke i dhënë prokurorit të përgjithshëm Uilliam Berr kohë deri më 1 Maj për t’u përgjigjur.

“Komisioni parlamentar i çështjeve gjyqësore gëzon të drejtën dhe tagrin për t’u pajisur me versionin e plotë”, ka sqaruar Nedller.

Sipas tij, redaktimi të cilit i është nënshtruar raporti është i thellë dhe nuk paraqet asnjë nga provat e mbledhura nga hetuesi i posaçëm Robert Myler. Demokratët i kanë bërë gjithashtu thirrje vetë zotit Myler që të dëshmojë përpara Kongresit për punën që ka bërë.

Ata kanë kritikuar edhe prokurorin e përgjithshëm Uilliam Berr, duke e akuzuar për keqinformim me publikimin e përmbledhjes së mëhershme të raportit. Ditën e enjte, Berr mbajti një konferencë shtypi përpara se raporti i redaktuar të publikohej, gjatë të cilës mbështeti presidentin./abcnews.al

holanda-vizat-1280x694.jpg
ent ela12:43 | 29/03/2019

Tre parti holandeze kërkojnë vendosjen e regjimit të vizave me Shqipërinë për shkak të rasteve në rritje të kriminalitetit shqiptar në vend. Partia e Lirisë, Partia Kristiandemokrate dhe ajo Socialiste, e cilësojnë si një hap të domosdoshëm për sigurinë në vend.

Rivendosja e regjimit të vizave do t’i jepte fund aktiviteteve kriminale të shqiptarëve në Holandë. Është kjo deklarata e përbashkët e tre partive holandeze, Partia e Lirisë, Partia Socialiste dhe ajo Kristiandemokrate.

Sipas të dhënave të fundit të policisë holandeze, kriminelë nga vendet e Ballkanit, janë shumë aktivë në periferitë e Amsterdamit si dhe kontrollojnë tregun e kokainës në qytet.

Sipas Partisë së Lirisë, e cila është një lëvizje populiste dhe e krahut të djathtë, faji i kësaj situate është dhe heqja e vizave për shqiptarët. Sipas kësaj partie është normale që një gjë e tillë të ndodhë, në momentin që kriminelët mund të përfitojnë nga mungesa e kontrollit.

Van Torenburg, kreu i Grupit Parlamentar të Kristiandemokratëve gjithashtu, kërkon vendosjen e menjëhershme të vizave për shqiptarët pasi do të donte të dinte se kë ka në shtëpi.

Sipas tij shumë shpejt do të ketë dhe një debat parlamentar për këtë temë. Edhe Deputeti i Partisë Socialiste, Van Dijk, ka rënë dakord duke deklaruar se duhet një ndërprerje e menjëhershme e lëvizjes së lirë për shqiptarët me Holandën./abcnews.al

juridiku-1280x721.jpg
ent ela16:28 | 22/01/2019

Ndërkohë që ne disa fakultete ka nisur mësimi tek Fakulteti i Drejtësisë situata ndodhet pa zgjidhje. Studentët të ndarë në grupe pro dhe kundër bojkotit të leksioneve dhe seminareve nuk lëvizin në qëndrimet e tyre. I pafuqishëm për ta zgjidhur këtë situatë duket dhe dekani i Drejtesisë Artan Hoxha ndërkohë që studentët pro mësimit kanë kërkuar ndërhyrjen e Rektorit të Universitetit të Tiranës.

Dyert e Fakultetit të Drejtësisë në Tiranë vijojnë të jenë të mbyllura ndërsa një grup studentësh qëndrojnë të ngujuar në mjediset universitare. Në oborr të tjerë studentë presin  të rifillojë mësimin.Situata sipas studentëve nuk po merr zgjidhje as pas takimeve me dekaninArtan Hoxha.

“Dekani tekon ne këtej edhe ata andej. Neve na kërkon që të gjithë studentët të jemi këtu prezentë, ndërkohë që nga ana tjetër dalin vetëm 4 përfaqësues ata që takon gjithmonë. Dhe ajo që kërkojmë na kthehet gjithmonë mbrapsht. Ne nuk po i mbyllim dot lëndët në një sezon normal, jo në një sezon si ky”, -tha një studente.

Dekani i Fakultetit të Drejtësisë i tha “ABC neës” se i ka kërkuar studentëve të lirojnë mjediset, por pa rezultat.  Sipas Dekanit Hoxha  në ngujim ndodhen dhe studentë që nuk i përkasin këtij fakulteti.

“Ju kemi propozuar që të marrin ambiente nga fakulteti ku të sensibilizojnë opinionin por jo të bllokojnë të tërë strukturën e fakultetit. Ata thonë se do konsultohemi sepse nuk jemi të vetëm. Unë përsëri gjej rastin t’u bëj thirrje atyre që të lënë ambientet dhe të akomodohen në një mënyrë të tillë që edhe protesta të vazhdojë edhe sensibilizimi të jetë për kërkesat e studentëve. Ne po diskutojmë që të 3-4 javë semestrin e parë me qëllim që të bëhet i mundur realizimi i programit”.

Përballë kësaj situate studentët të cilët kërkojnë rifillimin e mësimit kanë kërkuar ndërhyrjen e Rektoratit të Universitetit të Tiranës, ministres së Arsimit dhe zëvendëskryeministrit si zbatues i Paktit për Universitetin. Këtë shkresë e kanë dorëzuar në të tre institucionet.Ndërkohë studentët vijojnë bojkotin e mësimit dhe në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë në Tiranë.

“Mbledhje kemi bërë  gati çdo ditë dhe këmi vendosur që bojkoti të vijojë”, tha një studente. Ndërsa ne fakultetin e Ekonomise dhe Universitetin Politeknik studentet na tregojne se kane nisur mesimin./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono