kerkese

pd.jpg
gra moz17:50 | 09/05/2018

Gjykata për Krimet e Rënda nuk ka marrë në shqyrtim një kërkesë penale të grupit parlamentar të Partisë Demokratike. Ankimi i PD kundër një vendimi të prokurorisë për të mos hetuar zyrtarë të PS, mes të cilëve kryeministrin Edi Rama, u dërgua në Gjykatën e Lartë për zgjidhjen e mosmarrëveshjes së kompetencës.

Gjykata për Krimet e Rënda ka dërguar në Gjykatën e Lartë një kërkesë penale të grupit parlamentar të Partisë Demokratike. Shkak është bërë konflikti i kompetencës se cila është gjykata që duhet ta shqyrtojë atë.

Bëhet fjalë për ankimin e bërë nga PD kundër vendimit të Prokurorisë së Tiranës për të mos hetuar kryeministrin Edi Rama, ministrin Damian Gjiknuri, Avokaten e Shtetit, Alma Hicka dhe Sekretarin e Përgjitshëm të Kryeministrisë, Engjëll Agaçi për akuzën e “shpërdorimit të detyrës”.

Sipas kallëzimit të bërë nga PD në Shkurt të vitit 2018, vepra penale nga të përmendurit dhe të tjerë pretendohet të jetë bërë gjatë marrëveshjes mes Shqipërisë dhe CEZ. Firmëtarët e kallëzimit kërkonin hetim të rastit duke ngritur dyshime se nga kjo marrëveshje i është shkaktuar vendit dëm financiar që llogaritet në qindra milionë euro. Pas verifikimeve të para Prokuroria e Tiranës vendosi mosfillim hetimi për këtë çështje, me argumentin e mosgjetjes së elementëve të veprës penale.

Vendimi është kundështuar nga grupi i PD në Gjykatën e Tiranës, e cila e ka përcjellë dosjen për kompetencë tek Krimet e Rënda. Së fundmi, as kjo gjykatë nuk e ka mbajtur çështjen në dorë. Përmes një vendimi të shpallur nga gjyqtarja Ilirjana Olldashi, Krimet kanë shpallur moskompetencën për shqyrtimin e saj. Çështja i është përcjellë Gjykatës së Lartë për të zgjidhur mosmarrveëshjen e kompetencës.

Paqartësia e kompetencës lëndore deri në ngritjen e SPAK dhe GJKKO krijoi kaos me dosjet tek Krimet e Rënda në dy muajt e fundit. Dhjetëra dosje u shpërndanë në gjykata të zakonshme, por bazuar në një vendim njehsues të Gjykatës së Lartë të datës 4 Prill, një pjesë e tyre u rikthyen tek Krimet./abcnews.al

Gazetar: Armand Bajrami

 

jaeld-cela-1-1280x666.jpg
gra moz12:07 | 19/03/2018

Gjykata e Krimeve të Rënda rrëzoi kërkesën e Jaeld Çelës, që kundërshtonte shtyrjen e afatit të hetimit ndaj tij.

Ish-drejtori i Policisë së Vlorës është shpallur në kërkim në Nëntor të vitit të shkuar, pas dyshimeve për përfshirjen në narkotrafik me grupin e Habilajve.

Përmes një avokati, Çela i kishte bërë të ditur gjykatës se nuk i ishte vënë në dispozicion asnjë nga aktet e prokurorisë ndaj tij. Por prokurori i çështjes tha se nuk është ky momenti i njohjes me provat.

Ai e argumentoi zgjatjen e afatit te hetimit me kohën që i duhet prokurorisë për të pritur përgjigjet e disa letërporosive, si edhe për të transkiptuar përgjimet telefonike të kryera gjatë një periudhe 2-vjeçare.

Edhe gjykata vendosi sot në favor të kërkesës së prokurorit./abcnews.al

arbi-cekaj-1280x696.jpg
ent ela16:04 | 07/03/2018

Prokuroria për Krimet e Rënda kërkon caktimin e një mase sigurie “arrest në burg” në mungesë për Arbër Çekajn. Ai është administratori i kompanisë, “Arbri Garden”, në kontenierin e të cilës u gjet sasia prej 613 kilogramë kokainë e ardhur nga Kolumbia.

Sipas Prokurorisë, Çekaj është porositësi i kontenierit me banane për llogari të kompanisë të tij dhe dyshohet të ketë lidhje direkte edhe me sasinë e kokainës. Nëse kjo masë sigurie do të miratohet nga Gjykata, urdhër-arresti ndaj Çekajt i përcillet edhe drejtësive të vendeve të tjera.

Çekaj është larguar drejt Gjermanisë, tre ditë para mbërritjes së kontenierit në portin e Durrësit. Aktualisht për llogari të hetimit të nisur në lidhje me sasinë rekord të kokainës janë arrestuar dhe po qëndrojnë masën “arrest në burg”, administratori i kompanisë, Donaldo Lushaj dhe shoferi Armando Pezaku./abcnews.al

rovena-gashi.jpg
gra moz17:34 | 06/03/2018

Gjykata Administratie e Tiranës caktoi datën 8 Mars për seancën, ku do të shpallë vendimin përfundimtar për padinë e prokurores Rovena Gashi kundër Kryeprokurores së Përkohshme, Arta Marku. Përmes kësaj padie prokurorja Gashi kërkon shfuqizimin e urdhrit të kryeprokurores Marku që e liroi nga funksioni drejtues në Drejtorinë e Marrëdhënieve me Jashtë në Prokurorinë e Pëgjithshme dhe të strukturës së “Dekriminalizimit”.

Në seancën e së martës gjyqtari i çështjes, Erarbër Madhi, u njoh me konkluzionet përfundimtare të palëve. Përfaqësuesi i Gashit, avokati Çlirim Gjata kërkoi pranimin e padisë, ndërsa juristja e Prokurorisë së Përgjithme rrëzimin e saj. Pas këtij momenti, Gjykata u tërhoq në dhomën e këshillimit për vendimin përfundimtar. Urdhri administrativ për lirimin nga pozicioni drejtues i Rovena Gashit u firmos nga kryeprokurorja Marku në 29 Dhjetor 2017./abcnews.al

partia-demokratike-1.jpg
gra moz19:47 | 20/02/2018

Partia Demokratike dorëzoi të martën në Kuvend kërkesën për mocion me debat me Kryeministrin Edi Rama për heqjen nga skema e ndihmës ekonomike të më shumë se 20 mijë familjeve në të gjithë vendin.

Në kërkesën e PD-së theksohet se përjashtimi i tyre është abuziv, i bërë në proçedura aspak transparente, në tejkalim të përcaktimeve ligjore dhe, me shumë gjasë, në kushtet e ndjekjes penale. Opozita e kërkon debatin me kryeministrin për këtë çështje që në seancën e së enjtes.

“Situata e verifikuar deri më tani është shkaktuar prej papërgjeshmërisë së qeverisë dhe ka rënduar gjendjen e këtyre familjeve në kufijtë e një drame njerëzore dhe të një emergjence kombëtare, pasi ndihma ekonomike është e vetmja mundësi mbijetese për ta”, thuhet në kërkesën e Partisë Demokratike./abcnews.al

vlcsnap-error731-1280x720.jpg
gra moz15:41 | 16/02/2018

Një ditë pas kërkesës së katër dekanëve të fakulteteve të Universitetit të Tiranës për shkarkimin e rektorit ka reaguar Mynyr Koni.

Koni i cilësoi të pavërteta deklaratat e tyre, ndërkohe që akuzon deri zëvendësministrin e Arsimit për bllokimin dhe rezultatet e akredimit të këtij institucioni të arsimit të lartë.

Rektori i Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni, vijon ti kërkojë Prokurorisë të hetojë veprimtarinë e universitetit dhjetë vitet e fundit, ndërsa thotë se do ta çojë mandatin deri në fund. Për këtë situatë të krijuar mes dekaneve dhe rektorit të Universitetit të Tiranës nuk ka ende një reagim nga Ministria e Arsimit./abcnews.al

vlcsnap-error356-1280x720.jpg
ent ela10:16 | 16/02/2018

Opozita ka kërkuar të thirret në një seancë dëgjimore publike Ministri për Evropën dhe Punët e jashtme Ditmir Bushati në lidhje me negociatat me Greqinë dhe për marrëveshjen e detit. Në një kërkesë drejtuar kryetares së komisionit të Jashtëm Mimi Kodheli, anëtarët e Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim kanë parashtruar disa nga shqetësimet që lidhen me deklarata e bëra nga ministri jashtëm grek sipas të cilit një marrëveshje në parim është arritur ndërkohë që pala shqiptare nuk jep detaje mbi bisedimet- shkruhet në kërkesën e dorëzuar në kuvend.Opozita kërkon që mbledhja e komisionit për punët e jashtme të zhvillohet ditën e mërkurë e hapur për publikun./abcnews.al

vlcsnap-error461-1280x720.jpg
gra moz17:09 | 14/02/2018

Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, i ka dërguar një letër presidentit të Republikës, Ilir Meta, ku i kërkon plotfuqishmërinë për nisjen e negociatave të Shqipërisë me Greqinë. Këtë e konfirmon për ABC News zyra e shtypit e Ministrisë së Punëve të Jashtme. Edhe zyra e shtypit të presidentit të Republikës pranon që kjo letër të ndodhet në tryezën e kreut të shtetit. Gjatë paradites burime për ABC News bëjnë të ditur se presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një takim me ish-presidentin Bujar Nishani, por nuk jepen detaje për çfarë është diskutuar. Disa ditë më parë ish-presidenti i Republikës ka deklaruar se deri më 24 Korrik të vitit 2017 në institucionin e presidentit nuk është paraqitur asnjë kërkesë nga qeveria për plotfuqishmërinë ndonëse negociatat janë zhvilluar edhe përpara kësaj date.
Në media, pala greke ka deklaruar se marrëveshja do të finalizohet në takimin Rama-Tsipras, që do të zhvillohet në muajin Prill të këtij viti./abcnews.al

vlcsnap-error573-1-1280x720.jpg
ent ela16:32 | 13/02/2018

Këshilli i Legjislacionit u mblodh rreth raporteve të ekspertëve të palëve lidhur me nevojën e adresimit të ligjeve të prekura nga vendimet e Gjykatës Kushtetuese. Me propozim të kryetarit të këshillit, Enkelejd Alibej, u vendos që për këtë çështje t’i kërkohet opinion organeve të Vettingut.
Kjo u vendos pas dorëheqjeve nga funksionarë të lartë të drejtësisë, gjë që bazuar në Kushtetutë çon në ndërprerjen e procesit të Vettingut. Do të jetë Komisioni i Pavarur i Kualifikimit që do shprehet nëse ka nevojë që ligjvënësi të harmonizojë Kushtetutën dhe ligjin, të cilat për çështjen e dorëheqjes para mbarimit të procesit të Vettingut, thonë dy gjëra të ndryshme./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono