kerkesa

vucic-1280x725.jpg
Sej rie17:30 | 23/06/2019

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka fajësuar Kosovën për anulimin e samitit të Parisit. Sipas Vuçiç, kërkesa e Prishtinës zyrtare për njohjen e pavarësisë e bën të pamundur dialogun, pavarësisht lëshimeve që mund të bëjë Beogradi.

Presidenti serb, Alleksandar Vuçiç, thotë se i ka patur parashikimet e sakta se takimi në Paris me Kosovën nuk do të ndodh. Ai ka thënë se nuk është i lumtur për këtë pasi Serbia ka nevojë për një zgjidhje, por Kosova me sa duket e di këtë dhe bllokon Serbinë. Anulimi i takimit ka shkaktuar reagime të ashpra në Serbi pasi tani nuk dihet si do të vazhdoj dialogu. Vuçiç ka theksuar se Serbia ka ofruar të mos loboj për tërheqjen e njohjeve dhe të mos hiqet taksa, por Kosova kërkon njohjen e pavarësisë.

 Alleksandar Vuçiç, president i Serbisë: “Ata e shohin që ne po nxitohemi që të bëjmë diçka për vendin tonë, ndaj dhe kërkojnë të njohim Kosovën ose asgjë. Por përgjigjja jonë nuk mund të jetë e tillë. Ne do të merremi me ekonominë dhe do të kujdesemi për serbët në Kosovë dhe për gjithçka rreth Kosovës e Metohisë”.

Serbia kishte qenë skeptike para të gjithëve duke thënë se ka gjasa që takimi të mos ndodh. Për serbët fajin e ka Kosova pasi nuk dëshiron të bëj asnjë lëvizje dhe në rrethana të tilla është parë që dialogu nuk ka kuptim.

 Alleksandar Vuçiç, president i Serbisë:  “Kurrë nuk kemi firmosur asgjë, apo kemi pranuar verbalisht që të mos lobojmë kundër pavarësisë. Kam ofruar të ndalojmë dhe të mos hiqet taksa, por të mos kërkojnë as ata njohje. Kjo ka mbështetje ndërkombëtare. Ata e dinë që ne kemi sukses në zhvillimin e vendit dhe nuk duan”.

Presidenti serb ka thënë se Serbia ka masat e gatshme kundër Kosovës, por për këtë do ta vendos në një takim me serbët e atjeshëm se si dhe cfarë masash do të vihen fillimisht./ABC News Albania 24/7

prokuroria-e-krimeve-te-renda.jpg
nev ila10:35 | 20/06/2019

Ish-drejtori i pergjithëshm i burgjeve Arben Çuko do të përballet me akuzat që rëndojnë ndja tij  në Gjykatën e Krimeve të Rënda. Çuko akuzohet për “Korrupsion aktiv të funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë”, në bashkëpunim. Së bashku me dosjen e Çukos për gjykim është dërguar edhe doja për 4 të pandehurit të tjerë.

Dërgohet për gjykim dosja në ngarkim të ish-Drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve Arben Çuko. Prokuroria për Krime të Rënda ka bërë publike një pjesë të kërkesës për gjykim me 5 të pandehur, mes te cileve dhe Çuko. Dosja në ngarkim të ish-drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve, Qerim Mushës, shoferi i Çukos, Olsi Karagjozit, i dënuar si dhe shtetasve Artur Balla dhe Denis Llaftiu.

Ndërkohë pritet që të hidhet shorti për gjyqtarin i cili do të zhvillojë seancën paraprake. Këto persona u arrestuan në kuadër të operacionit “VolVo 4”. Ata akuzohen per “Korrupsion aktiv të funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë”, në bashkëpunim. Nga përgjimi i bisedave telefonike mes të të pandehurve Arben Çuko, Artur Balla, Qerim Musha, Olsi Karagjozi, Denis Llaftiu, është dokumentuar se kundrejt korrupsionit me parà eshte realizuar transferimi i të dënuarit Olsi Karagjozi nga burgu i Burrelit, në ate te Fierit, sipas preferencës së vetë të dënuarit.

Në bazë të përgjimeve që dispono prokuroria ka rezultutar se Musha dhe Llaftiu kanë lujatur rolin e ndërmjetësive.  Çuko rezulton që merrte  rreth3 mijë euro për të krijuar favorizime të të dënuarve. Ish- drejtori i burgjeëve ra në rrjetën e Prokurorisë për Krime të Rënda për shkak se u përgjua duke folur me Jasin Avdylin për të bërë të mundur trasferimin e Karagjozit.

Organi i akuzës ka dorëzuar kërkesën për gjykim edhe për 12 të pandehur të tjerë, të cilët akuzohen për veprat penale“ Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, në bashkëpunim, “ Grup i strukturuar kriminal” dhe“Kryerje e veprave penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal”. Duke e dërgua kështu në një numër rekord personash të arrestaur deri në 74.

Operacioni Volvo 4 u shtri në disa prej qyteteve kryesore në vendit duke bërë të mundur goditeje e disa grupeve kriminale./ABC News Albania 24/7

ministria-e-drejtesise.jpg
ent ela21:15 | 19/06/2019

Pas kërkesës së Presidentit Ilir Meta për sigurinë në burgje, ka ardhur edhe reagimi i Ministrisë së Drejtësisë. Në një deklaratë të shpërndarë për mediat ky institucion njofton se situata është në normalitet të plotë dhe se janë marrë të gjitha masat e nevojshme.

Njoftim i Drejtorisë së Përgjithshëm të Burgjeve

 Duke marrë shkas nga kërkesa për informacion që Presidenti i Republikës i ka dërguar Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve, disa portale kanë spekuluar duke publikuar lajme të rreme të natyrës destabilizuese.

 Në këto kushte e çmojmë të nevojshme të përgënjeshtrojmë këto lajme dhe të informojmë publikun se asgjë nga sa është publikuar në këto portale në lidhje me situatën në burgje nuk është e vërtetë.

Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve deklaron se situata është në normalitet të plotë dhe se janë marrë të gjitha masat e nevojshme sipas protokolleve të sigurisë të sistemit penitenciar, kjo edhe në përputhje me zbatimin e procedurave për 41 bis.

Garantojmë për normalitet të plotë në sistemin penitenciar dhe për shërbimin ndaj personave të paraburgosur dhe të dënuar, në përputhje me legjislacionin për të drejtat dhe trajtimin e tyre.

 Ftojme mediat në informacionet që bëjnë publike, ti referohen komunikimit me institucionet përgjegjëse. /abcnews.al

 

POLITIKA-NE-ABCNEWS-ILIR-META-E-EDI-RAMA-LUFTE-ME-INSTITUCIONE-15.-06.2019.mpg_snapshot_02.00-1280x720.jpg
Sej rie17:40 | 17/06/2019

Socialistët regjistruan sot në Kuvend firmat për shkarkimin e Ilir Metës, por kjo procedurë parashikon një rrugë të gjatë deri në largimin e Presidentit nga zyra. Kuvendi duhet të ngrejë një komision hetimor parlamentar për këtë çështje, por edhe nëse ka 94 vota, PS nuk mund ta heqë kreun e shtetit pa marrë një vendim Gjykata Kushtetuese.

Një javë pasi Ilir Meta firmosi anulimin e zgjedhjeve në 30 qershor, edhe socialistët hodhën hapin e tyre zyrtar për ta nxjerrë jashtë presidencës. 55 deputetë dhanë firmat e tyre për t’i dhënë vlerë ligjore vlerësimit të kryeministrit se Ilir Meta e kishte humbur të drejtën të qëndronte në atë zyrë.  Firmat që prej të enjtes qëndronin në zyrën e Taulant Ballës u protokolluan në Kuvend.

Por shkarkimi i presidentit nuk është një proces që mbyllet brenda një ditë. Rregullorja parlamentare, që po zbatohet për herë të parë në këtë pikë, përcakton se pas depozitimit të firmave, Komisioni i Ligjeve duhet të vlerësojë nëse ka shkelje nga ana e Metës, e më pas, të ngrihet një komision hetimor për këtë çështje. Ky komision duhet ta dëgjojë presidentin nëse ai e dëshiron këtë, ndërsa votimi në parlament mund të bëhet vetëm pasi të ketë nxjerrë raportin komisioni hetimor.

Shkarkimi i presidentit kërkon 94 vota, të cilat së fundmi PS ka provuar se i siguron mes opozitës së re.

Por gjithsesi, ky votim nuk mjafton për shkarkimin e Metës. Duhet që Gjykata Kushtetuese, ta certifikojë atë. Kjo gjykatë nuk ekziston, dhe ajo pritet të vihet në punë me 3 anëtarë  të caktuar nga Kuvendit e 3 nga vetë Ilir Meta.

Ky proces mund të kërkojë disa muaj, ndaj PS, i kërkon Ilir Metës ta përdorë postin “me qetësi dhe dashuri”.

Shkarkimi i Presidentit kërkon 5 vota në Gjykatën Kushtetuese, e kur Kuvendi do të emërojë vetëm 3 gjyqtarë, ngelet për tu parë nëse 3 të emëruarit nga Meta do ta “tradhtojnë” atë që në vendimin e parë./ABC News Albania 24/7

merkel.jpg
G. P.09:35 | 07/06/2019

Süddeutsche Zeitung i referohet takimit të komisionit të Bundestagut për Europën. Merkel thuhet ka refuzuar aty kërkesën e Komisionit Europian për hapje të shpejtë të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Sipas një raportimi të gazetës së njohur gjermane, “Süddeutsche Zeitung” të premten (07.06) kancelarja gjermane, Angela Merkel i ka bërë një refuzim të qartë kërkesës së Komisionit Europian për hapje të shpejtë të negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Këtë ajo e ka thënë në një seancë të komisionit parlamentar të Bundestagut për Europën, sipas informacioneve të “Süddeutsche Zeitung”. Merkel  ka bërë të qartë, se një vendim për këtë pritet më së hershmi në tetor.

Me këtë kancelarja del qartazi kundër partnerit në koalicion, Partisë Socialdemokrate, SPD, që përkrah votimin pro për hapjen e negociatave në Këshillin e BE më 18 qershor. Ministri gjerman i Shtetit për Europën në Ministrinë e Jashtme, Michael Roth (SPD) është një nga politikanët gjermanë që është angazhuar fort javët e fundit për hapjen e negociatave me dy vendet e Ballkanit. Ai ka theksuar në intervista të ndryshme, se angazhimi i Shqipërisë për reforma duhet të vlerësohet.

CDU/CSU dhe SPD me qëndrime të ndryshme

Mospërputhja e qëndrimeve brenda koalicionit qeverisës gjerman u vu re hapur pas publikimit të progres-raportit të Komisionit Europian në fund të majit. KE kërkoi hapjen e shpejtë të negociatave si me Shqipërinë ashtu edhe Maqedoninë e Veriut. Por CDU/CSU është e rezervuar edhe këtë vit, ajo ka nevojë për analizë të kujdesshme  raportit. Deputeti gjerman i CDU, dhe kryesues i grupit parlamentar për Ballkanin Perëndimor në Bundestag, Johann Wadepuhl, ka thënë se CDU/CSU do duhet të shqyrtojë me kujdes raportet e progresit mbi Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

“Vetëm në këtë mënyrë mund të marrim një vendim të përgjegjshëm nëse janë plotësuar me të vërtetë kushtet e fillimit të negociatave për anëtarësim të këtyre dy vendeve në BE”, ka thënë Wadephul në një deklaratë të publikuar menjëherë pas publikimit të progres-raportit të KE në fund të majit. Për Wadephul, Shqipëria nuk ka plotësuar asnjë nga kushtet e caktuara në Këshillin e Ministrave të Jashtëm, të datës 28 qershor 2018.

Për shkak të kalendarit të punës të CDU/CSU nuk besohet, se kjo temë do të shqyrtohet para vjeshtës./DW

BINDJA-KERKON-DOREHEQJEN-E-PS-NE-SHIJAK-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_00.28-1280x720.jpg
ent ela17:15 | 06/06/2019

Pas publikimit të përgjimeve të gazetës “Bild”, Partia Bindja Demokratike kërkon dorëheqjen e kandidatit për kryetar të Bashkisë Shijak. Elton Arbana është një ndër emrat e përfshirë në përgjimet e dosjes 339/1.

Bashkohet në një pikë Bindja Demokratike me opozitën jashtë parlamentit. I drejtojnë mazhorancës kërkesë për dorëheqje. Por ndahen në adresimin e emrit që duhet hedhë hapin pas.

Partia më e re opozita nuk është për largimin e kryeministrit por vetëm të kandidatit për bashkinë e Shijakut.

“BINDJA DEMOKRATIKE kërkon tërheqjen e menjëhershme nga gara të kandidatit të Partisë Socialiste në Bashkinë e Shijakut, që do të ishte prova minimale për të treguar vullnetin e maxhorancës për realizimin e zgjedhjeve brenda standardeve më 30 Qershor”.

Arsyetimin e kërkesës e bazuan në përgjimet e publikuara nga gazeta gjermane Bild sipas të cilave bindjes demokratike I rezulton se Partia Socialiste ka kandiduar për kryetar të Bashkisë së Shijakut në zgjedhjet e 30 Qershorit, Elton Arbanën, një prej protagonistëve kryesorë të këtyre përgjimeve.

“Që do të thotë se njeriu, që deri dje vidhte vota për kandidatët e tjerë të Rilindjes, sot na ofrohet personalisht nga Maxhoranca si kandidat për Kryetar Bashkie”.

Nga ana tjetër Bindja Demokratike kërkon edhe sqarimin sa më të shpejtë nga organet kompetente të pozicionit dhe mundësisë së implikimit në këtë skandal edhe të kandidates së Partisë Socialiste në Durrës, Valbona Sako, duke pasur si qëllim moslejimin e përfshirjes në garën e 30 Qershorit të personave me përgjegjësi të drejtpërdrejtë në kryerjen e krimeve zgjedhore, siç e parashikon edhe ligji i dekriminalizimit. /ABc news Albania 24/7

 

zykaj-1280x725.jpg
Sej rie16:45 | 06/06/2019

Në seancën e radhës të gjyqit ndaj njeriut që vrau tetë vetë në Resulaj të Selenicës, nuk u paraqitën as dëshmitarë dhe as avokatë. Por Ritvan Zykaj bëri një kërkesë për të parë veten në televizor.

Kur askush nuk po dëshmon në sallën e gjyqit, i tmerrshmi Ritvan Zykaj ka një tjetër hall. Në seancën e radhës, gjatë së cilës nuk u paraqit asnjë dëshmitar, ai pyeti se kur do ta shikonte veten në televizor.

Kërkesën ai e bëri nga brenda kafazit të hekurt, pranë se cilit qëndronin tre policë. Vrasësi i tetë familjareve të tij në Resulaj të Selenicës po e përcjell gjyqin ndaj tij pa ndonjë pretendim ndaj akuzave.

Sytë nuk i tregojnë asnjë shenjë pendimi të dukshëm, kurse frymëmarrjen e ka të shpeshtë. Ai ngrihet e ulet korrekt sa herë i kërkohet prej trupit gjykues. Shfaq interes për ata që po e filmojnë dhe i shikon si i habitur.

Në këtë seance nuk u paraqit asnjë dëshmitar. Por as avokatët e tij të vendosur kryesisht. Gjyqtarët u njoftuan se ishin të zënë.

Në këto kushte, Gjykata e Vlorës caktoi datën 17 Qershor për seancën e radhës. Prokurori ka kërkuar burgim të përjetshëm, ndërsa pritet dhe përfundimi i procesit me dëshmitarët për t’u marrë vendimi.

Ngjarja në Selenicë të Vlorës, ku tetë pjesëtarë të fisit Zykaj, midis tyre dy fëmijë u vranë, është regjistruar nga ngjarjet më të frikshme dhe makabre. Gjithçka që ka thënë Ritvani 25-vjeçar, është dëshmia që vrau sepse e quanin hajdut pulash./ABC News Albania 24/7

deputeti-holandez-1280x720.jpg
Sej rie14:00 | 07/05/2019

Pritshmëritë e shqiptarëve se çdo të ndodhë me rikthimin apo jo të regjimit të vizave, vetë deputetët holandezë nuk pranuan t’i japin përgjigje.

“Ne jemi informuar dhe jemi të ndërgjegjshëm që votimi i Parlamentit holandez në lidhje me liberalizimin e vizave ka tërhequr shumë vëmendje në Shqipëri. Megjithatë më lejoni t’iu them që kjo nuk ka qenë arsyeja e vizitës sonë dhe as nuk ka qenë një temë të cilën e kemi ngritur apo diskutuar në takimet që patëm. Jam i sigurt që kjo çështje do të jetë një nga çështjet e agjendës gjatë vizitës së Parlamentit shqiptar në Holandë në fund të këtij muaji”, tha deputeti Anne Mulder.

Qëllimi i vizitës së delegacionit të parlamentit të Holandës është njohja me reformat që mundësojnë hapjen e negociatave. Vendimin e vendit që përfaqësojnë do ta japin pas publikimit të raportit të Komisionit Evropian.

“Tashmë i takon Komisionit Evropian që të bëjë një rekomandim në lidhje me Shqipërinë. Ne presim me dëshirën më të mirë për raportin e progresit që do të publikojë Komisioni Evropian në javët që vijojnë dhe ne do ta diskutojmë këtë raport në parlament pasi të jetë publikuar”, tha deputeti.

Në një deklaratë për shtyp në ambasadën holandeze në vendin tonë, përfaqësuesi i këtij delegacioni u shpreh se mirëpresin çdo lajm të mirë për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian./ABC News Albania 24/7

rovena-gashi.jpg
Sej rie13:15 | 06/05/2019

Kolegji i Posaçëm i Apelimit mbylli paraditen e së hënës, shqyrtimin e çështjes së prokurores në Prokurorinë e Përgjithshme, Rovena Gashi, në mungesë të saj. Prokurorja u largua nga seanca, pasi trupa gjykuese ia rrëzoi sërish kërkesën për të patur asistente motrën e saj Ema Gashi. Trupa e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit tha se për shkak të afateve të procedurave, Ema Gashi rezulton të jetë gjyqtare në Gjykatën e Rrethit Durrës.

Trupa gjykuese e vazhdoi seancën në mungesë të prokurores Gashi, dhe lexoi gjetjen e bërë nga monitoruesja e huaj, Mia Roessingh e dorëzuar më 15 Mars. Kjo gjetje sipas Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit nuk është në favor të prokurores Gashi.

Kjo e fundit ka pretenduar në ankimimin kundër Komisionit të Pavarur të Kualifikimit se ka paraqitur raport mjekësor për pamundësinë e saj që të ishte prezent në seancën publike. Por e konfirmuar edhe nga KPK, ajo kërkesë nuk është paraqitur asnjëherë.

Rovena Gashi u shkarkua në Korrik të 2018, pasi ishte nën hetim për fshehje pasurie, sipas Komisionit të  Pavarur të Kualifikimit, subjekti ka dhënë përgjigje të pavërteta,  të ndryshme dhe kontradiktore nga dokumentet dhe kontratat e nënshkruara prej saj.

Ndërsa ILDKPKI në raportin e saj ka konstatuar se deklarimet nuk janë te sakta, ka mungesë burimesh për blerjen e apartamentit të blerë te Shkëmbi i Kavajës, dhe një në Tiranë. Vendimi për prokuroren Gashi do të jepet më 29 Maj./ABC News Albania 24/7

pd.jpg
ent ela12:14 | 06/05/2019

Partia Demokratike përmes sekretarit të përgjithshëm të saj Gazment Bardhi i ka kthyer përgjigje kërkesës së kuvendit për caktimin e një vëzhguesi nga radhët e PD-së në komisionin e reformës zgjedhore.

“Asnjë komision që ka në përbërje dhe drejtim individë që duhet të ishin në burg për krime elektorale, nuk gëzon legjitimitet për realizimin e Reformës Zgjedhore.”

Nis kështu refuzimi, i shprehur edhe më parë, i demokratëve ndaj ftesës, të institucionalizuar përmes Kuvendit, drejtuar selisë blu për pjesmarrje në komisionin e reformës zgjedhore si vëzhgues me të drejta të plota që u përkasin bashkëkryetarëve të Komisionit, përkatësisht Rudina Hajdarit dhe Damian Gjiknurit. E nëse pretendimi i demorkatëve që flet për “individë në drejtim që duhet të ishin në burg për krime elektorale” duket se i drejtohet pikërisht bashkëkryetarit socialist në komision, vijimi duket se shënjestron, bashkëkryetaren e grupit demokratik në parlament.

“Asnjë komision që ka në përbërje dhe drejtim individë që nuk përfaqësojnë opozitën, nuk mund të përcaktojë rregullat për pjesmarrje në zgjedhje të partive politike opozitare”.

Në vijim partia Demokratike thkeson nevojën për një reformë zgjedhore që sipas saj mund të realizohet vetëm nga institucione dhe subjekte zgjedhore me vullnet për garantimin e zgjedhjeve të lira e të ndershme dhe në këtë drejtim, demokratët theksojnë se kush është subjekt i hetimeve penale nr. 184/2016 dhe 339/2017 të Prokurorisë për Krime të Rënda, është qartësisht në kushte të konfliktit të interesit me zgjedhjet e lira dhe reformën zgjedhore. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono