kerala

KERALA-PERMBYTJET-1280x720.jpg
ent ela12:43 | 21/08/2018

Mbi një milionë persona janë zhvendosur për shkak të përmbytjeve të rënda në Kerala të Indisë. Ata janë dërguar në kampet e ndërtuara nga autoritetet. Në zëdhënës i qeverisë lokale të Keralës tha se bilanci i fatkeqësisë natyrore ka shkuar në 410 persona të vdekur. Ndërsa rreth 50 mijë banesa janë shkatërruar. Pas një jave të mbushur me shira të rrëmbyeshëm, kushtet meteorologjike janë përmirësuar. Kjo po lejon ekipet e shpëtimit që të intesifikojnë kërkimet për të mbijetuar. Ndërsa po shpërndahen ushqim dhe ujë në disa zona të tjera të prekura nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut. /abcnews.al

Kerala-floods-28-1280x849.jpg
ad min10:50 | 18/08/2018

Përmbytjet në Kerala të Indisë rezultojnë të jenë më të mëdhajat e 100 viteve të fundit, pas bilancit të deritanishëm me 324 të vdekur. Më shumë se 200.000 njerëz janë zhvendosur tashmë për shkak të shirave të rebeshtë që filluan 9 ditë më parë.

Sipas të dhënave, mijëra persona gjenden akoma të vendosur nëpër çatitë e shtëpive dhe shpëtuesit po mundohen të arrijnë secilin prej tyre. Më shumë helikopterë janë kërkuar nga autoritetet pasi shpëtimi nga ajri është e vetmja formë për ti nxjerrë familjet nga zonat e përmbytura.

Dhjetëra skuadra shpëtimi të forcave të armatosura dhe qindra varka janë vënë në shërbim të banorëve. Ndërkohë, nëpër spitale shumë prej të lënduarve pritet të marrin ndihmën e parë. Por në zonat më të prekura nga fatkeqësia, shumë prej qendrave shëndetësore po japin shërbime minimale ose janë detyruar të mbyllin ambjentet e tyre.

Stuhitë me shira kanë goditur 12 nga 14 zona të Keralës dhe frika qëndron së gjatë fundjavës uji mund të rritet dhe në nivele më të larta.
Qindra njërëz vdesin në vend gjatë vitit nga sezoni i përmbytjeve, i cili zgjat nga Qershori deri në Shtator./abcnews.al

PERMBYTJET-INDI-1280x720.jpg
ent ela17:45 | 17/08/2018

Përkeqësohet ndjeshëm bilanci i viktimave nga përmbytjet që kanë goditur rëndë shtetin Kerala, në jug të Indisë. Sipas burimeve zyrtare që citohen nga mediat ndërkombëtare, 324 persona kanë humbur jetën në këtë fatkeqësi natyrore. BBC shkruan se 150 mijë persona kanë mbetur të pastrehë. Qeveria qëndrore ka angazhuar ushtrinë, marinën dhe personelin e aviacionit për operacione massive shpëtimi. Rreth 10 mijë kilometra rrugë janë shkatërruar ose dëmtuar ashtu si qindra banesa. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono