Kavajë

policia-e-durresit.jpg
G. P.08:33 | 15/03/2019

Prona u bë shkaku për plagosjen e një 60-vjeçari në Kavajë, në orët e para të mëngjesit të së premtes. Pas një konflikti të ashpër, autori, një 26- vjeçar, qëlloi me armë gjahu 60-vjeçarin Esat Kotorri.

Ngjarja ndodhi në vendin e quajtur “Kafja e Romës”. Policia mbërriti menjëherë në vendngjarje dhe ka arrestoi të riun, ndërsa i plagosuri ndodhet nën kujdesin e mjekëve, jashtë rrezikut për jetën./abcnews.al

apeli-1280x722.jpg
ent ela17:29 | 19/02/2019

Gjykata e Apelit Durrës ka lënë në burg të miturit e akuzuar për skandalin seksual në qytetin e Kavajës. Vendimi i gjykatës shkallës se parë Durrës ishte apeluar nga mbrojtja e 8 të miturëve, njëri prej tyre ende në kërkim duke kërkuar një masë më të lehtë.

Por, apeli ka vendosur të lërë në fuqi vendimin e mëparshëm, atë të arrestit me burg për të gjithë adoleshentët e ndaluar. Ata akuzohen për abuzim seksual me anë të shantazhit, të një 14-vjeçarje në Kavajë. Gjithçka nisi në ditën kur shoku i së miturës mbushte 14 vjeç, kohë në të cilën kërkoi të kryenin marrëdhënie seksuale si dhuratë për ditëlindjen e tij. Që prej asaj ditë ka patur abuzime të vazhdueshme të 14 vjeçares nga bashkëmoshatarët e saj të cilët e shantazhonin me anë të një video seksi./abcnews.al

AKSIDENTI-NE-KORCE-MBULIM.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
G. P.20:34 | 12/02/2019

Një aksident i rëndë ka ndodhur në qendër të qytetit të Kavajës këtë të martë. Mësohet se një mjet përplasi 35-vjeçarin S. B.

Për pasojë, i riu gjeti vdekjen e menjëhershme.  Sipas informacioneve paraprake nga policia, pasi ka shkaktuar aksidentin, autori ende i paidentifikuar u largua nga vendi i ngjarjes.

Shërbimet e policisë po punojnë për identifikimin e mjetit si dhe drejtuesit të tij./abcnews.al

kavaje-policia.jpg
G. P.16:29 | 07/02/2019

Policia e Shtetit ka reaguar nëpërmjet një deklaratë për shtyp, pas akuzave të opozitës lidhur me abuzimin seksual ndaj 14 vjeçares në Kavajë, nga një grup bashkëmoshatarësh të saj, pas shantazheve me foto dhe video intime. Policia thekson se denoncimi është bërë nga e ëma dhe e mitura në datën 29 janar rreth orës 11:45 minuta të paradites, pasi garancisë absolute për anonimatin e vajzës 14 vjeçare. Gjatë procedurës, të miturës iu sigurua prania e një avokati mbrojtës dhe një psikologe, në zbatim të Kodit të Drejtësisë Penale për të Mitur. E dëmtuara, thuhet ne njoftim se, u dërgua për ekspertim mjeko-ligjor pranë Mjekësisë Ligjore Tiranë, e shoqëruar nga shërbimi i Policisë.

Policia e Shtetit, nuk ka bërë njoftim mbi rrethanat e detajet e ngjarjes, por në raportin ditor ku pasqyrohen ngjarjet e datës 02.02.2019, ka pasqyruar shumë shkurt, pa të dhëna e detaje ekzekutimin e masave të sigurisë dhënë nga Gjykata. “Policia e Shtetit shpreh keqardhje për keqpërdorimin e rastit me synim keqinformimin e opinionit, e fajësim të Policisë se fshehu ngjarjen, por në të vërtetë reagimi i Policisë ka qenë profesional dhe në kohë”, thuhet në fund të deklaratës së policisë.

Njoftimi i plotë

Nisur nga keqinterpretimi dhe keqpërdorimi për përfitime të ndryshme, që ju bë dhe vijon ti bëhet ngjarjes së ndodhur në Kavajë, sqarojmë opinionin publik se:

Me date 29.01.2019, rreth orës 11.45 minuta është paraqitur ne Komisariatin e Policisë Kavajë një shtetase e mitur, e shoqëruar nga nena e saj. Pas marrjes së garancisë absolute nga ana Policisë se do t’i ruhej anonimati vajzës, e ëma së bashku me vajzën pranuan të bënin kallëzim në lidhje me çfarë kishte ndodhur. Për shkak të moshës së mitur u vu ne dijeni Prokurorja e gatshme e seksionit për te mitur, pranë Prokurorisë Durrës, e cila me marrjen dijeni për ketë fakt, ka mbërritur menjëherë në Komisariatin e Policisë Kavajë dhe ka asistuar ne te gjitha veprimet proceduriale te kryera. Gjithashtu, gjatë procedurës, të miturës ju sigurua mbështetja e një avokati mbrojtjes dhe e nje psikologeje, ne zbatim te Kodit te Drejtësisë Penale për te Mitur.

Pas marrjes së kallëzimit, nga ana e Prokurores së gatshme u lanë detyra me shkrim, lidhur me veprimet që do të kryheshin nga ana punonjesve te policise në vijimësi.

Në zbatim të detyrave të lëna dhe me qëllim dokumentimin ligjor të veprës penale, u janë marrë deklarime personave që mund të kishin dijeni për ngjarjen; mësueses kujdestare, psikologes së shkollës dhe drejtoreshës së shkollës, si dhe u kryen nje sërë veprimesh proceduriale të tjera.

U be identifikimi i te gjithë shtetasve te dyshuar për këtë ngjarje dhe më datë 30.01.2019, rreth orës 08.40, (për arsye se në bazë të paragrafit 3, të nenit 77, të Ligjit Nr. 37/2017 “Kodi i Drejtësisë Penale për të Mitur”, ndalohet marrja më pyetje e të miturit gjatë natës, nga ora 22.00 deri në 08.00) është bërë intervistimi i tyre, si persona nën hetim për veprën penale te “Marrëdhënie seksuale ose homoseksuale me te mitur”, parashikuar nga neni 100, i Kodit penal, duke u pyetur ne prani te prindit, psikologut dhe avokatit mbrojtës. Gjithashtu me shtetasit e shoqëruar u kryen dhe veprime me metoda speciale të hetimit ku materiali u dërgua për vlerësim pranë prokurorisë.

E dëmtuara u dërgua për ekspertim mjeko-ligjor pranë Mjekësisë Ligjore Tirane, e shoqëruar nga shërbimi i policisë.

Ne vijim te komunikimit me Prokuroren e çështjes, materialet e përpiluara u referuan pranë Prokurorisë Durrës, ne seksionin për te mitur, ne ngarkim te 8 të miturve si te dyshuar për veprën penale “Marrëdhënie seksuale apo homoseksuale me te mitur” parashikuar nga neni 100 i Kodit Penal .

Më datë 01.02.2019, rreth orës 17.30 , në Sallën Operative të Komisariatit të Policisë Kavajë, kanë mbërritur urdhri i Prokurorisë pranë Gjykatës Shkalles pare Durrës, për ekzekutimin e vendimit gjyqësor te Gjykatës Rrethit Gjyqësor Durrës, nr.26/1, date 01.02.2019, se bashku me shkurtimin e vendimit te gjykatës, ku për këta shtetas ishte marre masa e sigurisë “Arrest me burg’.

Nga ana e strukturave policore është organizuar puna për ekzekutimin e vendimit gjyqësor te Gjykatës Rrethit Gjyqësor Durrës, nr.26/1, date 01.02.2019, dhe më date 02.0.2019, në orën 07.00 të mëngjesit, filluan veprimet për gjetjen e tyre. Si rezultat i masave të marra u bë e mundur shoqërimi dhe arrestimi i shtatë prej tyre, ndërsa njëri prej tyre u shpall në kërkim.

Me kërkesën e të dëmtuarës dhe të nënës së saj dhe duke marrë në konsideratë interesin më të lartë të fëmijës, si dhe në zbatim të dispozitave të Ligjit Nr. 37/2017 “Kodi i Drejtësisë Penale për të Mitur”, e konkretisht:
Neni 10 “Parimi i interesit më të lartë të fëmijës”
• Organet kompetente në çdo vendim dhe veprimtari të ndërmarrë në zbatim të këtij Kodi, duhet të vlerësojnë me përparësi interesin më të lartë të të miturit.

Nenit 21″Mbrojtja e jetës private të të miturit”, Paragrafëve 2 dhe 4, ku përcaktohet se;
• Nuk publikohet asnjë informacion që mund të çojë në identifikimin e të miturit në konflikt me ligjin, të të miturit viktimë ose dëshmitar i një vepre penale.
• Ndalohet identifikimi ose publikimi në çfarëdolloj forme i të dhënave personale të të miturit, me përjashtim të rasteve të parashikuara në legjislacionin për mbrojtjen e të dhënave personale.

Policia e Shtetit, nuk ka bërë njoftim mbi rrethanat e detajet e ngjarjes, por në raportin ditor te ngjarjeve të datës 02.0.2.2019, ka pasqyruar shumë shkurt pa të dhëna e detaje ekzekutimin e masave të sigurisë dhënë nga Gjykata.

Policia e Shtetit shpreh keqardhje për keqpërdorimin politik dhe mediatik të këtij rasti dhe keqinformimin e opinionit publik duke fajësuar Policinë se ka fshehur ngjarjen.

E vërteta është se Policia e Shtetit ka vepruar me pergjegjesi dhe pergjegjshmeri te larte ne respekt te plote te ligjit dhe te se drejtes se pales se prekur nga nje ngjarje e rende dhe e shemtuar.

Policia e Shtetit u ben thirrje te gjithe personave te perfshire ne keqinformim dhe manipulim publik te permbahen dhe te distancohen nga falsifikimi i te vertetave qe jane lehtesisht te dokumentueshme.

mbremja-1280x726.jpg
ent ela20:17 | 05/02/2019

Ngjarja e Kavajës, e cila tronditi mbarë opinionin publik u trajtua në studion e Mbrëmje në ABC News me gazetaren Mirela Milori, sociologun Gëzim Tushi dhe Kryetaren e Agjensisë Shtetërore për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Fëmijës Alma Tandili Lleshaj.

Duke ruajtur konfidencialitetin, Tandili,  e cila ka kontaktuar me familjaret e vajzës theksoi se e mitura ka mbrojtje dhe suport nga familja dhe kjo sipas saj është shumë e rëndësishme, ndërsa gjendja e saj është nën monitorim të vazhdueshëm.

“Vajza ka një mbrojtje dhe suport nga familja dhe kjo është shumë e rëndësishme, kam kontakte me familjarët, kemi ngritur grupin e ekspertëve. Vij nga Kavaja. Gjendja është nën monitorim të vazhdueshëm për arsye konfidencialiteti ne duhet të ruajmë anonimatin. Ne kemi ngritur strukturat për mbrojtjen e fëmijës”. 

Nga ana e tij sociologu Gëzim Tushi, duke e konsideruar ngjarjen e Kavajës nga më të përbindëshmet dhe unikalet theksoi se problemi duhet parë në shumë aspekte të tjera ku abuzimi seksual ka marrë përmasa të mëdha.

“Ngjarja e Kavajës është nga më të përbindshmet që mund të kemi dëgjuar, ky rast është uniklal dhe kjo është arsye e hipersensibilitetit në shoqërinë shqiptare që nuk mund të durojë dot abuzimin me këtë vajzë të mitur. Unë mendoj që problemi duhët parë në shumë aspekte të tjera si krimi seksual veçanërisht te të miturit.

“Kam vënë re në media se ka pasur panik te gjyshërit, prindërit për fatin e fëmijëve të tyre që ndjehen të rrezikuar nga abuzimi seksual ka marrë përmasa pedofilia e inçesti ne duhet t’i themi të vërtetat deri në fund pasi i kemi pasur tabu dhe nuk i kemi thënë”. /abcnews.al

 

elisa.jpg
G. P.11:40 | 05/02/2019

Zëdhënësja e qeverisë, Elisa Spiropali, dënoi rastin e rëndë të ndodhur në një shkollë të Kavajës, ku një 14-vjeçare u abuzua seksualisht nga 8 adoleshentë. Megjithatë Spiropali theksosi se opozita të mos e përdorë këtë situatë për qëllime politike. Ajo u shpreh se autoritetet janë duke bërë detyrën e tyre dhe se vajza e mitur është marrë nën kujdesin e Agjencisë për Mbrojtjen e Fëmijëve.

“Është një rast tmerrësisht i rëndë që ka nevojë për gjithë vëmendjen e Prokurorisë, për t’u hetuar deri në fund të gjitha instancat dhe fajtorët për t’u vënë përpara ligjit. Ajo që ndodh me përdorimin e këtij rasti në teatrin e ulët politik që kemi parë këto ditë dhe nuk u besoja syve kur lexoja deklaratën e Partisë Demokratike, është vetëm një dëshmi e qartë e dëshpërimit opozitar që nuk ngurron të përdorë raste të tilla për ushqimin politik të ditës.

Në rastin konkret, Policia e Shtetit sapo ka marrë denoncimin për rastin e minorenes të abuzuar ka filluar menjëherë hetimet. Personat e akuzuar janë duke u hetuar nga Prokuroria dhe jemi të sigurt se Prokuroria do bëjë detyrën e saj. Ashtu sikundër Agjencia për Mbrojtjen e Fëmijëve e ka marrë vajzën në kujdes psiko-social dhe kujdes shëndetësor. Pra autoritetet janë duke bërë detyrën e tyre”, tha Spiropali.

Shtatë adoleshentë janë lënë në masën arrest me burg të hënën nga Gjykata e Durrësit. Ata akuzohen se kanë abuzuar seksualisht me një vajzë të mitur. Për ngjarjen është shpallur në kërkim edhe një adoleshent tjetër./abcnews.al

kavaje-1.jpg
G. P.14:13 | 04/02/2019

Shtatë adoleshentë të akuzuar për abuzimin seksual me një minorene në Kavajë do të qëndrojnë në burg, së paku deri në fund të hetimit. Këtë vendosi Gjykata e Durrësit në seancën e sotme për rivlerësimin e masës së sigurisë. Për këtë ngjarje është shpallur në kërkim edhe një tjetër i ri.

Shtatë adoleshentët të akuzuar për abuzimin seksual me një të mitur në Kavajë dolën para Gjykatës së Durrësit për rivlerësim të masës së sigurisë. Dy nga shtatë te arrestuarit pranuan të kenë kryer marrëdhënie seksuale me vajzën e mitur, ndërsa pesë të tjerët e mohuan. Ata kanë thënë se në mungese të prindërve e merrnin nxënësen në shtëpitë e tyre pas përfundimit të mësimit, aty ku kryenin edhe aktin.

Por, krahas refuzimit të akuzës nga pesë prej tyre, prokurorja Oltiana Çifligu kërkoi arrest me burg për të shtatë djemtë. Referuar dëshmisë së vajzës, përfaqësuesja e organit të akuzës tha se djemtë i bënin presion 14-vjeçares dhe e detyronin të shkonte në shtëpitë e tyre.

E mitura ka pranuar abuzimin nga djemtë dhe ka treguar për kërcënimet që i janë bërë nëpërmjet shantazhit të një video. Në përfundim të seancës gjyqësore, e cila zgjati plot tre orë, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës ka vendosur “arrest në burg” për të 7 adoleshentët.

Jashtë gjykatës ndodheshin familjarët e të ndaluarve. Edhe pse më herët, gjykata kishte lajmëruar zhvillim të seancës me dyer të mbyllura për mediat, familjarët sërish janë konfrontuar me gazetarët, duke mos lejuar filmimin e tyre edhe në ambientet e jashtme.

14-vjeçarja u abuzua seksualisht nga 8 të mitur në Kavajë, njëri prej të cilëve u shpall në kërkim./abcnews.al

dhune-1-780x439-933x445.jpg
G. P.18:37 | 03/02/2019

Një ngjarje tepër e rëndë është regjistruar në qytetin e Kavajës, ku një e mitur ende pa bërë 14 vjeç është detyruar që të kryejë marrëdhenie seksuale disa herë radhazi nga një grup bashkëmoshatarësh. Në pranga janë vënë 7 prej tyre, ndërsa një i tetë, një 15-vjeçar është shpallur në kërkim.

Paraditen e së hënës të miturit do të dalin para Gjykatës së Durrësit për të verifikuar masën e sigurisë, pasi më herët kjo gjykatë kishte lëshuar urdhrat e arrestit në ngarkim të tyre. Policia e Kavajës mësohet se ekzekutoi në fundjavë urdhrin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës për 8 shtetas të mitur për të cilët ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg”, për veprën penale “Marrëdhënie seksuale apo homoseksuale me të mitur”.

Në Komisariatin e Policisë Kavajë ka bërë kallëzim një 14-vjeçare, sipas së cilës në periudha të ndryshme kohore që prej Nëntorit të vitit të kaluar në disa raste ka kryer marrëdhënie seksuale me 8 nxënës të shkollës së saj. Vajza mësohet se shantazhohej me një video intime që kishte me të dashurin e saj dhe detyrohej që të kryente marrëdhënie seksuale edhe me djemtë e tjerë.

Nga marrja në pyetje e personave te përfshirë në këtë ngjarje të rëndë mësohet se kanë qenë të paktën 3 episode në kohë dhe vende të ndryshme, kur e mitura nën presionin e shantazhit ka pranuar që të kryej marrëdhënie me shokët e shkollës. Të gjithë personazhet e kësaj ngjarje të paprecedentë mësohet se janë nxënës në shkollën 9-vjeçare “Rilindja” në Kavajë.

Kanë qenë pikërisht mësuesit që duke parë ndryshimet e sjelljes së nxënëses së tyre dhe duke pyetur nxënësit e tjerë kanë zbuluar gjithçka ka ndodhur dhe kanë njoftuar në ditët e fundit të Janarit organet ligjzbatuese. Policia dhe prokuroria lokale, pas marrjes së denoncimit nga vetë vajza dhe marrjes së dëshmive ne praninë e prindërve, avokatëve dhe psikologëve të të gjithë personazheve të kësaj ngjarje të rëndë, kanë prerë fletë arrestet duke dërguar para drejtësisë të miturit./abcnews.al

vjedhje.jpg
G. P.10:26 | 26/01/2019

“Perimetri” quhet operacioni policor prej të cilit ranë në pranga katër persona. Bëhet fjalë për zbardhjen e 13 vjedhjeve të banesave të ndodhura më parë në qytetin e Kavajës dhe fshatrave përreth.

Të arrestuarit janë G. I., 25 vjeç, S. K., 27 vjeç, Q. P., 43 vjeç dhe V. L., 19 vjeç.

“Ndalimi i shtetasve të mësipërm u bë, pasi nga tërësia e veprimeve hetimore të kryera dyshohet se këta shtetas janë autorë të 13 vjedhje banesash të kryera në territorin e Komisariatit të Policisë Kavajë”, thuhet në njoftimin e uniformave blu.

Mbi ta rëndojnë veprat penale të “Vjedhjes së kryer në bashkëpunim” dhe “pastrim i produkteve të veprës penale”./abcnews.al

META-NE-KORCE_ABC-1280x690.jpg
ent ela13:29 | 09/01/2019

Presidenti Meta ka saktësuar dhe njëherë tjetër se shkarkimi i Ditmir Bushatit si ministër i Jashtëm nuk do të ndodhë deri në vlerësimin e figurës së emrit që do ta zëvendësojë atë. Duke folur nga Kavaja, Meta tha se vendimi i tij do të bëhet publik menjëherë sapo të merren përgjigjet nga institucionet përkatëse për Gent Cakajn, të propozuar nga Rama si kreu i ri diplomacisë shqiptare.

Mosdekretimi për shkarkimin e Bushatit si Ministër i Jashtëm dhe emërimin e Gent Cakajt në këtë post, lidhet pikërisht me propozimin e një figure jo politike nga ana e kryeministrit Rama, për të drejtuar në vijim këtë dikaster.

Këtë argument dha sërish Presidenti Ilir Meta lidhur me pozicionin e tij përballë rikompozimit të kabinetit qeveritar.

“Të gjitha propozimet janë konfirmuar menjëherë, që vijnë nga politika, nga Kuvendi, pasi janë përfaqësues, të cilët kanë kaluar disa filtra në të kaluarën përsa i takon integritetit të tyre publik. Për të gjithë emrat e rinj apo figurat e reja që promovohen për ministra, pra që propozohen si të tillë po bëhet detyra normale, me shumë përgjegjësi për verifikimin e integritetit të tyre në mënyrë që të respektojmë institucionin e ministrit, si një institucion shumë të rëndësishëm kushtetues”.

Duke insistuar në përmbushjen e të gjitha detyrimeve kushtetuese që ka Presidenti i Republikës , Meta sqaron se vendimi i tij do të bëhet publik sapo ai të marrë përgjigjet drejtuar institiucioneve përkatëse për figurën e Gent Cakaj i propozuar nga kreu i qeverisë si ministër i jashtëm.

“Brenda afateve dhe sa më shpejt që të jetë e mundur, jo duke pritur orët e fundit. Por kjo do të varet nga përgjigja e institucioneve që ne u jemi drejtuar. Do të bëjmë të gjitha veprimet përfundimtare dhe publike, me transparencë maksimale”.

Ndryshe nga qendrimi ndaj emrit te ri per Ministrine e Jashtme, Presidenti Meta dekretoi pa vonese te gjitha shkarkimet ne qeveri te kerkuara dhe propozuara  nga kryeministri Rama. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono