Kavajë

skelaaaa.jpg
G. P.16:57 | 22/10/2019

Një punëtor ka humbur jetën në Kavajë, pasi ra nga lartësia. Ngjarja ka ndodhur në orët e para të mëngjes të së martës në Golem në një objekt në rikonstruksion. Pavarësisht se 40-vjeçari u dërgua me urgjencë në spitalin e Durrësit, ai nuk mundi t’i shpëtoje plagëve të marra, kryesisht në kokë e trup.

Dyshohet se punëtori ka rënë nga skela e jashtme e godinës. Grupi hetimor po kryen verifikimet edhe për drejtuesin teknik të firmës së ndërtimit, për të parë nëse viktima i kishte veshjet e duhura te punës./ABC News Albania

policia-spitali-1280x712.jpg
nev ila15:48 | 12/10/2019

Abc News” zbardh rrëfimin e autorit të vrasjes në Kavajë, Bledar Toçi, dhënë mëngjesin e sotëm nga ambientet e spitalit të Durrësit. Para oficerëve të policisë gjyqësore ai deklaroi se u thirr nga Marsida pas problemeve që kishte me Haxhollin. Përplasja mes dy burrave ka ndodhur nga një distancë 2 metra, ndërsa ekspertiza do të përcaktojë numrin e saktë të plumbave në trupin e viktimës.

Polici i plagosur Bledar Toçi është marrë në pyetje nga oficerët e policisë gjyqësore.

Në dëshminë e tij ai ka thënë se u thirr nga Marsida pas përndjekjeve  të vazhdueshme që i bëheshin asaj nga Dritan Haxholli. Toçi nuk ka dhënë shumë detaje rreth ngjarjes.

Rrezikun për jetën e ka kaluar dhe është i aftë për të komunikuar me këdo që hyn e del nga dhoma e repartit ku është shtruar.

Pavarësisht kësaj ai nuk është transferuar në ambientet e paraburgimit pasi mjekët kanë vlerësuar se  duhet të mbahet ende në vëzhgim.

Nga hetimet e deritanishme por edhe nga dëshmitë e Bledar Toçit , rezulton se Dritan Haxholli ka qëlluar policin nga një distancë dy metër duke e lënë të plagosur. Kurse Toçi i është kundërpërgjigjur me disa të shtëna Haxhollit . Për pasojë  41 vjeçari gjeti vdekjen. Aty ndodhej Marsida Qatja dhe Xhulio Biturku kurse fqinji tjetër ishte larguar për të marrë pije dhe ushqime.

Në trupin e Haxhollit janë gjetur disa plumba, por ekspertiza mjeko ligjore do të përcaktojë  numrin e saktë të tyre. Nga këqyrja e vendit të ngjarjes në banesë janë gjetur rreth 17 gëzhoja prej të cilave 16 i përkasin pistoletës së Bledar Toçit.

Sasia e madhe e gëzhojave të mbetura nga qitja me armë e policit të burgjeve, ngre dyshime se punonjësi i policisë, ka qëlluar në kushtet e vetëmbrojtjes.

Nga hetimet mësohet gjithashtu se viktima Dritan Haxholli që prej dy javësh para se të ndodhte ngjarja ka qenë me vendim arresti me burg në mungesë për mosbindje të punonjësve të policisë dhe largim nga vendngjarja.

Abc news u përpoq të kontaktonte me Bledar Toçin në ambientet e spitalit por nga pas derës sapo ai dëgjoi se mediat po interesoheshin për të, u përgjigj se:

“Nuk ndodhet këtu por ka ikur në Tiranë”. Në këtë mënyrë ai përpiqet të shmangë interesin e mediave.

Bledar Toçi, ruhet nga dy policë të cilët ndodhen në hyrje dhe në brendësi të dhomës.

Deri tani oficerët e policisë gjyqësore nuk janë të bindur në deklarimet e Toçit dhe Marsida Qatjas, pasi sipas tyre edhe në deklaratat e fundit, ata ende vazhdojnë të japin deklarime kontradiktore, përfshirë këtu edhe ato në media./abcnews.al

marsida-qatja-1-1280x677.jpg
nev ila12:13 | 12/10/2019

Zbardhen detaje të tjera nga dëshmia e dytë e Marsida Qatjas. Burime të prokurorisë së Kavajës i thanë “Abc News” se 30-vjeçarja ka pranuar se natën e sherrit  kishin konsumuar kokainë. Qatja tha se Toçin e kishte thjesht shok dhe e ka thirrur për të larguar Haxhollin i cili e shqetësonte prej kohësh.

Në dëshminë e dytë Marsida Qatja ka rikonfirmuar lidhjen me 41 vjeçarin Dritan Haxholli. Pas shqetësimeve të kohëve të fundit ajo pranoi para hetuesve se kishte thirrur shefin e sigurisë së burgut të Durrësit Bledar Toçin për ndihmë. 30 vjeçarja ka thënë se shoku i saj erdhi për të ndërhyrë që Haxholli mos ta bezdiste më.

“Me Bledar Toçin kam patur thjesht miqësi”, ka deklaruar Marsida. Në atë mbrëmje nëna e tre fëmijëve ishte edhe në shoqërinë e Xhulio Biturku dhe një fqinji tjetër të cilët kishin njohje prej kohësh.

Gruaja ka pohuar edhe njëherë tjetër se para se të ndodhte sherri konsumuan kokaine dhe njëri prej djemve ishte larguar për të marrë sërish drogë kur u përplasën me armë Haxholli me Toçin.

Polici u plagos i pari me një plumb në qafë dhe në kushtet e vetëmbrojtjes  qëlloi për vdekje 41 vjeçarin. Krimi ndodhi të mërkurën që shkoi në darkë vonë./abcnews.al

 

flet-vjehrri-1280x687.jpg
nev ila15:50 | 11/10/2019

Falënderojnë zotin që dy fëmijët e rritur të Marsida Qates nuk ishin në shtëpinë e nënës së tyre natën kur u vra një burrë dhe një polic u plagos. 

Në katër vitet e divorcit të prindërve, Marsidës dhe burrit të saj të parë i cili jeton në Kavajë, djali 14 vjeç dhe vajza 9 vjeçe qëndronin më shumë në shtëpinë hallës dhe gjyshit.

Xhevdet Sinka dhe vajza e tij thanë se nipa dhe mbesa e tyre janë tronditur nga lajmet që lexuan në internet. Pas bisedës me familjarët e burrit të parë të 30 vjeçares, gazetarja Anila Sefa iu rikthye skenës së krimit.

Në shtëpinë e gruas, ku mbeti i vrarë Dritan Haxholli dhe u plagos polici Bledar Toçi i cili u vu në masë arresti. Ndërsa lufta u bë në katin e parë, fëmija i vogël dy vjeçar nga martesa e dytë, babai i të cilit ndodhet në burg në Gjermani, ka qenë duke fjetur në katin e dytë të shtëpisë.

Grupi hetimor nuk ka nxjerrë akoma një version përfundimtar për shkakun e ngjarjes përveçse të atij që lidhet me pasionin. Viktima ishte një ish i dashur i gruas së tre fëmijëve, person i frikshëm dhe problematik. Disa herë i dënuar për krime të rënda dhe që kërkohej për kanosje.

Kurse policia sipas dëshmisë së saj një shok i ngushtë dhe që bashkë me dy meshkuj të tjerë po festonin.

Hetuesit janë të mendimit që aty do ishte bërë kasaphanë por Dritan Hoxhollit i cili shtiu i pari i ngeci kallashnikovi. Ky ka qenë dhe moment kur Bledar Toçi qëlloi disa herë mbi të duke e lënë të vdekur në vend./ABC News Albania 24/7

bledar-toci-dritan-hoxholli.jpg
G. P.15:41 | 11/10/2019

Dëshmia e Bledar Toçit konsiderohet grupi hetimor si shumë e rëndësishme. Ai ka thënë se, Dritan Haxhollin e kishte qëlluar në kushtet e vetëmbrojtjes. Më herët shefi i sigurisë së paraburgimit të Durrësit ka qenë më herët efektiv i Gardës së Republikës.

Pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në orët e para të së enjtes në qytetin e Kavajës, Abc Neës ka zbardhur dëshminë e policit të burgjeve Bledar Toçi.

31-vjeçari dyshohet se, ka qëlluar me armën e shërbimit Dritan Haxhollin, në ambientet e brendshme të shtëpisë së Marsida Qatjas.

Toçi ka deklaruar para oficerëve të policisë gjyqësore se Qatja e kishte telefonuar të mërkurën pasdite duke i thënë se, Haxholli po e kërcënonte.

“Më mori Marsida në telefon të mërkurën pasdite dhe më tha se Dritani e kërcënonte. Unë i thashë se do ta ndihmoja. Dhe ashtu bëra. Ajo është një grua e vetme dhe nuk ka njeri tjetër për ta ndihmuar. Nuk mendova dy herë kur më tha se Dritani në darkë do vinte t’i merrte fëmijën e mitur, pasi kishin disa kohë që ishin ndarë”, është shprehur Toçi.

Ai shton gjithashtu se ka qëlluar për vetëmbrojtje dhe nuk ka patur qëllim për ta vrarë.

“Marsida më tha se Dritani vjen zakonisht natën aty dhe për këtë arsye unë qëndrova në mbrëmje së bashku me Xhuljo Biturkun dhe Ermir Çelën. I thamë Marsidës se, do i bënim ne presion Dritanit që të mos e shqetësonte më. Sapo ia hapa derën Dritani ai filloi të shante dhe i tha Marsidës që e paske futur dashnorin në shtëpi. Ai hapi zjarr direkt me automatik pa më lënë kohë që unë ta sqaroja. Unë ndërhyra për t’ia marrë kallashnikovin por nuk munda dhe mbeta i plagosur . Armën e shërbimit e kisha me vete pasi, sapo kisha mbyllur turnin. Dy të tjerët që ishin në banesë janë shok të burrit të Marsidës. Unë kamë qëlluar për vetëmbrojtje”.

Bledar Toçi më herët ka qenë edhe punonjës i Gardës së Republikës, ndërsa kishte disa muaj që ishte vendosur si shef i sigurisë së paraburgimin e Durrësit./ABC News Albania 24/7

prinderit.jpg
Autor E12:19 | 11/10/2019

Krahas raportimit nga brenda shtëpisë, Ekipi i “Abc News” u takua sot me babain dhe motren e burrit të parë të 30-vjecares, Marsida Qatja, ku ndodhi tragjedia e djeshme në Kavajë.

Brenda shtëpisë, e cila ishte e hapur gjendeshin ende ushqimet e konsumuara një natë më parë nga Marsida dhe tre burrat e tjerë që ndodheshin aty, ndërkohë që çdo gjë është rrëmuujë.

Ndiqni pamjet nga operatori i ABC News, Kastriot Toshkollari:

Marsida ka 3 fëmijë, dy me bashkeshortin e parë dhe një me bashkëshortin e dytë, i cili ndodhet në burg në Gjermani.

Duke komunikuar me gazetaren e ABC News Anila Sefa, gjyshi i dy fëmijëve nga martesa e parë theksoi se për fëmijet kujdeseshin ata, i dërgonin dhe i merrnin nga shkolla.

EKSKLUZIVE/ Flet Marsida Qatja: Çfarë folën Bledari dhe Dritani para breshërisë

Natën e krimit në shtëpi ndodhej vetëm femija i vogël, kurse dy fëmijët e rritur ishin në shtepinë e gjyshit të tyre, ku jetojnë prej shumë vitesh.

Familjaret e bashkeshortit te pare te Marsides paten nje bisede te tensionuar me gazetaren Anila Sefa, per shkak se femijet jane shqetesuar pas ngjarjes. /abcnews.al/

hoxholli-1280x720.jpg
ent ela14:24 | 10/10/2019

Një 41 vjeçar me precedentë penale u vra me armë zjarri dhe shefi i sigurisë së burgut të Durrësit mbeti i plagosur në një krim pasioni në Kavajë. Sherri nisi për Marsida Qatjan, nënë e tre fëmijëve. Viktima kërkonte të rikthehej me gruan, kurse polici i plagosur ishte në një lidhje dashurie me të renë.

Marsida Qatja ishte nën shoqërinë e të dashurit dhe dy burrave të tjerë në banesën e saj në lagjen numër dy të Kavajës kur në derë trokiti ish-i dashuri.

Dritan Haxholli kërkonte në mesnate gruan me të cilin kishte pasur një lidhje për t’u rikthyer sërish. Por kur ka kuptuar që në banesë ndodheshin meshkuj dhe dera s’po hapej ka hyrë nga dritarja.

Siç shikohet edhe nga pamjet grila është dëmtuar. Më pas gruaja ka komunikuar me të dhe i ka hapur derën.  41 vjeçari është futur në banese i armatosur dhe efektivi Bledar Toçi i ka kërkuar llogari Marsidës, nënës së tre fëmijëve sepse kishte ardhur Haxholli.

Në këtë moment Haxholli e ka qëlluar me një plumb në qafë efektivin. Ky i fundit për t’u vetëmbrojtur i është përgjigjur me katër plumba duke e lënë të vdekur Haxhollin.

ABC News ka siguruar edhe foton e viktimës i shtrirë në sallonin e banesës.

Kudo ka njolla gjaku, shenja dhune, orendi të shkatërruara dhe rroba të fëmijëve.

Gjatë përplasjes mes tyre mësohet se është goditur fizikisht edhe gruaja nga e cila lindi sherri.

E gjithë skena është parë dhe përjetuar nga tre fëmijët e Marsidës, pasi ajo e ishte e martuar dhe i shoqi vuante dënimin në një burg në Gjermani. Kurse fqinjët nuk dinë shumë asaj që kishte ndodhur fare pranë tyre.

Trupi i Haxhollit u transportua në morgun e spitalit të Kavajës, ndërsa polici i plagosur është në gjendje kritike për jetën. Bledar Toçi punon si shef i sigurisë së brendshme pranë burgut të Durrësit dhe është vënë arrest për vrasje. Bashkë me të është arrestuar edhe i vëllai 27 vjeçar pasi gjatë kontrollit në banesën e tij u gjet një sasi e dyshuar si kokainë. Viktima rezulton të ketë qenë i dënuar më parë për krime kundër personit dhe për droge.

Gazetare ABC News: Enkeleda Arapi

ngjarja-kavaje-mbulim.mp4_snapshot_00.30-1280x720.jpg
ent ela12:33 | 10/10/2019

Një person është vrarë me arme zjarri dhe një polic ka mbetur i plagosur pas një konflikti për një femër në Kavajë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 1 të mëngjesit në lagjen nr. dy të qytetit. Mësohet se efektivi i policisë Bledar Toçi ndodhej me tre persona të tjerë në shtëpinë e një gruaje me të cilën rezulton se kishte lidhje dashurie.

Në pamjet e siguruara nga operatori i ABC News, Adi Topi mund të shihni ambientet e brendshme të shtëpisë ku ndodhi ngjarja e rëndë:

Pak minuta më vonë ka mbërritur i armatosur Dritan Haxholli dhe efektivi Toçi i ka kërkuar llogari gruas pse e kishte ftuar personin në fjalë. Në këtë moment Haxholli e ka qëlluar me një plumb në qafe efektivin. Ky i fundit i është përgjigjur me katër plumba duke e lënë të vdekur Haxhollin. Viktima ndodhet në morg për t’ju nënshtruar ekspertizë mjeko-ligjore.  Ndërsa efektivi Toçi i cili është punonjës i burgut në Durrës është dërguar në spitalin e Kavajës në gjendje kritike për jetën.

Policia e Tiranës njoftoi se polici është arrestuar . Bashkë me të u vu në pranga edhe vëllai i tij . Mësohet se gjatë sherrit në banesë është goditur fizikisht edhe gruaja. I gjithë konflikti sipas policisë lokale ka ndodhur për motive xhelozie. Gjatë kohës kur ndodhi ngjarja në banesë ishin edhe tre fëmijët e Marsida Qatja. Ndërsa burri i saj ndodhet në burg në Gjermani. /ABC News Albania 24/7

gruaja2.jpg
Autor E11:30 | 10/10/2019

Ngjarja me një të vrarë dhe një të plagosur në Kavajë mund të kishte marrë përmasa më të mëdha.

Abcnews.al mëson se në banesën e 30 vjeçares ndodheshin edhe tre fëmijët e saj të mitur, të cilët për fat të mirë i kanë shpëtuar plumbave të shkrepur, të cilët kanë qënë 17 të tillë.

Në pamjet brenda shtëpisë të siguruara nga operatori i ABC News Adi Domi, konstatohet rrëmuja, shenjat e plumbave dhe njollat e gjakut pas përplasjes.

Fëmijet janë të moshës 14, 9 dhe më i vogli 2 vjeç, të cilët kanë shpëtuar pa asnjë gërvishtje për fat të mirë.

30 vjeçarja B.Qatja

Në vendin e ngjarjes u sekuestruan një armë automatike model 56 me një krehër me 28 fishekë, 16 gëzhoja të kalibrit 9 mm, copa të ndryshme metalike dhe predhash, një armë zjarri e tipit Glock dhe një gëzhojë mod 56 kalibri 7.62 mm.

Ngjarja
Ngjarja ndodhi në orën 01:00 pas mesnate, ku Dritan Hoxholli hyri në shtëpinë e M.Qatjës pas një lidhjeje që kishin patur më parë. I informuar për ngacmimet e Hoxhollit ndaj 30 vjeçares ka qenë edhe polici, B.Toci, i cili ka qenë në banesë.

Në momentin e hyrjes së Hoxhollit në banesë, ka plasur konflikti mes tyre ku edhe janë shkepur armët.

Fillimisht ka qëlluar Hoxholli me kallashnikov, të cilit i është përgjigjur polici Toci duke e lënë të vdekur në vend.

Ndërkohë pas ngjarjes, policia ka kapur në shtëpinë e vëllait të Tocit disa doza kokaine duke e arrestuar edhe atë. /abcneës.al/

kavaje-1-1280x720.jpg
Autor E11:02 | 10/10/2019

Policia ka arrestuar edhe vëllain e policit B.Toci pasi kontrollit në shtëpinë e tij ndërkohë që po kërkonte prova për vrasjen në qytetin e Kavajës.

Burime zyrtare bëjnë me dije se i arrestuar është B.T (vëllai i policit të plagosur), të cilit iu gjetën disa doza kokaine.

Gjatë orëve të para të ditës së sotme Kavaja u trondit nga një vrasje dhe një plagosje.

Viktima është Dritan Hoxholli, ndërsa i plagosuri është polici B.Toci.

Policia dyshon se ngjarja ndodhi për shkaqe xhelozie pasi të dy burrat kishin lidhje me një grua që e kishte bashkëshortin emigrant në Gjermani.

Abcnews.al mëson se fillimisht Hoxholli ka tentuar të futet në shtëpinë e gruas duke përdorur derën e saj, por pasi ajo ka refuzuar ai është ngjitur nga pas pallatit duke shqyer grilën e ballkonit.

Viktima Dritan Hoxholli

Në këtë moment, në vendin e ngjarjes mbërrin polici Toci, i cili fillimisht ka debatuar me Hoxhollin. Pas fjalëve ka qenë radha e përdorimit të armëve, ku burime nga policia bëjnë me dije se fillimisht ishte viktima që qëlloi me kallashnikov në drejtim të Tocit.

Grila e shqyer

Plumbat e kanë kapur këtë të fundit në qafë policin, i cili është përgjigjur me armën e shërbimit duke e lënë Hoxhollin të vrarë në vend.

Toci është dërguar menjëherë në spital, ndërsa ruhet nga policia, ndërsa trupi i Hoxhollit është dërguar në morgun e spitalit të Kavajës.

Njoftimi i policisë

Në vijim të veprimeve të kryera nga grupi hetimor në lidhje me zbardhjen dhe dokumentimin e ngjarjes së ndodhur në lagjen nr. 2, në Kavajë, ku pas një konflikti në banesën e shtetases M. Q., mbeti i vrarë me armë zjarri shtetasi D. H. dhe i plagosur shtetasi B. T., nga Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Kavajë u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

B. T., 31 vjeç, banues në lagjen nr. 2, në Kavajë, me detyrë Shef i Sigurisë së Brendshme pranë burgut të Durrësit. Shtetasi B.T., pasi është konfliktuar me shtetasin D. H., ky i fundit për motive xhelozie ka qëlluar me armë duke e plagosur shtetasin B. T. Në kushtet e vetëmbrojtjes shtetasi B. T. ka qëlluar për vdekje me armë zjarri tip pistolete shtetasin D. H.( i dënuar më parë për krime kundër personit dhe për lëndë narkotike). Arrestimi i shtetasit B.T., për veprën penale “Vrasja me dashje”.

B. T., 27 vjeç, lindur e banues në lagjen nr. 2, në Kavajë ( vëllai i shtetasit B.T.), pasi gjatë kontrollit të banesës së shtetasit B. T. në lagjen nr. 2, në Kavajë iu gjetën dhe u sekuestruan me cilesinë e provës materiale një sasi e dyshuar lendë kokaine e ndarë në 7 doza që i përkisnin 27-vjeçarit. Arrestimi i tij për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”. Materialet procedurale do të dërgohen në Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kavajë, për veprime të mëtejshme.

/abcnews.al/


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono