Kapshticë

KRONIKE-KANABIS-NE-KAPSHTICE_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
ent ela13:18 | 14/02/2019

Hetimet e antidrogës kanë zbuluar se saisa prej kanabist që u kap në Kapshticë do të shkëmbehej në Turqi me drogëra të forta. Policia po vazhdon kërkimet për persona të tjerë të përfshirë në këtë trafik.

Kanabis i sekuestruar mbrëmjen e mërkurë në Kapshticë, do të shkëmbehej me drogë të fortë në Turqi. Kështu besojnë specialistët e Antidrogës të cilat kanë zbuluar një trend të ri të trafikimit të lëndëve narkotike nga Shqipëria.

Sasia mbi një ton kanabis u sekuestrua nga policia kufitare e Kapshticës. Ajo u zbulua në një kamion mallrash, që udhëtonte drejt Greqisë.

Informacionet e policisë për transportin e ngarkesës me drogë rezultuan të sakta, duke sjellë sekuestrimin e sasisë më të madhe të drogës gjatë viteve të fundit në këtë pikë doganore dhe çuan në pranga shoferin e kamionit dhe shoqëruesin e tij.

Procesi i skanimit dhe kontrolli me qen antidrogë, për kamionin me targë AA 874 UZ zbuloi lëndën narkotike, e cila ishte e ambalazhuar dhe fshehur në thasë.

Pas bllokimit të sasisë prej 1074 kg canabis, agjentët e antidrogës vijuan kontrollin edhe tek një tjetër kamion, që gjithashtu udhëtonte drejt Greqisë, por që rezultoi i pastër. Kamioni ku u gjet droga, i thanë ABC News burime nga grupi i hetimit, ishte nisur nga Tirana dhe kishte si destinacion përfundimtar Turqinë.

Por vazhdojnë hetimet për të identifikuar persona të tjerë të përfshirë në tentativën e trafikimit të ngarkesës me drogë. /abcnews.al

kapshqice-1280x684.jpg
ent ela21:58 | 13/02/2019

Një sasi e madhe kanabis është sekuestruar mbrëmjen e sotme në Kapshticë. Policia Kufitare dhe Dogana kanë konstatuar në dy kamione lëndë narkotike gjatë skanimit dhe kontrollit me qen antidrogë.

Mësohet se droga ishte futur në disa thasë. Policia ka ndaluar dy drejtuesit e kamionëve të cilët janë Zija Hidri dhe Ardian Sako. Ndërkohë vijojnë hetimet për të zbuluar persona të tjerë që janë të përfshirë në këtë trafik droge./abcnews.al

KAPSHTICE-PROTESTA-1280x720.jpg
ent ela11:18 | 11/02/2019

Banorët në fshatin Kapshticë të Korçës kanë protestuar për rrugën, e cila është në gjendje të rëndë. Ajo është dëmtuar kryesisht nga mjetet e tonazhit të rëndë të subjekteve private dhe askush nuk ka vënë dorë për ta ndryshuar. Banorët kanë bllokuar mjetet e kompanisë TAP dhe nuk lejojnë që ato të vazhdojne punën. Ata kanë kërkuar që firma të rehabiltojë segmentin që është dëmtuar. Kohë më parë nga vetë firma është premtuar që çdo dëm i shkaktuar nga mjetet do të rregullohet. /abcnews.al

EMIGRANTET-KAPSHTICE-1280x698.jpg
ent ela15:45 | 24/12/2018

Mbi 10 mijë udhëtarë kanë hyrë dhe dalë gjatë fundjavës përmes pikës doganore të Kapshticës. Aty po punohet me kapacitet maksimal sportelesh dhe nuk ka patur radhë.

Si rrallë herë ndodh, gjatë këtyre festave, emigrantëve nuk ju duhet të presin orë të tëra për të kryer procedurat doganore. Fluksi i lëvizjeve vijon të mbetet i konsiderueshëm në të dyja anët e kufirit, ndërsa puna me ritme të larta nga policitë kufitare, ka lehtësuar hyrjen e emigrantëve në territorin tonë. Mbi 10 mijë udhëtarë kanë hyrë dhe dalë nga ky vendkalim kufitar gjatë fundjavës, ku prej disa ditësh punohet me kapacitet maksimal sportelesh. Në të dyja doganat, përpunimi i dokumentacionit të mjeteve dhe qytetarëve përfundon në pak minuta, duke eleminuar krijimin e radhëve, që kanë qenë të zakonshme, në periudha festash.

Emigrantë: “Shumë mirë kaluam, as gjysmë ore, unë isha nga Kosturi erdha direkt, fluks ka po punojnë 3 sportele”.

Pas disa vitesh të vështirë për Greqinë, emigrantët pohojnë se kanë rifituar stabilitetin ekonomik, çfarë ka bërë, që edhe koha e pushimit në atdhe të jetë më e gjatë.

Emigrantë: “Do rrimë 10 ditë. Kemi punë në Greqi. Punojmë nëpër fabrika, krasitje burrat”.

Autoritet doganore të Kapshticës, presin që fluksi i lëvizjeve të vijojë me këto ritme deri në natën e ndërrimit të viteve.

Gazetare e ABC News, Korçë: Daniela Zisi

/abcnews.al

kapshtice.jpg
G. P.16:31 | 06/12/2018

18 refugjatë të paligjshëm, të cilët tentuan të kalojnë kufirin shqiptar janë ndaluar në pikën doganore të kalimit në Kapshticës. Refugjatët e ndaluar ishin shtetas sirianë, marokenë dhe afganë.

Sipas policisë ishin të ndarë në grupe të ndryshme dhe janë kapur në pika të ndryshme, pranë kufirit të gjelbër, në disa fshatra dhe në Bilisht. Sipas të dhënave nga Drejtoria e Kufirit të Kapshticës në Korçë janë marrë deklaratat e tyre dhe më pas u dërguan në qendrën e azilkërkuesve në Tiranë./abcnews.al

kapshtice.jpg
ent ela09:13 | 03/12/2018

Policia kufitare e Kapshticës ka ndaluar 6 emigrantë të paligjshëm, të cilët kishin hyrë ilegalisht në territorin tonë. Emigrantët u ndaluan në vendin e quajtur Lugina e Refugjatëve. Katër prej tyre ishin gra dhe dy burra. Policia kufitare i ka dërguar në spitalin e Bilishtit për kontrolle mjekësore dhe pas marrjes se deklarimeve do të dërgohen në qendrën e azilkërkuesve në Babrru. /abcnews.al

kapshtice-dogana-1280x720.jpg
G. P.14:49 | 30/11/2018

Një doganier dhe tre persona të tjerë u arrestuan në doganën e Kapshticës. Sipas policisë doganieri Lulëzim Kodra është arrestuar për “shpërdorim detyre” pasi lejoi kalimin e 4 mjeteve me mall të dyshuar kontrabandë, pa ushtruar kontrollin përkatës. Kurse tre persona të tjerë dhe një i katërt që u shpall në kërkim akuzohen për “Kontrabanda me mallra të tjera”. Specialistët e Seksionit për Krimin Ekonomik Financiar, në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë bënë arrestimin në flagrancë tyre në Kpashticë./abcnews.al

kapshtice.jpg
G. P.11:00 | 19/11/2018

Pas afro 20 orësh bllokim është normalizuar situata në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës. Pala greke ka lejuar lëvizjen e mjeteve të tonazhit të rëndë dhe të autobusëve drejt Greqisë. Prej pasdites së të dielës në Kapshticë, policia greke nuk lejoi hyrjen e këtyre mjeteve për shkak të bllokimit të rrugëve nga bora në vendin fqinj. Lejoheshin vetëm mjetet e vogla që ishin të pajisura me zinxhirë.

Pritën orë të tëra në radhë për të kaluar në Greqi. Do të qëndrojnë në kufi aq kohë sa do ju duhet për kryerje të procedurave doganore. Radhës së mjeteve të tonazhit të rende iu shtuan ato të voglat. Për një kohë të gjatë dogana në Kapshticë u mbingarkua, si në hyrje ashtu edhe në dalje.

Pas zhbllokimit të situatës, si pasojë e motit të keq në vendin fqinj, nga policitë kufitare të të dyja vendeve u ra dakord, të punohet me ritme të larta, për të përpunuar pa vonesa dokumentacionin e mjeteve dhe udhëtarëve.

Mësohet se vetëm mjetet e tonazhit të rëndë kanë kaluar natën në doganë, kurse autobusët mbërritën në Kapshticë, pas normalizimit të lëvizjeve ndërkufitare. Janë 8 sportele të hapura nga pala jonë dhe tre të tilla nga policia kufitare greke, të cilat po përballon fluksin e orë pas orëve.

Pezullimi i lëvizjes së mjeteve të tonazhit të rëndë dhe autobusëve paralizoi për disa orë shkëmbimet tregtare me vendin fqinj, ndërsa detyroi udhëtarët të përdornin pika të tjera doganore për të shkuar në Greqi./abcnews.al

BORA-KORCE-MBULIM.mpg_snapshot_00.13-1280x720.jpg
ent ela19:35 | 18/11/2018

Prej 3 ditësh, Qarku i Korçës është përfshirë nga reshje të dendura të dëborës. Në orët e mbrëmjes rruga Korçë–Dardhë është bllokuar pasi trashësia e borës ka arritur 80 cm. Vështirësi në qakullimin e automjeteve ka edhe në disa segmente të tjera rrugore të këtij qarku si Korçë-Voskopojë dhe Korçë-Kapshticë. Autoritetet greke në pikën e kalimit kufitar në Kapshticë, kanë urdheruar, që për shkak të motit të keq si dhe bllokimit të një aksi rrugor në territorin Grek, të mos lejohet kalimi i autobusëve dhe mjeteve të tonazhit të rëndë drejt Greqisë, deri në normalizimin e situatës.

Kurse kalimi i mjeteve të vogla, në Kapshticë lejohet vetëm me zinxhirë. Edhe Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe Policia Rrugore u bëjnë thirrje drejtuesve të mjeteve të përdorin zinxhirët dhe të tregojnë kujdes maksimal, ndërsa udhëtojnë në këto akse. Ndërkohë Autoriteti Rrugor Shqiptar thotë se kompanitë e mirëmbajtjes po vijojnë punën për kriposjen dhe mbajtjen hapur të rrugëve./abcnews.al

 

KAPSHTICE-SITUATA-2-1280x705.jpg
ent ela11:08 | 13/11/2018

Normalizohet situata në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës. Pala greke ka riparuar pas mesnatës defektin në sistemin TIMS, për shkak të të cilit mbetën të bllokuar në doganën greke dhjetra mjete. Për më tepër se tri orë, policia greke ka lejuar të dalin vetëm qytetarët me pasaporta greke dhe leje qëndrimi, ndërsa të tjeret kanë pritur derisa është rregulluar sistemi. Pala shqiptare ka menaxhuar fluksin duke hapur pesë sportele në hyrje dhe duke përshpejtuar procedurat e përpunimit të dokumentacionit të mjeteve dhe udhëtarëve. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono