KAP

policia-italiane-1280x725.jpg
Sej rie11:50 | 09/05/2019

Një kontroll i rastësishëm në makinë ka fundosur dy shqiptarë në Itali. Mbrëmjen e së mërkurës, policia italiane sekuestroi 600 gram kokainë, 5 gram heroinë dhe 14 mijë euro, të dyshuara si të ardhura prej trafikut të lëndës narkotike, ndërsa në pranga ranë dy shqiptarë, 52 dhe 53 vjeç. Ndalimi u bë zonën midis pyjeve të Marnate dhe Castellanza. Shqiptarët, identiteti i të cilëve nuk është bërë i ditur, akuzohen për trafik ndërkombëtar droge. Dyshohet se shtetasit shqiptarë janë furnizues me shumicë të lëndës narkotike, të cilat pastaj rishiten në pyjet e zonës nga pushuesit e Afrikës Veriore./ABC News Albania 24/7

policia-4.jpg
ent ela17:19 | 10/02/2019

Në faqen “Facebook” Policia e Shtetit ka postuar një video, të cilën ia ka dërguar një qytetar. Në material shikohet një punonjëse policie, e cila ka shkelur rregullat e qarkullimit.  ndërsa drejtonte mjetin.

“Një qytetar denoncoi me video në adresën zyrtare të Policisë së Shtetit, një shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor, ku drejtuesja e mjetit mbante veshur uniformë policie. Policia Rrugore e ndëshkoi shkelësen e denoncuar, për faktin se është konstatuar duke qarkulluar në korsinë e rezervuar për shërbim publik dhe duke përdorur celularin gjatë drejtimit të mjetit. Policia e Shtetit falenderon qytetarët për besimin dhe bashkëpunimin që tregojnë duke raportuar në adresat zyrtare të Policisë së Shtetit në rrjetet sociale apo në Komisariatin Dixhital, shkelje të ndryshme. Policia e Shtetit siguron ruajtjen e plotë të anonimatit, reagim të shpejtë, profesional e të paanshëm për cilindo që shkel ligjin. Përpara ligjit janë të gjithë të barabartë. Bashkë për një ambjent sa më të sigurt! #112PoliciaeShtetit”,-thuhet në njoftim.

Artan-Lazaj-1-696x508.jpg
ent ela14:04 | 31/01/2019

Edhe Kolegji i Posacem i Apelimit vendosi sot shkarkimin e antarit të Gjykatës së Tiranës Artan Lazaj. Por ky kolegj në vendimin e tij u shpreh se priste vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, i cili po ashtu e kishte shkarkimin e Lazajt.

Por, pavarësisht se vendimi ishte i njëjtë, pra largimi nga sistemi i drejtësisë i gjyqtarit Lazaj, shkaqet e vendimit të sotëm duken se kanë qenë të ndryshëm nga ai i KPK-së. Sipas Kolegjit të Posacem të Apelimit, shkarkimi i Lazajt u bë pasi në vlerësim të provave të paraqitura u konstatua se gjyqtari ka probleme me pasurine.

Artan Lazaj kishte kërkuar rrëzimin e vendimit të Komisionit te Pavarur të Kualifikimit, datë 11 Korrik 2018, që e shkarkoi nga detyra. Gjyqtari Lazaj kishte akuzuar asaj kohe kryesuesen e trupës së KPK, Brunilda Bekteshi për shkelje të rëndë proceduriale. Artan Lazaj ka ushtruar detyrën e gjyqtarit si dhe të kryetarit të Gjykatës së Gjirokastrës në vitet 2003-2009. Në vitin 2009, ai është zgjedhur anëtar i KQZ, detyrë të cilën e ka mbajtur deri në vitin 2012. Në dhjetor 2012, Lazaj u rikthye në gjyqësor përmes një dekreti të Presidentit të Republikës, i cili e emëroi atë në Gjykatën e Tiranës./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono