kantautor

ROBERT-BISHA.mpg_snapshot_00.21-1280x720.jpg
ad min18:43 | 19/10/2018

Kompozitori Robert Bisha nuk është një artist i zakonshëm. Ai arrin të prodhojë tinguj të veçantë muzikorë përmes tastierës së pianos dhe vendosjes së mjeteve të zakonshme si lapsa, makinë rroje, vathë në pjesën e brendshme të pianos.

Kompozitori dhe pianisti Robert Bisha është një instrumentist i talentuar dhe i veçantë. Muzika që ai bën është bashkëkohore, ndërthurur me elementë të xhazit avangard dhe përfshin elemente të folklorit të pasur shqiptar Ajo ç’ka e bën një pianist ndryshe Robert Bishën është përdorimi i mjeteve të zakonshme si kartona, lapsa apo celularin ti përkthejë në një mori tingujsh dhe instrumentash muzikorë vendosur në pjesën e kafonit të pianos.

Por ne e vumë në provë se si ai mund të krijojë tingull përmes një vethi perle. Por kjo metodë kërkon shumë kujdes sepse dëmton kameran. Megjithëse teknikën e ka klasike ai lëvron zhanre të ndryshme muzikore, jazz, deri në elektronike përmes pianos dhe prodhimit të tingujve me gjëra të zakonshme. Në koncertin e tij si pjesë fustanella festival, mbrëmjen e së shtunës, ai do na sjellë një mori tingujsh dhe zhanresh muzikore ndërthurur edhe me këngë të cilat do i këndojë vetë.

Në çdo krijim të tij muzikor Robert Bisha, thotë se folku shqiptar dhe jo vetëm është elemet i rëndësishëm. Padyshim që performancat e Robert Bishës në fstivale të ndryshme europiane priten mjaft mirë edhe publiku kryeqytetas do të ketë mundësi të shijojë surpriza nga artisti shqiptare dhe emra të njohur ndërkombëtar në fustanella festival./abcnews.al

ermal-meta.jpg
ad min22:53 | 16/02/2018

Ermal Meta, pas fitores në Festivalin e Sanremos, ka kapur majat e klasifikimit në hit parade-in italian. Kantautori me origjinë shqiptare është renditur në vendin e parë me albumin e tij “Nuk kemi armë”.
Ndërkohë, miku i tij Fabrizio Moro, me të cilin fitoi dhe festivalin prestigjoz të muzikës italiane, është renditur i treti me këngën “Fjalë, zhurmë dhe vite”.
Ndërsa kënga e përbashkët, “Nuk më keni bërë asgjë”, renditet e dyta mes single-ve. Këngëtari ka filluar turin për promovimin e albumit. Pak ditë më parë ai ishte në Firence, ku bëri foto me fansat e tij./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono