kandidatët

bb.jpg
Sej rie22:40 | 01/06/2019

Kjo është mënyra që ka zgjedhur të prezantojë Partia Bindja demokratike kandidatët e saj. Nëpërmjet një spoti 5 kandidatë për kryebashkiakë në 5 bashki të rëndësishme të vendit tregojnë ofertën e tyre për zgjedhësit në 30 Qershor.

Arben Skënderi për Bashkinë e Tiranës.

Valbona Sakollari në Bashkinë Durrës.

Leonard Olli në Bashkinë e Korçës.

Shkëlzen Qoka kandidat për Bashkinë Shkodër.

Valbona Mezini për Bashkinë Vlorë.

Për të gjithë kandidatët e Partisë Bindja Demokratike Shqipëria është e para thotë koordinatori i kësaj partie Astrit Patozi icili i kërkon shqiptarëve të bëjnë dallimin mes atyre që kanë qeverisur deri më sot dhe kësaj force të re politike. Nuk do të ketë mitingje acaruese thotë Astrit patozi, por takime me njerëzit për ti dëgjuar e për ti dhënë mundësinë që të votojnë bindjen e tyre të vërtetë./ABC News Albania 24/7

kqz.jpg
Sej rie09:00 | 28/05/2019

Opozita thotë se nuk do të zhvillohen zgjedhje në 30 Qershor, por Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, duke zbatuar Kodin zgjedhor, në mbledhjen e djeshme miratoi fletën e votimit, që do të përdoret në këto zgjedhje. Në  pjesën më të madhe të bashkive garojnë vetëm kandidatë të Aleancës për Shqipërinë Evropiane dhe në një pjesë të vogël të tyre kandidatë nga Bindja Demokratike.

Në fletën e votimit për bashkinë e Tiranës i pari do të renditet Arben Skënderi i Bindjes Demokratike, ndërsa numrin 2 do ta mbajë kryebashkiaku aktual, Erion Veliaj.

Në Bashkinë e Durrësit, Valbona Sakollari e BD do të jetë e para dhe Valbona Sako e Aleancës për Shqipërinë Evropiane do të jetë nr. 2.

Kurse në bashkinë e Vlorës, kreu aktual i bashkisë që kërkon një mandat të dytë Dritan Leli do të ketë numrin 1, ndërsa Valbona Mezini e Bindjes do të ketë numrin 2.

Një tjetër Bashki me dy kandidatë ne gare është ajo e Korçës, ku i pari në fletën e votimit është kandidati i Bindjes Demokratike, Leonard Olli, kurse Sotiraq Filo i koalicionit të majtë renditet i dyti.

Ndërkaq, në Bashkitë Fier, Lushnje, Shkodër, Elbasan, kandidatët e PS do të jenë kandidatë të vetëm, pa pasur kundërshtarë përballë në zgjedhjet e 30 Qershorit./ABC News Albania 24/7

107092930_may.jpg
ent ela12:40 | 26/05/2019

Janë 8 politikanët britanikë që kanë shprehur ambicjen për të zëvendësuar kryeministren në ikje Theresa Mej. Gara më e fortë parashikohet mes atyre që njihen si promovuesit e Breksit, ish-ministri i Jashtëm Boris Xhonson dhe ministri i Mjedisit, Majkëll Gov.

Ministri britanik i Mjedisit, Majkëll Gov është politikani i fundit që i është bashkuar garës për postin e kryetarit të konservatorëve, duke sfiduar kështu ish-aleatin e tij pro-Breksit, Boris Xhonson. Kjo do të thotë se dy figurat kyçe të fushatës për daljen nga BE-ja do të luftojnë për të çuar në fund procesin e Breksit.

Më parë, ata u përplasën në garën për lidership të vitit 2016, e cila u fitua nga kryeministrja në ikje Theresa Mej. Deri tani janë 8 kandidatët që kanë njoftuar ambicjet e tyre për postin e kryetarit, që kur Mej njoftoi se do të largohet nga detyra më 7 qershor. Ish-sekretari i Breksit, Dominik Reb dhe ish-kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Andrea Lidsom publikuan vendimin e tyre për t’iu bashkuar garës në gazetat e së dielës.

Ata iu bashkuan kështu ministrit të Jashtëm Xheremi Hant, ministrit për Zhvillim Ndërkombëtar Rori Stjuart, ministrit të Shëndetësisë Met Henkok dhe ish-ministres së Punës dhe Pensioneve, Ester Mek Vej. Të gjithë kandidatët janë përpjekur të vënë në dukje qëndrimin e tyre në lidhje me Breksit përpara zgjedhësve. Një vijë ndarëse është verifikuar mes Boris Xhonson, që ka deklaruar se Mbretëria e Bashkuar duhet të përgatitet të dalë nga BE më 31 tetor pa një marrëveshje dhe kandidatëve që kundërshtojnë opsionin në fjalë. Sidoqoftë, pikëpamja e fituesit të mundshëm do t’i japë formën Britanisë së Madhe në vitet e ardhshme, shkruan BBC në edicionin online. /ABC News Albania 24/7

Edi-rama-kandidateve.jpg
nev ila13:30 | 18/05/2019

Kryeministri Rama gjatë fjalës së mbajtur ditën e sotme përpara kandidatëve për kryebashkiakë dhe këshilla në 61 bashki në vend ka theksuar se nuk do të tolerohet asnjë cenim i zgjedhjeve në 30 qershor. Ai paralajmëroi se kushdo që tenton të cënojë do të shkojë në burg dhe se do të jetë në listat e zeza të krimeve zgjedhore e do tu hiqet e drejta për të udhëtuar në SHBA e BE.

 

“Gjithkush që nuk e sheh të udhës mos votojë le të mos votojë, por ata që janë turbull duhet të dinë se kush i afrohet një qendre votimi djeg veten jo zgjedhjet, kodi penal është ashpërsuar dhe jo nuk ja vlen për politikën që të nxit të shkosh në burg por që mund të të fusë në listën e zezë të krimeve zgjedhore që do i hiqet e drejta për të udhëtuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe BE“, theksoi Rama./abcnews.al

Edi-rama-kandidateve.jpg
nev ila12:05 | 18/05/2019

Devizën e çdo komunikimi të 61 kandidatëve të dalë nga Partia Socialiste për garën elektorale të 30 qershorit me qytetarët në zonat përkatëse, ja u artikuloi vetë kryeministri Edi Rama.

 

“Zgjedhjet vendore do të mbahen në 30 qershor, është datë e përcaktuar sipas kushtetuës për të dëgjuar popullin Sovran mbi vlerësimin e ofertave elektorale në 61 bashkitë e vendit”, tha kryeministri.

Edhe pse ne shumicën dërrmuese të bashkive në vend oferta do të jetë vetëm një, kjo nuk shqetëson kreun e qeverisë.

“Mungesa e kandidatëve nuk janë simptoma të një procesi të shëndetshëm demokratik, po ne as mund të zbrazim tonën që të mbushim të tyren e as të bojkotojmë që mos i lëmë vetëm, a thua se zgjedhjet janë kinema ku nuk shkohet i pashoqëruar”, shtoi ai.

Mos regjistrimi i partive të opozitës në zgjedhjet elektorale duhet të shënojë fundin politik të tyre, sipas kreut të socialistëve.

“Spiralja e marrosjes së udhëheqjes së opozitës së sotme ka prekur fundin dhe 30 qershori duhet ta sanksionojë këtë fund, por dhe do të ngordhë politika e pengmarrjes së procesit demokratik”, tha Rama.

Nga e njëjta godinë ku dy vjet më parë dialogoi me kreun e demokratëve Lulzim Basha për marrëveshjen e 17 majit, identifikoi arsyen pse sipas tij ajo marrëveshje nuk funksionoi e nuk mund të përsëritet më.

Dëgjoni këtë që po ju them, ajo marrëveshje nuk funksionoi dhe nuk do funksionojë sepse PD ka ndërruar qimen por jo zakonin, Lulzim Basha imagjinon të paimagjinueshmen, dhe shpirti i asaj partie është doktori jo kryetari i llakuar”.

Por kryeminsitri e pasi përsëriti sërish gatishmërinë për tu ulur me kreun e demokratëve.

“Jam i gatshëm të ulem me Lulzim Bashën në çdo moment dhe ti ofroj gjithçka, kushte nuk kam”, tha ai.

Rama pati edhe një paralajmërim.

Gjithkush që nuk e sheh të udhës mos votojë le të mos votojë, por ata që janë turbull duhet të dinë se kush i afrohet një qendre votimi djeg veten jo zgjedhjet, kodi penal është ashpërsuar dhe jo nuk ja vlen për politikën që të nxit të shkosh në burg por që mund të të fusë në listën e zezë të krimeve zgjedhore e që do i hiqet e drejta për të udhëtuar në Shtetet e Bashkuara te Amerikës dhe Bashkimit Europian”, deklaroi kryeministri.

Qëllim kryesor i Partisë Socialiste për zgjedhjet e 30 qershorit nuk është pjesëmarrja e lartë në votime, deklaroi kryeministri, por qetësia dhe normaliteti në ditën e zgjedhjeve./ABC News Albania 24/7

selia-e-ps.jpg
nev ila10:29 | 18/05/2019

Sot në orën 11.00 kryeministri Rama ka thirrur në një takim të zgjeruar kandidatët vendorë për kryetar bashkie e këshilltarë.

Takimi do mbahet në Pallatin e Kongreseve dhe të pranishëm do jenë edhe ministrat e qeverisë, një pjesë e të cilëve, janë të angazhuar si drejtues politikë në qarqe.

Vetëm një javë më parë, socialistët publikuan emrat e  kandidateve të tyre për zgjedhjet vendore.

Kryeministri Rama vazhdon të përsërisë se në 30 qershor do ketë zgjedhje, pavarësisht se opozita ka refuzuar të marrë pjesë në to./ABC News Albania 24/7

MBULIM-RAMA-TAKIM-ME-KANDIDATET-TE-SHTUNEN_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.04-1-1280x720.jpg
ent ela19:31 | 16/05/2019

Mazhoranca duket e vendosur të shkojë në zgjedhjet e 30 qershorit pa opozitën.

ABC News ka mësuar se kryeministri ka thirrur të shtunën një takim me kandidatët vendorë për kryetar bashkie e këshilltarë.

Takimi do mbahet në Pallatin e Kongreseve dhe të pranishëm do jenë edhe ministrat e qeverisë, një pjesë e të cilëve, janë të angazhuar si drejtues politikë në qarqe. /ABC News Albania 24/7

kandidatet-1-1280x690.jpg
Sej rie12:15 | 16/05/2019

Mbrëmjen e së mërkurës në selinë e Parlamentit Europian në Bruksel, është zhvilluar debati mes gjashtë kandidatëve për presidencën e Komisionit Evropian. Ka qenë kandidati socialdemokrat Timermans, i cili me argumentet dhe propozimet konkrete, mund të konsiderohet protagonist i këtij debati.

Në debatin e zhvilluar midis 6 kandidatëve për presidencën e Komisionit Evropian, kandidati socialdemokrat, Frans Timmermans tregoi epërsi të dukshme jo vetëm për argumentimin por edhe për propozimet konkrete. Për Timmermans, për të evituar hendekun midis Evropës së Veriut dhe Jugut  dhe krijuar veNde të reja pune, ekonomia europiane nuk mund të bazohet vetëm në masa shtrëngimi.

Programi Erasmus duhet t’ju ofrohet të gjithë të rinjve në BE dhe duhet të vendoset një minimum rroge në nivelin europian bazuar në së paku 60% të pagesës mesatare. Ideja e kandidates liberale Mergarethe Vestager për një taksë korporative për multinacionalet dhe kompanitë e mëdha ka spikatur, por edhe pse ajo tregua e kujdesshme në argumentimin e saj, nuk ishte shumë e qartë për temat e tjera, ndërkohë që kandidati i krisitiandemokratëve të partisë popullore europiane, Manfred Weber bazoi argumentimin e tij mbi qasjen partiake dhe arriti thjesht të mbijetojë jo me lehtësi gjatë debatit.

Manfred Weber kandidat kristiandemokrat e EPP: “Të rinjtë na kërkojnë punë të paguar mirë për të krijuar familje. Ne na duhet një olitikë ekonomike e mirë për të krijuar këto vende pune përmes infrastrukturës, kërkimit, tregtie të hapur dhe t’a bëjmë tregun tonë të brendshëm unik edhe më të fortë.”

Margarethe Vestager kandidate liberale ALDE: “Ne kemi krijuar 20 milionë vende pune më shumë në të gjithë BE-në gjatë 5 viteve të fundit, por shumë prej tyre nuk kanë pagesë të mirë. Ne na duhet një ekonomi, ku të promovohet një jetë e denjë dhe këtu na duhet të mendojmë për një rrogë minimum në nivelin e BE-së”.

Rans Timmermans kandidat socialist S&D: “Le t’ju japim të gjithëve të rinjve në Evropë të drejtën e programit Erasmus për t’u pasuruar me një eksperiencë tjetër arsimimi brenda BE-së, pavarësisht nëse ata janë në shkollë të mesme, universitet ose post-universitare, nëse kanë një punë ose jo. Së dyti, duhet një rrogë minimale në BE në nivelin e 60 % të rrogës mesatare. Kjo do t’i mbrojë të rinjtë nga punët ku paguhen 2 se 3 euro në orë”.

Kandidatët patën qëndrime krejt të ndryshme mbi çështjen e migrimit.

Frans Timmermans kandidat socialist S&D: “Solidariteti nuk është  vetëm për gjërat që na pëlqejnë, por edhe për ato që s’na pëlqejnë. Nëse vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore vazhdojnë të refuzojnë solidaritetin për shpërndarjen e emigrantëve, në Evropë do të  rikthehen herët a vonë kufijtë si më parë. Dhe kjo do të jetë në dëm të çdo qytetari evropian”.

Jan Zhradil  kandidat konservator ECR:  “Kurrë nuk do të bëja gabimin e Komisionit Evropian që propozoi kuota të detyrueshme për pritjen e refugjatëve dhe migrantëve. Kjo nuk funksion, por thelloi më shumë ndarjet midis Europës Perëndimore dhe asaj Lindore”.

Manfred Weber kandidat kristiandemokrat e EPP: “ Për ne duhet të jetë shteti që të kontrollojë kush vjen në Evropë dhe jo trafikantët. Kjo duhet të jetë e qartë. Prandaj, ne duam të zhvendosim 10.000 punonjës të FRONTEX për të kontrolluar kufijtë e jashtëm. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, së bashku me Jean-Claude Juncker arritën marrëveshjen me Turqinë. Gjithashtu duhet plan shpërndarjeje lidhur me Sirinë dhe plan marshall për Afrikën”.

Nicolas Coe kandidat i te majtës ekstreme: “Për të majtën evropiane, emigrimi është një shans që nuk kanë mundësi të jetojnë me një standard të dëshiruar jetese në vendin e tyre. Unë jam bir i një emigranti. Emigrantët nuk po pushtojnë Europën. Ato përbëjnë vetëm 0,5 % të popullsisë së Evropës dhe mund të kontribuojnë në rigjenerimin e kontinentit. Ndaj e konsideroj qëndrimin e Manfred Weber mjaft skandaloz”.

Përplasjet vijuan lidhur me politikën e jashtme dhe atë të tregtisë

Frans Timmermans kandidat socialist S&D: “Është hera e parë që një president amerikan Trump mendon se është në interesin e tij që të ketë një Evropë të dobët dhe të përçarë. Të dobët dhe të përçarë s’mund të ngrihemi për të mbrojtur vlerat tona para botës. Të gjitha forcat politike që mendojnë se Putin është miku i tyre më i mirë, duke kaluar nga Salvini, Farage etj, duhet të kuptojnë, se ata nuk veprojnë në interesin më të mirë evropian”.

Manfred Weber kandidat kristiandemokrat e EPP: “Amerikanët janë miqtë tanë. Ne kemi shumë gjëra të përbashkëta për lirinë e shtypit, funksionimin e demokracisë. Ajo që ndodh në shtëpinë e bardhë nuk është qasja jonë e politikbërjes. Ndaj ne duhet të jemi strikt dhe të qartë për partneritet. Nëse Trump na imponon zgjidhje, Evropa duhet të ngrihet dhe të përgjigjet në funksion të situatës”

Margarethe Vestager  kandidate liberale, ALDE : “Disa multinacionale jo vetëm që s’paguajnë 5% të taksave, por kanë paguar vetëm 0;05% të taksave siç e konstatuam me shembullin e Apple. Këto kompani gjigande i shpëtojnë taksimit, ndërkohë që shumica paguan taksa. Duhet një nivel takse korporatave”.

Nicolas Cue kandidat i të majtës ekstreme: “Prej vitesh flasim dhe nuk guxojmë të shkojmë drejt  një harmonizim të taksave në nivelin evropian për të evituar “dumping fiskal”. Këta kanë patur pushtetin për vite me radhë dhe as kjo gjë s’është bërë”.

Ska Keller kandidate e gjelbër: “ Ne nuk duhet të jemi një parajsë për diktatorët që sjellin paratë e tyre në bankat europiane. Nga ana tjetër, në marrëveshjet tregtare nuk merret parasysh efektet e gazit të karbonit, as marrëveshja e Parisit për ndryshimet klimatike nuk përmendet. Të drejtat e njeriut janë thjesht një shtesë e këndshme dekorative, por nuk janë të sanksionueshme. Marrëveshja e Parisit duhet të përfshihet në marrëveshjet tregtare”.

Zgjedhja e presidentit të Komisionit Europian varet nga mbështetja e 28 liderëve evropianë./ABC News Albania 24/7

BE-933x445.jpg
Sej rie09:15 | 16/05/2019

Manfred Weber propozon blindimin e kufijve të jashtëm të Bashkimit Europian me agjentë të FRONTEX-it për t’i dhënë fund dyndjes së emigrantëve nga vendet afrikane. Propozimin e tij e shpalosi në debatin më të rëndësishëm të 6 kandidatëve për president të Komisionit Europian, zhvilluar në Bruksel.

Manfred Weber, Kandidat i PPE: Zgjidhja e vetme duhet të jetë ajo europiane. Unë propozoj të rivendosim kontroll të fortë në kufijtë e Bashkimit Europian dhe t’i mbikëqyrim ato me 10 mijë agjentë të Frontexit. Po ashtu na duhet edhe një plan Marshall për Afrikën, si dhe një komisioner të veçantë për këtë kontinent.

Kandidati socialdemokrat Frans Timmermans, zv/President aktual i Komisionit Europian kritikoi politikat kundër emigrantëve të ndjekura nga qeveritë euroskeptike si ajo e Italisë.

Frans Timmermans, Kandidat i Socialdemokrateve: Kur një emigrant vdes, Europa humb pjesë nga shpirti i saj dhe problemi nuk zgjidhet. Kur shpëtohen ato që vijnë me varka, nuk ka kuptim të gjobiten njerëzit që i shpëtojnë, siç bën qeveria italiane.

Të tjera tema diskutimi ishin edhe lufta kundër terrorizmit. Weber mbron idenë e dëbimit të Europianëve që luftuan krah ISIS-it, ndërsa Timmermans kërkon një gjykatë speciale për ta. Kandidatët u përballën edhe për çështjen e BREXIT-it dhe klimën. Ky ishte debati më i rëndësishëm përpara zgjedhjeve europarlamentare të 26 Majit, ku shumicën pritet t’a marrë Partia Popullore Europiane.

Tv Klan

MBULIM-PS-DREJTUESIT-E-QARQEVE.mpg_snapshot_00.10-1280x720.jpg
ent ela15:21 | 10/05/2019

Kryeministri Edi Rama do të mbledhë në orën 15:00 në selinë e Partisë Socialiste 12 drejtuesit politik të qarqeve të forcës politike që drejton. Mbledhja, e cila paraprin atë të kryesisë së socialistëve që pritet paraditen e së shtunës, do të ketë në fokus diskutimet për kandidatët që pritet të garojnë për zgjedhjet vendore, data e të cilave është përcaktuar 30 qershori. Emrat e kandidatëve pritet të bëhen publike ditën e nesërme në përfundim të punimeve të kryesisë.

Diskutimet e sotme pritet të zgjasin në selinë rozë, ndërsa pritshmëritë janë të zyrtarizohen emrat për bashkitë e qarkut Durrës dhe Berat, kandidaturat për të cilat janë përfolur mes radhëve të kësaj force politike, por pa zbuluar emrin konkret të kandidatëve. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

TelefonoTE FUNDIT