Kanada

KANADA-KRYEMINISTRI_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela22:45 | 11/09/2019

Kryeministri i Kanadasë, Xhastin Trudo ka nisur fushatën për rizgjedhjen e tij. Ndonëse është optimist, sondazhet e nxjerrin atë një figurë politike të dobësuar, edhe për shkak të një skandali ku ai rezulton i përfshirë.

Kryeministri kanadez Xhastin Trudo nisi të mërkurën fushatën e vështirë të rizgjedhjes dhe menjëherë u përball me pyetje që kishin të bënin me skandalin e etikës që mund të tkurrë mbështetjen për Partinë e tij Liberale. Trudo, që mori detyrën në nëntor të 2015-s duke premtuar ndryshime dhe duke e vënë theksin tek barazia gjinore dhe ambjenti, përballet tani me një elektorat më të fokusuar tek ekonomia dhe përballja e jetesës. “Kemi shumë punë për të bërë, por me një qeveri liberal-demokrate Kanadaja do të vazhdojë të ecë përpara”, tha kryeministri për gazetarët pas nisjes së fushatës për zgjedhjet që mbahen më 21 tetor. Trudo, 47 vjeç, i martuar dhe baba i tre fëmijëve, i njohur edhe për çorapet e ngjyrosura dhe look-un e tij perfekt, mund të ketë historinë në anën e tij. Asnjë kryeministër në Kanada që prej vitit 1935 nuk është larguar nga detyra me të mbaruar mandatin e parë. Por sondazhet sugjerojnë se ai mund të mos fitojë mandatet që i duhen për të qeverisur i vetëm, pas një seri gabimesh që vunë në dyshim lidershipin e tij. Anketat e nxjerrin atë një figurë politike të dobësuar, që do t’i duhet të kërkojë ndihmën e anëtarëve të opozitës për të patur shumicën në Parlament. Muajin e kaluar, një institucion mbikëqyrës deklaroi se kryeministri kishte shkelur rregullat e etikës duke i bërë presion ish-ministrit të Drejtësisë që një kompani e madhe ndërtimi t’i shpëtonte procesit gjyqësor. /ABC News Albania 24/7

ndertesayt.jpg
G. P.13:53 | 08/09/2019

Pas ishujve Bahamas dhe Shteteve të Bashkuara, uragani “Dorian” ka zbarkuar në Kanada. Cikloni post-tropikal ka goditur rajonin Nova Skotia, ku rreth 450 mijë shtëpi kanë mbetur pa energji elektrike.

Uragani “Dorian” ka zbarkuar në Kanada, në rajonin Nova Skotia, në nivelin e një cikloni post-tropikal. Stuhia e fuqishme goditi qytetin Halifaks ditën e shtunë, me erëra që frynin me shpejtësi deri në 160 kilometra në orë, duke rrëzuar pemë dhe duke lënë pa energji elektrike mbi 450 mijë shtëpi.

Ministri kanadez për Sigurinë Publike, Ralf Gudejl tha se ushtria do të zbresë në terren për të ndihmuar në rikthimin e normalitetit. Zbarkimi në Kanada vjen disa ditë pasi uragani shkatërroi ishujt Bahamas, duke lënë pas mbi 40 të vdekur, një bilanc ky provizor që pritet të rritet më tej.

Që prej atëherë “Dorian” ka lëvizur në bregun lindor të Shteteve të Bashkuara, për të arritur më pas në Kanada, ku qendra vendase për uraganet ka deklaruar se bëhet fjalë për një ciklon shumë intensiv.

Autoritetet kanë bërë gjithashtu të ditur se stuhia ka sjellë mbi 100 milimetra shi në rajonin Nova Skotia, nivel që mund të dyfishohet në orët në vazhdim. Gjithashtu, stuhia pritet të prekë rajone të tjera dhe banorëve u është bërë thirrje që të evkauohen si masë mbrojtëse.

Kryeministri Xhastin Trudo ndërkohë është informuar mbi stuhinë. “Siguria e qytetarëve tanë është prioriteti numër një”, deklaroi ai./ABC News Albania 24/7

MBULIM-KANADA-LLOTARIA_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.26-1280x720.jpg
ent ela13:02 | 01/06/2019

Një emigrant nga Filipine, Vito Halasan, i cili punon si pastrues, ka fituar llotarinë kanadeze prej 7 milionq dollarësh – thënë ndryshe 4 milion e 650 mijë euro. Ai deklaroi se do të sistemojë me shtëpi të gjithë fëmijët dhe nipërit e tij, si dhe do të blejë një shtëpi të madhe për vete. Por ai bëri të qartë se nuk do e linte punën si pastrues, ndoshta vetëm do të reduktojë orarin. /ABC News Albania 24/7

kanada-1280x854.jpg
ent ela20:09 | 05/03/2019

Ministrja kanadeze për buxhetin ka dhënë dorëheqjen duke deklaruar se nuk ishte aspak e kënaqur me mënyrën se si qeveria e kryeministrit Trudo kishte menaxhuar një skandal të madh korrupsioni që ka tronditur vendin.

Një tjetër largim në qeverinë kanadeze të Xhastin Trudo. përgjegjësja e minsitrisë së Buxhetit, Jane Philpott, dha dorëheqjen duke shpjeguar se kishte humbur besimin rreth mënyrës se si qeveria kishte menaxhuar skandalin e korrupsionit. Në deklaratën e saj publikuar nga BBC, ajo shprehej se duhej të respektonte vlerat thelbësore, përgjegjësitë etike dhe detyrimet kushtetuese.

Trudo mohoi cdo lloj neglizhence apo ndërhyrje politike në hetimet për sipërmarrjen “Snc-Lavalin”, por skandali po sfidon administratën e tij. Këshilltari i tij më i ngushtë, Gerald Batts, dha dorëheqjen tre javë më parë, pak pas dorëheqjes së ministrit të drejtësisë Xhodi Uilson-Reibold, i cili u largua duke thënë se kishte pasur shumë presione dhe kërcënime nga ekipi i kryeministrit për ta detyruar që të ndërhynte në hetimet lidhur me këtë skandal. /abcnews.al

anila-hetoja.jpg
G. P.21:53 | 18/12/2018

Anila Hetoja është piktore. Ajo ka jetuar për disa kohë në Kanada. Hetoja është kthyer në Shqipëri në një kohë, kur të gjithë shqiptarët duan të largohen. Ajo ishte e ftuar në emisionin “Provokacija” tregoi se është kthyer në Shqipëri për arsye familjare.

“Jam kthyer këtu për arsye familjare. Nuk është se jam penduar që kam ardhur. Përsa i përket familjes, fëmijëve sot rrugët janë të hapura. Kam sakrifikuar që fëmijët tanë të kenë mundësi për të studiuar jashtë. Aktualisht po studiojnë në Shqipëri. Edhe kur emigron, vendasit ku janë duan që të migrojnë sepse duan për një jetë më të mirë, eksperiencë. Flas për kanadezët në këtë rast. Shumë kanadezë preferonin të jetonin në Amerikë”.

Ajo ka pikturuar në të dyja vendet, por sipas saj arti vlerësohet më shumë në Kanada.

“Përsa i përket artit në fakt është më mirë atje sepse e vlerësojnë artin. Të hapen më shumë dyer. Në terma financiarë dhe nga ana shpirtërore ndihesh më i vlerësuar”, tha piktorja.

Piktura për të ka nisur si hobi, por shpejt është kthyer në një profesion, pasi ka shumë artdashës dhe pikturat shiten.

“Unë mendoj që një piktor lind. Më kujtohet një thënie e Pikasos “çdo fëmijë lind artist”. E rëndësishme është që kur të rritesh do mbetesh apo jo. Prandaj dua të them që Po, lind dhe sigurisht që bëhesh sepse ke eksperiencë, ke studiuar, ke më shumë përvojë”.

“Ka nisur si hobi dhe tani është kthyer si profesion. Piktura ka shumë artdashës në treg që e pëlqejnë dhe që shiten. Unë kam faqen time të web-it ku mund të klikojnë, pëlqejnë, shikojnë”./abcnews.al

KINEZJA-KANADA.mpg_snapshot_00.02-1280x722.jpg
G. P.19:26 | 08/12/2018

Kina ka paralajmëruar Kanadanë se do të përballet me pasoja serioze nëse nuk liron shefen ekzekutive të “HUA UEI”, që u arrestua javën e kaluar në Vankuver. Pekini zyrtar e konsideron arrestimin e Meng UANZHOU një aferë të inskenuar nga Shtetet e Bashkuara.

Kina i ka kërkuar Kanadasë lirimin e drejtueses së gjigandit kinez të telefonisë “HUA UEI”, ndryshe do të përballet me pasoja. Për të përcjellë mesazhin, zëvendës ministri i Jashtëm kinez ka thirrur në zyrën e tij ambasadorin kanadez në Pekin, të cilit i ka dorëzuar edhe një notë proteste. Përfaqësuesi i qeverisë kineze e ka cilësuar arrestimin e Meng Uanzhou një aferë të pistë dhe ka insistuar se ajo nuk ka bërë asnjë shkelje. Zonja Meng, e cila mban postin e shefes së financave dhe është e bija e themeluesit të “HUA UEI”, akuzohet për shkelje të sanksioneve të vendosura ndaj Iranit. Ajo u ndalua të shtunën e kaluar në Vankuver dhe rrezikon ekstradimin në Shtetet e Bashkuara, ku mund të përballet me 30 vjet burg nëse shpallet fajtore.

Të premten Meng u paraqit në seancën gjyqësore të mbajtur në një gjykatë kanadeze, e cila e caktoi për të hënën vendimin nëse miliarderes do t’i lejohet lirimi kundrejt garancisë financiare. Pala amerikane e akuzon menaxheren se ka përdorur një kompani vartëse të “HUA UEI”, “SKAJ KOM”, për t’u shpëtuar sanksioneve të vendosura ndaj Iranit në periudhën 2009-2014. Por pala kineze pretendon jo vetëm që kjo nuk është e vërtetë, por insiston se zonjës Meng i janë shkelur të drejtat në momentin e arrestimit, teksa ndërronte avionët në aeroportin e Vankuverit. “I bëjmë thirrje palës kanadeze që ta lirojë menjëherë, ndryshe shteti kanadez duhet të pranojë përgjegjësinë për pasoja serioze”, thuhet në notën e protestës të Pekinit./abcnews.al

KANADA-KANABISI_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.34-1280x723.jpg
G. P.13:10 | 17/10/2018

Nga sot ka filluar zbatimi i ligjit për përdorimin dhe posedimin e ligjshëm të marijuanës. Menjëherë në pikat e shitjeve janë regjistruar radhë të gjata.

Që prej datës 17 tetor, në Kanada është e ligjshme shitja dhe posedimi i marjuanës për përdorim rekreativ. Në orët e para të së mërkurës është regjistruar edhe blerja e parë në një qendër ku ishte formuar një radhë e gjatë me qindra persona. Kanadaja është vendi i dytë në botë, pas Uruguait, ku posedimi dhe përdorimi i kanabisit është i ligjshëm. Ligji për përdorimin e marihuanës rekreative u miratua në qershor.

Qëllimi i liberalizimit është goditja e biznesit të shitjes së drogave “të lehta” nga krimi i organizuar. “Ne – tha kryeministri Justin Trudeau, në prag të reformës – nuk legalizojmë marihuanën sepse mendojmë se është mirë për shëndetin tonë. E bëjmë sepse e dimë se nuk është mirë për fëmijët tanë. E dimë që duhet të bëjnë një punë më të mirë për të mbrojtur fëmijët tanë dhe për të eliminuar dhe për të zvogëluar masivisht fitimet e krimit të organizuar”.

Akti i Kanabisit ishte një premtim zgjedhor i bërë nga Trudeau në vitin 2015 dhe zbatimi i ligjit do të vlerësohet para zgjedhjeve të ardhshme të 2019, në mënyrë që të mund të verifikohet nëse ishte apo jo një sukses. Trudeau pranoi në vitin 2013 se ai kishte tymosur kanabis pesë ose gjashtë herë në jetën e tij: mes tyre, pas një darke në të cilën ai festoi zgjedhjen e tij në Parlament me miqtë. Megjithatë, kryeministri ka përjashtuar se ai dëshiron të përfitojë nga ligji i ri: zyra e tij ka deklaruar se kryeministri “nuk ka ndërmend të blejë ose të konsumojë kanabis pasi të legalizohet”./abcnews.al

donald-trump-1280x853.jpg
G. P.22:47 | 02/10/2018

Presidenti amerikan Donald Trump festoi në Shtëpinë e Bardhë marrëveshjen e re tregtare me Kanadanë dhe Meksikën duke nënvizuar se tarifat për çelikun dhe aluminin nuk preken. Sipas tij, pakti i ri për shkëmbimet e lira tregtare kap një vlerë prej 1200 miliardë dollarësh.

Trump feston. Marrëveshja e re e tregtisë së lirë e arritur nga Shtetet e Bashkuara me Kanadanë dhe Meksikën është “më e rëndësishmja në historinë amerikane” dhe “është me vlerë rreth 1200 milardë dollarë”, tha presidenti Donald Trump duke folur me kënaqësi nga Shtëpia e Bardhë.

Pakti i ri zëvendëson Marrëveshjen e Tregtisë së Lirë për Amerikën e Veriut (NAFTA), e cila ka qenë në fuqi për 24 vjet dhe është konsideruar gjithmonë “katastrofike” nga Trump. Kreu i Shtëpisë së Bardhë ka dashur të saktësojë se akordi i arritur mes SHBA-ve, Kanadasë dhe Meksikës “nuk është një NAFTA e rishikuar”, por një marrëveshje e re, për të cilën u nisën negociatat në gusht të 2017-s.

“Sapo të aprovohet nga Kongresi, kjo marrëveshje e re tregtare do të jetë më e moderuara, përditësuar dhe e barabartë në historinë e vendit tonë, me mbrojtjet më të avancuara për punonjësit të zhvilluara ndonjëherë”, u shpreh ai nga Kopështi i Trëndafilave të Shtëpisë së Bardhë.

Më tej shton se pakti “do të mbështesë mijëra vende pune në SHBA”. Donald Trump më pas tha se tregtia dhe siguria ekonomike janë “një shtyllë e rëndësishme e sigurisë kombëtare”. Nga ana tjetër edhe kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau përshëndeti akordin historik mes palëve duke thënë se negociatat nuk ishin të lehta.

Ai premtoi kompensim adekuat për fermerët e prekur. Ndërkohë, në marrëveshjen e re tregtare përfshihet: SHBA fiton qasje në 3.6% të tregun e bulmetit të Kanadasë; Tarifat 25% për çelikun dhe 10% për aluminin qëndrojnë në fuqi; përjashtimin nga tarifat për eksportimin e automjeteve nga Kanadaja për në Shtetet e Bashkuara dhe shumë pika të tjera./abcnews.al

us.png
G. P.22:37 | 01/10/2018

SHBA dhe Kanadaja kanë arritur zyrtarisht një marrëveshje për vazhdimin e tregtisë së lirë mes dy vendeve dhe Meksikës. Tashmë pakti i ri zëvendëson marrëveshjen NAFTA të rrëzuar nga presidenti Trump.

Amerika dhe Kanadaja zyrtarisht arritën një marrëveshje për të lejuar që Kanadaja të mbetet në paktin e tregtisë së lirë me Shtetet e Bashkuara dhe Meksikën. Përfaqësuesi i Tregtisë së Amerikane Robert Lighthizer dhe Ministrja e Jashtëme Kanadeze Chrystia Freeland njoftuan në një deklaratë të përbashkët marrëveshjen e re SHBA-Meksikë-Kanada, e cila zëvendëson akordin NAFTA. Ekonomitë amerikane dhe kanadeze janë të lidhura në mënyrë të pazgjidhshme. Për 36 shtetet amerikane, vendi kryesor i eksportit është Kanadaja, jo Bashkimi Evropian apo Kina. Kjo është arsyeja pse bisedimet për rishikimin e NAFTA-s (traktati i tregtisë së lirë që përuroi tregun e vetëm të Amerikës së Veriut në 1994) janë të rëndësishme.

Është gjithashtu një provë për të ardhmen e traktateve: NAFTA një çerek shekulli më parë hapi rrugën për shumë marrëveshje të tjera shumëpalëshe, deri në Organizatën Botërore të Tregtisë dhe hyrjen e Kinës; ndërsa sot Donald Trump favorizon bilateralizmin. Nuk është gabim, nga këndvështrimi i politikës “Amerika e Para”. Është parë me Meksikën, sa më ashpër të negociojë, SHBA mund të detyrojë bashkëbiseduesit të ulen në një tryezë dypalëshe.

Më 27 gusht, një marrëveshje dërgoi në “pension” Akordin e Tregtisë së Lirë të Amerikës së Veriut (NAFTA), traktatin që rregullonte marrëdhëniet tregtare midis Shteteve të Bashkuara, Meksikës dhe Kanadasë që nga viti 1994. Por fillimisht negociatat u kryen dhe përfunduan vetëm midis Uashingtonit dhe Mexico City, duke përjashtuar për momentin Ottawa. Por sëfundi u përfshi dhe Kanadaja./abcnews.al

EDUARD-MERKAJ-1280x720.jpg
G. P.17:37 | 29/09/2018

Janë arrestuar dy kontrollorë në aeroportin Nënë Tereza të cilët dyshohen se janë bashkëpunëtorë në dërgimin e paligjshëm të 300 shqiptarëve drejt Mbretërisë së Bashkuar, Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kanadasë.

Dy punonjës policie me detyrë kontrollorë në aeroportin e Rinasit janë arrestuar si bashkëpunëtorë në  grupet e strukturuara kriminale  të cilët kanë mundësuar kontrabandimin e mbi 300 shtetasve shqiptarë në drejtim të vendeve si Mbretërisë së Bashkuar, SHBA-së dhe Kanadasë.

Finalizimin e pjesës së dytë të Mega – Operacionit të koduar “One If By Land” bën publike Drejtori i departamentit të Policisë kriminale ne policinë e shtetit Eduart Merkaj.

“Më konkretisht janë arrestuar me vendim të Gjykatës së Krimeve të Rënda, punonjësit e policisë :

  1. Almir DODA, lindur në Mirditë dhe banues në Tiranë, për veprat penale të “ Ndihmës për kalim të paligjshëm të kufijve” kryer në formën e grupit të strukturuar kriminal.
  2. Edmond Llaçini, për kryerjen e veprave penale të “ Ndihmës për kalim të paligjshëm të kufijve” kryer në formën e grupit të strukturuar kriminal”.

Si rrjedhojë e hetimit intensiv dhe bashkëpunimit ndërkombëtar me kërkesë të Prokurorisë për Krime të Rënda, Gjykata e Shkallës së Parë për Krime të Rënda ka nxjerrë masën e sigurimit “Arrest në burg” për 5 shtetas maqedonas, si dhe 1 shtetas shqiptar që është punonjës pranë Kompanisë Security të Aeroportit “Nënë Tereza” të Rinasit.

Nga hetimet e deritanishme rezulton se këta shtetas kishin role drejtuese në këtë grup të strukturuar kriminal.

Policia e Shtetit ka marrë të gjitha masat ligjore dhe po bashkëpunohet me homologët tanë, për ekzekutimin e këtyre masave të sigurimit personal për këta shtetas.

Mega – Operacioni i koduar “One If By Land” vazhdon. Të dhënat e deritanishme të hetimit kanë treguar se 7 grupe të strukturuara kriminale, të cilat operonin në Shqipëri, Bullgari, Spanjë, Francë, Republikën Domenikane, Itali, Mbretëri e Bashkuar, SHBA, Kanada, kanë mundësuar kontrabandimin e mbi 300 shtetasve shqiptarë në drejtim të vendeve si Mbretërisë së Bashkuar, SHBA-së dhe Kanadasë.

Për çdo person paguhej nga 7000 paund për në Mbretërinë e Bashkuar dhe nga 25 000 – 30 000 dollarë për në SHBA dhe Kanada.

Pjesëtarët e këtyre grupeve kriminale përmes veprimeve aktive ndihmonin shtetasit shqiptarë të interesuar që nëpërmjet këtyre itinerareve të emigronin në mënyrë të paligjshme, duke falsifikuar dokumenta udhëtimi dhe identiteti të vendeve të Bashkimit Evropian. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono