kallezim penal

rira-dhe-belba.jpg
G. P.13:44 | 13/09/2019

Kryetari aktual i Bashkisë së Prrenjasit, Nuri Belba, ka kallëzuar penalisht ish-kryetaren e bashkisë, Miranda Rira, e cila ishte nga radhët e LSI-së.  Akuza që rëndon mbi ish-kryebashkiaken është shpërdorimi i detyrës.

“Unë, Nuri Belba në cilësine e kryetarit të Bashkisë Prrenjas parashtroj ketë kallëzim penal për ish-kryetaren e Bashkisë Prrenjas znj. Miranda Rira, për veprën penale ‘Shpërdorimi i detyrës’”, shkruhet ne denoncim.

Në arsyetimin e kallëzimit, Belba thotë se Rira ka shkelur ligjin në procedurën e ndjekur për prokurorimin e objektit “Ndërtimit të fushës se re të sportit, qytetit Prrenjas”./ABC News Albania 24/7

sakja-dhe-basha-1280x853.jpg
G. P.11:40 | 16/04/2019

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Bsha, reagoi në lidhje me kallëzimin penal ndaj kryetarit të bashkisë së Kavajës, Isa Sakja. Në një postim në rrjetet sociale, kryeopozitari shprehet se kallëzimi ndaj Sakjes është sulm politik i orkestruar nga kryeministri Rama.

Mirëpo sipas Bashës, kjo nuk e ndihmon Ramën sepse shumë shpejt ka për të jhumbr gjithë Shqipërinë.

 “Kallëzimi penal kundër Kryetarit të Bashkisë së Kavajës, Isa Sakja, është sulm politik kundër kundërshtarit politik, i parathënë nga Edi Rama disa javë më parë. Ky sulm politik është i orkestruar nga një kryeministër hakmarrës, që nuk e pranon dot se qytetarët në Kavajë nuk drejtohen më nga një përdhunues dhe trafikant droge apo grabitës pronash në bregdet.

Kallëzimi politik penal kundër Isa Sakjas vjen nga i njëjti kryeministër i korruptuar dhe i lidhur me krimin që vazhdon të mbrojë Vangjush Dakon, i cili betonizoi Durrësin dhe plazhin e tij, duke u dhënë pasuri publike kriminelëve me të cilët bleu votat. Kallëzimi është urdhëruar nga kryeministri i Qazim Sejdinit, që komandon trafikun e drogës në Elbasan dhe e ka bërë qytetin plaçkë betoni të bandave. Sulmi politik ndaj kryebashkiakut të Kavajës vjen nga i njëjti kryeministër që, bashkë me shërbëtorin e tij, Erion Veliaj, kanë betonizuar Tiranën, duke e shndërruar në lavatriçen më të madhe të pastrimit të parave në Ballkan.

As kallëzimet politike, as gazi lotsjellës, as propaganda nuk e ndihmojnë dot më Edi Ramën. Kryeministri më i korruptuar sot në Europë e ka humbur Kavajën dhe, shumë shpejt, ka për të humbur gjithë Shqipërinë”, shkruan Basha.

Inspektoriati Kombëtar për Mbrojtjen e Territorit kallëzoi penalisht kryetarin e Bashkisë së Kavajës, Isa Sakja të martën. Kryebashkiaku akuzohet për shpërdorim detyre në dhënien e lejeve të ndërtimit për 7 objekte. Kallëzim është çuar edhe për drejtoreshën e Drejtorisë së Kontrollit, Zhvillimit Urbanistik dhe Pronave, Dëshira Qato si dhe Kryeinpektorin e IMT së Bashkisë Kavajë, Dritan Kazazi.

Vetë Sakja, i cili është zgjedhur në drejtimin e Kavajës nga opozita e ka cilësuar kallëzimin si konkretizim të sulmit verbal të ndërmarrë ndaj tij pak javë më parë nga kryeministri Rama./abcnews.al

sakja.jpg
G. P.15:14 | 15/04/2019

Në një reagim, kryetari i Bashkisë së Kavajës Isa Sakja e cilëson këtë kallëzim si konkretizim të sulmit verbal të ndërmarrë ndaj tij pak javë më parë nga kryeministri Rama.

“Në hall, pasi nga sondazhet që bëri në Kavajë, me disa kandidatë të tij, i dalin që të gjithë humbës përballë meje, zgjodhi rrugën e përdhosjes së emrit tim dhe kërcënimin për burg”, shkruan Sakja në një mesazh në Facebook.

“Unë besoj se në këtë vend ka ende gra e burra që nuk janë vegla qorre të tij edhe pse që të gjithë jemi nën presion dhe kërcënim”, shprehet Sakja.

“Unë do të vazhdoj të përmbush misionin tim të drejtimit të Bashkisë Kavajë me të njëjtën dashuri, pasion e përkushtim, siç kam bërë deri tani”, përfundon kryebashkiaku./abcnews.al

isaksakja-848x445.jpg
G. P.12:02 | 15/04/2019

Inspektoriati Kombëtar për Mbrojtjen e Territorit ka kallëzuar penalisht kryetarin e Bashkisë së Kavajës, Isa Sakja. Kryebashkiaku akuzohet për shpërdorim detyre në dhënien e lejeve të ndërtimit për 7 objekte.

E paralajmëroi kryeministri Edi Rama rreth dy javë më parë se Prokuroria do t’i trokiste së shpejti në zyrë. E vetë kryebashkiaku i Kavajës vendosi t’ia hapë derën me një reagim të tij në rrjetet sociale.

“Sa për prokurorinë, ti dhe kushdo tjetër e ka derën e Bashkisë Kavajë të hapur”!

Koha për të trokitur erdhi. Është Inspektoriati Kombëtar për Mbrojtjen e Territorit që ka dorëzuar kallëzimin penal jo vetëm për kryebashkiakun Isa Sakja, por edhe për drejtoreshën e Drejtorisë së Kontrollit, Zhvillimit Urbanistik dhe Pronave, Dëshira Qato si dhe Kryeinpektorin e IMT së Bashkisë Kavajë, Dritan Kazazi.

Akuzohen për shpërdorim detyre.

“Këta zyrtarë me veprimet dhe mosveprimet e tyre në dhënien e lejeve të ndërtimit dhe në ushtrimin e funksionit të kontrollit të ligjshmërisë në të paktën shtatë objekte shumëkatëshe, kanë cënuar territorin dhe interesin publik”.

Isa Sakja është zgjedhur me votat e opozitës për të drejtuar Bashkinë e Kavajës./abcnews.al

KALLEZIM-PER-ARTA-MARKUN-1280x720.jpg
ent ela22:13 | 29/01/2019

Partia Demokratike dhe Levizja Socialiste për Integrim kallëzuan penalisht Prokuroren e Përgjithshme të Përkohshme, Arta Marku. Sipas kallëzimit, Marku ka “shpërdoruar detyrën” kur lejoi Bujar Sheshin të kandidojë për në KLP pa pritur përgjigjen e Autoritetit të Dosjeve për të.

Partia Demokratike dhe Levizja Socialiste për Integrim kanë kallëzuar penalisht në Prokurorinë e Tiranës Prokuroren e Përgjithshme të Përkohshme, Arta Marku për rastin e prokurorit Bujar Sheshi. Sipas Autoritetit të Dosjeve, Sheshi, aktualisht anëtar i KLP-së, ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit.

Përmes kallëzimit të firmosur nga krerët e dy grupeve përkatëse parlamentare, Emdond Spaho dhe Petrit Vasili, kërkohet hetimi i Markut për veprën penale të “shpërdorimit të detyrës”. Kryeprokurorja e Përkohshme akuzohet nga opozitarët për konsumimin e kësaj vepre penale në rastin e lejimit të kandidimit për në Këshillin e Lartë të Prokurorisë të prokurorit Sheshi.

Përfaqësuesit e PD dhe LSI shprehen në kallëzim se Arta Marku thirri Mbledhjen e Përgjithshme të Prokurorëve në 11 dhjetor 2018, pa pritur përgjigjen e Autoritetit të Dosjeve për Emrin e prokurorit Sheshi, nëse ai kishte qënë ndonjëherë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. “Arta Marku nuk ka përmbushur përgjegjësinë ligjore për verifikimin paraprak të kushteve ligjore të kësaj kandidature (qenia ose jo bashkëpunëtor i sigurimit te shtetit)”, thuhej në kallëzim. Në të njëjtin material kallëzues të depozituar në Prokurorinë e Tiranës, kërkohet marrja e një mase ndaluese pezullim nga detyra ose ndalim i përkohshëm i ushtrimit të saj për Markun me pretendimin se nëse vijon punën ajo mund të  prishë provat apo pengojë hetimin. /abcnews.al

 

klement-zguri.jpg
G. P.13:18 | 17/01/2019

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të kallëzojë penalisht kryetarët e bashkive dhe përgjegjësit e zyrave të gjendjes civile, që lejojnë ndryshimin artificial të  vendbanimeve  të votuesve të tyre. Deklarata u bë nga  kryetari i këtij komisioni Klement Zguri, i cili paralajmëroi se do t’i drejtohen prokurorisë, sapo që ato të konstatohen dhe pa pritur përfundimin e procesit zgjedhor.

Ndryshimi i vendbanimit artificial me qëllim mbështetjen me vota të kandidatëve për kryetarë të bashkive jo vetëm që nuk do të tolerohet, por edhe do të ndëshkohet. Paralajmërimin e ka bërë kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri.

“Ndryshimi artificial i vendbanimit përbën shpërdorim të pastër detyre, por ka pasoja të rënda edhe mbi sistemin demokratik, sepse cënon rëndë raportin e zgjedhësve me pushtetin e zgjedhur, si atje ku votojnë zgjedhësit e zhvendosur artificialisht, ashtu dhe atje ku ata fshihen padrejtësisht nga lista”.

Ky fenomen i kundraligjshëm lë gjurmë, ndaj është i verifikueshëm dhe i provueshem lehtësisht njoftoi kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Zgjedhësit e zhvendosur artificialisht regjistrohen masivisht në adresa artificiale. Është e lehtë të konstatohet se kur në një apartament figurojnë 10, 20 apo 30 familje, atëherë në këtë bashki, kryetari i bashkisë dhe përgjegjësi i zyrës së Gjendjes Civile kanë organizuar në bashkëpunim, zhvendosjen artificial të vendbanimit të zgjedhësve, duke kryer shpërdorim detyre.

“Auditët e emëruar nga KQZ që mbikëqyrin listat e zgjedhësve do të merren posaçërisht me investigimin e këtij fenomeni. KQZ-ja do të kallëzojë penalisht kryetarët e bashkive dhe përgjegjësit e zyrave të gjendjes civile, kurdoherë që të vihet përballë këtyre fakteve, sapo që ato të konstatohen dhe pa pritur përfundimin e procesit zgjedhor”.

Ky paralajmërim publik bëhet me qëllim që të mos ketë kryetarë bashkish që tentojnë për të bërë këtë formë manipulimi. Thirrja i drejtohet edhe Kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të opozitës, Lulzim Basha, që të deklarohen kundër kësaj skeme manipulimi.

“Ndaj unë ftoj dhe lidershipin e mazhorancës dhe atë të opozitës të deklarohen publiksht kundër, me qëllim që t’I heqin çdo mbështetje politike fenomenit”.

Ata që do të votojnë në zgjedhjet  e 30 Qershorit kanë kohë deri në 21 Maj të verifikojnë emrin e tyre në listën elekronike të zgjedhësve e publikuar në faqen zyrtare të internetit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Pas kësaj date listat bëhen përfundimtare.  Zgjedhësit që nuk e kanë emrin në listë mund të votojnë vetëm me vendim gjykate./abcnews.al

kallezim.jpg
G. P.14:59 | 27/09/2018

Kreu i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla, ka depozituar në Prokurorinë e Tiranës kallëzimin penal ndaj kreut të opozitës Lulzim Basha me akuzën e “shpërdorimit të detyrës” , “kallëzimit të rremë” dhe “fyerjes” së qëllimshme.

Në kallëzim, Balla kërkon gjithashtu procedim penal për shtetasin Emiljano Nuhu , ish-oficerin e Krujës pas denoncimit që ky i fundit ka bërë në drejtim të numrit dy të socialistëve.

Balla ka kallëzuar penalisht edhe gazetarin Basir Çollaku i cili ka realizuar intervistën gjatë të cilit Nuhu ka artikuluar akuzat e rënda ndaj Taulant Ballës.

Sa për kryedemokratin Basha, Balla shpjegon në kallëzim se ai sipas tij, pa kryer asnjë verifikim, me dashje direkte, ka përsëritur të njëjtat akuza duke cënuar kështu interesat e ligjshme të miat dhe të shtetit njëkohësisht, që në rastin konkret kanë të bëjnë me hetimin e plotë dhe transparent të një vepre penale nga prokuroria e Krujës, shkruan Balla./abcnews.al

floriana-koka.jpg
G. P.10:01 | 30/05/2018

Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit kallëzon në Prokurori kryetaren e bashkisë së Sarandës, Floriana Koka, ish-kryetarin e Bashkisë, Edmond Gjoka dhe ish-shefin e urbanistikës në këtë bashki, Panajot Gunari.

Të tre këta zyrtarë, sipas IKMT, dyshohen për  veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës” dhe “Falsifikimit të dokumenteve”.

IKMT thotë se Koka, Gjoka dhe Gunari janë përgjegjës për miratimin në kundërshtim me ligjin, të lejes së ndërtimit në favor të një kompanie ndërtimi si dhe për zgjatjen e afatit të kësaj leje për ndërtimin e një kompleksi në zonën bregdetare, pranë Kanalit të Cukes./abcnews.al

 

 

A.vokshi.jpg
ent ela13:10 | 08/05/2018

Deputetët Albana Vokshi dhe Bardh Spahia kanë depozituar pranë prokurorisë së përgjithshme kallëzim penal për mbledhje dhe përpunim të jashtëligjshëm të të dhënave të qytetarëve, duke denoncuar vetë kryeministrin Rama dhe drejtueset e dy ministrive, atë të Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe të Arsimit, Lindita Nikolla.

Kallëzim penal në Prokurorinë e Përgjithshme për Kryeministrin Edi Rama dhe dy ministret e kabinetit të tij, atë të shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe Lindita Nikollën nga dikasteri i Arsimit. Padia erdhi nga deputetët Albana Vokshi dhe Bardh Spahia në emër të Partisë Demokratike me akuzën e shpërdorimit të detyrës lidhur me marrjen dhe përpunimin e paligjshëm të të dhënave personale të prindërve dhe pacientëve.

“Informacioni i kërkuar; emër, mbiemër, numri i kartës së identifikimit, adresa e e-mailit, sipas ligjit për mbrojtjen e të dhënave personale, konsiderohen të dhëna të mbrojtura me ligj. Ndaj edhe urdhri i Edi Ramës për të marrë këto të dhëna personale të cilat përbëjnë më shumë se 70% të të gjithë qytetarëve të të gjithë Shqipërisë është një shkelje ligjore. edhe deklaratat e dy ministreve, ministres Nikolla dhe Manastirliu, vërtetojnë qartë paligjshmërinë e aktit të tyre pasi ministrja Nikolla u tërhoq me deklaratën e saj nga numri i kartës së identitetit dhe pavarësisht se Manastirliu nuk u tërhoq në deklaratën publike, por në informacionin tone, dje janë marrë në telefon të gjitha qendrat dhe Drejtoritë Shëndetësore për të ndërprerë numrin e kartës së identitetit. tashmë ekziston regjistri i pacientëve te fondi i Sigurimit të detyrueshëm Shëndetësor, atëhere për çfarë i duhen të dhënat e personelit?! Të gjitha të dhënat, edhe emalet që janë dërguar me urdhër dhe em porosi nga kabineti i kryeministrit, na bëjnë të mendojmë që është ideatori është Edi Rama i gjithë kësaj skeme. Ai po ushtron detyrën e tij si kryeministër duke e shpërdoruar atë për të marrë të dhëna personale për të bërë identifikimin e zgjedhësve për çdo qendër votimi, për ta përdorur për arsye elektorale të Partisë Socialiste në të gjitha zgjedhjet e ardhshme”.

Duart e tyre i shohin të lidhura institucionalisht, nisur nga ku mund të trokasin për të adresuar shqetësimet.

“Duke qenë në kushtet që Gjykata Kushtetuese është jo funksionale, po ashtu edhe Gjykata e Lartë, Prokuroria pavarësisht se është nën ndikimin e Edi Ramës, është institucioni i vetëm të cilit mund t’i drejtohet opozita për të ngritur zërin dhe shqetësimet e qytetarëve shqiptarë”.

Denoncimi, i cili jehon selinë blu prej datës 5 maj, akuzon urdhrin e ministrisë së Arsimit për mbledhjen urgjente të të dhënave të prindërve dhe atë të dikasterit të Shëndetësisë për të dhënat e pacientëve që marrin shërbim në qëndra shëndetësore. Dokumentat e bëra publike nga demorkatët, përpos afatit 1 mujor për sigurimin e ktyre të dhënave, theksonin ngarkimin me përgjegjësi direkte të punonjësve të cilët nuk ndjekin urdhrat e ardhur nga Drejtoria e Burimeve Njerëzore pranë Ministrisë së Shëndetësisë, në kuadër të kërkesës së Kabinetit Kryeministror por edhe atë me burim Drejtoritë Rajonale Arsimore të Qytetit. Ministria përgjegjëse për këto të fundit në një reagim publik të menjëhershëm pas denoncimit edhe pse mohoi pretendimin se të dhënat do të përdoren për qëllime elektorale, deklaroi tërheqjen nga kjo kërkesë. Ndryshe nga e para, Minsitria e Shëndetësisë në reagimin e saj e arsyeton mbledhjen e të dhënave me krijimin e arkivit online të të dhënave të pacientëve të cilët në mungesë të kartës së shëndetit identifikohen përmes numrit të tyre të kartës së identitetit./abcnews.al

 

Gjuric-2.jpg
ent ela11:03 | 30/03/2018

Lista serbe ka ngritur kallëzim penal ndaj policisë së Kosovës për rastin e arrestimit të drejtorit të Zyrës serbe për Kosovën, Marko Gjuriç. Kjo është bërë e ditur nga zëvendësministri i brendshëm i Kosovës në largim, Milan Radojeviç. Ai tregoi për televizionin shtëror serb “RTS” se kallëzimi penal ishte një nga konkluzionet e takimit të përfaqësuesve të 10 komunave me shumicë serbe. Përfaqësuesi i Listës Serbe thotë se ka prova të mjaftueshme për të nisur jo vetëm një hetim, por edhe për të përcaktuar përgjegjësinë penale të individëve që kanë ushtruar dhunë gjatë operacionit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono