Kadri Morina

vlcsnap-error181-1280x720.jpg
G. P.15:36 | 12/02/2018

Biznesmeni shqiptar, Kadri Morina, vlerësohet nga familja mbretërore spanjolle. Presidenti i Eurosig Group përfitoi nga ky rast për të promovuar vlerat e Shqipërisë.

Presidenti i Eurosig Group, Kadri Morinaj, u prit dhe u nderua nga familja mbretërore e
Spanjës për kontributin në fushën e biznesit dhe angazhimin për promovimin e tolerancës fetare në Shqipëri.

Në mbrëmjen gala organizuar në Madrid ku mori edhe çmimin, Morina foli për atë çfarë vendi yne ofron për investitorët e huaj.

Kadri Morinaj: “Gjatë vizitës time në Spanjë, m’u dha mundësia të promovoj Shqipërinë në prag të negociatave per anëtarësim në BE. Pata mundësinë gjithashtu, të takoj përfaqësues të familjes mbretërore, biznesmenë, familje aristokrate të Spanjës dhe në bisedat që pata me ta, u përpoqa të shpalos vlerat e Shqipërisë dhe mundësinë që ofron ajo për investimet e huaja. Biznesmenë spanjollë, të të gjitha fushave, porn ë veçanti të industrisë financiare, të sigurimeve, si dhe të agroturizmit e bujqësisë, shprehën interes për vendin tonë dhe një pjesë e tyre, madje edhe nga New York, që ishin në këto takime, Brenda një afati 3-mujor, do të vizitojnë Tiranën. Gjithashtu, pata mundësinë të takoj dhe profesorë të njohur spanjoll, me të cilët bisedova për mundësinë e ofrimit të bursave studentëve shqiptarë, me qëllim që edhe Tirana të bëhet si metropolet tjera, dhe këta
student, pas studimeve në Spanjë, të kthehen në vendin e tyre, si një aset shumë i çmuar”, tha Morinaj, duke falenderuar familjen mbretërore të Spanjës për vlerësimin e bërë.

Anëtari i familjes mbretërore spanjolle, Enrique de Barbon, vlerësoi rolin e Morinës si filantrop.

“Është e rëndësishme prania e Z.Morinaj, pasi ne këtu në Spanjë, kemi nevojë për përfaqësues të
denjë të Shqipqrisë. Ai është një biznemen që gjithçka e ka arritur vetë dhe e vlerësojmë shumë
edhe rolin e tij si filantrop. Ai është një personalitet i rëndësishëm nga Shqipëria dhe është shumë e rëndsësishme për ne, që ai ndodhet këtu në Spanjë”, tha Enrique de Barbon.

Biznesmeni Morinaj është i njohur si filantrop dhe promovues i vlerave të Shqipërisë nëpër botë.

vlcsnap-error623-1-1280x720.jpg
us er15:29 | 20/12/2017

Biznesmeni shqiptar Kadri Morina u nderua me çmimin “Sokrates” nga Drejtori i Përgjithshëm i Europe Business Assembly, Profesori John Netting. Morina ishte i pranishëm në Samitin e Liderëve Botërorë të Biznesit në Oksford.

Në Samitin e Liderëve Botërorë të Biznesit që po mbahet në Oksford Shqipëria përfaqesohet nga Presidenti i Eurosig dhe Insig Kadri Morinaj.

Binzensmeni shqiptar prezantoi përpara sipërmarresve dhe përfaqësuesve të botës akademike nga 55 vende të botës potencialet për investime në vendin tonë.

“Shqipëria ka hyrë në rrugën e zhvillimit dhe partneritetit evopian. Tashmë, ajo është një vend në prag të çeljes së negociatave për t’u bërë pjesë e BE, ndërkohë që është edhe një vend i admirueshëm turistik dhe nga viti në vit ka njohur rritje e zhvillim.
Vitet e fundit, qeveria shqiptare ka bërë disa reforma të rëndësishme për investimet e huaja në Shqipëri, të cilat janë të garantuara në legjistalcionin shqiptar, pse jo dhe në krijimin e kushteve përsa iu përket taksave e sigurisë. Ndaj, ju ftoj të gjithëve, “Welcome in Albania”, të investoni në Shqipëri, si fillim ndoshta në turizëm e më pas, pse jo edhe në investime strategjike.”

Samitit të Liderëve Botërorë të Biznesit këtë vit ka në fokus tendencat inovative në biznes arsim, menaxhimin dhe rolet e përgjegjësitë e liderëve të biznesit në botën moderne.

Biznesnemeni i njohur shqiptar në fushën e sigurimeve u nderua me Çmimin “Sokrates” nga Drejtori i Përgjithshëm i Europe Business Assembly, Profesori John Netting.

“Ndihem i privilegjuar që jam këtu, pranë shumë biznesmenëve të suksesshëm. Ne e filluam aktivitetin tonë në një fushë të re, pasi ambicia jonë ishte edhe për industrinë e sigurimeve. EUROSIG është një kompani me kapital tërësisht shqiptar dhe shumë shpejt, kjo kompani, zuri një vend të rëndësishëm në tregun shqiptar të sigurimeve. Sot ofron paketa të plota të shërbimeve dhe aktiviteteve, duke u renditur ndër kompanitë më prestigjioze.
Kompania me trendin më të lartë të rritjes në Shqipëri nuk mund të qëndronte vetëm brenda kufijve administrativë të Shqipërisë, por duhej të zgjerohej edhe më tej në rajon, ku ka edhe shqiptarë, por edhe të tjerë. Gjatë vitit 2015, EUROSIG zgjeroi investimet e saj në Kosovë, duke zënë vendin e parë në tregun e sigurimeve. Ndërkohë, për të katërtin vit radhazi, EUROSIG është klasifikuar si kompania me trendin më të lartë të rritjes në tregun e sigurimeve dhe me normat më të larta të pagesave të dëmeve. Gjithashtu, EUROSIG është vlerësuar me çmimin “Zgjedhja më e Mirë në Shqipëri” në tregun e sigurimeve nga Superbrands me qendër në Londër”.

Aktualisht EUROSIG ka mbi 3000 punonjës në të gjithë rajonin. Majin e 2016 investoi 16 milionë euro ne blerjen e kompanise se pare te sigurimeve ne Shqipëri, INSIG. Sfida e ardhshme tregoi Presidenti Morina është zgjerimi në tregun Europian të sigurimeve./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono