kacifas

PROVOKACIJA-VASIL-BOLLANO-PJ-2.mpg_snapshot_08.48-1280x720.jpg
G. P.21:16 | 13/11/2018

I ftuari i dytë në emisionin “Provokacija” nga gazetari Mustafa Nano ishte ish-kreu i OMONIA-s Vasil Bollano. Një diskutim për ngjarjen më të nxehtë të kohëve të fundit në aktualitetin shqiptaro-grek. Mendimet e tij mbi rastin e Kaçifas dhe problemet e grupeve minoritare.

“Atë ditë isha në vendin ku ndodhi ngjarja për shkak të ftesës për organizimin e ditës së 28 tetorit. Fillimisht kur e dëgjuam që një person i armatosur ka goditur në një drejtim të paditur, krijoi një indinjatë. Sigurisht ishte çështje që më pas e morën organet e përkushtuara për këto lloj ngjarjesh që ishte policia e shtetit. Rreth orës 1 u larguam se mbaroi aktiviteti dhe në darkë u njoftuam për ndodhinë që u konkludua me vrasje.”

Bollano u shpreh dhe për besimin e tij tek policia shqiptare lidhur me këtë çështje.

“Unë mendoj që në lidhje me besueshmërinë, sigurisht që besueshmëri ka, por nëse do të më pyesnit se në ç’nivel është besueshmëria, vlen për të dëshiruar. Për dy arsye, e para sepse bëhet maksimumi nga individë zyrtarë të politizojnë çështje, sepse sigurisht politizimi ndodh në dy aspekte ka edhe nga individë anonomë po nga grupe shoqërore të ndryshme, por politizimi është më i keq kur bëhet nga individë të veshur me pushtet. Këtu fillon problemi që duket sikur jepen disa mesazhe të gabuara instuticioneve të pavarura që në rastin konkret është policia. Përpara se të jepej versioni zyrtar se si ndodhi ngjarja u ngrit një akuzë.”

Pyetjes së Nanos, a është kryeministri Edi Rama antigrek, ai iu përgjigj:

“Nuk mund ta gjykoj në këtë sens. Unë nuk mund të shprehem antigrek apo antishqiptar, por që marrëdhëniet sa herë që bëhet një tentativë për një hap përpara, krijohet një ngecje, ngecje teknike. Erdhën në këtë situatë tani me disa pengesa. Kjo ngecje nuk mund të them që është e qëllimshme, por nuk është pozitive dhe kjo vlen për tu analizuar thellë nga qeveria.”

A ka arsye që një minoritar grek të ankohet ndaj instuticioneve shqiptare në tërësi?

“Unë mendoj që ka të drejtë të ankohet për mënyrën se si funksionon. Shteti për këtë punë është, që të japë përgjigjen dhe të orientojë gjërat në bazë të legjislacionit dhe kushtetutës.”

Bollano foli edhe për arsyen se përse ishte i pranishëm në varrimin e Kaçifas.

“Në varrim shkuam për një arsye. Për arsyen humane se humbi jetën një njeri dhe aq më tepër në mënyrën se si evoluan gjërat u krijuan shumë pikëpyetje të ndryshme. Domethënë ditën e parë u ekzekutua një person i armatosur, deri këtu gjërat janë në rregull. Mirëpo kur fillojë aludimet, kur fillojnë deklaratat, kur fillon një media elektronike dhe e quan “budalla”, “psikopat”, “kriminel”, çfarë nga këto kanë ndodhur. Atëherë ngrihen shumë nga këto përshtypje dhe aludime për individin në fjalë që unë nuk e njoh, menjëherë krijohet përshtypja se këtu diçka ka ndodhur dhe vonohet dhe ekspertiza. Rrugën zyrtare akoma s’e kemi dëgjuar.”

Ai foli dhe për titullimin “hero” të Kaçifas.

“Deri tani që flasim fjala “hero” është në kuptimin laik, sepse nuk e kemi versionin zyrtar. Por në aspektin laik ai është vlerësuar si hero. Indidvidët apo forma laike e të shprehurit, duke patur një material të tillë, krijon dhe ajo kondrapeshat e saj. Në rastin konkret ai u bë hero, u mitizua, do ta shikojmë në perspektivë se ç’do të bëhet. Vajtja në varrim është një moment tjetër, nuk lidhet as me politikën, as me ngjarjen, as me sjelljen. Vajtja në varrim është çështje emocioni, çështje humane, pra është ana sociale jo politike apo juridike”.

Së fundmi Bollano rrëfeu dhe mendimin e tij në lidhje me thirrjet antishqiptare gjatë funeralit të Kaçifas.

“Unë personalisht distancohem nga çdo lloj thirrje. Deklarata kam bërë rreth opinioneve për pyetje të ndryshme. Por si pjesë e ish OMONIA-s, unë do marr deklaratat zyrtare nga njerëz që sot përfaqësojnë organizatën OMONIA apo minoritetit, ndoqa deklaratën e deputetit Dule që kryesisht përfaqëson miniritetit, e cila ishte shumë e kujdesshme.”/abcnews.al

auto_C41C132F-94A4-400E-AF9B-6F2F844672AA_cx0_cy1_cw0_w1023_r1_s1536745711-e1542097304911.png
ent ela14:52 | 13/11/2018

Parlamenti Europian rrëzoi kërkesën e eurodeputetit grek të grupimit konservator dhe reformist, Notis Maria për të futur në rend të ditës së seancës së sotme vrasjen e Kostandinos Kacifas në jug të Shqipërisë. Eurodeputeti ka kërkuar një diskutim dhe miratimin e një rezolute për çështjen Kacifas. Por propozimi i tij për rezolute u hodh poshtë me 208 vota kundër dhe 38 pro.

Europarlamentari Knut Fleckenstein, njëkohësisht raportues për Shqipërinë tha se lidhur me ngjarjen e ndodhur në fshatin Bularat nuk dihet saktësisht pse Kacifas mbante një flamur grek dhe një kallashnikov në datën 28 tetor. /abcnews.al

eleni.png
G. P.21:29 | 10/11/2018

Eurodeputetja Eleni Theoharus ka reaguar pas shpalljes person “non grata” në Shqipëri, duke e quajtur këtë një titull nderi. Ajo ka shtuar se do të vijojë që të mbështesë atë që ajo e quan “Vorio-Epir”.

Ata nuk mund të zbehin rezistencën time, apo pasionin tim për të drejtat e njeriut dhe ruajtjen e Vorio Epirit”, tha eurodeputetja qipriote.

Gjithashtu Theoharus bën të ditur se do të flasë për vrasjen e Kaçifas në Parlamentin Europian ditën e hënë./abcnews.al

MEDIAT-GREKE-KACIFAS-1280x720.jpg
G. P.22:43 | 08/11/2018

Mediat greke dhe agjencitë e lajmeve online shkruajnë se kanë qenë me mijëra ata që përcollën për në banesën e fundit Kostandin Kaçifas. Në ceremoninë e varrimit nuk kanë munguar flamujt grekë si dhe këndimi i himnit në sheshin e fshatit.

Ta Nea, agjencia greke e lajmeve në titullin e saj kryesor zgjedh të shkruajë: Lamtumirë nga mijëra flamuj grekë. Në këtë mënyrë mediat greke kanë pasqyruar ceremoninë e varrimit të minoritarit grek Kostandin Kacifas në Bularat. Sipas Ta nea, më shumë se dy mijë persona u mblodhën në fshat dhe pasi kënduan himnin grek duke mbajtur në duar flamuj të shumtë të Greqisë, përcollën për në banesën e fundit Kacifas. Për një tjetër agjenci greke të lajmeve, Prototema, pjesëmarrësit në varrimin e Kaçifas ishin më shumë se tre mijë. Bularati pushtohet nga flamuj grek, ku me qindra shtetas grekë kanë mbërritur në Epirin e veriut për të përcjellë Kacifas. Më tej 35 vjeçari përshkruhet si një njeri që dha gjakun e tij për fshatin ku u lind, por gjithashtu ka marrë pjesë dhe në manifestime për çështjen e Maqedonisë në Athinë dhe Selanik.

Me flamuj grekë dhe nën himnin kombëtar, Kostandin Kaçifas përcillet për në banesën e fundit shkruan “Antena” në raportimin e saj. Një lumë personash të ardhur nga Greqia i janë bashkuar familjarëve të Kaçifas për ti dhënë lamtumirën e fundit, vijon më tej shkrimi i cili konfirmon se janë hedhur dhe parulla por pa specifikuar se cfarë përmbanin. Agjencia greke e lajmeve Skaj shkruan ndër të tjera se arkivoli i Kaçifas ishte mbështjellë me një flamur të madh grek dhe shumë njerëz që e shoqëronin hidhnin parulla: Kaçifas ti jeton dhe na frymëzon. Linja e përbashkët e këtyre raportimeve ishte ajo e një situate të nderë gjatë ceremonisë si dhe të frymës patriotike greke që e shoqëroi./abcnews.al

TSIPRAS-PER-KACIFAS-MBULIM-ABCM5T2.mpg_snapshot_00.08-2-1280x575.jpg
ent ela19:59 | 08/11/2018

Kryeministri grek Aleksis Tsipras, në një intervistë dhënë mbrëmjen e sotme në studion e Televizionit grek ALFA, u pyet edhe për ceremoninë mortore të Kostandinos Kacifas në fshatin Bularat.

“Sot është një ditë zie për familjen dhe atdheun tonë”- tha Tsipras. Ai u shpreh se nuk do të shtonte asnjë koment të veçantë për këtë ditë, por siguroi se Greqia bëri gjënë e duhur që nga dita e parë e kësaj ngjarjeje.

Pala shqiptare- tha kryeministri grek, na premtoi se autoritetet do të na japin një informacion të plotë në lidhje me këtë ngjarje shumë të pakëndshme.

Disa herë gjatë përgjigjes në intervistë, kryeministri i Greqisë e quan ngjarje të pakëndëshme vrasjen e Kacifasit. Tsipras shprehet më tej:

“Ne  duhet të ecim përpara për te caktuar të drejtat e minoritetit tone dhe do të vazhdojmë në këtë dialog. Ne kemi percaktuar një politikë për të zgjidhur problemet kronike në politikën e jashtme”- përfundoi kryeministri grek Tsipras. /abcnews.al

ORA-15-MBULIM-VARRIMI-I-KATSIFAS_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.52-1280x720.jpg
G. P.10:29 | 08/11/2018

Në fshatin Bularat të Gjirokastrës u zhvillua ceremonia mortore e 35 vjeçarit Kostandino Kaçifas, që mbeti i vrarë pas një shkëmbim zjarri me forcat e RENEAS. Një meshë në kishë i parapriu përcjelljes për në banesën e fundit të ekstremistit grek.

Ndërkohë një flamur i madh grek ishte vendosur mbi arkivolin e Kaçifas dhe në ceremoni pati një pjesëmarrje masive të banorëve të zonës, shtetasve grekë por edhe deputetë shqiptarë, si Vangjel Dule dhe Vangjel Tavo. Disa prej pjesëmarrësve në varrimin e Kostandin Kaçifas bënë thirrje nacionaliste dhe antishqiptare. Ata mbanin flamuj dhe në pankartat e tyre në gjuhën greke shkruhej “Kacifas je gjallë ti na udhëheq ne, Bularati është Greqi. Ti je heroi jonë, Politikanë gënjeshtarë, Minoriteti është Greqi, Gjaku lahet me gjak”.

Më herët në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës, 11 shtetas grekë u kthyen nga pala shqiptare në pikën kufitare të Kakavijës, pasi mbanin simbole antishqiptare.  Policia e Gjirokastrës mësohet se ka shoqëruar katër shtetas greke të cilët do të procedohen për “nxitje urrejtje mes kombeve dhe feve”. Shtetasve greke policia shqiptare u ka gjetur bluza me simbole antishqiptare, kapuça dhe sende të tjera të ndaluara.

Në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës dhe në Bularat u shtuan masat e sigurisë, ku përveç forcave të policisë lokale, mësohet se u dërguan edhe 5 grupe të Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë. Puna e policise shqiptare u monitorua nga Gjovalin Loka, drejtor për rendin dhe sigurinë në Policinë e Shtetit. Mëngjesin e sotëm, 10 autobusë nga Greqia mbërriten në Bularat për të marrë pjesë në varrimin e Kaçifasit. Të martën Prokuroria për Krimet e Rënda, e cila po heton mbi rrethanat e vrasjes së tij, u lejoi familjarëve tërheqjen e trupit të 35 vjeçarit nga Instituti i Mjekësisë Ligjore në Tiranë./abcnews.al

TV-GREK-STAR-ABC-M1-T3.mpg_snapshot_00.14-1280x504.jpg
G. P.10:55 | 07/11/2018

Ishin të shumta mediat greke që pasqyruan lajmin e vrasjes së Kostandin Kacifas në Bularat, nga forcat special shqiptare. Disa prej tyre hodhën dhe akuza për mënyrën e veprimit të policisë shqiptare duke shtrembëruar dhe faktet. Për këtë arsye 14 deputetë grekë kanë hedhur në gjyq televizionin vendas STAR, pasi sipas tyre ka gënjyer për mënyrën se si u vra Kacifas.

14 deputetë grekë, anëtarë të partisë në pushtet, kanë vendosur të denoncojnë televizionin vendas “Star”, pasi sipas tyre ka transmetuar informacion të rremë duke kontribuar në mashtrimin e opinionit publik sidomos për një çështje të ndjeshme si ajo e vrasjes së Kostandin Kacifas në Bularat. Në letrën e tyre të përbashkët ku shpjegohen dhe arsyet e këtij vendimi, ndër të tjera shkruhet se lajmi i ditëve të fundit ku thuhet se Konstandinos Katsifas nuk u vra gjatë një shkëmbimi zjarri por u arrestua më pas u vra në mënyrë makabre nga forcat policore shqiptare në fshatin Bularat me 28 tetor 2018 është një shqetësim i madh.

Sipas tyre ky incident i rëndë u shfrytëzua për të nxitur nacionalizma të pavend në publik nga televizioni “Star” dhe nga faqe interneti të dyshimta për besueshmërinë e tyre. Së fundi, ata u kërkojnë ministrave përgjegjës që të veprojnë për të rivendosur të vërtetën. Si dhe një reagim të drejtë nga ana e Këshillit Kombëtar të Radios dhe Televizionit Grek për këtë çështje./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono